Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Benefit kontra Joga? - wokół konfliktu szkół jogi i Benefit Systems

  • sobota, 8 czerwca 2013
  • opracował: Wiktor Morgulec
Zamieszanie wokół problemu firmy Benefit i szkół jogi narasta od artykułu, który ukazał się w ostatnim numerze Polityki. Portal joga-joga.pl postanowił spróbować zgłębić temat. Na razie udało nam się porozmawiać z pragn±cym zachować anonimowo¶ć joginem, jednym z sygnatariuszy Porozumienia Szkół Jogi oraz Vice Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara – Adamem Ramotowskim. 
Lista warszawskich szkół jogi nie honoruj±cych kart po¶redników Multisport, Fit Profit:

ASTANGA YOGA STUDIO ul. Gałczyńskiego 4 www.astanga.pl
EQUANIMUS ul. Wiertnicza 133 www.equanimus.pl

JOGA KLUB ul. Chałubińskiego 8  www.jogaklub.pl

JOGA NA DŁUGIEJ ul. Długa 44/50  www.jogafoksal.pl
JOGA NA FOKSAL ul. Foksal 10  www.jogafoksal,pl
JOGA OTWOCK ul. Mazurska 14 www.joga-otwock.pl
JOGA STUDIO SASKA KĘPA ul. Elsterska 3A www.jogasaskakepa.pl

JOGA SZTUKA ŻYCIA ul. Kordeckiego 48/2  www.jogasztukazycia,pl
JOGART ul. Odyńca 37 www.jogart.pl
JOGARYTM ul. Rokosowska 4  www.jogarytm.pl

YOGA MEDICA ul. Racławicka 28 www.yogamedica.pl

YOGA REPUBLIC ul. ¦niadeckich 18/1 yogarepublic.pl
YOGAMUDRA ul. ¦niadeckich 17 www.yogamudra.pl

 


Lista warszawskich szkół jogi honoruj±cych karty po¶redników Multisport, Fit Profit:

ADI SHAKTI ul. Łowicka 19 lok. 1  www.adishakti.eu
AKADEMIA HATHA JOGI Sławomira Bubicza www.ahj,pl
BIKRAM JOGA WARSZAWA al. Jana Pawła II 61 lok. 305  www.bikram.pl
BIORELAX Mickiewicza 72 www.biorelax.waw.pl
CENTRUM JOGA ŻOLIBORZ Paska 10 Wiktora Morgulec  www.joga.edu.pl
DOBRZE MI TU Bracka 18lok70 www.dobrzemitu.pl
HAPPY YOGA ul. Łowicka 21 www.happyyoga.pl
JOGA BO SZKOŁA JOGI Zuga 17  www.jogabo.pl
JOGA BIAŁA ul. Mlecznej Drogi 16 www.jogabiala.pl
JOGA ! CENTRUM Adama Bielewicza Koncertowa 8  www.joga.net.pl
JOGA ! CENTRUM Adama Bielewicza Pankiewicza 1 www.joga.net.pl
JOGA STUDIO Grzegorza Nie¶ciera Grzybowska 37 A www.jogastudio.pl
JOGA NA KOLE Jana Brożka 17 www.joganakole.pl
JOGA MA ul. Jagiellońska 38 www.jogama.pl
JOGA MA  ul. Chodecka 4 www.jogama.pl
OM ¦RODEK Leszek Kawa ¦więtokrzyska 31/33 www.hathajoga.pl
PADMA STUDIO Wilcza 32 www.padmastudio.pl
SAMADHI JOGA  Żurawia 22 www.centrumjoga.pl
SAMADHI JOGA Mielczarskiego 1 E www.kabatyjoga.pl
SANMARGA KUNDALINI YOGA STUDIO Towarowa 22 www.sanmarga.pl
SHAKTI SZKOŁA JOGI Lwowska 17/19 www.shaktiszkolajogi.pl
STUDIO JOGI Anna Kalicy My¶liwiecka 6 www.studio-joga.pl
SZKOŁA JOGI HALASANA Hubala Dobrzańskiego 42/44  www.halasana.edu.pl
ZACISZE JOGI Łodygowa 22 www.zaciszejogi.pl

Rozmowa z pragn±cym zachować anonimowo¶ć joginem, jednym z sygnatariuszy Porozumienia Szkół Jogi.
Joga-joga: W wywiadzie prosił Pan o zachowanie anonimowo¶ci - sk±d taka postawa? 
Anonimowy Jogin: Instynkt samozachowawczy ( ¶miech)
 
 J-J: A konkretniej ?
 AJ: Firma Benefit nie patyczkuje się ze swoimi partnerami biznesowymi. Je¶li kto¶ próbuje dochodzić swego jest zastraszany, b±dĽ eliminowany.
 
J-J: Mocne słowa. Czy znaczy to, że firma Benefit kiedykolwiek posunęła się do takich działań?
 AJ: Tak i to nie raz. Ostatnia gło¶na sprawa dotyczyła jednej z warszawskich szkół jogi. Szkoła próbowała renegocjować niekorzystne dla niej warunki umowy. Firma Benefit Systems była nieprzejednana. Odbywały się nieprzyjemne rozmowy, gdzie Benefit występował z pozycji siły. Szkoła nie zgadzała się. Firma w końcu wysłała kontrolę sprawdzaj±c± czy poziom obsługi kart jest wła¶ciwy. Poprzednie kontrole szkoła przechodziła wzorowo. Jednak ta ostatnia rzekomo wykazała raż±ce uchybienia na tyle (recepcjonista ponoć nie sprawdził dowodu osobistego klienta), że szkole firma Benefit Systems zas±dziła arbitralnie 25 000 zł kary i wymówienie umowy. Co proszę zrozumieć, że w sytuacji kiedy przychody szkoły w np 50% pochodz± od po¶rednika t to koniec.
 
J-J: Jak to firma Benefit zas±dziła karę ?
 AJ: Dokładnie tak. Karę, któr± sobie sami wymy¶lili. Poza tym nie ma żadnych regulaminów kontroli, firma Benefit nie pozwalała zapoznać z wynikami tej kontroli. Wygl±da na to, że kontrola to narzędzie karania niepokornych. A szkoła chciała renegocjować wysoko¶ć stawek, które nie były waloryzowane nawet wg wskaĽników GUS od kilku lat.
 
J-J: Nie do końca rozumiem w czym problem. Ludzie przychodz± do szkoły jogi z kart± MultiSport, za to wej¶cie płaci po¶rednik firma Benefit Systems. Gdzie tu zagrożenie ?
 AJ: Je¶li wpływy od posiadaczy karty MultiSport w przychodach szkoły jogi rosn± i przekraczaj± 30% jest to bardzo niebezpieczna dla szkoły sytuacja. Oznacza to że je¶li Benefit z jakiegokolwiek powodu postanowi wymówić umowę, taka szkoła upada. A powodów wymówienia umowy może być wiele.
 
J-J: Jakie na przykład ?
 AJ: Na przykład taki prozaiczny, że firma Benefit to klasyczna piramida biznesowa tyle, że w drug± stronę. Każdy pamięta słynne albańskie piramidy finansowe, chyba już dzi¶ zakazane, ale bardzo popularne na pocz±tku lat 90-tych. Zasada była prosta - dopóki byli naiwniacy wpłacaj±cy pieni±dze do systemu - system działał wypłacaj±c jego udziałowcom dywidendy. Wystarczyło jednak - co zawsze wcze¶niej, czy póĽniej następowało, że przestawali doł±czać nowi a system błyskawicznie padał. Jego założyciele zgarniali ¶mietankę w czasie działania. Pechowcy tracili wszystko.
 
J-J: Ale co to ma do karty MultiSportu?
 AJ: Model biznesowy działania firmy Benefit Systems opiera się dokładnie takim samym mechanizmie, tyle że w drug± stronę. Interes kręci się je¶li z kart MultiSport korzysta ....jak najmniej osób. Je¶li z kart zaczyna korzystać więcej osób Benefit ma problem - no bo sk±d weĽmie pieni±dze na zapłatę dla usługodawców?
 
J-J: Co to praktycznie znaczy ?
 AJ: Je¶li przykładowo Benefit Systems sprzedaje firmie X powiedzmy 100 kart MultiSport po 100 pln miesięcznie. Firma X przekazuje te karty swoim 100 pracownikom. Je¶li z tych pracowników na różne zajęcia uczęszcza powiedzmy 5% - jako¶ sie to spina. Ale je¶li więcej osób zacznie korzystać z kart robi się konkretny problem.
Benefit z tych 10 000 pln płaci klubom fitness, basenom, szkołom jogi za każde wej¶cie okre¶lone w umowach kwoty, opłaca swoje koszty i ma zysk.
Powiedzmy, że ¶rednio wej¶cie kosztuje 20 pln - czyli 10 000 pln starczy na 750 wej¶ć miesięcznie. Załóżmy, że każda z osób która dostała kartę korzystałaby z niej tylko 2 razy w tygodniu. Dwa wej¶cia po 20 zł. Jedna osoba generuje ¶rednio 8 wej¶ć miesięcznie razy 100 osób to daje 800 wej¶ć.
Benefit w takiej sytuacji musiałby wypłacić partnerom ponad 16 000 pln. a przecież dostał 10 000 pln. Czy teraz to bardziej zrozumiałe ? Gdzie jest zysk, gdzie koszty działania firmy?
Ten model jest z gruntu oparty na założeniu, że ludzie nie będ± korzystać z kart.
 
J-J: No to jak to w ogóle działa?
AJ: Działa tak, że Benefit sprzedaje wielkie ilo¶ci kart np państwowym, gminnym instytucjom, one płac± za karty z funduszu socjalnego, (który mog± przeznaczać na inne cele, np. na zindywidualizowany zwrot za kulturę fizyczn±), a większo¶ć urzędników i tak ich nie używa. Jakby zaczęli żyć aktywnie, Benefit byłby w nie lada opałach. Znam osobi¶cie przypadki firm, z którymi Benefit zerwał umowę bo.... ich pracownicy za dużo korzystali z kart Multisport ( ¶miech)
 
J-J: Brzmi to bardzo dziwnie. No ale co w zwi±zku z tym planuj± szkoły jogi i dlaczego weszli¶cie w tak± współpracę ?
 AJ: Może najpierw pytanie numer dwa. Trudno mi wypowiadać się za wszystkich, ale wydaje mi się że w większo¶ci nikt nie analizował systemu. Problem zdiagnozowany został niejako przypadkiem przy okazji prób negocjacji stawek za wej¶cia, które się mocno zdezaktualizowały. Nieprzejednana i arogancka postawa firmy Benefit, która z pozycji monopolisty zbywała wszystkie postulaty zmusiła do przyjrzenia się problemowi. Je¶li powiedzmy 50% Twoich przychodów przechodzi przez ręce po¶rednika, który nie okazuje żadnej empatii. A dodatkowo po przyjrzeniu się bliższym okazuje się, że system który stworzył jest na glinianych nogach, to zaczynasz się zastanawiać co to dla ciebie oznacza.
 
J-J: No wła¶nie, a co to oznacza dla szkół jogi, fitnessów i innych podmiotów współpracuj±cych z Benefitem ?
 AJ: Je¶li nie daj Boże, coraz więcej użytkowników będzie naprawdę używało kart MultiSport – to Benefit będzie miał duży problem. Przy takiej postawie jak± prezentuje dzi¶ możemy być pewni, że będzie próbował przerzucić koszty tego problemu na partnerów, z którymi współpracuje na już teraz wy¶rubowanych i napiętych warunkach.
 
J-J: Czyli? 
AJ: Czyli przyjdzie smutny pan i powie np że albo stawka za wej¶cie musi ulec obniżeniu, bo to i tamto, albo zrywamy współpracę z danym klubem. No i teraz wyobraĽ sobie, że prowadzisz szkołę jogi której np. 50% klientów posługuje się kartami Benefitu. Co gorsza przy takim modelu biznesowym jaki stworzyli - oni mog± nie mieć wyj¶cia.
 
J-J: St±d pomysł na porozumienie? 
AJ: Tak. Nie chodzi o zrywanie współpracy z Benefitem, ale o wypracowanie takiego modelu współpracy w którym będzie równowaga - jak w jodze. Je¶li po jednej stronie jest jeden duży - po drugiej będzie 200 małych. Żeby była równowaga. Poza tym Benefit musi wiedzieć, że my wiemy. I trzeba tak ustawić model współpracy, żeby w sytuacji gdy odpukać ( ¶miech ) coraz więcej ludzi będzie korzystać z zakupionych kart MultiSport nie godziło to w podmioty ¶wiadcz±ce usługi. Szkoły jogi, szkoły tańca, fitness kluby, siłownie, etc.
To nie my wymy¶lili¶my ten system.
 
J-J: Akcja zaczęła się od porozumienia kilku warszawskich szkół jogi, już dzi¶ wiadomo że doł±czaj± jak grzyby po deszczu kolejne. Coraz czę¶ciej mówi się o ogólnopolskim pospolitym ruszeniu. W Polsce jest ponad 300 szkół i 600 aktywnych nauczycieli, to do¶ć zintegrowane ¶rodowisko. Jakie s± kolejne kroki?
 AJ: Na razie czekamy na ruch ze strony Benefitu. Kancelaria prawna któr± wynajęli¶my prowadzi w naszym imieniu negocjacje. Zobaczymy. Ruch się rozszerza i będzie się rozrastał to naturalne - ludzie dostrzegaj± problem i chc± go rozwi±zać. Jogini to nie wojownicy, szukamy pokojowych, zrównoważonych rozwi±zań, ale z drugiej strony jak nie było wyj¶cia to Hanuman walczył w obronie wolno¶ci i na Sri Lance ( ¶miech )
 
J-J: Argumenty zwolenników kart Benefitu mówi± o zdrowej konkurencji, obniżaniu cen, większej dostępno¶ci usług. Jak to wygl±da z drugiej strony ?
 AJ: Oczywi¶cie sam pomysł karty daj±cej możliwo¶ć korzystania z różnych form aktywno¶ci: joga, basen, siłownia, fitness etc jest ok.
Jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Jak już wspomniałem joginom chodzi o sprawiedliwy i bezpieczny model współpracy
 
J-J: A jak inne grupy zawodowe: szkoły tańca, fitnessy, solaria. czy ich nie dotyczy ten problem ?
 AJ: Tak, po ostatnich publikacjach zgłaszaj± się do nas ludzie z podobnymi problemami. Zadaj± pytania. Podstawowa rada to wzi±ć sprawy w swoje ręce. To przecież tu, na tej ziemi wykiełkowała idea solidarno¶ci.
 
J-J: Czy jest w takim razie jakie¶ kompromisowe wyj¶cie ?
 AJ: Zawsze jest jakie¶ wyj¶cie. Musi być chęć dialogu, z obu stron. Jogini na razie czekaj±.
 J-J: Dziękuję bardzo za rozmowę
 
Rozmowa z vice prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara Adamem Ramotowskim:
 
Joga-joga: Na czym polega problem współpracy polskich szkół jogi i firmy Benefit? Z punktu widzenia konsumenta karta MultiSport to dar niebios. Z perspektywy polskich joginów coraz czę¶ciej padaj± głosy, że to niebezpieczne brzemię.
 AR Istotnie, karta MultiSport to dosyć niebezpieczny "wynalazek" dla partnerów, takich jak między innymi szkoły jogi. Ponieważ w dużej mierze utrudnia im prowadzenie własnej polityki cenowej. Karta dumpinguje ceny na usługi. Partnerzy firmy Benefit skarż± się na nienegocjowalne w górę stawki za tzw. wej¶cia, zdarzaj± się przymusowe negocjacje stawek w dół, pomimo rosn±cych kosztów prowadzenia działalno¶ci. Problemów jest dużo więcej, chociażby asymetria w umowach o współpracy.
 
J-J: Czy do Pana jako vice prezesa PSJI docieraj± jakie¶ niepokoj±ce sygnały od szkół jogi dotycz±ce współpracy z firm± Benefit Systems?
AR: Tak, docieraj± i to od wielu miesięcy. Skrupulatnie rejestrujemy owe sygnały, analizujemy i zamiast panikować organizujemy się.
 
J-J: Jak Pan s±dzi co stoi za tak nieprzejednan± ( w kwestii postulatów szkół jogi ) postaw± firmy Benefit, statusowo firma deklaruje działania fair play.
AR: Benefit Systems jest spółk± giełdow±, a tu licz± się tylko wyniki : strata albo zysk. Lepiej dla firmy jeżeli s± tylko zyski ponieważ akcjonariusze kupuj± akcje i biznes się kręci. Nikt nie zapyta jakim kosztem? My mówimy fair trade!
 
J-J: Ze sk±pych przecieków do mediów wynika, że przedstawiciele szkoły jogi próbuj±cy na drodze dialogu negocjować warunki umów byli lekceważeni, a nawet zastraszani. Czy może potwierdzić Pan takie doniesienia ?
AR: Tak mogę potwierdzić. Ale na tym etapie tylko tyle mogę powiedzieć.
 
J-J: Przecież nikt nie zmuszał szkół jogi do podpisywania umów z firm± Benefit. Je¶li kto¶ podpisał niekorzystn± umowę sam sobie jest winien. Zawsze może zrezygnować - takie często padaj± argumenty.
AR: Tak istotnie, w miarę ekspansji firmy Benefit warunki współpracy stale się pogarszały. Pragniemy doprowadzić do renegocjacji zapisów umowy. Jeżeli negocjacje nie okaż± się skuteczne to mamy alternatywę na działanie bez Benefitu.
 
J-J: Czy PSJI zamierza wspierać szkoły jogi w konflikcie z firm± Benefit ?
 AR: PSJI jest największ± organizacj± zrzeszaj±c± aktywnych nauczycieli i zarazem wła¶cicieli szkół jogi w Polsce. To dotyczy także nas! Więc tak.
 
J-J: Jako vice prezes największego stowarzyszenia jogi w Polsce, zrzeszaj±cego kilkuset nauczycieli jogi i przeszło 200 szkół jogi z całej polski jakie widzi Pan rozwi±zanie problemu?
 AR: Jestem dobrej my¶li. Wszystkie kwestie można omówić i doprowadzić do końca ku zadowolenia stron.
 
J-J: Dziękuję bardzo za rozmowę
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2017
Następne
PW¦CPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft