Dr M.V. Bhole w Polsce, czyli dotknij tego, co najczę¶ciej jest pomijane i ignorowane w jodze zachod
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Dr M.V. Bhole w Polsce, czyli dotknij tego, co najczę¶ciej jest pomijane i ignorowane w jodze zachodniej. Lesław Kulmatycki

  • sobota, 22 czerwca 2013
  • autor: Lesław Kulmatycki
Bez w±tpienia przyjazd dr Mukunda V.Bhole do Polski, to jedna z niewielu okazji spotkania jednego z największych autorytetów jogi oraz zetknięcia się z wymiarem jogi klasycznej coraz bardziej pomijanym i ignorowanym w ¶wiecie zachodnim.
Po raz pierwszy miałem okazję spotkać dr Bhole w czasie własnego treningu nauczycielskiego w Kaivalyadhama Yoga Institute w Lonavla w latach 1985-1986. To wówczas zwróciły moj± uwagę próby interpretacji jogi w ujęciu klasycznym. Metody pracy przede wszystkim były oparte na indywidualnym do¶wiadczeniu, charakteryzuj±cym się uniwersalno¶ci± i praktyczno¶ci±. Jej uniwersalno¶ć przez setki lat przejawia się w możliwo¶ci adaptacji jogi w różnych kręgach kulturowych, w grupach o neutralnym podej¶ciu do systemów religijnych czy u tych, którzy d±ż± do wychodzenia z utartych schematów w kierunku indywidualnych poszukiwań. Natomiast praktyczno¶ć jogi oparta jest na konkretnym, krok po kroku, podej¶ciu, daj±cym możliwo¶ć osi±gania wgl±du w naturę napięć i konfliktów wewnętrznych oraz procesów ¶wiadomo¶ciowych. Jednak, aby zrozumieć prawdziw± naturę ¶wiadomo¶ci w owym szerszym scalaj±cym wymiarze niezbędna jest praca z bardziej wyizolowanymi subtelnymi fenomenami ¶wiadomo¶ciowymi ukierunkowanymi introspekcyjnie do wewn±trz.
To wła¶nie jest fundamentem jogi i w zależno¶ci od zaawansowania w technikach introspekcji można wyróżnić szereg poziomów. Dlatego też rozróżniaj±c te poziomy, mówimy o skupieniu uwagi, koncentracji czy medytacji.
To praca, która wymaga determinacji i czasu, ale też swoistej „mapy”. Tak± „mapę” wypracował dr Bhole i miał już okazję prezentować j± podczas naukowej konferencji po¶więconej zagadnieniom psychomotoryki w e Wrocławiu w 2006 roku.
Wówczas wyja¶niał mechanizm swojego podej¶cia podczas wykładu na temat „Mechanika oddychania jako psychomotoryczna aktywno¶ć jogi w radzeniu sobie ze stresem”, a następnie zainteresowani mogli podj±ć praktykę w czę¶ci warsztatowej. Oczywi¶cie dr Bhole, jako długoletni nauczyciel jogi prowadz±cy swoje warsztaty w wielu krajach ¶wiata, zdaje sobie sprawę z uwarunkowań życia współczesnego człowieka Zachodu. Zdaje sobie sprawę, że żyje w czasach, które oczekuj± szybkich i skutecznych rozwi±zań również w odniesieniu do zmagania się z napięciem, stresem czy z własnymi problemami emocjonalnymi.
Elementy praktyk jogi klasycznej oferuj±ce pewien proces obliczony na lata, w dodatku zakładaj± zmiany stylu swojego życia. W propozycji dr Bhole proces taki można rozpocz±ć samemu i z czasem staje się swoist± autopsychoterapi±. Generalnie w mojej praktyki jogi własnej, pracy, jako nauczyciela jogi oraz jako terapeuty wynika do¶ć jasny podział uczniów przychodz±cych do klas jogi.
Można ich, ze względu na główne powody podejmowania autopsychoterapii, podzielić na cztery grupy.
Grupa pierwsza ł±czy się z jakim¶ wydarzeniem życiowym, które zmusza do zweryfikowania dotychczasowego życia.
Grupa druga dotyczy ludzi, którzy z jaki¶ powodów pogubili się w swoich rolach życiowych i fazach rozwojowych. Kolejna, grupa trzecia, to ludzie szukaj±cy nowych relacji i innymi podobnymi sobie na gruncie jogi. I ostatnia, czwarta odnosi się do osób poszukuj±cych siebie z filozoficznym i egzystencjalnym wymiarze.
Każdy z uczestników będzie w stanie indywidualnie dopasować proponowana praktykę dla swojego poziomu problemu czy stresora. Mapa pracy jest wspólna, ale do¶wiadczenie wynikaj±ce z poruszania się po swoim ciele, po swoim oddechu, czy po swoich napięciach i przeszkodach dla każdego będzie inna. Polecam podjęcie takiej próby.
Lesław Kulmatycki
dr hab. profesor nadzwyczajny, kierownik Katedry Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jogę studiował w Instytucie Jogi Kaivalyadhama w Indiach i aszramach Satyanandy w Australii.
Studia z zakresu kultury fizycznej, filozofii, etyki, psychologii i psychoterapii. Autor prac naukowych o relaksacji i jodze oraz ksi±żek: „Classical Yoga Manual”, „Stres, joga relaksacja”, ”Trening relaksacyjny jogi i jego recepcja” „Joga dla zdrowia”, „Stres i joga”, „Lekcja relaksacji”, „Joga nidra”. Kieruje Podyplomowymi Studiami Technik Relaksacyjnych. 
 
Dr Bhole będzie przebywał w Polsce od 27.06 do 5.07. 2013 r
Szczegółowe informacje na temat pobytu w Polsce dr. Bhole w tym bezpłatnych wykładów, warsztatów w Warszawie i Poznaniu tutaj:
 
 Kulmatycki i Bhole

Dr M.V. Bhole i autor art. prof. L. Kulmatycki podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Psychomotoryka -ruch pełen znaczeń”, organizowanej przez Dolno¶l±sk± Szkołę Wyższ± i Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, w dniach 26 - 27.10. 2006
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft