JOGA KALENDARZ NA 2011 ROK!
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


JOGA KALENDARZ NA 2011 ROK!

  • poniedziałek, 15 listopada 2010
  • opracował: JK
Czwarta nad ranem, morska plaża spowita mgł±, kobieta mężczyzna i JOGA. Ta niezwykła chwila została zatrzymana na przepięknej sesji fotograficznej i uwieczniona na kartkach kalendarza. Bez względu na porę roku i miejsce w którym jeste¶my, piękny kalendarz na ¶cianie cieszy oczy, relaksuje i przenosi my¶li gdzie¶ daleko, na przykład na opustoszał± morsk± plażę. Od razu przypływa ochota na jogę! Twórczyni kalendarza - Bodzia Matulaniec opowiada o kulisach jego powstania.
joga kalandarz 2011
 Joga-Joga: Sk±d wzi±ł się pomysł na stworzenie tego kalendarza?
Bodzie Matulaniec: Lubię kalendarze ¶cienne. Co roku starannie wybieram jeden do mojej kuchni. Marzył mi się kalendarz, zwi±zany z jog±, na który z przyjemno¶ci± patrzyłabym przez cały rok („estetyka może być pomocna w życiu”) i z ciekawo¶ci± czekała na zmianę strony. Nigdy nie miałam takiego, a chciałabym mieć. Więc postanowiłam go stworzyć. Podzieliłam się pomysłem z Andrzejem Kozłowskim, a ten zareagował ochoczo.
 
 Joga-Joga: Jaka idea przy¶wiecała temu przedsięwzięciu?
Bodzia Matulaniec: Przede wszystkim zależało nam na „odczarowaniu” jogi, dlatego kalendarz nie przekazuje żadnych złotych my¶li ani symboli czakr, po prostu człowiek (kobieta i mężczyzna!), piasek, morze i joga. Chcieli¶my, aby kalendarz miał „ludzki” wymiar - żadnych upiększeń zdjęć. St±d na przykład piasek na naszych nogach albo „błędy” w pozycjach - postanowili¶my nie poprawiać się wzajemnie, a zwyczajnie robić swoj± praktykę własn±, co na mokrym piasku a czasem i w wodzie, nie jest najprostsz± rzecz± na ¶wiecie. Za to jak± radosn±! Bowiem roz¶mieszali¶my się nawzajem.
  joga kalandarz 2011
 Joga-Joga: Czym różni się ten kalendarz od innych tego typu artykułów dostępnych na rynku?
Bodzia Matulaniec: Niezwykłe zdjęcia, doskonała jako¶ć, niepowtarzalna edycja.
 
 Joga-Joga: Kto jest autorem zdjęć?
Bodzia Matulaniec: Grzegorz , fotograf, typograf, profesor ASP.
  joga kalandarz 2011
 Joga-Joga: Według czyjego pomysłu została zaaranżowana sesja zdjęciowa?
Bodzia Matulaniec: Pomysłodawc± był Grzegorz Protasiuk, choć koncepcja zmieniła się po drugiej sesji zdjęciowej. Pocz±tkowo Grzegorz, na potrzeby naszego projektu, fotografował też jakie¶ stare wrota, materiały o grubej fakturze, mnie zagonił do skupów makulatury po dziesi±tki kartonów, by w końcu z tego wszystkiego zrezygnować i zdecydowanie przenie¶ć akcent na człowieka w asanie (nie mamy żadnych rekwizytów, tylko piasek i morze!).
 
Joga-Joga: Dlaczego zdecydowali¶cie się na czarno-białe zdjęcia?
Bodzia Matulaniec: To decyzja fotografa, takie zdjęcia zostawiaj± większ± przestrzeń dla wyobraĽni.
  joga kalandarz 2011
 Joga-Joga: Kto brał udział w sesji?
Bodzia Matulaniec: Ja i Andrzej Kozłowski – oboje jeste¶my dyplomowani nauczycielami jogi Iyengara (Ja dodatkowo jestem certyfikowan± nauczycielk± Restorative Yoga - jogi regeneracyjnej - wg metody Judith H. Lasater). W tym samym czasie wkroczyli¶my na ¶cieżkę jogi, razem pojechali¶my do Instytutu Jogi Iyengara w Punie, spotykamy się na warsztatach, przyjaĽnimy się.
 
Joga-Joga: Jak przebiegała sesja i gdzie została zorganizowana?
Bodzia Matulaniec: Latem, na plaży w Sobieszewie, o czwartej nad ranem. Było mgli¶cie, co zachwyciło naszego artystę. Pocz±tkowo plaża ¶wieciła pustkami, potem pojawili się profesjonalni czy¶ciciele plaż, a po nich pierwsi plażowicze-biegacze... podczas gdy my już w tym czasie my już raczyli¶my się gor±c± kaw± z termosu Grzegorza (niektórzy z nas zd±żyli się nawet wyk±pać. W ubraniu).
  joga kalandarz 2011
 Joga-Joga: Dlaczego wybrali¶cie te konkretne asany? Czy kolejno¶ć ma znaczenie?
Bodzia Matulaniec: Nad wyborem asan zastanawiali¶my się najdłużej. W końcu wybrali¶my te, które z różnych względów s± dla nas ważne. Potem były sesje fotograficzne i nasza praktyka własna. Powstało prawie tysi±c zdjęć, z których Grzegorz wybrał kilkadziesi±t, a z nich my ostateczne 14 fotografii. Nie było łatwo zrezygnować z niektórych naprawdę wspaniałych! Choć, o dziwo, byli¶my jednomy¶lni.
W kolejno¶ci pojawiaj± się chłopiec – dziewczynka – chłopiec – dziewczynka, a cała sekwencja asan niektórym kojarzy się z tańcem.
  joga kalandarz 2011
 Joga-Joga: Efekt jest rzeczywi¶cie wspaniały. Z pewno¶ci± sesja sprawiła Wam również mnóstwo rado¶ci?
Bodzia Matulaniec: Stworzenie tego kalendarza było dla nas prawdziw± przyjemno¶ci± - przegadali¶my długie godziny, wyk±pali¶my się w morzu, powygupiali¶my się i oto jest - Kalendarz JOGA 2011. Oby ten kalendarz cieszył Was tak, jak nas jego przygotowanie!
 
 joga kalandarz 2011 okładka
 
Kontakt do autorów kalandarza: www.jogaBo.pl oraz www.joga.lebork.pl
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lutego 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft