Drugi Festiwal filmów o buddyzmie Włóczędzy dharmy – recenzja. Czę¶ć I Justyna Moćko
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Drugi Festiwal filmów o buddyzmie Włóczędzy dharmy – recenzja. Czę¶ć I Justyna Moćko

  • poniedziałek, 9 marca 2009
  • autor: Justyna Moćko
Uwielbiam filmy dokumentalne, jestem stał± bywalczyni± wszelkich festiwali. Ten zainteresował mnie ze względu na tematykę. Dalaj Lama kiedy¶ zauważył, że gdyby nie inwazja chińczyków kultura tybetańska nadal rozwijałaby się w izolacji. W pewnej mierze „dzięki” wydarzeniom z 1950 roku kultura, nauka, religia mnichów tybetańskich rozprzestrzeniła się w ¶wiecie. Zafascynowali się ni± naukowcy, badacze, antropolodzy, a przede wszystkim osoby poszukuj±ce spokoju w obecnym, rozedrganym ¶wiecie. Powstało mnóstwo ksi±żek, filmów ale też sang tybetańskich na całym ¶wiecie.
Dokumenty zgromadzone na tym festiwalu były różnorodne: prezentowały nauki Mistrzów, sylwetki nauczycieli, pokazywały państwa, w których religi± jest buddyzm. Niestety, nie mogłam obejrzeć wszystkich filmów. Spo¶ród 19 prezentowanych na festiwalu widziałam 7. Dzi¶ recenzja filmów: Tybetańska księga zmarłych, Nauka o stanie umysłu, Mnisi w laboratorium.
"Tybetańska księga zmarłych"
festiwal filmów 1to dokument z 1994 roku, znany już polskim buddystom. Przygotowywanie człowieka do przej¶cia na "drug± stronę" we wszystkich kulturach obrastało w czynno¶ci rytualne, ceremonialne. Nie inaczej było w Tybecie, gdzie istotn± czę¶ci± obrzędów stanowiło przekazywanie umieraj±cemu (lub już umarłemu) człowiekowi instrukcji i wskazówek, maj±cych mu pomóc w zbawieniu b±dĽ w dobrych ponownych narodzinach. Instrukcje te recytowano z tekstów, które zostały zebrane w jednolit± księgę. Pod tytułem Tybetańska księga Umarłych została przetłumaczona po raz pierwszy w 1927 na język angielski. W Polsce przetłumaczona przez Ireneusza kanię ukazała się w 1991 r.
Film pokazuje obrzędy trwaj±ce przez 49 dni po ¶mierci, kiedy to duch człowieka zmarłego znajduje się w stanie bardo. Jest to przestrzeń po¶rednia. Duch człowieka przez te dni "dojrzewa" do następnego wcielenia.
Pierwszym etapem jest odczytanie zmarłemu najważniejszych wskazówek, co z nim teraz się dzieje, aby nie odczuwał lęku. Następnie mnich wspomagaj±c się astrologi± tybetańsk± ustala datę kremacji, po której nadal wspomaga się zmarłego w przechodzeniu przez następne miejsca bardo.
Pod jednym tytułem filmu kryj± się dwa dokumenty: jeden prezentuje historię księgi, sposoby jej używania w Tybecie i w zachodnich hospicjach.
Drugi pokazuje skomplikowane rytuały mnichów i wywiady z Dalaj Lam± na temat jego pogl±dów na temat ¶mierci: "¦mierć to tylko zmiana ubrania – je¶li jedno jest zniszczone, znoszone, wymieniamy je na następne. Tak samo jest ze ¶mierci±." ¦wietny film, którego obejrzenie polecałabym każdemu.
"Nauka o stanie umysłu" to film Wade Davisa z 2006 r. Wade Davis jest pisarzem, naukowcem, odkrywc±, poszukiwaczem przygód, fotografem, poet±.
festiwal filmów2Wade Davis, udaje się w duchow± podróż przez Himalaje do Nepalu - po to, by spojrzeć na buddyzm jako naukę o umy¶le. Chce też zastanowić się, czy jest to ¶cieżka duchowego rozwoju, na któr± sam mógłby wkroczyć. Podróż zaczyna się w klasztorze Thupten Choling, domu starego Trulshig Rinpoche, jednego z nauczycieli Dalaj Lamy. Rinpoche zabiera Wade`a w miejsce, gdzie niegdy¶ sam doznał o¶wiecenia - na szczyt góry, do Sengye Phuk, czyli "Jaskini Lwa".
Trulshig Rinpoche przewodzi obchodom ¶więta Mani Rimdu, ceremoniom mówi±cym o konieczno¶ci współodczuwania z innymi, które odbywaj± się w Klasztorze.
Podczas swojej podróży Wade poznaje Matthieu Ricarda, francuskiego naukowca, który został mnichem, bo zrozumiał, że nauka mówi, co i jak się dzieje w życiu ludzi - ale nie odpowiada na pytanie "dlaczego". Buddyzm na to pytanie odpowiedział naukowcowi.
- To dlatego korzystamy z nauki o umy¶le. Dlatego, że dowodem na słuszno¶ć praktyk buddyjskich jest wewnętrzny spokój osi±gany przez tych, którzy się im oddaj±.
Matthieu i Wade udaj± się do Solu Khumbu, rejonu Himalajów położonego w cieniu Mount Everestu. Wezm± udział w niezwykłej audiencji u mniszki, która od 45 lat oddaje się medytacjom. Nigdy wcze¶niej nie zgodziła się wyst±pić przed kamer±, nigdy też nikt nie zrobił jej zdjęcia. Teraz poznamy j± i przesłanie współczucia, które głosi ¶wiatu. Piękny, osobisty a jednocze¶nie bardzo uniwersalny film.
"Mnisi w laboratorium".
festiwal filmów3Premiera w Polsce filmu nakręconego w 2006 r przez Delphine Morel, któr± zaciekawiły projekty naukowe badaj±ce mnichów tybetańskich.
W filmie zostały przedstawiane eksperymenty wykonywane na mnichach, (na które udzielił zgodę Dalaj Lama). Najogólniej można podzielić tematykę badań na trzy obszary: dotycz±ce pamięci operacyjnej w stanie "normalnym" i "czystej uważno¶ci" , pokazywania emocji i współczucia.
Jedno z badań to test Stroopa, który polega na szybkim czytaniu nazw kolorów, przy czym kolor druku nie pokrywa się z kolorem, którego jest desygnatem. Sprawdzano, czy mnich ma podobne wyniki w stanie, kiedy nie medytuje i kiedy pogr±żony jest w stanie medytacji.
Badania dotycz±ce emocji polegały na tym, że pokazywano mnichowi różne zdjęcia, które były do¶ć wstrz±saj±ce. Przede wszystkim podczas tego badania pokazały się różnice kulturowe - gałka lodów nie wywołała u mnicha żadnej reakcji, natomiast na studentach amerykańskich, na których standaryzowano te badania i owszem;-) Pani naukowiec obserwuj±ca mnicha podzieliła się swoimi refleksjami (nie wynikami). Przede wszystkim na twarzy badanego nie było widać ekspresji, emocji. Studenci amerykańscy wydawali okrzyki obrzydzenia, zachwytu, natomiast mnich miał spokojn± twarz. Ruchy mimiczne były ograniczone do podniesienia brwi, ruchu nozdrzy.
Badania dotycz±ce współczucia były ograniczone do wywiadów. Naukowcy spotkali się z mnichami, którzy mówili o swoim rozumieniu współczucia. Efektem badania było wł±czenie słowa współczucie do słownika psychologii na Uniwersytetach w Stanach. Do tej pory słowo to nie miało większego znaczenia.
To, co mnie niemile zaskoczyło, to brak omówienia wyników tych sk±din±d interesuj±cych badań. Widzowie dowiedzieli się, że badania były, przedstawiono metodologię, natomiast nie wyniki. Zupełnie nie rozumiem, czemu.
Zapamiętałam z tego filmu wypowiedĽ jednego z mnichów, który mówił, że medytacja jest też analiz±.
Jeżeli jaki¶ człowiek uderzy nas kijem, to mamy do czynienia z trzema zdarzeniami: człowiekiem, kijem, gniewem człowieka. Na kij nie możemy się zło¶cić, na człowieka również, jeste¶my Ľli na gniew człowieka. Ale przecież nie ma sensu odpowiadać gniewem na gniew.
Ot, czym jest też medytacja
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft