Lekcje pokory od Gurudżiego B.K.S Iyengara wspomina Jurek Jagucki
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Lekcje pokory od Gurudżiego B.K.S Iyengara wspomina Jurek Jagucki

  • pi±tek, 29 sierpnia 2014
  • autor: Jurek Jagucki
Chce Cię móc widzieć Drogi Gurudżi w chmurze, deszczu, w Słońcu i Księżycu, kwiecie, górze, drzewie, rzece, morzu i słyszeć ¶piewie ptaka! - Jurek Jagucki o B.K.S Iyengarze
Gurudżi BKS Iyengar odszedł, a może po prostu „przeszedł” Tam? W „nieznane”!
 To już 30 lat odk±d czuje się Jego uczniem- pierwsze blisko 10 lat przez Sławka Bubicza i Gabriellę Giubilaro i już od 1993r osobi¶cie. Moje najwcze¶niejsze wspomnienie to przekaz słowny i praktyczny Sławka Bubicza, kiedy wrócił z Puny w 1984 roku.
Potem uczestniczyłem w warsztatach z Gabriell± Gubilaro, ogl±dałem kasety video i wreszcie osobi¶cie spotkałem Gurudżiego w Londynie podczas Europejskiej Konwencji Jogi w 1993r
jagucki zdjecia iyengara
Tam z grup± polskich uczniów i nauczycieli poznawali¶my Jego specyficzny temperament Nauczyciela i składali¶my życzenia z okazji zbliżaj±cych się 75 urodzin, daj±c piękny pokaz dla ponad 1000 uczestników Konwencji.
Pamiętam, jak bardzo się starałem, gdy w gronie 50 osób wykonywałem „niemożliwe” do tej pory asany w pięknie zaaranżowanym „bukiecie” asan.
Już wtedy ceniłem Go za Wielko¶ć i wydawało mi się, że się oddałem przewodzeniu ale trudno mi było z Jego „szorstko¶ci±”. PóĽniej zrozumiałem, że ta szorstko¶ć płynęła z Serca Miło¶ci i Współczucia.
Kilka miesięcy póĽniej, gdy w końcu listopada (1993 r) byłem już w Instytucie w Punie, dał mi pierwsz± lekcję pokory. Odmówił uczestnictwa w 2-tygodniowym urodzinowym warsztacie dla blisko 200 nauczycieli z całego ¶wiata.
„Jeszcze nie teraz” - brzmiało dla mnie podwójnie szorstko, przecież specjalnie po to przyjechałem, przed czasem planowanego na grudzień uczestnictwa w General Class.
Takich lekcji pokory dostałem znacznie więcej w czasie swoich 9 pobytów w Punie w ci±gu minionych 20 lat.
Ceremonia 75 urodzin w Instytucie w Punie była kolejn± lekcj± pokory: gdy stałem w kolejce, by jak każdy tam obecny złożyć mu hołd z prezentem, girland± kwiatów i pokłonem do Jego stóp, moje Ego przez cały czas czekania mi mówiło: nie, nie pokłonię się temu „typowi” Walczyłem w sobie ponad godzinę: a może jednak?...nie!
A jednak ugi±łem się i czułem wdzięczno¶ć.
jagucki zdjecia iyengara
W 1996 r w lutym w Punie miał się odbyć Intensiv – 3 tygodniowy warsztat z Gurudżim i Git± dla praktykuj±cych z Niemiec. Bardzo mi zależało, aby dostać się na to wydarzenie i znowu - „jeszcze nie teraz”. Mimo, że mój zamiar bardzo wspierała Rita Keller, wtedy prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara. Więc kolejny „prztyczek” w moje Ego i znów pokorniałem!
Ale podczas tego pobytu Iyengar docenił moj± praktykę: po zajęciach podszedł z jakim¶ rulonikiem białego brystolu i nie patrz±c na mnie, beznamiętnie mi go wręczył. Ku mojemu zaskoczeniu był to mój pierwszy certyfikat Instytutu w Punie i od razu Intermediate Junior I!
Mimo rado¶ci wręczenie było szokuj±ce bo bez fanfar, szampana i oklasków;-). Znowu „dotkn±ł” moje Ego!
Kolejne lata i spotkania wzbogacały mój warsztat i zrozumienie.
Od niedawna na „General Class” uczył już „z tylnego siedzenia” ale zawsze był obecny na zajęciach terapeutycznych i...na praktyce własnej.
To było bardzo inspiruj±ce widzieć Gurudżiego praktykuj±cego stosownie do wieku, ale ci±gle stawiaj±cego sobie wymagania i wyzwania. Widzieć Go codziennie w Bibliotece przez godzinę do dwóch odpisuj±cego na listy, robi±cego korekty swoich ksi±żek, udzielaj±cego audiencji ważnym i mniej ważnym osobom, w tym nam, polskim nauczycielom, ale też ogl±daj±cego i kibicuj±cego z wnukiem mecze krykieta w telewizji.
Mocno inspiruj±ce było też widzieć Go jak w czasie praktyki własnej w ostatnich latach „edukował” wnuczkę Abhi, stawiaj±c coraz to bardziej wygórowane i detaliczne wymagania, otoczony zawsze grup± indyjskich i „ze ¶wiata” nauczycieli.
jagucki zdjecia iyengara
Pamiętam, jak zawsze szokuj±ce było niemal „poddańcze” oddanie Jego najbliższego otoczenia(i jak trudno było mi to zaakceptować – znowu moje wielkie Ego!?).
Ten wianuszek asystentów wokół Gurujdżiego, gdy uczył, ale szczególnie na klasach terapeutycznych i Konwencjach poza Pun± biegaj±cych i spełniaj±cych każde Jego życzenie – wkurzało mnie to pocz±tkowo, dopóki po latach zauważyłem, że bez pełnego i głębokiego oddania Prawdziwemu Nauczycielowi bardzo trudno spodziewać się postępu i głębszego zrozumienia sensu praktyki Jogi.
Zawsze czułem, że to ON otacza mnie nieustannym wsparciem i czuję przeogromn± wdzięczno¶ć, gdyż wiem, że z nami zostaje Jego M±dro¶ć i Oddanie Jodze.
To ON uczył, jak stawać się Jednym z tym, co robimy i jak szukać „nierobienia” w robieniu i na macie i w codzienno¶ci.
To ON powiedział, żeby widzieć Ciało jako ¦wi±tynię a asany jako Modlitwę.
Ale to od moich nauczycieli zen wiem, że istniejemy „bez pocz±tku i bez końca” i jeste¶my kontynuuj±cym się „Życiem”, więc chce Cię móc widzieć Drogi Gurudżi w chmurze, deszczu, w Słońcu i Księżycu, kwiecie, górze, drzewie, rzece, morzu i słyszeć ¶piewie ptaka!
Drogi Gurudżi, gdziekolwiek jeste¶ B±dĽ z nami!!!
Głęboko Wdzięczny - Jurek
 Jerzy Jagucki, Senior III
jagucki zdjecia iyengara
zdjęcia Jurek Jagucki
wspomnienia zebrały
Olga Lasota, Justyna Moćko
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft