Wspomnienie o Tadeuszu Pasku. Lesław Kulmatycki
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Wspomnienie o Tadeuszu Pasku. Lesław Kulmatycki

  • ¶roda, 6 kwietnia 2011
  • autor: Lesław Kulmatycki
22 marca 2011 r w Toronto zmarł Tadeusz Pasek.
Prekursor, popularyzator, nauczyciel jogi w powojennej Polsce. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Bihar School of Yoga w Munger (w stanie Bihar w Indiach), doktorant AWF w Warszawie, pracownik Kliniki Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Poznaniu i Uniwersytetu Toronto w Kanadzie. Prowadził prace badawcze w zakresie medycyny psychosomatycznej i psychokinezyterapii. Twórca programów leczenia nerwic za pomoc± jogi i współorganizator kursów instruktorskich pierwszego stopnia dla instruktorów jogi w Polsce. W kursach tych uczestniczyli obecni nauczyciele jogi Iyengara.
Publikujemy wspomnienie prof. Lesława Kulmatyckiego.
 
Tadeusz pasek
Tadeusz Pasek był moim pierwszym nauczycielem jogi. Zaraz po studiach zgłosiłem się do Niego z propozycj± odbycia stażu. Po krótkiej rozmowie telefonicznej ustalili¶my, że najlepiej jak dojadę do ówczesnego jego miejsca pracy. Tak też zrobiłem i udałem się do Lubi±ża do Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Przyj±ł mnie niezmiernie serdecznie. Było upalne lato 1976 roku. Pamiętam, że przy naszym pierwszym spotkaniu poczęstował mnie kasz± i zsiadłym mlekiem i zupełnie nieoczekiwanie oznajmił, że niedługo go zast±pię w tej pracy szpitalnej. Po dwóch miesi±cach Tadeusz powrócił do Poznania a ja pozostałem w Lubi±żu dwa lata.
Dwa nurty były ważne dla nas obu.
Pierwszy wł±czenie tego rodzaju ćwiczeń do terapii i rehabilitacji.
Drugi to zbudowanie zespołu, który byłby odpowiedzialny za organizację kursów dla instruktorów ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych jogi.
W kontaktach był niezmiernie życzliwy i uczynny, w grupie osób spotykaj±cych się regularnie, nazywali¶my go „gadu joga”. Zawsze wiele opowiadał o sobie o swoich pobytach w aszramach, pytał innych o zdanie, nie narzucał, z pasj± dyskutował, wielokrotnie podkre¶lał, że należy trzymać się własnych korzeni kulturowych, nie uciekać w pozornie atrakcyjne wschodnie ezoteryzmy.
Nieufnie odnosił się do rewelacji nadprzyrodzonych mocy joginów.
Nasza intensywna współpraca trwała do jesieni 1981 r., kiedy Tadeusz wyjechał do Kanady a ja do Australii. Osiadł tam na długo i z przerwami na krótkie przyjazdy do Polski pozostał tam do ostatnich swoich dni.
Widzieli¶my się w Polsce, kiedy w latach 90 przyjechał do Wrocławia. PóĽniej korespondowali¶my ze sob±, czasami dzwonili. Tadeusz cały czas był mocno zainteresowany rozwojem jogi w Polsce. Zawsze powtarzał „rób szybko doktorat a póĽniej habilitację, bo tylko to jest droga do zbudowania mocnej podstawy dla jogi naukowej”.
Reprezentował umysł badacza, który raczej próbuje znaleĽć obiektywne warto¶ci praktyk jogi. St±d jego kontakty z Bihar School of Yoga oraz Kaivalyadhama w Lonavla. St±d też współpraca z profesorem Wiesławem Romanowskim, znakomitym fizjologiem z warszawskiego AWF przy opracowaniu polskiej wersji systemu ćwiczeń jogi oraz prac nad przekładem na polski Yoga Therapy („Joga, indyjski system leczniczy”) Kuvalayanandy i Vinekara. W jodze interesowała go obiektywna prawda, a nie sensacyjne anegdoty. W tym był do końca konsekwentny.
Nie ulega w±tpliwo¶ci, że w Polsce PRL-u na rzecz jogi Tadeusz zrobił najwięcej. Za jego przyczyn± ukazały się dwa dobrze naukowo umocowane podręczniki i to on wprowadził swój system ćwiczeń wzorowany na jodze do oficjalnych o¶rodków leczniczych. Wkład Tadeusza miał ten nie do przecenienia wymiar, że zainteresował zdrowotnymi warto¶ciami jogi ¶rodowisko naukowe. Dbał o to i był w tym niestrudzony. Był czas, że jeĽdził z wykładu na wykład, tłumaczył, demonstrował. Skalę jego pracy widać dopiero teraz, z perspektywy ostatnich dwóch dekad, kiedy w USA rodzi się cały nurt wokół „terapii jog±”. ¦miem twierdzić, że wysiłki Tadeusza z lat 60 –tych i 70 - tych ocenione powinny być jako prekursorskie nie tylko w skali naszego kraju.
Odej¶cie Tadeusza Paska może być zatem inspiracj± do podjęcia się napisania pracy na temat „Historia jogi w Polsce”.
My¶lę, że już czas.
Lesław Kulmatycki,
Uczeń Tadeusza, dr hab. prof. nadzwyczajny Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, twórca pierwszych w Polsce Podyplomowych Studiów Psychosomatycznych Praktyk Jogi.
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft