Joga jest komplementarnym systemem. Rozmowa z Beatą Steć-Stańczyk, nauczycielką u Sharata Arora w Hi
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga jest komplementarnym systemem. Rozmowa z Beatą Steć-Stańczyk, nauczycielką u Sharata Arora w Himalayan Iyengar Yoga Centre.

  • poniedziałek, 6 sierpnia 2012
  • autor: Justyna Moćko
Wraz z Sharatem Arora przyjedzie do Polski Beata Steć, nauczycielka w jego szkole w Himalayan Iyengar Yoga Centre.Rozmowa z Beatą pokazuje jej jogiczną drogę.
 
Kiedy i gdzie zetknęłaś się po raz pierwszy z jogą? Kto Cię uczył ?
Z jogą po raz pierwszy zetknęłam się w Walencji, w Hiszpanii w lecie 2006 roku. Była to wewnętrzna szkoła Hatha jogi w klubie sportowym. Zajęcia codziennie z różnymi nauczycielami. Podczas tamtych wakacji doświadczyłam, że joga to coś więcej niż tylko fizyczne ćwiczenia. Dużo działo się w moim życiu, bardzo potrzebowałam wyciszenia i odkryłam, że pozycje relaksacyjne są dla mnie wspaniałym sposobem na odnajdywanie wewnętrznego spokoju.
Co robiłaś w Walencji? Co to znaczy wewnętrzna szkoła jogi?
W Walencji w lecie 2005 roku przez 3 miesiące chodziłam codziennie na zajęcia jogi. Nie był to jakiś określony styl, po prostu szkoła Hatha Joga z różnymi nauczycielami. Zajęcia odbywały się w specjalnej sali, gdzie znajdowały się przeróżne pomoce. Był to dzielnicowy klub sportowy, tak jak fitness klub, tyle że trochę większy, z różnymi pomieszczeniami do tańca, pilatesu, jogi, kortami do tenisa, squasha, boiskami do piłki nożnej, ręcznej, koszykówki, siłownią, basenem sportowym itd.
 Co na początku najbardziej zafascynowało Cię w jodze ?
Najbardziej zafascynowało mnie to, że po zajęciach jogi przez cały dzień czułam się zrelaksowana, mój oddech był bardziej harmonijny i nie miałam przymusu tak szybkiego reagowania na przeróżne sytuacje dnia. Po uwolnieniu ciała z wszelkich napięć - fizycznych po rozciągnięciu mięśni i ścięgien podczas asan oraz psychicznych po totalnym wyciszeniu umysłu podczas relaksacji – również moje postrzeganie i relacja do całego świata uwolnione były od napięć.
Jakie są kolejne ważne punkty, „kamienie milowe” w Twojej praktyce jogi – spotkani ludzie, nowe metody, co to było, kto to był, czemu to było ważne?
Po powrocie do Polski kontynuowałam naukę jogi w warszawskiej szkole Hatha jogi metody B.K.S. Iyengara „Joga-Żoliborz”. Moimi nauczycieli byli tam między innymi Wiktor Morgulec, którego charyzma oraz specjalna energia były dla mnie wspaniałą motywacją do intensywnej praktyki. Przychodziłam również na wczesno poranne zajęcia do szkoły „Joga na Foksal”. Tam poznałam Adama Ramotowskiego, z którego rekomendacji w 2009 roku wyjechałam do Indii do Sharata Arora - wybitnego hinduskiego nauczyciela jogi, który całkowicie odmienił moje życie. To właśnie pod jego opieką w szkole Himalayan Iyengar Yoga Centre miałam okazję całkowicie zanurzyć się w praktyce jogi.
Beata Steć-Stańczyk
 Jak długo byłaś u Sharata? Ile razy?
Jestem u Sharata 3 raz na długoterminowej wizie. Moje powroty do Polski są tylko po to, żeby wyrobić sobie nową wizę. Mój dom jest teraz w Indiach w HIYC, w sezonie letnim jesteśmy w Dharamkot w Dharamshali, a w sezonie zimowym w Arambolu na Goa.
 Jak długo uczyłaś się pod okiem Sharata?
U Sharata uczyłam się przez półtora roku zanim zaczęłam prowadzić u niego zajęcia jogi i od kiedy uczę dalej jestem jego asystentką podczas zajęć, które on prowadzi.
Ile praktykowałaś zanim zaczęłaś uczyć?
Praktykowałam przez 6 lat od 2005, czyli od kiedy zetknęłam się z jogą.Zaczęłam uczyć w kwietniu 2011 roku w Himalayan Iyengar Yoga Centre zgodnie z prośbą Sharata.
 Czy pamiętasz pierwsze zajęcia które poprowadziłaś?
Było to dla mnie nowe, zupełnie odmienne doświadczenie, gdyż po raz pierwszy w życiu miałam okazję odnaleźć się w roli pedagoga. Poprowadziłam 5-dniowy kurs jogi. Był to początek sezonu HIYC w Dharamkot, grupa studentów była nie duża i mogłam poświęcić dużo uwagi każdej osobie. Było to miłe i zachęcające doświadczenie, gdyż studenci byli bardzo otwarci, chętni dzielić się tym jakie są ich potrzeby.
Beata Steć-Stańczyk
Czym przede wszystkim dzielisz się ze swoimi uczniami?
Dzielę się tym jak najlepiej praktykować, aby nasza świadomość rosła, aby joga nie była jedynie fizycznym ćwiczeniem, tylko komplementarnym systemem, za pomocą którego odnajdujemy wewnętrzną przestrzeń i wolność w naszym ciele jak i w życiu.
 Czym była dla Ciebie joga jak zaczynałaś, czym jest teraz?
Gdy zaczynałam joga była sposobem na utrzymanie zdrowego ciała i odnajdywaniem ciszy podczas zgiełku codziennego życia. Teraz joga stała się moim sposobem na życie i ścieżką rozwoju jako człowieka.
 Czym jest dla Ciebie teraz praktyka własna, na czym się koncentrujesz?
Praktyka własna jest dla mnie medytacją w asanach i rozwojem świadomości ciała, umysłu jak i momentami kiedy mogę przybliżać się do centrum mojego jestestwa.
 Czy miałaś w życiu chwile, kiedy chciałaś zaprzestać praktyki, wycofać się, zająć się zupełnie czymś innym?
Od kiedy ćwiczę jogę bardzo dobrze się czuję, fizycznie jak i psychicznie, dlatego zupełnie ufam temu systemowi. Widzę dużo pozytywnych zmian w moim życiu, tak jak łatwość w nawiązywaniu pełnych zaufania relacji z ludźmi oraz wyższy poziom energii do wszelkich codziennych zadań. Regularna praktyka daje mi stateczność oraz poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa.
Beata Steć-Stańczyk
 Sytuacja związana z jogą którą najmilej wspominasz?
Dobry humor jaki dają wygięcia do tyłu.
 Coś śmiesznego co zdarzyło się podczas prowadzonych przez ciebie zajęć ?
Gdy prowadzę zajęcia słowa same się układają i czasem przywołują śmiech na twarze moich uczniów. Jesteśmy przywiązani do naszego fizycznego ciała i mówienie o nim bywa czasami zabawne.
 Twoja największa jogiczna wpadka (na zajęciach) ?
Każdy jogin może wpaść w pułapkę przeświadczenia że wszystko już wie, czy też że wszystko wie najlepiej. Aby ominąć taką pułapkę ego, trzeba być otwartym, pozwolić nauce płynąć nawet z najbardziej nieoczekiwanych źródeł podczas codziennego życia i pamiętać, że każdy człowiek posiada boską mądrość manifestującą się na przeróżne sposoby.
 Najtrudniejsza sytuacja jaka przydarzyła ci się podczas prowadzenia zajęć?
Każda osoba jest jakimś aspektem nas samych, dlatego gdy pomagamy studentom jogi uwalniać się od lęku oraz bólu, to tak jakbyśmy razem z nimi przez to przechodzili. Natomiast nie nazywałabym tego czymś trudnym lecz angażującym. I jest w tym piękno, gdyż pomagając innym, sami szybciej się rozwijamy, niż gdybyśmy koncentrowali się na sobie. Energia poświęcona komuś zabiera naprzód obie osoby, dawcę jak i biorcę, nauczyciela jak i studenta.
Beata Steć-Stańczyk
 Czy jest ktoś kto byłby dla ciebie autorytetem, kogo postępowanie uznajesz inspirujące i godne naśladowania?
Każda osoba, która emanuje wewnętrznym spokojem i potrafi cieszyć się drobnymi rzeczami jest dla mnie inspirująca. W wirze naszego codziennego życia chcemy coraz więcej i więcej i gubimy się w materialnym świecie. Dla mnie przykładem jest ktoś kto akceptuje życie takie jakie jest i odnajduje w nim radość i spokój bez względu na to co dzieje się wokół. Tak naprawdę cały czas spotykamy niesamowitych ludzi, lecz aby ich dostrzec, potrzebujemy się wyciszyć i uwrażliwić.
Do czego joga doprowadziła cię na dzień dzisiejszy?
Joga uświadomiła mi, że jestem odpowiedzialna za swój rozwój i życie. Codzienna praktyka wycisza umysł i pogłębia świadomość wszelkich myśli, które przepływają przez naszą świadomość. Dzięki temu, mamy możliwość obserwacji tego jak one wpływają na nasz związek z zewnętrznym światem.
Jak myślisz dokąd doprowadzi w przyszłości?
Tego nikt nie wie, lecz można przekonywać się podążając naprzód, a kierunek jest dobry.
Czy praktykujesz jeszcze coś innego niż joga?
Przez pewien czas ćwiczyłam również świadome śnienie, co pozwoliło mi lepiej zrozumieć jak funkcjonuje nasz umysł.
 Beata Steć-Stańczyk
Na ile według Ciebie joga jest uniwersalnym systemem, nie związanym z żadną religią?
Joga jest uniwersalnym systemem, gdyż nie namawia do żadnej wiary. Jest to po prostu obiektywna obserwacja dwóch sił natury – energii aktywnej oraz energii pasywnej – i sposobem na odnalezienie równowagi pomiędzy tymi dwoma siłami. Poprzez taką praktykę ciała i umysłu, odnajdujemy wewnętrzną harmonię.
 Czy chciałbyś coś dodać na koniec?
Życzę wszystkim ludziom odnalezienia spokoju i radości w życiu oraz abyśmy wszyscy mogli kroczyć ku naszemu ostatecznemu celowi oświecenia we wzajemnym zrozumieniu i miłości.
lipiec 2012
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl

 
 Beata Steć-Stańczyk
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Października 2018
Następne
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
likesoft