Krzysztof Stec - doktorat z jogi obroniony. Gratulujemy!
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Krzysztof Stec - doktorat z jogi obroniony. Gratulujemy!

  • wtorek, 25 listopada 2014
  • autor: Redakcja
Na temat efektów praktyki jogi, oddziaływań asan na zdrowie człowieka powstało wiele prac licencjackich i magisterskich. Nieliczne prace doktorskie.
Pierwszy doktorat z jogi obroniła dr Danuta Palica 7.07.2010r. w AWF Katowice. Tytuł „Ćwiczenia hatha jogi a komponenty somatyczne i wybrane zdolno¶ci motoryczne 19-letnich kobiet”. Promotorem był prof. dr hab. Jan ¦lężyński, a drugim recenzentem prof. AWF Wrocław dr hab. Lesław Kulmatycki.
Kolejny doktorat obroniła z wyróżnieniem w AWF Wrocław dr Ewa Moroch 16.01.2014 r . Tytuł „¦wiadomo¶ć ciała i poczucie koherencji kobiet praktykuj±cych jogę fizyczn± i ćwicz±cych fitness”. Promotorem był prof. AWF Wrocław dr hab. Lesław Kulmatycki.
Recenzentem obu tych prac był prof. Janusz Szopa.
We wtorek 18 listopada na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyła się obrona pracy doktorskiej Krzysztofa Zbigniewa Steca na temat „Oddziaływanie ćwiczeń jogi w dynamicznej wersji Surjanamaskar na fizjologiczn±, psychologiczn±, sprawno¶ciow± i antropometryczn± charakterystykę indyjskich studentów”
Krzysztof Stec przeprowadził eksperyment trwaj±cy 12 tygodni na grupie 105 studentów indyjskich. Celem tego eksperymentu było okre¶lenie wpływu dynamicznej wersji Surjanamaskar, w skrócie DSN czyli Dynamicznego Powitania Słońca, na fizjologiczne, psychologiczne, antropometryczne i sprawno¶ciowe parametry wyselekcjonowanej grupy studentów.
 Badania, jasno wykazały uniwersalno¶ć oddziaływania DSN na organizm ludzki.
Udowodniły, że regularne ćwiczenie DSN obniża poziom stresu i lęku, zmniejsza napięcie emocjonalne, poprawia zdolno¶ć do pokonywania trudnych sytuacji życiowych.
Efektów somatycznych jest wiele i dotycz± wła¶ciwie całego organizmu. Zaobserwowano obniżenie masy ciała i zmniejszenie wskaĽnika BMI, zwiększenie pojemno¶ci płuc i wydłużenie naturalnego oddechu. Nast±piło poprawienie ruchomo¶ci kręgosłupa, a także wzmocnienie mię¶ni pleców, tak ważnych dla zdrowia naszego kręgosłupa. Stwierdzono również znaczn± poprawę funkcjonowania układu kr±żenia.
Powyższe wyniki wskazuj± na uniwersalno¶ć DSN. Ćwiczenia te nie tylko usprawniaj± nasze ciało, dzięki czemu możemy lepiej funkcjonować w codziennym życiu i utrzymywać dobry stan zdrowia, ale również dzięki ich roli w poprawianiu stanu kręgosłupa, mog± być wykorzystywane przy korekcji postawy ciała i pomocne przy łagodzeniu, czy nawet likwidacji bólów  zwi±zanych z kręgosłupem. Ich rola w poprawie działania układu kr±żenia zachęca do wł±czenia DSN do profilaktyki schorzeń układu kr±żenia i współzależnych chorób cywilizacyjnych.
 Jednym z powodów podjęcia przez Krzysztofa Steca tematu oddziaływania DSN na organizm człowieka była chęć dostarczenia rzetelnych i sprawdzonych informacji o dobroczynnym działaniu jogi. Zwolennicy pogl±du, że joga działa pozytywnie na wiele aspektów naszego życia, czuj± to i widz± efekty działania jogi. Ale powołuj±c się na własne odczucia i nie podpieraj±c się sprawdzonymi danymi trudno o tym przekonać przeciwników. Wyniki rzetelnych badań – to argument nie do obalenia.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej drogi naukowej!
 
 dynamiczne surjanamaskar
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft