Joga to wewnętrzna podróż – wywiad z Hani± Gryzińsk±, Izabela Gor±czko
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga to wewnętrzna podróż – wywiad z Hani± Gryzińsk±, Izabela Gor±czko

  • sobota, 10 wrzeďż˝nia 2016
  • autor: Izabela Gor±czko
Hania to bardzo barwna osoba – dosłownie i w przeno¶ni ;) Dosłownie dlatego, że jeden z jej zawodów to artysta – plastyk, a w przeno¶ni dlatego, że w jej życiu nie ma miejsca na nudę. We wszystko czym się interesuje angażuje się na 100 % - nie inaczej jest z prowadzeniem zajęć z jogi dla kręgosłupa na Joga-Joga.TV. Oprócz plastyki i jogi Hania zajmuje się tez fizjoterapi±, kinezyterapi± oraz kompleksowym odkwaszaniem organizmu. Jest też autork± dwóch ksi±żek. Wszystko to z poczucia wewnętrznej, nieodpartej potrzeby zgłębiania wiedzy akurat w tych konkretnych dziedzinach. Możecie mieć zatem pewno¶ć, że na Joga-Joga.TV jeste¶cie w dobrych rękach.
Dlaczego warto praktykować jogę? Jaka jest Twoja odpowiedĽ na to pytanie?
Jest to jedna z niewielu dostępnych form ruchu, która nacelowana jest na własne zdrowie i rozwój, a nie na rywalizację. Z mojego do¶wiadczenia wynika, że rywalizacja i porównywanie się z innymi, zwykle prowadzi do gwałtu na własnym ciele.
Dlaczego sama praktykujesz i nauczasz innych? Każdy jogin ma swoj± ciekaw± historię, opisuj±c± dlaczego zaj±ł się praktyk± jogi i w końcu został nauczycielem, jaka jest Twoja?
Na jogę trafiam w ramach rehabilitacji po kontuzji kolana i tak mi zostało. Zostałam fizjoterapeut± i nauczycielem jogi. A jogę traktuję jako jedna z najlepszych form fizjoterapii i to nie tylko w zakresie narz±du ruchu.
Hania Gryzińska
Jeste¶ fizjoterapeutk±, prowadzisz zajęcia gimnastyki leczniczej, czy wobec tego zajęcia jogi dla kręgosłupa, które prowadzisz na Joga-Joga.TV s± wzbogacone o te elementy?
Oczywi¶cie. Należałoby też dodać, że gimnastykę lecznicz± również wzbogacam elementami jogi.
Czego pocz±tkuj±cy jogin mógłby się od ciebie nauczyć, na co kładziesz nacisk?
Szczególnie istotne według mnie jest wczucie i wsłuchanie się w siebie, we własne ciało, własne możliwo¶ci i ograniczenia. Bez tego nie ma możliwo¶ci rozwoju, a w przypadku choroby - uzdrowienia.
Czy osoby, które faktycznie odczuwaj± dolegliwo¶ci kręgosłupa, mog± pomóc sobie uczestnicz±c w zajęciach jogi on-line?
Osoby z różnymi dolegliwo¶ciami m. in. ze strony kręgosłupa mog± odnie¶ć wiele korzy¶ci uczestnicz±c w zajęciach jogi on-line. Daję tam wiele praktycznych wskazówek i zwracam szczególn± uwagę na poprawno¶ć anatomiczn± i fizjologiczn±, a nie na wygl±d zewnętrzny danego ćwiczenia. Nie zwalnia to jednak nikogo z odpowiedzialno¶ci za siebie, wczuwania się we własne ciało, ani z konsultacji z lekarzem.
Hania Gryzińska
Czym interesujesz się poza jog± i prac± z ciałem?
Może to zabrzmi banalnie, ale uwielbiam podróże dalekie i bliskie oraz kontakt z Natur± w różnych formach :-)
Wydajesz się być osob±, która czerpie z życia pełnymi gar¶ciami, jakie s± Twoje podstawowe warto¶ci, którymi kierujesz się w życiu i dlaczego?
Nie zakopywać pod dywan! - dotyczy to kwestii wszelkiej ma¶ci, we wszystkich dziedzinach życia. A dlaczego: bo fałszywe założenia, to nieskuteczne działania i raczej pewne chybienie celu.
Napisała¶ ksi±żkę "Kompleksowe odkwaszanie organizmu", powiedz dlaczego tak ważne jest aby¶my utrzymywali równowagę kwasowo-zasadow±?
Za hasłem równowaga kwasowo-zasadowa kryje się stan "za¶miecenia" i witalno¶ci naszego organizmu, a od tych dwóch parametrów zależy jako¶ć naszego życia.
Poprzez jogę d±żymy do równowagi między ciałem i umysłem, wszyscy chcemy być w pełni zdrowi. Na co według Ciebie powinni¶my zwrócić uwagę, aby tę równowagę utrzymać?
Szczególnie istotne według mnie jest wczucie i wsłuchanie się w siebie, we własne ciało, własne możliwo¶ci i ograniczenia. Bez tego nie ma możliwo¶ci rozwoju, a w przypadku choroby - uzdrowienia. To ważne nie tylko na każdym etapie ¶wiadomo¶ci i zaawansowania.
Na koniec zdradĽ proszę, do czego d±żysz, kiedy poczujesz się w pełni spełniona? A może już jeste¶?
Zadowolenie i spełnienie może być naszym udziałem każdego dnia, niezależnie od tego jak bardzo prozaiczne jest nasze życie. I nad tym pracuję i to pielęgnuję każdego dnia.
 
Onifade
Hanna Gryzińska-Onifade – fizjoterapeuta, terapeuta, terapeuta naturalny, joginka i artysta plastyk. Stale pogłębia wiedzę na temat ruchu, oddechu, oczyszczania, odżywiania i głębokiego kontaktu z natur±. Jak pisze o sobie, od kilkunastu lat ćwiczy, uczy się i testuje na sobie różnego rodzaju terapie oraz prowadzi ćwiczenia ruchowe i oddechowe (kinezyterapia w placówkach medycznych i społecznych, gimnastyka lecznicza, ćwiczenia jogi, aerobowe ćwiczenia rytmiczne itp.).

Joga Joga TVDOŁˇCZ DO JOGA-JOGA.TV 
Ćwicz jogę, tam gdzie lubisz. Zajęcia online to Ľródło codziennych ćwiczeń jogi. Wybieraj spo¶ród 10 rodzajów zajęć m.in. joga kręgosłupa, joga wyszczuplaj±ca, joga w biurze, pierwsze kroki.
 
 Zobacz, jak to działa! Zarejestruj się i wykorzystaj darmowy 48-godzinny okres próbny. Po jego zakończeniu możesz wykupić abonament lub po prostu zrezygnować. Więcej na www.joga-joga.tv 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft