Jakim jeste¶ człowiekiem? Warsztaty z księdzem Joe Pereira 5-8 maja 2016. Ewa Strzemecka
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jakim jeste¶ człowiekiem? Warsztaty z księdzem Joe Pereira 5-8 maja 2016. Ewa Strzemecka

  • wtorek, 7 czerwca 2016
  • autor: Ewa Strzemecka
Majowe warsztaty jogi z księdzem Joe Pereira, organizowane przez Namaste Centrum Jogi Iyengara Pauliny Stróż, staj± się powoli tradycj±, wydarzeniem, na które wiele osób czeka przez cały rok. To solidna porcja praktyki jogi i pranajamy, okazja żeby po raz kolejny dokładniej przyjrzeć się swojej praktyce. Ale esencj± tych warsztatów jest nauczanie ojca Joe – jego komentarze do asan, cytaty mistrzów, obja¶nienia procesów energetycznych zachodz±cych we wszech¶wiecie i w naszym ciele.
„To rekolekcje dla ciała i duszy”, „Niesamowita głębia filozoficzna”, „Nieustaj±ce Ľródło inspiracji” – tak komentuj± warsztaty uczestnicy. Wpatrzeni w ojca Joe, w jego niesamowite ciemnobr±zowe oczy...
My¶l± przewodni± warsztatów stało się pytanie, które ksi±dz Pereira postawił już pierwszego wieczora: „Co zmieniło się w moim życiu dzięki jodze? Czy dzięki praktyce jogi stałem się lepszym człowiekiem?” Pytanie bardzo ważne, fundamentalne.
Po co praktykujemy?
Żeby było nam lepiej?
Żeby choć na chwile poczuć błogi spokój po ciężkim dniu pracy?
Żeby oderwać się od rzeczywisto¶ci?
Czy raczej żeby skonfrontować się ze swoj± „stref± cienia”, pu¶cić lęki i strachy, zaprzeć się siebie i z otwartym sercem działać dla dobra innych?
„Zaprzyj się siebie, weĽ swój krzyż i pójdĽ za mn±” – tego nauczał Jezus Chrystus, w opinii księdza Joe „najwyższy jogin”. A to oznacza istotn± zmianę poziomu ¶wiadomo¶ci. Opuszczenie sfery Ego, a wraz z ni± naszej strefy komfortu. Doskonałym narzędziem w tym procesie jest praktyka jogi.
Pereira
Aby możliwe było zatrzymanie poruszeń ¶wiadomo¶ci – „Chittavrittinirodha” konieczna jest zmiana energetyczna na poziomie komórkowym – „Snaiuvrittinirodha”. Uspokojenie systemu nerwowego. Długie czasy w pozycjach regeneracyjnych wprowadzaj± harmonię w tym systemie. Poprzez praktykę wracamy do naszych korzeni i odkrywamy, że nasze mózgi, nasze neurony maj± bezpo¶rednie poł±czenie z bosk± energi±. I kiedy wejdziemy w ten stan ¶wiadomo¶ci pojawia się niespotykana jasno¶ć. Co jest ważne, a co nie. W którym kierunku pod±żać. Przewodnikiem w tym procesie może stać się „guru” – przewodnik duchowy. W dokładnym tłumaczeniu z sanskrytu jest to osoba, która prowadzi ucznia od ciemno¶ci ku ¶wiatłu. Osoba, która wskazuje drogę. Drogę, któr± każdy musi przej¶ć sam.
Ksi±dz Pereira po raz kolejny powtarza, jak ważne jest konsekwentne pod±żanie wybran± ¶cieżk±. Wiara i oddanie. Dla niego filarami życia duchowego stały się dwie osoby – Matka Teresa z Kalkuty i guruji B.K.S. Iyengar. Ujmuje to obrazowo mówi±c: „Matka Teresa i guruji to ida i pingala mojego życia duchowego. A Jezus Chrystus to shushumna, centralny filar.”
Pereira
Ci±głe poszukiwania i zmiany „guru”, tak modne w dzisiejszych czasach, prowadz± najczę¶ciej na manowce. W drodze duchowej fundamentaln± warto¶ci± jest oddanie i konsekwencja. W tradycji indyjskiej wyrażone jest to zwrotem „Guru shishyaparampara”, który oznacza relację mistrz-uczeń. A relacja ta tylko wtedy ma szansę osi±gn±ć prawdziwa głębię, je¶li uczeń całkowicie oddaje się nauce mistrza. I czerpi±c z nauk mistrza wytycza własn± drogę.
Taka relacja nie poddaje się certyfikacji, nie można jej dokładnie zmierzyć i wyznaczyć poziomu ucznia, gdyż każdy ma własn± indywidualn± drogę do przej¶cia. Nie oznacza to oczywi¶cie, że certyfikaty s± zbędne – s± wręcz konieczne dla ustanowienia pewnych ram, systemu odniesienia. Ale nie należy przeceniać ich warto¶ci lub tez nadawać im warto¶ć, jakiej nie maj± i mieć nie mog±. Cenna wskazówka dla nauczycieli jogi.
Owocem wła¶ciwie praktykowanej jogi Iyengara jest według księdza Pereiry miło¶ć, rado¶ć i pokój. Pojawiaj± się one, kiedy praktyka jest zgodna z energi± Ducha, Rua. Kiedy to duch, a nie rozum jest przewodnikiem. Wtedy następuje integracja trzech jako¶ci – wyzwanie, kontrola, oddanie. I joga staje się elementem harmonizuj±cym nie tylko nas samych, ale także nasze otoczenie, nasz mały wszech¶wiat.
„Kto praktykuje? Ty czy Duch poprzez Ciebie?” – to pytanie także często pojawiało się w czasie warsztatów. „Czy joga prowadzi do wzrostu Twojej wrażliwo¶ci? A jeżeli nie, to dlaczego tak się dzieje?”. Jako nauczyciel jogi nie czekaj, aż uczniowie przyjd± do Ciebie. Ci najbardziej potrzebuj±cy i tak nie zjawi± się w Twoim pięknym studiu jogi, nie s± w stanie zapłacić. Oni s± w szpitalach, więzieniach, o¶rodkach dla uchodĽców. Ty musisz wyj¶ć do nich.
Pereira
Trzeciego dnia warsztatów wieczór kończy się msz± ¶więt± w Namaste Centrum Jogi Iyengara. W sali panuje niesamowite wręcz skupienie. Przeżywamy tę mszę całym ciałem, każd± jego komórk±. I chyba każdy teraz odczuwa, co oznacza „Snaiuvrittinirodha”. Ksi±dz Pereira nie byłby sob±, gdyby nie przygotował jakiej¶ niespodzianki. Tym razem jest to hostia przywieziona przez niego ze zgromadzenia Matki Teresy w Kalkucie. Szczególna energia, tak ważna dla ojca Joe, któr± pragnie się z nami podzielić.
A po mszy kolejna niespodzianka – demonstracja terapeutycznych ćwiczeń jogi z użyciem tresslera, którego zabrakło na sali warsztatowej. Mimo tak intensywnego przebiegu dnia ojciec Joe wydaje się mieć niesamowit± wręcz energie. Obja¶nia, pokazuje, żartuje.
Dziękujemy ojcze Joe! 
 Ewa StrzemeckaEwa Strzemecka - prawniczka, zafascynowana językami obcymi (niemiecki, angielski, francuski, hiszpański), hobbystycznie dziennikarka i uważna obserwatorka rzeczywisto¶ci. Od kilku lat pasjonatka jogi, filozofii i ajurwedy.
 
 baner fb
baner sklep
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2018
Następne
PW¦CPSN
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft