Amelka nauczycielk± życia. Wywiad z All± i Jurkiem Jaguckimi. Justyna Moćko
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Amelka nauczycielk± życia. Wywiad z All± i Jurkiem Jaguckimi. Justyna Moćko

  • wtorek, 11 kwietnia 2017
  • autor: Justyna Moćko
Amelka jest cudown± dziewczynk±, komunikuj±c± się poprzez u¶miech, mimikę. Jest bardzo kochana przez rodziców i ta wielka miło¶ć powoduje, że żyje i jest dla nich darem, najważniejsz± nauczycielk± życia.  
Amelka Jagucka 
Justyna Moćko: Amelka ma teraz 11 lat.
Ałła Jagucka: Tak, jest już duż± dziewczynk±. Na pocz±tku nic nie wskazywało na to, że urodzi się chora. Podczas badań prenatalnych nikt nic nie powiedział, dopiero, kiedy byłam w 8 miesi±cu lekarz powiedział, że ma bardzo poważn± wadę rozwojow± mózgu, nieuleczaln± - Holoprozencephalię. Jurek mnie bardzo wspierał, mówił, że należy wierzyć, nie tracić nadziei. Zaufałam temu, że wszystko, co dostajemy od życia jest dane po co¶ i jest dobre. Do końca ci±ży byłam bardzo szczę¶liwa, pracowałam, prowadziłam zajęcia jogi, prowadziłam zajęcia dla ciężarnych, wiedz±c, że moje dziecko jest chore. Rodziłam w domu, w spokojnej i przyjaznej atmosferze.
JM:  Jak wygl±dał pierwszy rok życia Amelki?
AJ: Przez pierwszy rok dziecko staje się samodzielne, przewraca się, siedzi, chodzi, je, a Amelka nic. Jakby była trzymiesięcznym dzieckiem, któremu trzeba trzymać głowę.
Nie jadła, nie ruszała się, tylko spała. Skierowano nas do rehabilitanta na masaż. Równolegle pracowali¶my z ni± metod± Domana, to jest 5 minut ćwiczeń, 15 minut przerwy, 5 minut ćwiczeń itd. Potrzebne do tego s± 3 osoby, każda z nich porusza kończyn±, głow±. Nie było wielkiego postępu.
Pierwszy rok życia Amelki pokazał, że nie ma szansy na samodzielne życie, mimo karmienia piersi±, rehabilitacji.
Byłam zmęczona fizycznie, psychicznie. Amelka się rozchorowała. Trafili¶my pierwszy raz do szpitala.
I wtedy zmieniłam podej¶cie do wszystkiego. Zrozumiałam, że moje dzieci (wtedy Piotrek miał 9 lat, Wacek 4 latka) zasługuj± na normaln± rodzinę, na przyjaciół, na bycie z mam±, na zabawy, na rado¶ć. Postanowiłam, że zatrudnię nianię i wracam do siebie, czyli do praktyki jogi, zen i uczenia. W kolejnym roku przygotowuj±c się praktycznie sama zdałam egzamin na Juniora I.
 Amelka Jagucka
JM: Jak teraz wygl±da Wasze życie?
AJ: Amelka nie chodzi, nie rusza r±czkami, nic nie robi sama. Nie słyszy, mówi do nas oczami, pięknie się u¶miecha. Więc po obudzeniu trzeba zrobić wokół niej wszystkie zabiegi pielęgnacyjne: umyć, wyczy¶cić z±bki, zmienić pieluszkę, ubrać, nakarmić, inhalować, pomagać w robieniu kupki, bo sama się nie wypróżnia.
W dni powszednie jedziemy do O¶rodka Pomocy Rodzinie na 8 rano, w weekendy jest ze mn± lub Jurkiem. Potem zabiera j± niania. Mamy niezwykłe szczę¶cie do niań. Amelka przyci±ga do siebie niezwykłe osoby, które się ni± zajmuj±. O 20 przywozi j± wyk±pan±, szczę¶liw±, u¶miechnięt± prosto do łóżeczka. Jeżeli Amka jest zdrowa to ¶pi dobrze, czasami się wybudza, wtedy trzeba odwrócić na boczek, zobaczyć dlaczego kaszle, czy ma zatkany nosek, czy co¶ j± nie boli - ona tego nie powie. Czasami ma atak epilepsji.
Teraz waży 18 kg. To niby nie jest dużo, ale kiedy jest ciało bezwładne plus ubrania, to wnoszenie na piętro robi się trudne.
W o¶rodku jest od trzeciego roku życia. Ma tam rehabilitację, masaż, zajęcia rozwojowo-sensoryczne. Zajmuje się ni± stale zespół osób.
JM: Amelka jest pod opiek± Fundacji Zd±żyć z Pomoc±.
AJ: Tak, dzięki temu mamy konto, na które można przelać 1 % dochodów z PIT-a. S± osoby w Polsce, które przelewaj± regularnie po 20 lub więcej złotych. Jestem wszystkim bardzo wdzięczna za tę pomoc – dzięki niej mogę zatrudnić nianie i pracować. Miesięczny koszt utrzymania Amelki to ponad 3 000 zł.
Amelka Jagucka 
JM: Powiedziała¶, że Amelka jest Twoj± nauczycielk± życia.
AJ: Tak. Amelka mnie nauczyła przede wszystkim, że wszystko przemija i nauczyła mnie rado¶ci życia. Teraz, kiedy zamiatam to zamiatam, jak robię jogę to robię jogę, a jak odpoczywam i się cieszę, to się cieszę i odpoczywam. Mam tego pełn± ¶wiadomo¶ć.
Potrafię się cieszyć każd± chwil± i z Amk± i bez niej. Od pocz±tku wiemy, że Amelka może umrzeć w każdym momencie. Więc, kiedy idę na spacer, to oddycham pełn± piersi±, bo wiem, że zaraz mogę być w szpitalu, bo Amelka się gorzej poczuje.
Amelka Jagucka 
JM: Czy Amelka jest również dla Ciebie nauczycielk±?
Jurek Jagucki - Tak, codzienno¶ć z Amelk± jest największ± lekcj± jak± przerabiam. Po zabiegach pielęgnacyjnych trzeba j± nakarmić. I to jest dla mnie najtrudniejsze: złoszczę się, niecierpliwię. Nie wiem, dlaczego nie chce je¶ć, dlaczego pluje, przekrzywia głowę. Ona przecież nie powie mi, że jej nie smakuje czy akurat dzi¶ nie ma ochoty na to danie. Teraz karmimy j± łyżeczk±. Nie wszystko je, potrawy musz± być zmielone. Nieraz przerywam karmienie i za godzinę daję resztę obiadu, nieraz wmuszam, żeby skończyła to jedzenie, ale zły jestem wtedy, bo sam pamiętam, że nie lubiłem, jak mnie do czego¶ zmuszano.
I 24 godziny na dobę trzeba przy niej czuwać.
JM: Czego jeszcze nauczyła Cię Amelka?
JJ: Jedn± rzecz czuję bardzo głęboko i od wielu, wielu lat zdaję sobie w pełni sprawę, że dziecko wybiera rodzica, a nie odwrotnie. My tylko w swoim akcie zbliżenia po prostu zapraszamy je do siebie. Ja o tym wiedziałem, kiedy się wszystkie dzieci rodziły. Dziecko wybiera tych rodziców, bo ich dobre strony, ich braki s± mu potrzebne do tego, aby dojrzewało, wzrastało.
Amelka jest moim nauczycielem cierpliwo¶ci. 
My wiemy od pocz±tku, że Amelkę mamy na krótko. Jednym z powodów jest to, że jej ciemi±czko nie jest zro¶nięte i nie wiadomo, jakie tego będ± konsekwencje.
Poza tym Amelka ma bardzo słab± odporno¶ć dlatego, że się nie porusza. Każda infekcja może być dla niej zabójcza. Według różnych diagnoz ona nie powinna już żyć. Przeżyła ospę, zapalenie płuc – cudownie.
Ona przede wszystkim jest przez nas wszystkich kochana i to jest siła, dzięki której żyje i na swój sposób się rozwija. Od dwóch lat komunikuje się bardziej wyraĽnie, reaguje patrz±c w oczy. Nie wiem, czy i jak Amelka my¶li, co czuje. I to „nie wiem” zaakceptowałem od pocz±tku, bo inaczej miałbym duży problem.
JM: Jakie masz marzenia dotycz±ce dzieci?
Żyję z takim poczuciem, że Amelka w każdej chwili może odej¶ć więc daję z siebie wszystko i cieszę się każd± chwil±. To jest dar.
Moim synom chciałbym towarzyszyć i być najbliżej tego, co przeżywaj±. Amelce też chciałbym towarzyszyć w tym takim jej wzrastaniu i opiekować się ni±, dawać jej siebie. Chciałbym, żeby były szczę¶liwe.
Justyna Moćko 
justyna@joga-joga.pl 
 Alla Jagucka jest nauczycielk± jogi wg metody Iyengra w stopniu Junior II. Jogę praktykuje od 1991 r, od 16 lat jest uczennic± Roshi Shodo Harada (rinzai zen)
 Jurek Jagucki jest nauczycielem jogi wg metody Iyengara, stopień Senior III . Fizjoterapeuta i licencjonowany terapeuta manualny/kręgarz/. Z jog± od pocz±tku 1981, z Zenem z końcem 1981, z jog± Iyengara - gdy tylko trafiła do Polski (1984), z terapi± manualn± od chwili, gdy go zafascynowała (1985)
Wspólnie prowadz± pierwsz± w Polsce szkołę jogi. 
Wywiad ukazał się w czasopi¶mie Joga magazyn wyjogowanych numer 7 maj/czerwiec 2014
 Możesz pomóc:
* przekazuj±c 1 % podatku wpisuj±c w rozliczeniu rocznym numer KRS 0000037904 i z dopiskiem Amelia Jagucka 13444
* ustanawiaj±c stałe zlecenie na rzecz Amelki. Nieważne, jaka kwota. Każda jest potrzebna.
Amelia Julia Jagucka
Fundacja Dzieciom Program Zd±żyć z pomoc±.
ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa,
nr konta: 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615
Z dopiskiem Amelia Jagucka 13444 
Amelka Jagucka
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft