Byłem zapalonym karatek±. Marek Migała w najnowszym, 5 magazynie Joga
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Byłem zapalonym karatek±. Marek Migała w najnowszym, 5 magazynie Joga

  • wtorek, 11 lutego 2014
  • autor: Justyna Moćko
Marek Migała - dyplomowany nauczyciel jogi Iyengara. Specjalista rehabilitacji z kilkunastoletnim do¶wiadczeniem terapeutycznym. Praktykuje od 22 lat, a od 16 uczy. O tym, czym dla niego jest terapia jog± rozmawia Justyna Moćko.
Marek Migala
Justyna Moćko: Podobno wszystko zaczęło się od karate?
Marek Migała: Tak. To była moja pasja życiowa. Zrobiłem sobie siłownię w piwnicy, gdzie sam położyłem podłogę. Byłem cherlawym dzieckiem. Moja struktura ciała nie była dostosowana do karate, więc najpierw mi siadły biodra. Nie mogłem siedzieć, nie mogłem chodzić, nie mogłem się w ogóle obracać. Lekarz powiedział do mnie: „E, samuraj, ja ci współczuję. Ty masz 14 lat a masz biodra jak 60-latek”.
To Cię skierowało ku jodze?
- Trochę póĽniej kto¶ mi powiedział, że jest jaki¶ facet, który wrócił z Indii i ćwiczy jogę Iyengara. Zaangażowałem się w to z takim prze¶wiadczeniem, że to dla mnie tylko epizod. Że naprawię sobie te stawy i wrócę znów na siłownię. I tak zrobiłem. Ale już nie czułem tej pracy. Wydawała mi się taka zewnętrzna, robiłem co¶, co już nie miało dla mnie warto¶ci. Z kolei joga była dla mnie zbyt elastyczna, była zbyt wymagaj±ca. Po karate miałem krótkie tyły nóg, mocne uda, zamknięte pachwiny, bary przykurczone. Na pocz±tku joga była bardzo dla mnie trudna. Ale czułem, że uczestniczę w czym¶, co jest nowe. Miałem wrażenie, że to jest co¶ wyj±tkowego, co będzie w stanie dać ludziom jak±¶ warto¶ć, co zmieni my¶lenie i sposób postępowania ludzi.
Aż założyłe¶ swoj± szkołę...
- Przez pierwszy rok na zajęcia przychodziła jedna osoba. Nie miałem nic, oprócz koców z Domu Opieki Społecznej. Wynajmowałem salę w liceum, w którym się uczyłem. Potem zaczęło pulsować. Pracowałem w przychodni, miałem swój gabinet, byłem masażyst± i byłem w tym dobry, dużo zarabiałem. Czasami na zajęciach było koło 40 osób.
A potem to wszystko zostawiłe¶...
- Zostawiłem szkołę za koszt sprzętu. Zostawiłem 8 lat budowania marki, logo. Tak miało być. W tych wszystkich latach, kiedy mi było bardzo ciężko, kiedy ryzykowałem swoje życie i wszystko mi się waliło na głowę. Zawsze chciałem zachować jedn± rzecz - wrażliwo¶ć. Dla mnie ¶mierć nie byłaby wtedy, kiedy bym rzeczywi¶cie biologicznie umarł. Tylko wtedy, kiedy bym stracił swoj± wrażliwo¶ć. To nie pozwala mi poddać się, załamać. Zawsze wiem, że jest co¶ takiego, taka iskierka w ¶rodku. To, co mi ratuje życie, to jest piękno życia. Piękno życia daje mi energię, piękno ludzi, których spotykam: ich wygl±du, ich zachowań, ich sposobu ubierania się. Tak naprawdę bardzo kocham ludzi i lubię z nimi być.
Dlatego wybrałe¶ Warszawę?
- Tak. Tu jest mnóstwo ludzi, a ja uwielbiam tłok w metrze (¶miech). Uwielbiam centrum miasta, kiedy tak dużo ludzi chodzi, mnie się to strasznie podoba. Dla mnie warto¶ci± nie jest to, żeby uciec od ludzi, tylko żeby z nimi być.
Jak sformułowanie terapia jog± odnosi się do jogi i do terapii?
- Ja zawsze patrzyłem na jogę trochę mniej jako na drogę rozwoju duchowego, a bardziej patrzyłem jako na element pracy z ciałem w kierunku zyskania optymalnego zdrowia, czyli równowagi i zbalansowania ciała. Sam maj±c problemy ze zdrowiem, używaj±c jogi do pomagania sobie (my¶lę, że większo¶ć ludzi przychodzi na jogę, żeby sobie pomóc) zobaczyłem jej warto¶ci dla pracy z problemami narz±dów ruchu.
Wyleczyłe¶ sobie biodra i kolana. Czy teraz leczysz jog± innych?
- Raczej staram się stworzyć ludziom przychylne warunki do samoleczenia się. Ja wierzę w takie założenie, rozmawiałem na ten temat z Tomem Meyersem. Człowiekowi trzeba stworzyć przychylne warunki do samoleczenia. Kiedy wprowadzamy sztuczne substancje do organizmu to pozbawiamy ciało tej możliwo¶ci. U niektórych ludzi samoleczenie przebiega bardzo harmonijnie, a u niektórych z olbrzymimi trudno¶ciami.
Ci±g dalszy artykułu - 50 %
Magazyn Joga dostępny jest w szkołach jogi w całej Polsce lista szkół tutaj. oraz w sklepie internetowym JOGA_JOGA.PL
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft