"Nauka powinna wypływać z serca a nie z głowy." Słynny nauczyciel jogi Sharat Arora opowiada o swoic
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


"Nauka powinna wypływać z serca a nie z głowy." Słynny nauczyciel jogi Sharat Arora opowiada o swoich doświadczeniach w pracy z uczniami.

  • piątek, 27 maja 2011
  • autor: Julitta Klama
  • opracował: Julitta Klama
Sharat Arora wiele lat spędził u boku B.K.S. Iyengara, w tym czasie odkrył powołanie do terapii jogą. Jego sposób nauczania jest unikalny, zachęca uczniów do porzucenia wszystkiego czego dotychczas się nauczyli i patrzenia na jogę oczami początkującego.  Polacy cenią go za unikalną metodykę pracy w asanach, on ceni Polaków za ogromny entuzjazm do nauki.  Sharat założył dwa ośrodki jogi: w Indiach: u podnóża Himalajów i na Goa. Niektórzy przemierzają pół świata aby znaleźć się na jego zajęciach, inni mieli szczęście 3 lata temu załapać się na warsztaty jogi w Warszawie. Dla osób, które marzą o lekcjach jogi z Sharatem, a nie mogą wyjechać do Indii - mamy dobrą wiadomość - już w sierpniu znów będziemy gościć słynnego nauczyciela jogi w Polsce.
 
sharatt
 Wiele osób z całego świata przybywa do Indii specjalnie na zajęcia z Tobą. Czy w ostatnim czasie masz więcej uczniów z Polski?
Tak, przyjeżdża coraz więcej Polaków.
 Jak myślisz, czym to jest spowodowane?
Prawdopodobnie powodem są warsztaty jakie poprowadziłem 3 lata temu w Warszawie wraz z Wiktorem Morgulcem.
 Jak je wspominasz?
Nigdy nie uczyłem tylu osób na raz więc było to dla mnie wyzwanie. To co spodobało mi się w tej grupie – to ich entuzjazm, duże zainteresowanie i zaangażowanie.
 sharatfot10
 Czy zauważyłeś w ostatnich latach jakieś zmiany w sposobie praktyki jogi u Polaków?
Można powiedzieć że stają się bardziej otwarci na uwagi nauczycieli niż kiedyś.
 Twoim zdaniem, nad czym głównie powinniśmy pracować? Do których elementów jogi powinniśmy przywiązywać więcej uwagi?
Do tego aby czasem puścić. Nad tym każdy powinien pracować, ale zwłaszcza „zapaleńcy” i osoby bardzo pracowite.
 W jakim sensie? Co masz na myśli?
Mam na myśli puszczenie - poddanie się czemuś a nie trzymanie się czegoś zbyt kurczowo: relaks – opozycję działania. Tylko wtedy kiedy te dwa czynniki są w równowadze nauczymy się jak funkcjonować w życiu.
 Jeżeli miałbyś porównać poziom i sposób praktyki jogi: Polaków oraz osób z innych krajów – jakie dostrzegasz różnice?
Polacy i generalnie osoby z „bloku wschodniego” są bardziej pracowici i robią mniej wymówek. Także ich zaangażowanie do nauki jest większe.
 Sharat
 Chwalisz polskich uczniów za entuzjazm do nauki. Czy Indusi mają ten sam zapał i intencje do praktyki jogi?
Jeszcze nie, ale coraz częściej, zwłaszcza w dużych miastach.
 Joga staje się coraz bardziej popularna w Polsce, a jak ma się sytuacja w Indiach? Czy coś się ostatnio zmieniło?
W moim kraju ludzie odnajdują radość ucząc się jogi z telewizji. W Indiach jest bardzo popularny Guru, który ma ogromny wpływ ma ludzi w całym kraju.
 Jak wielu uczniów z Indii uczysz?
Około 1% przy czym większość z nich mieszka za granicą. Zwykle są to osoby z wyższym wykształceniem, z dużych miast.
 Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje? Czy Indusi nie interesują się jogą?
Zainteresowanie rośnie, wcześniej nie było go wcale.
 sharatfot20 
 Czy w trakcie swoich zajęć odwołujesz się do filozofii jogi?
Uczniowie powinni wiedzieć dlaczego praktykują jogę tak samo jak to co robią i w jaki sposób – także to bardziej łączy praktykę z jej powodami niż z filozofią.
  Jesteś uczniem B.K.S. Iyengara, przez 6 lat byłeś jego asystentem, potem postanowiłeś pójść własną drogą. Co zmieniłeś w jego metodzie?
Nic, po prostu położyłem większy nacisk na ułożenie stóp i rąk w zetknięciu z podłożem. Przestałem mówić studentom o tym aby robili lokalne zmiany w ciele.
 Lubisz uczyć początkujących, zaawansowanych a może innych nauczycieli?
Uczenie nauczycieli jest dla mnie najtrudniejsze i jest to najbardziej odpowiedzialna praca.
  Sharat
 Dlaczego?
Bo wszystkie pomyłki i ich efekty sięgają daleko. Najbardziej lubię uczyć osoby, które odbyły już kursy jogi a teraz mogę zabrać ich w poszukiwanie samych siebie. To zachęca mnie do tego by wydostać i wyrazić za pomocą słów to co nie zostało nigdy wcześniej powiedziane – w ten sposób jest to nauka również dla mnie. Wolę pozwolić aby nauka po prostu zaistniała, niż abym ja sam sprawił żeby była.
 Swoich uczniów prosisz, aby zachowali umysł początkującego, a czy lubisz uczyć początkujących?
Początkujący potrzebują podstaw a to jest mniej lub bardziej stały niezmienny program, trudniejsza jest dla mnie nauka tego jak dotrzeć do uczniów i skomunikować się z tymi, którzy wolniej się uczą oraz tymi, którzy mają małą świadomość własnego ciała.
 Co miałeś na myśli mówiąc, że “Każdy jest najlepszym nauczycielem dla samego siebie”?
Każdy może nas czegoś nauczyć. Nawet w trakcie zajęć jogi uczymy się od siebie wzajemnie na bardzo subtelnym poziomie.
  sharat arora1
 Cieszysz się bardzo dobrą reputacją i popularnością w Polsce, wiele osób czeka z niecierpliwością na warsztaty w Polsce. Kiedy przyjedziesz?
Jest mi miło to słyszeć, to sprawia że mam ochotę przyjeżdżać do Polski częściej i regularnie.
W dniach 19-21 sierpnia 2011 roku odbędzie się Ogólnopolska Konwencja jogi na którą serdecznie zapraszam. A następnie poprowadzę siedmiodniowy warsztat w Wierchomli (22-28 sierpnia).
 Co zaplanowałeś na ten warsztat?
Wolę nie planować. Czegokolwiek będę uczył – to zdarzy się za sprawą ludzi, energia zbiorowa wymaga ciągłej uwagi, nawet bez mówienia. To co czuję jest ważniejsze niż planowanie a następnie powtarzanie tego co zostało powiedziane. Nauka powinna wypływać z serca, a nie z głowy.
 Dziękuję za rozmowę. Czekamy na Ciebie w Polsce.
Dziękuję.
 Rozmawiała: Julitta Klama
  
sharatfot20Sharat Arora urodził się w 1953, odkrył jogę w wieku 25 lat. Rozpoczął praktykę sześcioletnim intensywnym kursem jogi prowadzonym przez B.K.S. Iyengara w Punie. Przez kolejne lata asystował Iyengarowi w nauce jogi na wszystkich poziomach. Podczas tych lat praktyki, coraz mocniej ujawniało się jego powołanie do pracy terapeutycznej. Asystował w sesjach leczniczych i osiągał coraz lepsze rezultaty w leczeniu pacjentów łącząc doświadczenie z praktyki jogi z wiedzą z zakresu medycyny konwencjonalnej. Jego naturalne zdolności terapeutyczne i połączenie dwóch metod pracy zaowocowały powstaniem unikalnej techniki terapii opartej na jodze.
W pracy ze studentami Sharat charakteryzuje się precyzją instrukcji i wysokim poziomem uważności. Prowadzi zajęcia w języku francuskim, niemieckim i angielskim. Aktywnie korzysta ze swojego doświadczenia terapeutycznego oraz głębokiej wiedzy filozoficznej, co sprawia, że nauka z nim jest doświadczeniem wyjątkowym. (opr. Justyna Moćko)
 
 
Zapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym świecie nauczycieli jogi:
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2021
Następne
PWŚCPSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft