Om Shianti Gurudżi. Alla Jagucka o B.K.S Iyengarze.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Om Shianti Gurudżi. Alla Jagucka o B.K.S Iyengarze.

  • pi±tek, 29 sierpnia 2014
  • autor: Alla Jagucka
Gurudżi pokazał mi drogę, która jest nieograniczona i pragnę te Nauki zgłębiać, zgłębiać , zgłębiać… Alla Jagucka wspomina spotkania z B.K.S Iyengarem
Miałam niezwykłe szczę¶cie spotkać Gurudżiego Iyengara, ucz±cego na kursie dla pocz±tkuj±cych w Rishikesh. Pierwszy raz pojechałam do Indii w 1992 r. W Delhi na lotnisku spotkał mnie Jurek, który będ±c w Punie, dowiedział się, że Gurudżi jedzie do Rishikesh prowadzić tygodniowy kurs.
Wielki namiot, zamiast podłogi dywany, o wschodzie słońca przed 7 rano zimno. Wchodzi Gurudżi. Nie zapomnę nigdy tego uczucia całkowitego zaufania, które mnie ogarnęło jak Go zobaczyłam.
Bez żadnych w±tpliwo¶ci poczułam, że On WIE. Pokłon do stóp, bez oporu.
To był mój pocz±tek na ¶cieżce jogi, niewiele rozumiałam o czym mówi, nie rozumiałam dobrze jego angielskiego i zaawansowanych instrukcji . W Polsce chodziły pogłoski, że Iyengar jest wymagaj±cy i ostry, że krzyczy, to dodawało iskry strachu, trzymało mnie na dystans.
W Rishikesh nie miałam czasu na aklimatyzację (w Polsce ¶rodek zimy) i następnego dnia dygotałam z przejęcia, wrażeń i zimna (krótkie spodenki, a temperatura przed wschodem około +7).
Na zajęciach Gurudżi podszedł do mnie i mówi : „ Ja taki stary i nie jest mi zimno, a Ty? ” W tym momencie poczułam fale gor±ca i już przestałam marzn±ć.
Na kursie dla pocz±tkuj±cych uczył Virabhadrasanay III, Szirszasany. Nie było koców, wiec do ¶wiecy kazał nam zwin±ć dywany.
On pomagał przekroczyć swoje ego, swoje ograniczenia . Wiedział co, jak i kiedy zastosować. Klepnięcie po ramieniu rozbudzało umysł. Zagapiłam się w skręcie, jego dłonie na tylnych żebrach ciało zapamiętało na zawsze.
 
Podczas miesięcznych pobytów w Instytucie w Punie, przebywało się w Jego domu, widziało się Gurujiego w życiu codziennym.
Poranna praktyka z Pra¶antem. Stoimy w Uthhita Hasta Padangushtasanie z nog± na barierce przy oknie. Naprzeciwko szeroko otwarte okno, w pokoju Gurudżi. On siedzi przy biurku, czyta dzisiejsze Indian Times. Idę na zajęcia wieczorne z Git± , On ogl±da mecz krykieta, gło¶no kibicuj±c. O godz. 4 po południu zawsze był w bibliotece, pracował, spotykał się z grupami, często z dziennikarzami.
Gurudżi codziennie przychodził na praktykę własn±, w tym samym czasie gdy ponad 100 osób praktykowało na sali. Nie praktykował gdzie¶ w swoim pokoju, był w¶ród nas. Albo odwrotnie, go¶cił setki osób u siebie. On w pozycjach odwróconych, na backstreche-rze, na linach, otoczony wianuszkiem najbliższych uczniów. On ucz±cy wnuczkę Abhi. Mówił do niej cicho, głosem, przepełnionym miło¶ci±. Wymagał, czasami dyskutowali. Ta ich relacja była nasi±knięta czyst± Miło¶ci±, a zrozumienie i współczucie wypełniały cał± salę, cały Instytut.
Jego ¦wiatło Nauk cały czas żywe w uczeniu Gity, Pra¶anta, Gabrielli , Faeqa, Corin , Rity, Lois, od których się uczyłam, którym wiele zawdzięczam. Jego ¦wiatło jest obecne w sekwencjach asan, nauce asystowania, w systemie egzaminacyjnym.
Gita przekazuje dokładnie jego słowa. Można powiedzieć, że kilka lat temu, miałam szczę¶cie, będ±c w ci±ży, być pacjentk± na zajęciach terapeutycznych. Przenikliwe oczy Gurudżiego, ustawienie w pozycji, korekta – to wszystko działało na otwarcie, na lepsze przyjęcie Nauk.
Na zajęciach Gity, Pra¶anta, przestałam się bać, przestałam „nie rozumieć”. Pod±żaj±c spokojnie za instrukcjami, wykonuj±c 20 mostków, dostawałam miło¶ć.
Ja się zmieniłam, inne rzeczy przyszły w praktyce. „Doci¶nij piętę , wyci±gnij kręgosłup” nie raz mnie wyci±gało z najtrudniejszych tarapatów życiowych.
Gurudżi pokazał mi drogę, która jest nieograniczona i pragnę te Nauki zgłębiać, zgłębiać , zgłębiać…
Dziewięć miesięcy temu, w dniu wyjazdu pokłoniłam się do Gurudżiego , siedz±cego przed swoim domem. Dotknęłam Jego stóp. Poczułam dotyk na głowie i „GOD BLESS YOU”
Szczę¶cie. Wdzięczno¶ć.
Om Shianti Gurudżi
 Alla Jagucka, Junior II
alla jagucka
 wspomnienia zebrały:
Olga Lasota, Justyna Moćko
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft