Kiedy¶ Króliczek Playboya - dzi¶ Sasankasana*. Rozmowa z Jaki Nett - certyfikowan± nauczycielk± jo
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Kiedy¶ Króliczek Playboya - dzi¶ Sasankasana*. Rozmowa z Jaki Nett - certyfikowan± nauczycielk± jogi metod± Iyengara.

  • pi±tek, 13 maja 2011
  • autor: Julitta Klama
  • opracował: Julitta Klama
Niegdy¶ Króliczek Playboya dzi¶ certyfikowana nauczycielka jogi metod± Iyengara. Jaki Nett może pochwalić się wyj±tkowo barwnym życiem: przez prawie 12 lat pracowała jako Króliczek Playboya, studiowała architekturę wnętrz, aktorstwo, modeling i psychologię. Zawsze kiedy chce zrozumieć lepiej jaki¶ przedmiot - zaczyna go uczyć. Aktualnie wykłada program dla zaawansowanych w Instytucie Jogi Iyengara w San Fransisco, a także Psychologię w Santa Rossa Jr. Collage. W praktyce i nauczaniu jogi duż± uwagę przykłada do anatomii. Wynalazła metodę "Felt Sense", dzięki której pozbyła się uci±żliwej dolegliwo¶ci zwi±zanej z nietrzymaniem moczu, dzi¶ pomaga innym kobietom pozbyć się tej dysfunkcji. Jogi uczyła się u boku Geety i B.K.S Iyengara w trakcie licznych wyjazdów do Indii. Na co dzień mieszka w Napa Valley gdzie wraz z mężem prowadzi szkołę jogi, jednak często opuszcza rodzinne gniazdko i wyrusza w ¶wiat aby dzielić się z innymi swoj± wiedz± i wieloletnim do¶wiadczeniem. Niedługo będziemy mieli zaszczyt go¶cić j± w Polsce.
 
Jaki Nett
 
Czy to prawda że była¶ kiedy¶ “Króliczkiem Playboya”?
 Tak, jestem byłym Króliczkiem Playboya (X-Playboy Bunny). Pracowałam w Playboy Int. przez 11,5 roku, zostałam zatrudniona w Los Angeles (California) w 1967 roku.
 
Czy była¶ także modelk± Playboya?
 Nigdy nie byłam nag± towarzyszk± zabaw, jakie można zobaczyć na okładkach magazynów. Króliczek Playboya i Playmate to nie to samo. Playboy Bunny to kelnerka, która roznosi jedzenie i koktajle w klubach Playboya.
 
Dlaczego wybrała¶ wła¶nie tak± pracę? Jak się w niej czuła¶?
 Jako Króliczek cieszyłam się, że mogę reprezentować Playboy Int. Kostium Króliczka był i nadal jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Playboya zaraz po logo Króliczka. Lubiłam tę pracę.
 
Czy trudno było dostać się w szeregi Króliczków?
 Wiele kobiet aplikowało na to stanowisko, na pierwszym etapie rozmowy kwalifikacyjnej liczył się przede wszystkim wygl±d – jednak nawet piękno nie gwarantowało zatrudnienia. Mniej niż 5% kobiet zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjn± zostało zatrudnionych.
 
Tobie się udało…
 Bycie Króliczkiem Playboya w latach 60-tych to był prestiż. W rzeczywisto¶ci bycie Króliczkiem Playboya nie było niczym więcej jak byciem kelnerk±, która musiała wychwalać potrawy i koktajle, pracuj±c na 8-centymetrowych obcasach, a mimo tego tak wiele kobiet chciało zostać Króliczkiem. Te, które otrzymały tę pracę przekonały się, że to był kawał ciężkiej roboty. Dom Króliczków dla wielu z nas stał się nasz± kobiec± wspólnot±.
 
Jak wygl±dało wtedy Twoje życie?
 Byłam studentk± w Jr. College i potrzebowałam pracy – studiowałam wtedy na specjalizacji teatralnej a także zaczęłam studia dla modelek. Magiczne kluby Playboa i jego Króliczki były spełnieniem fantazji dorosłych. Praca była bardzo wymagaj±ca ale zabawna.
 
Czy ta praca nie kolidowała z Twoimi studiami?
 Przeciwnie, muszę powiedzieć, że Palyboy Int. wspierał nas – kobiety w tym aby¶my zdobyły wyższe wykształcenie. Wykorzystałam tę możliwo¶ć i wróciłam na studia. Mój grafik pracy był dostosowywany do moich zajęć na studiach. Playboy Int. opłacał 50% kosztów mojej edukacji. W trakcie pracy dla Playboya zrobiłam dyplom z architektury wnętrz. W tym czasie pracowałam też w telewizji, gdzie w latach siedemdziesi±tych regularnie pojawiałam się w programie „Love American Style”. Pracowałam jednocze¶nie w reklamie i na wybiegu dla modelek. Poza tym sporo podróżowałam jako reprezentantka klubów Playboy International.
 
Wspaniale, że udało ci się poł±czyć tę pracę z zainteresowaniami! Czy była¶ wtedy szczę¶liwa?
Nie lubię demonstrować swoich emocji, ale jeżeli chodzi o typ osobowo¶ci należę do osób „zawsze szczę¶liwych”. Praca dla Playboya była zabawnym czasem w moim życiu. Byłam młoda, niezamężna, a przy tym był to ekscytuj±cy czas w historii Ameryki – cieszyłam się moim stylem życia – byłam szczę¶liwa przez większo¶ć tego czasu. Przeszłam swoje życiowe dramaty, ale nawet wtedy cieszyłam się swoj± prac±. Byłam zadowolona ze swojego życia.
 
Czy teraz żałujesz tego etapu w swoim życiu?
 Nic z tych rzeczy! Ta praca to był kawał mojego życia, który ukształtowała mnie tak± jak± jestem dzisiaj. Czuję się dumna, że byłam znana jako jedna z wybranych kobiet – Króliczek Playboya.
 
 Jaki Nett
 
Widzę, że nadal ¶wietnie wygl±dasz! Ile tak wła¶ciwie masz lat?
 Kiedy spotkamy się w Polsce będę miała 67 lat. Zawsze wygl±dałam na młodsz± niż jestem w rzeczywisto¶ci. Zawsze starałam się dbać o swój wygl±d. Z pewno¶ci± duż± rolę odgrywa tu genetyka ale także pomaga mi w tym joga.
 
W jakim sensie?
 Z powodu mojego zainteresowania anatomi± w trakcie praktyki często pracuję nad zrozumieniem jak mię¶nie pracuj± w asanach. Kiedy uczymy jogi i demonstrujemy asany – prezentacja pozycji jest najważniejsz± czę¶ci± nauki.
Rozumiem że wygl±d nie powinien być taki ważny, ale jeżeli mam być szczera, fizyczne atrybuty także s± istotne. Kiedy zaczęłam uczyć w Iyengar Yoga Int. w San Fransisco po raz pierwszy zdałam sobie sprawę, że moje fizyczne atrybuty i to jak się ubieram do nauki s± często Ľle widziane. Po wielu latach mój wygl±d jest nadal częstym przedmiotem konwersacji.
Jednocze¶nie wydaje mi się że jestem dowodem na to, że kobieta może się starzeć i nadal wygl±dać pięknie i być pewna siebie.
 
Wła¶nie tak± widzę Cię na zdjęciach. Opowiedz o tym jak znalazła¶ jogę a może to ona znalazła Ciebie?
 Wła¶ciwie przyci±gn±ł mnie znak na szyldzie szkoły jogi, obok której przejeżdżałam codziennie w drodze do pracy. Nie wiedziałam nic o jodze ale zaciekawiło mnie to słowo. Na pierwsz± lekcję jogi udałam się w 1976 roku i nigdy nie przestałam.
Pierwszy certyfikat nauczyciela jogi przyznała mi Indra Devi w 1977 roku.
 
Co sprawiło, że zdecydowała¶ się zostać nauczycielk± jogi?
 Zawsze kiedy chcę zrozumieć lepiej jaki¶ przedmiot – zaczynam go uczyć. Uczyłam modelingu, aktorstwa, byłam trenerk± „Króliczków” przez 10 lat, uczyłam Psychologii, a więc nauka jogi była jak czę¶ć mojego makijażu.
 Zaczęłam uczyć jogi kiedy pracowałam jako Króliczek Playboya. Króliczki były moimi pierwszymi uczennicami. Bardzo mnie w tym wspierały, to one zachęcały mnie do tego żebym została nauczycielk±. Zaczęłam od zajęć prywatnych.
 
Jakich uczniów masz teraz?
 Uczę wszystkich którzy s± otwarci na mnie i jogę Iyengara. Uwielbiam także uczyć nauczycieli aby udoskonalać ich umiejętno¶ci. Kocham nauczanie jogi w powi±zaniu z anatomi±. Nie przepadam za prowadzeniem zajęć terapeutycznych i zajęć dla dzieci.
 
Jaki jest twój styl nauki?
 Jestem certyfikowan± nauczycielk± Jogi Iyengara –uzyskałam stopień Senior I. Złozyłam przyrzeczenie Geecie Iyengar, że pozostanę przy tradycji nauczania B.K.S. Iyengara. Interesuję się anatomi±, w moich instrukcjach pozycji kładę duży nacisk na ich zrozumienie. Wierzę w to, że uczniowie powinni rozumieć: co i dlaczego robi±. Staram się aby moje instrukcje były łatwe i zrozumiałe tak aby bez większego trudu osi±gn±ć pełne pozycje. Jestem metodyczn± nauczycielk±, przystępn± zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli.
 
 Jaki Nett
 
Jak wspominasz lekcje jogi z Geet± i B.K.S. Iyengarem w Indiach?
 Pierwszy raz udałam się do Puny w 1987 roku i od tamtej pory byłam tam już 15 razy. Geeta była wtedy pocz±tkuj±c±  nauczycielk±  ale Pan Iyengar był nadal bardzo aktywny jako nauczyciel. Był bardzo wielkoduszny dla mnie, miałam zaszczyt mieć z nim wiele prywatnych lekcji w trakcie pobytu w Punie. Zawsze spędzałam tam od 2 do 5 miesięcy.
Geeta także traktowała mnie wspaniałomy¶lnie, asystowałam w jej zajęciach dla kobiet.  Geeta jest najbardziej utalentowan± nauczycielk±, to ona jest moim przewodnikiem, od niej nauczyłam się najwięcej. Jestem zasmucona jej przedwczesn± emerytur± ale zdaję sobie sprawę, że to czeka nas wszystkich.
 
Była¶ wielokrotnie w Indiach, czy poszukujesz także mistycznych, duchowych aspektów jogi?
 Nie, ale staram się postępować w moim życiu zgodzie z zasadami moralnymi: jamami i nijamami, praktykuję asany – 3 gałęzie ashtanga jogi – na tym koncentruje się moje życie, st±d rozwija się i ewoluuje.
 
Jak twoje życie ewoluowało dzięki jodze? Co joga zmieniła w twoim życiu?
 Sprawiła, że jestem bardziej uprzejm± osob±. Kiedy¶ byłam „dzikusk±” ale już po pierwszych zajęciach zaczęłam powoli pozbywać się niektórych moich nawyków. Wyszłam za mężczyznę, który również praktykuje jogę. Joga jest centrum naszego rodzinnego życia. Joga jest tym co robię, tym czego uczę, tym jak staram się żyć.
 
Jeste¶ magistrem psychologii humanistycznej. Jak ł±czysz jogę z psychologi± w trakcie swojej pracy?
 Moje studia psychologiczne były dla mnie oknem na zrozumienie zachowań niektórych osób, ludzkiej kondycji i samej siebie… Używam moich umiejętno¶ci i wiedzy aby lepiej zrozumieć sytuacje, jakie spotykam w trakcie nauki. Nie staram się robić psychoanalizy moim uczniom.
 
Napisała¶ w pewnym sensie psychologiczn± ksi±żkę „Crack in the Mask” („Pęknięcie w Masce”). Czy możesz opowiedzieć co¶ więcej o tej ksi±żce?
 W tej ksi±żce dzielę się moimi przeżyciami zwi±zanymi z nauk± kontrolowania niemożno¶ci utrzymania moczu. Kobiety które maj± ten problem powinny wiedzieć że nie s± w tym osamotnione. W tej ksi±żce mówię do „niej” – do kobiety która chce zrozumieć swój stan i dysfunkcję mię¶ni przepony miedniczej – zarówno na poziomie emocjonalnym jak i anatomicznym. A także dowiedzieć się jak temu zaradzić.
 
Wynalazła¶ unikaln± metodę zwan± „Felt Sense”. Na czym ona polega?
 „Felt Sense” jest metod± która instruuje jak zrozumieć funkcjonowanie lub niewła¶ciwe funkcjonowanie mię¶ni przepony miedniczej. Najpierw trzeba zrozumieć jak one działaj±, gdzie s± ulokowane. To można sprawdzić w siedz±cej pozycji, która umożliwia kontrolowanie tych mię¶ni. Ważn± rzecz± jest to, że aby osi±gn±ć benefity tej pozycji nie potrzeba praktykować jogi, ale jeżeli zastosujemy ł±cznie moj± metodę i jogę – efekty będ± bardziej dynamiczne.
 
 Jaki Nett
Jakie zmiany obserwujesz u pacjentów/ uczniów którzy praktykuj± z tob± jogę?
 Nie mam pacjentów, mam tylko uczniów. Kiedy prowadzę prywatne lekcje lub zajęcia dla kobiet maj±cych problemy z trzymaniem moczu: obserwuję zrozumienie, samoakceptację i rado¶ć. 
Na klasycznych zajęciach jogi widzę ¶wiatło które spływa na twarze, oczy i ciała uczniów, ¶wiatło którego Ľródłem jest zrozumienie. Widzę pytania na ich twarzach i u¶miechy gdy sami sobie na nie odpowiadaj±.
 
Czy możesz pochwalić się jakim¶ dużym sukcesem w terapii jog±?
 Jedna z uczennic przyszła do mnie po usunięciu macicy, lekarz powiedział jej, że nigdy nie odzyska już kontroli nad swoim pęcherzem. Postanowiła spróbować metody „Felt Sense”, zaledwie po dwóch sesjach ze mn±, w trakcie których pracowały¶my nad nietrzymaniem moczu - powiedziała lekarzowi że jest w błędzie… odzyskała kontrolę nad własnym pęcherzem.
 
Niedługo przyjeżdżasz na warsztaty do Polski, czy to będzie warsztat terapeutyczny, zwi±zany z kobiecymi dolegliwo¶ciami?
 To nie będzie warsztat terapeutyczny. Planuję zajęcia dla wszystkich chętnych do nauki: kobiet i mężczyzn. Chcę także żeby zrozumieli jak anatomia i asany wpływaj± na mię¶nie przepony miedniczej i ogóln± postawę.
 
Jakie s± Twoje oczekiwania w zwi±zku z tym warsztatem?
 Nie mam żadnych oczekiwań. Zawsze staram się być otwarta na to co przyniesie nowe miejsce i nowi ludzie. Przyjadę z tematem, który będę chciała poruszyć, ale z pewno¶ci± uczniowie naprowadz± mnie na kierunek, w którym będę pod±żała w trakcie warsztatu. Zawsze pytam uczniów: czego ode mnie oczekuj±, a więc każdy z nich ma wpływ na kształt zajęć. Lubię rozmawiać z uczniami towarzysko.
Jedynym moim oczekiwaniem jest to, że wykorzystam wszelkie swoje możliwo¶ci tak, aby usatysfakcjonować i zadowolić uczniów.
 
Cudownie, w takim razie czekamy na Ciebie w Polsce. Dziękuję za rozmowę.
 
* Sasankasana - pozycja zaj±ca/ królika
 

 
 
 
bannery sklepu jogajoga
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft