Joga jest komplementarnym systemem. Rozmowa z Beat± Steć-Stańczyk, nauczycielk± u Sharata Arora w Hi
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga jest komplementarnym systemem. Rozmowa z Beat± Steć-Stańczyk, nauczycielk± u Sharata Arora w Himalayan Iyengar Yoga Centre.

  • poniedziałek, 6 sierpnia 2012
  • autor: Justyna Moćko
Wraz z Sharatem Arora przyjedzie do Polski Beata Steć, nauczycielka w jego szkole w Himalayan Iyengar Yoga Centre.Rozmowa z Beat± pokazuje jej jogiczn± drogę.
 
Kiedy i gdzie zetknęła¶ się po raz pierwszy z jog±? Kto Cię uczył ?
Z jog± po raz pierwszy zetknęłam się w Walencji, w Hiszpanii w lecie 2006 roku. Była to wewnętrzna szkoła Hatha jogi w klubie sportowym. Zajęcia codziennie z różnymi nauczycielami. Podczas tamtych wakacji do¶wiadczyłam, że joga to co¶ więcej niż tylko fizyczne ćwiczenia. Dużo działo się w moim życiu, bardzo potrzebowałam wyciszenia i odkryłam, że pozycje relaksacyjne s± dla mnie wspaniałym sposobem na odnajdywanie wewnętrznego spokoju.
Co robiła¶ w Walencji? Co to znaczy wewnętrzna szkoła jogi?
W Walencji w lecie 2005 roku przez 3 miesi±ce chodziłam codziennie na zajęcia jogi. Nie był to jaki¶ okre¶lony styl, po prostu szkoła Hatha Joga z różnymi nauczycielami. Zajęcia odbywały się w specjalnej sali, gdzie znajdowały się przeróżne pomoce. Był to dzielnicowy klub sportowy, tak jak fitness klub, tyle że trochę większy, z różnymi pomieszczeniami do tańca, pilatesu, jogi, kortami do tenisa, squasha, boiskami do piłki nożnej, ręcznej, koszykówki, siłowni±, basenem sportowym itd.
 Co na pocz±tku najbardziej zafascynowało Cię w jodze ?
Najbardziej zafascynowało mnie to, że po zajęciach jogi przez cały dzień czułam się zrelaksowana, mój oddech był bardziej harmonijny i nie miałam przymusu tak szybkiego reagowania na przeróżne sytuacje dnia. Po uwolnieniu ciała z wszelkich napięć - fizycznych po rozci±gnięciu mię¶ni i ¶cięgien podczas asan oraz psychicznych po totalnym wyciszeniu umysłu podczas relaksacji – również moje postrzeganie i relacja do całego ¶wiata uwolnione były od napięć.
Jakie s± kolejne ważne punkty, „kamienie milowe” w Twojej praktyce jogi – spotkani ludzie, nowe metody, co to było, kto to był, czemu to było ważne?
Po powrocie do Polski kontynuowałam naukę jogi w warszawskiej szkole Hatha jogi metody B.K.S. Iyengara „Joga-Żoliborz”. Moimi nauczycieli byli tam między innymi Wiktor Morgulec, którego charyzma oraz specjalna energia były dla mnie wspaniał± motywacj± do intensywnej praktyki. Przychodziłam również na wczesno poranne zajęcia do szkoły „Joga na Foksal”. Tam poznałam Adama Ramotowskiego, z którego rekomendacji w 2009 roku wyjechałam do Indii do Sharata Arora - wybitnego hinduskiego nauczyciela jogi, który całkowicie odmienił moje życie. To wła¶nie pod jego opiek± w szkole Himalayan Iyengar Yoga Centre miałam okazję całkowicie zanurzyć się w praktyce jogi.
Beata Steć-Stańczyk
 Jak długo była¶ u Sharata? Ile razy?
Jestem u Sharata 3 raz na długoterminowej wizie. Moje powroty do Polski s± tylko po to, żeby wyrobić sobie now± wizę. Mój dom jest teraz w Indiach w HIYC, w sezonie letnim jeste¶my w Dharamkot w Dharamshali, a w sezonie zimowym w Arambolu na Goa.
 Jak długo uczyła¶ się pod okiem Sharata?
U Sharata uczyłam się przez półtora roku zanim zaczęłam prowadzić u niego zajęcia jogi i od kiedy uczę dalej jestem jego asystentk± podczas zajęć, które on prowadzi.
Ile praktykowała¶ zanim zaczęła¶ uczyć?
Praktykowałam przez 6 lat od 2005, czyli od kiedy zetknęłam się z jog±.Zaczęłam uczyć w kwietniu 2011 roku w Himalayan Iyengar Yoga Centre zgodnie z pro¶b± Sharata.
 Czy pamiętasz pierwsze zajęcia które poprowadziła¶?
Było to dla mnie nowe, zupełnie odmienne do¶wiadczenie, gdyż po raz pierwszy w życiu miałam okazję odnaleĽć się w roli pedagoga. Poprowadziłam 5-dniowy kurs jogi. Był to pocz±tek sezonu HIYC w Dharamkot, grupa studentów była nie duża i mogłam po¶więcić dużo uwagi każdej osobie. Było to miłe i zachęcaj±ce do¶wiadczenie, gdyż studenci byli bardzo otwarci, chętni dzielić się tym jakie s± ich potrzeby.
Beata Steć-Stańczyk
Czym przede wszystkim dzielisz się ze swoimi uczniami?
Dzielę się tym jak najlepiej praktykować, aby nasza ¶wiadomo¶ć rosła, aby joga nie była jedynie fizycznym ćwiczeniem, tylko komplementarnym systemem, za pomoc± którego odnajdujemy wewnętrzn± przestrzeń i wolno¶ć w naszym ciele jak i w życiu.
 Czym była dla Ciebie joga jak zaczynała¶, czym jest teraz?
Gdy zaczynałam joga była sposobem na utrzymanie zdrowego ciała i odnajdywaniem ciszy podczas zgiełku codziennego życia. Teraz joga stała się moim sposobem na życie i ¶cieżk± rozwoju jako człowieka.
 Czym jest dla Ciebie teraz praktyka własna, na czym się koncentrujesz?
Praktyka własna jest dla mnie medytacj± w asanach i rozwojem ¶wiadomo¶ci ciała, umysłu jak i momentami kiedy mogę przybliżać się do centrum mojego jestestwa.
 Czy miała¶ w życiu chwile, kiedy chciała¶ zaprzestać praktyki, wycofać się, zaj±ć się zupełnie czym¶ innym?
Od kiedy ćwiczę jogę bardzo dobrze się czuję, fizycznie jak i psychicznie, dlatego zupełnie ufam temu systemowi. Widzę dużo pozytywnych zmian w moim życiu, tak jak łatwo¶ć w nawi±zywaniu pełnych zaufania relacji z ludĽmi oraz wyższy poziom energii do wszelkich codziennych zadań. Regularna praktyka daje mi stateczno¶ć oraz poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa.
Beata Steć-Stańczyk
 Sytuacja zwi±zana z jog± któr± najmilej wspominasz?
Dobry humor jaki daj± wygięcia do tyłu.
 Co¶ ¶miesznego co zdarzyło się podczas prowadzonych przez ciebie zajęć ?
Gdy prowadzę zajęcia słowa same się układaj± i czasem przywołuj± ¶miech na twarze moich uczniów. Jeste¶my przywi±zani do naszego fizycznego ciała i mówienie o nim bywa czasami zabawne.
 Twoja największa jogiczna wpadka (na zajęciach) ?
Każdy jogin może wpa¶ć w pułapkę prze¶wiadczenia że wszystko już wie, czy też że wszystko wie najlepiej. Aby omin±ć tak± pułapkę ego, trzeba być otwartym, pozwolić nauce płyn±ć nawet z najbardziej nieoczekiwanych Ľródeł podczas codziennego życia i pamiętać, że każdy człowiek posiada bosk± m±dro¶ć manifestuj±c± się na przeróżne sposoby.
 Najtrudniejsza sytuacja jaka przydarzyła ci się podczas prowadzenia zajęć?
Każda osoba jest jakim¶ aspektem nas samych, dlatego gdy pomagamy studentom jogi uwalniać się od lęku oraz bólu, to tak jakby¶my razem z nimi przez to przechodzili. Natomiast nie nazywałabym tego czym¶ trudnym lecz angażuj±cym. I jest w tym piękno, gdyż pomagaj±c innym, sami szybciej się rozwijamy, niż gdyby¶my koncentrowali się na sobie. Energia po¶więcona komu¶ zabiera naprzód obie osoby, dawcę jak i biorcę, nauczyciela jak i studenta.
Beata Steć-Stańczyk
 Czy jest kto¶ kto byłby dla ciebie autorytetem, kogo postępowanie uznajesz inspiruj±ce i godne na¶ladowania?
Każda osoba, która emanuje wewnętrznym spokojem i potrafi cieszyć się drobnymi rzeczami jest dla mnie inspiruj±ca. W wirze naszego codziennego życia chcemy coraz więcej i więcej i gubimy się w materialnym ¶wiecie. Dla mnie przykładem jest kto¶ kto akceptuje życie takie jakie jest i odnajduje w nim rado¶ć i spokój bez względu na to co dzieje się wokół. Tak naprawdę cały czas spotykamy niesamowitych ludzi, lecz aby ich dostrzec, potrzebujemy się wyciszyć i uwrażliwić.
Do czego joga doprowadziła cię na dzień dzisiejszy?
Joga u¶wiadomiła mi, że jestem odpowiedzialna za swój rozwój i życie. Codzienna praktyka wycisza umysł i pogłębia ¶wiadomo¶ć wszelkich my¶li, które przepływaj± przez nasz± ¶wiadomo¶ć. Dzięki temu, mamy możliwo¶ć obserwacji tego jak one wpływaj± na nasz zwi±zek z zewnętrznym ¶wiatem.
Jak my¶lisz dok±d doprowadzi w przyszło¶ci?
Tego nikt nie wie, lecz można przekonywać się pod±żaj±c naprzód, a kierunek jest dobry.
Czy praktykujesz jeszcze co¶ innego niż joga?
Przez pewien czas ćwiczyłam również ¶wiadome ¶nienie, co pozwoliło mi lepiej zrozumieć jak funkcjonuje nasz umysł.
 Beata Steć-Stańczyk
Na ile według Ciebie joga jest uniwersalnym systemem, nie zwi±zanym z żadn± religi±?
Joga jest uniwersalnym systemem, gdyż nie namawia do żadnej wiary. Jest to po prostu obiektywna obserwacja dwóch sił natury – energii aktywnej oraz energii pasywnej – i sposobem na odnalezienie równowagi pomiędzy tymi dwoma siłami. Poprzez tak± praktykę ciała i umysłu, odnajdujemy wewnętrzn± harmonię.
 Czy chciałby¶ co¶ dodać na koniec?
Życzę wszystkim ludziom odnalezienia spokoju i rado¶ci w życiu oraz aby¶my wszyscy mogli kroczyć ku naszemu ostatecznemu celowi o¶wiecenia we wzajemnym zrozumieniu i miło¶ci.
lipiec 2012
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl

 
 Beata Steć-Stańczyk
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2019
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft