Muzyka duszy. Wywiad z Ann± Jurksztowicz w 6 Magazynie Joga
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Muzyka duszy. Wywiad z Ann± Jurksztowicz w 6 Magazynie Joga

  • pi±tek, 16 maja 2014
  • autor: Kasia Bem
Anna Jurksztowicz-znana piosenkarka i wokalistka jazzowa na najnowszej płycie „Poza czasem” ¶piewa min.: hinduskie mantry i zaprasza do ¶wiata muzyki kontemplacyjnej, czerpi±c z wielu tradycji duchowych. O tym, co jej w duszy gra, medytowaniu bladym ¶witem oraz najnowszym albumie rozmawia z Kasi± Bem.
Kasia Bem: Spotkały¶my się na macie, uczyłam Cię jogi. Od tamtego spotkania minęło kilka lat, a Ty w tym czasie sama została¶ nauczycielk± jogi. Co Cię do tego skłoniło?
Anna Jurksztowicz: Po prostu zaobserwowałam, że praktyka przynosi mi wiele korzy¶ci i sprawia duż± przyjemno¶ć. Jestem nauczycielk± Kundalini Jogi, a to jest także rzecz o muzyce, mantrowaniu i medytacji ze ¶piewem. Zobaczyłam w tym duży potencjał dla własnego rozwoju osobistego, w zgodzie ze mn± i tym, co najbliższe mojemu sercu, czyli ¶piewaniem.
Zrobiła¶ ten kurs, żeby uczyć innych, czy dla siebie?
- Dla siebie. Praktyka jogi wci±gnęła i zafascynowała mnie na tyle, ze chciałam pogłębić ten fenomen, a poza tym jestem typem prymuski, lubię gruntownie poznać temat, który mnie poci±ga. W muzyce tak samo – wykształcenie muzyczne mam pełne, a głos długo szkoliłam w klasie ¶piewu operowego.
W jaki sposób praktyka jogi jest obecna w Twoim życiu na co dzień?
- Staram się nie przerywać praktyki, dlatego nawet podróżuj±c ćwiczę. Nie jestem jeszcze takim mistrzem, abym ćwiczyła sama, potrzebuję energii grupy, więc nawet je¶li jestem gdzie¶ tylko jeden dzień, wyszukuję w sieci najbliższ± szkołę jogi i idę praktykować. Ćwiczyłam już na całym ¶wiecie, w Indiach, w Nowym Yorku, w Los Angeles, w Rio, w Wiedniu, czy w Paryżu. Ćwiczę Kundalini, Jivamukti, obojętnie wła¶ciwie jaka to szkoła. Joga jest jedna. Teraz można też ćwiczyć w domu, przez komputer, ł±czyć się ze swoj± ulubion± grup±. Tak też ćwiczyłam.
Anna Jurksztowicz magazyn Joga 6
 Był czas, kiedy intensywnie medytowała¶. Wstawała¶ o czwartej rano, żeby posiedzieć na poduszce. Co Ci medytacja dawała, że warto było się zrywać bladym ¶witem?
- Na pocz±tku medytacja dawała mi zwykłe ukojenie. Takie uczucie, które przychodzi, gdy możesz wreszcie zagrzać zmarznięte ręce. Takie rzeczy się zdarzaj± pocz±tkuj±cym, gdy zaczynasz medytować 11-31 minut. Ale potem w miarę rozwoju praktyki nauczyłam się sięgać po odpowiedzi na pytania, które zadawałam sobie. Po prostu czekałam na informacje. A więc można powiedzieć, że medytacja pomaga zobaczyć siebie. Może to brzmi jak banał, ale niektórzy maj± wielki problem z okre¶leniem, czego w życiu chc±.
 Czy Twoja najnowsza płyta „Poza czasem” z muzyk± kontemplacyjn± powstała z fascynacji jog± i medytacj± wła¶nie, czy też ten rodzaj muzyki grał Ci już w duszy wcze¶niej?
- Zawsze byłam uduchowiona. Na pocz±tku ¶piewałam muzykę dawn±, szalenie religijn±, potem wczesny Barok. Muzykę religijn± Bacha czy Mozarta ¶piewałam po niemiecku już w dzieciństwie. W wieku 16 lat założyłam z przyjaciółmi zespół muzyki gospel i ¶piewałam po angielsku przez wiele lat. Jest powiedziane, że kto ¶piewa, modli się podwójnie. Zakre¶liłam koło. Po szaleństwach z komercyjn± muzyk± pop i jazzie, ustatkowałam się, dojrzałam i bardzo tak± siebie lubię. Z tej akceptacji siebie, wewnętrznej harmonii, zachwytu życiem i zadumy nad nim wzięła się moja najnowsza płyta.
 Twoja płyta toruje drogę gatunkowi muzycznemu praktycznie nieznanemu w Polsce – muzyce duchowej. Jaki to rodzaj muzyki?
- Może powinny¶my powiedzieć muzyce duchowej popularnej, ale produkowanej przez zawodowych muzyków. Bo muzyka duchowa jako taka jest oczywi¶cie u nas obecna. Wiele do życzenia pozostawia niestety jej poziom artystyczny. Muzycy zawodowi rzadko kiedy j± graj± i wychodzi mieszanka ogniskowo-oazowa. Jest jeszcze takie koszmarne zjawisko jak muzyka relaksacyjna, taka jak na przykład w każdym spa. Albo piosenka tygodnia w Radiu Maryja. Moja płyta przeciwstawia się tym zjawiskom i pokazuje, że muzyka dla duszy może być na wysokim poziomie, profesjonalna wyprodukowana.
Anna Jurksztowicz
Magazyn Joga 6
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft