Poszukuję ¶wiadków pracy i życia Leona Cyborana. Anka Grupińska.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Poszukuję ¶wiadków pracy i życia Leona Cyborana. Anka Grupińska.

  • ¶roda, 22 kwietnia 2015
  • autor: Anka Grupińska
Trzeciego czerwca 1977 r około godziny 10.20 z Państwowego Wydawnictwa Naukowego przy Miodowej w Warszawie wyszedł dr Leon Cyboran – filozof, indolog, ulubiony nauczyciel warszawskich i lubelskich studentów. Tego dnia był widziany po raz ostatni. Znikn±ł. Zagin±ł. 
Leon Cyboran
zdjęcie Leon Zawadzki
Po kilkunastu dniach żona odebrała jego ubranie w komisariacie przy ulicy Żytniej. Rodzinę poproszono o identyfikację zwłok. Ciało było inne: zmienione ¶mierci±, czasem rozkładu, zabiegami chirurgicznymi – nieprzypominaj±ce ciała Leona Cyborana, choć trochę podobne.
Wydarzenia odtworzone przez MO miały następuj±cy przebieg. Przechodzień został potr±cony na pasach przy Marymonckiej na skrzyżowaniu z Alej± Zjednoczenia (przed AWF) 3 czerwca około 11.00. Zmarł kilka dni póĽniej w szpitalu przy Banacha jako NN. Poszukiwania czynione przez rodzinę i przyjaciół Leona Cyborana doprowadziły do identyfikacji tamtych zwłok. Ciało zostało pochowane 22 czerwca na cmentarzu na Wólce Węglowej.
Minęło 38 lat. Rodzina, przyjaciele, dawni studenci żyj± z pamięci±, że stało się wówczas co¶ bardzo niedobrego i do dzi¶ nie zostało to wyja¶nione. W domowych rozmowach układano rozmaite hipotezy.
Leon Cyboran był człowiekiem wyj±tkowym, wspanialszym niż wielu z nas. Człowiekiem o niezwykłej wiedzy, któr± posiadał dzięki swoim intelektualnym talentom i duchowym możliwo¶ciom. Człowiekiem o ogromnej dobroci i uczciwo¶ci, której do¶wiadczali jego bliscy i dalsi. Człowiekiem, który przez kilkadziesi±t lat nie odpowiadał na przemoc swojego czasu. (Służby bezpieczeństwa kontrolowały go od połowy lat 60.: ¶ledzenie, nagabywanie, przesłuchania, zakaz wyjazdu z kraju).
Leon Cyboran
Był filozofem, psychologiem, ekonomist±, indologiem, wybitnym znawc± sanskrytu. To jemu zawdzięczamy kongenialne tłumaczenie Jogasutr PatańdĽalego, którym po¶więcił 18 lat studiów i pracy. W latach 1965–67 uczył sanskrytu studentów Zakładu Filologii Indyjskiej UW. W 1973 roku, gdy na UW odmówiono mu etatu, podj±ł pracę na ATK i KUL-u. Na obu uczelniach prowadził kurs filozofii indyjskiej i lektorat z sanskrytu. Na Wydziale Filozofii KUL-u przygotowywał habilitację. W 1975 roku na II ¦wiatowej Konferencji Sanskrytu w Turynie został odczytany jego wykład na temat polskiego sukcesu nauczania filozofii indyjskiej i sanskrytu na wydziałach filozoficznych. Mimo zakazu wyjazdu z kraju, był rozpoznawanym i uznawanym badaczem swojej dziedziny na ¶wiecie.
Znamy wiele szczegółów tamtych dni, które w żaden sposób nie chc± się ułożyć w logiczn± cało¶ć. Być może nigdy nie wypełni się tej składanki kolejnymi obrazami. A może jednak uda się odnaleĽć jeden, dwa nowe, które cokolwiek rozja¶ni±?
 Znamy kilka nazwisk uczestników tej historii. Sprawca wypadku: pan Wdowiak, prowadził tamtego dnia volkswagena garbusa, mieszkał najprawdopodobniej na Bielanach. ¦wiadek zdarzenia przy Marymonckiej: Zdzisław Burza, wówczas zamieszkały w Kałuszynie koło Nowego Dworu. Lekarze szpitala przy Banacha, którzy podpisali sekcję zwłok: Metody D±browski, Maria Jerzyńska i Antoni Potemkowski.
Tamte czerwcowe zdarzenia rozgrywały się w różnych przestrzeniach. PWN przy Miodowej, ulica Marymoncka przed AWF, ATK, pogotowie ratunkowe przy Hożej, szpital Bielański, szpital przy Banacha, Zakład Medycyny S±dowej przy Oczki, komisariat MO przy Żytniej, komenda MO w Pałacu Mostowskich…
Poszukuję każdego ¶wiadka: bezpo¶redniego lub po¶redniego. Każdego, kto widział i pamięta lub kto słyszał i zechce opowiedzieć.
 Anka Grupińska
a.grupinska@karta.org.pl
 Leon Cyboran
zdjęcie Leon Zawadzki
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft