Kiedy Mistrz przestaje oddychać, jego nauki s± rozwijane w sercach jego uczniów. B.K.S Iyengar we ws
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Kiedy Mistrz przestaje oddychać, jego nauki s± rozwijane w sercach jego uczniów. B.K.S Iyengar we wspomnieniu Henryka Li¶kiewicza

  • sobota, 30 sierpnia 2014
  • autor: Henryk Li¶kiewicz
Dzięki niepowtarzalnej, genialnej inteligencji Gurudżi potrafił wydobyć najważniejsze, najpiękniejsze ustawienia w ciele ucznia i wzmocnić najsłabsze, zbliżaj±c do harmonii i pięknego współbrzmienia ciała i ducha, podobnie jak muzyk i instrument ł±cz±ce się w czasie koncert - tak o B.K.S Iyengarze mówi Henryk Li¶kiewicz
 
 
Z łatwo¶ci± mogę sobie wyobrazić mojego ukochanego Gurudżiego mówi±cego co¶ takiego: "Potrafię pogodzić się ze zniszczeniem mojego ciała ale nie potrafię pogodzić się z obniżaniem warto¶ci sztuki jogi. ”
Gurudżi poprzez obserwacje praktyki, sposobie poruszania się, układania się ciała w asanach dostrzegał to, co jest wewn±trz osoby praktykuj±cej, wewnętrzne zależno¶ci i uwarunkowania i rozumiał, jakie podj±ć działania w praktyce, aby pokonać blokady i uzyskać wewnętrzny wgl±d.
Często wymaga to dużego wewnętrznego oraz fizycznego wysiłku ale rezultatem jest rozwój intuicji, uzyskanie harmonii, czystego obrazu, jasno¶ci.
Pierwszy raz do Indii przyjechałem 18 lat temu a obecnie jestem drugi raz w 2014 roku tutaj, w Punie w Indiach i ta wizyta jest ostatnim spotkaniem, pożegnaniem z Gurudżim B.K.S. Iyengarem, legendarnym joginem , niezwykle ważnym przewodnikiem w moim życiu.
¦mierć ciała nie oznacza końca istnienia i obecne wydarzenia tutaj, w Punie akcentuj± ten aspekt przej¶cia-transformacji.
Kiedy Mistrz przestaje oddychać, jego nauki s± rozwijane w sercach jego uczniów.
Gurudżi opu¶cił swoje ciało, przeszedł do innego wymiaru w ¶rodę, 20.08 o godzinie 3.15 nad ranem. Około 10 godzin póĽniej miałem zaszczyt do¶wiadczenia tutaj, w Punie, w Indiach ceremonii pożegnania: Pudżę spalenia ciała. Ceremonia bezkompromisowo ukierunkowana na Dusze, wspieraj±c± proces opuszczenia ciała.
“MOJE CIAŁO JEST ¦WIˇTYNIˇ A ASANA MODLITWˇ” B.K.S. IYENGAR.
Znakiem rozpoznawczym jogi Iyengara jest precyzja, ustawienie ciała w linii, równowaga i czas pracy w takim dokładnym ustawieniu z wykorzystaniem oddechu. Tak naprawdę uzyskanie równowagi w asanie jest możliwe wył±cznie poprzez zrównoważenie wewn±trz.
Dla poprawienia skuteczno¶ci praktyki B.K.S. Iyengar wprowadził pomoce do praktyki: klocki, paski, ławki, liny, maty, krzesła i wiele innych przyrz±dów. Zastosowanie pomocy rozwinęło praktykę terapeutyczna jogi.
Dzięki B.K.S. Iyengarowi Puna stała się ¶wiatow± Stolica Jogi.
Dzięki B.K.S. Iyengarowi joga została rozpowszechniona na zachodzie.
Jednym z pierwszych zachodnich studentów B.K.S. Iyengara był wybitny skrzypek Yehudi Menuhin, który o Gurudżim mówił: “....to mój najlepszy nauczyciel gry na skrzypcach...”
Dzięki niepowtarzalnej, genialnej inteligencji Gurudżi potrafił wydobyć najważniejsze, najpiękniejsze ustawienia w ciele ucznia i wzmocnić najsłabsze, zbliżaj±c do harmonii i pięknego współbrzmienia ciała i ducha, podobnie jak muzyk i instrument ł±cz±ce się w czasie koncertu.
Gurudżi B.K.S. Iyengar wielokrotnie udzielał mi krótkich wskazówek, które wydawały mi się czasem niejasne, ale w okre¶lonej sytuacji Jego słowa powracały do mnie przynosz±c odpowiedz i rozja¶niaj±c problem.
Henryk Li¶kiewicz, Senior III
 Henryk Li¶kiewicz
wspomnienia zebrały:
Olga Lasota, Justyna Moćko
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft