Życiowa misja profesora Sat Bir Khalsa: joga tak powszechna jak szczoteczka do zębów
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Życiowa misja profesora Sat Bir Khalsa: joga tak powszechna jak szczoteczka do zębów

  • czwartek, 7 paĽdziernika 2010
  • autor: Jurek Jagucki
  • opracował: Darek Witkowski
  • Ľródło: Yoga Journal
To co napędza profesora Khalsę w jego życiu jest do¶ć nietypowe jak na mężczyznę na jego pozycji zawodowej: naukowca neurofizjologa. Centralnym wyzwaniem jego życia i pracy zawodowej jest joga. Każdego poranka praktykuje 2,5 godziny – medytuj±c i powtarzaj±c mantry kundalini jogi. Prawie wszystko w jego osobistym i zawodowym życiu obraca się wokół jogi i poszukiwań maj±cych naukowo udokumentować współczesny terapeutyczny potencjał tej starożytnej praktyki. Zapytany, dlaczego tyle energii oddaje w dokumentowanie korzy¶ci płyn±cych z praktyki jogi, odpowiada, że on nie mógłby tego nie robić. „To nie jest tylko moja praca, to jest życiowa misja” – wyja¶nia.
 
Zdecydował się zastosować swoje zainteresowanie nauk± w badaniach nad jog± w 1976 roku, ale nie mógł odnaleĽć jakiej¶ akademickiej ¶cieżki by tego dokonać. Wrócił więc na zaawansowane studia, po¶więcone badaniom dotycz±cym układu nerwowego, z nadziej± by zastosować to w studiowaniu jogi. W 1985 roku z doktoratem w ręku szukał stanowiska które mógłby obj±ć ale nie mógł znaleĽć niczego zwi±zanego z jog±.
profesor Khalsa 
 
 
W 2001 roku nadal nie badał jogi ale teraz wydarzenia zewnętrzne działały na jego korzy¶ć. Nowo powstałe Narodowe Centrum dla Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej oferowało granty dla badaczy nowych dziedzin.
„Wypełniłem protokół który odpowiadał moim umiejętno¶ciom – joga na bezsenno¶ć – i ku mojemu zdziwieniu zostało to zaakceptowane.”
25 lat po tym jak rozpoznał w sobie wewnętrzne zainteresowanie by studiować zalety jogi jego praca mogła się wreszcie zacz±ć.
 
Dzisiaj owoce prób i wysiłków Khalsy s± bardzo widoczne. Opublikował 6 prac naukowych na temat wpływu jogi na różne dolegliwo¶ci: od depresji poprzez bezsenno¶ć i uzależnienie. Wykazał również że techniki jogi i medytacji mog± zmniejszyć tremę muzyków. Przedstawia swoje ekspertyzy organizacjom, które maj± podobn± misję. Służy jako dyrektor badań dla Instytutu Badań Kundalini jak również Centrum Kripalu dla Jogi i Zdrowia, oraz jako członek rady wydawczej Międzynarodowego Magazynu Terapii Jog±. Organizował sympozja na temat badań nad jog± i jest mentorem dla tych którzy chc± pój¶ć jego ¶ladami. Drobiazgowo utrzymuje olbrzymie akta z badaniami na temat jogi, które s± ułożone według tematów takich jak: cukrzyca, sen, nerwowo¶ć, HIV, dzieci, rak itd.
 
Ze swoich licznych publikacjami i opracowań naukowych, prof. Khalsa jest znany w ¶wiecie jogi jako rekordzista badań naukowych o jodze. Ale nie we wszystkich oczach czyni go to bohaterem, niektórzy jogini widz± w naukowej analizie bluĽnierstwo lub podeptanie ¶więto¶ci praktyki. Inni pytaj± czy joga jest ci±gle „jog±”, je¶li odrzemy j± z duchowych aspektów w imię nauki? Można się zapytać czy joga jest ci±gle jog±, je¶li nie jest nauczana z jej wszystkimi tradycyjnymi „narzędziami”. Jeden z amerykańskich psychologów klinicznych, Richard Miller zapytuje:
„Czy jest jaka¶ jedyna wła¶ciwa droga do rozwoju duchowo¶ci? Pomy¶l – mówi – czy joga jest głębszym do¶wiadczaniem życia, gdzie przekształcasz koncepcje swojego małego ja i zyskujesz zrozumienie, że jeste¶ czę¶ci± czego¶ większego niż ty sam. Tak samo dzieje się automatycznie z praktyk± jogi. Gdy praktykujesz wystarczaj±co długo, zmiana następuje sama z siebie.”
 
Niektórzy amerykańscy naukowcy wyrażaj± rozczarowanie tym, że nawet gdyby chcieli dać jogę tym, którzy jej potrzebuj±, to ci±gle będ± purytanie, którzy narzekaj±. Profesor Khalsa wyja¶nia jednak, jak wielkim wyzwaniem jest dać jogę tym, którzy jej potrzebuj± np. z powodu chronicznego zmęczenia lub nowotworu. Je¶li nie mieli z jog± nic wspólnego, może warto zaproponować im zamiast mantry pogłębione oddychanie, asanę czy medytację. Uważa, że je¶li takie osoby poznaj± takie podstawowe sposoby, mog± kiedy¶ pogłębiać swoje do¶wiadczenie już sami z siebie.
 
Ludzie chc± być leczeni przez system ochrony zdrowia, a joga jest ważnym potencjalnie możliwym rodzajem leczenia. Amerykański styl życia generuje ogromn± liczbę chorych ludzi, co niesie za sob± ogromne koszty aby ich „ponaprawiać”. Nieustannie szukamy technologicznie zaawansowanych rozwi±zań – nowych magicznych pigułek i nowych procedur operacji chirurgicznych. Ale je¶li zamiast tego sięgniemy po prostsze rozwi±zania – daj±c ludziom strategie jogiczne? To mogłoby być „wielkim wybuchem”, maj±cym wielki wpływ na ¶wiat. W wizji prof. Khalsy, w przyszło¶ci joga będzie rutyn± oferowan± w szkołach, szpitalach, czy w wojsku. Ponieważ Zachodni system ochrony zdrowia opiera się na „naukowo udowodnionych faktach medycznych”, aby uczynić jogę wiarygodn± i wł±czyć j± do państwowego systemu ochrony zdrowia, potrzebne s± badania, które tych dowodów dostarcz±. Jak mówi inna nauczycielka jogi, będ±ca jednocze¶nie psycholożk± zdrowia na jednym z amerykańskich uniwersytetów, „je¶li dzi¶ nie masz dobrze udokumentowanych badań i studiów – ludzie my¶l±, że ta metoda nie zadziała”.
„My wiemy, że joga czyni ludzi lepszymi na wielu różnych poziomach – mówi prof. Khalsa – dlaczego więc nie przekazać tego większej liczbie ludzi?”
 
Prof. Khalsa porównuje jogę do powszechnego w każdym domu narzędzia higieny osobistej, czego¶ w rodzaju szczoteczki do zębów ale dla ciała i umysłu. „Wszyscy akceptujemy higienę zębów – uczymy się jej w szkołach, lekarze zalecaj±, rodzice wymagaj± jej od dzieci. WyobraĽcie sobie, że ludzie nie myj± zębów. To byłoby niesłychane w naszym kraju. Ale co z higien± Ciała i Umysłu? Tu nie mamy nic do zaoferowania”. Czy po to, żeby¶my zdrowo my¶leli, nie potrzebujemy higieny?
Gdyby¶my używali jogi tak regularnie, jak naszej szczoteczki do zębów, je¶li szkoły by jej uczyły, lekarze rekomendowali, a rodzice wzmacniali – ludzie byliby fizycznie i emocjonalnie zdrowsi! W mniemaniu prof. Khalsy, cała generacja ludzi mogłaby mieć narzędzie do zredukowania stresu, nie bez znaczenia byłoby także budowanie samo¶wiadomo¶ci.
 
Obecnie jest w trakcie badań dotycz±cych nastolatków. Stara się udowodnić że nauczanie jogi w¶ród młodych ludzi mogłoby mieć dobre efekty w naszym całym społeczeństwie zapobiegaj±c wielu problemom w póĽniejszych okresach życia.
Badania Khalsy pokazały że joga definitywnie pobija ćwiczenia gimnastyczne je¶li chodzi o bycie w dobrej fizycznej formie i zwalczanie stresu. Khalsa zauważa: „Ponieważ joga skupia się na integracji oddechu, rozwoju uważno¶ci i koncentracji, dalece przewyższa regularne ćwiczenie jako pełne do¶wiadczenie i sposób zredukowania efektów stresu.”
Zauważa że efekt jest natychmiastowy a umiejętno¶ć tworzenia w sobie odczucia relaksacji w sposób naturalny zwiększa się po tygodniach i miesi±cach praktyki.
 
„Sat Bir pomaga tak wielu w USA i na całym ¶wiecie, zarówno tym którzy s± uznanymi naukowcami jak również tym którzy dopiero zaczynaj±” – mówi John Kepener szef wykonawczy Międzynarodowego Stowarzyszenia Jogi. Jest po prostu cudownie hojnym człowiekiem daj±cym swój czas i ekspertyzę. Również jest niesamowicie cierpliwy czekaj±c na to by dogonić metaforę : joga jest now± szczoteczk± do zębów.
 
Khalsa być może wyprzedził swój czas ale teraz wydaje się że ¶wiat zaczyna go gonić.
„ Zauważyłem pewn± zmianę nawet w przeci±gu 10 lat kiedy byłem w Standfort. Dzisiaj wielu młodych naukowców interesuje się jog± i medytacj±, pisz± również prace naukowe na ten temat, nie było tak kiedy zaczynałem. To nowe zainteresowanie jog± ¶wiata naukowego jak mówi Khalsa zdecydowanie zwiększy wiarygodno¶ć jogi jako terapii. W miarę jak więcej naukowców interesuje się jog±, więcej propozycji będzie zaakceptowanych i napisanych , więcej studiów i badań pojawi się wtedy w recenzowanych magazynach. Kiedy otrzymasz setki powtarzaj±cych się tych samych wyników w różnych populacjach, w różnych krajach z różnych stylów wtedy zacznie rosn±ć zaufanie.
 
Z pewno¶ci± joga przeszła dług± drogę do akceptacji w społeczeństwie ale też ci±gle s± jakie¶ przeszkody które przed ni± stoj± tam gdzie mogłaby mieć duży wpływ, np. mogła by być recept± wypisywan± przez lekarzy. Khalsa jest przygotowany by wytrwać i spowodować by joga cieszyła się odpowiednim rozpoznaniem „Moim celem jest dostarczyć dowodów że joga ma swoje miejsce w codziennym życiu jak również w terapii, i zrobię to zbieraj±c dowody i pokazuj±c że to działa”
Opracowano na podstawie artykułu „ Healing power of yoga” z „ Yoga Journal „
May 2010
Jurek Jagucki
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2019
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft