"M±dro¶ć Natury". Anthony de Mello
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


"M±dro¶ć Natury". Anthony de Mello

  • ¶roda, 30 wrzeďż˝nia 2015
  • autor: Anthony de Mello
  • opracował: Redakcja
"Wpatruj się w m±dro¶ć gołębi, kwiatów, drzew i całej natury. Jest to ta sama m±dro¶ć, która dokonuje w nas tego, czego nasz rozum nie byłby w stanie nigdy dokonać: kr±żenia krwi, trawienia pokarmu, poruszania naszego serca, oddychania, uodparniania naszego ciała, leczenia ran, za¶ nasz rozum jest zajęty zgoła innymi sprawami (...)". Gdyby Twoje ciało potrafiło mówić, co by Ci powiedziało? - dzi¶ jedna z wielu odpowiedzi, zaczerpnięta ze zbioru Anthonego de Mello - "Wezwanie do miło¶ci".:-)
dzieciol
 
Anthony de Mello
Fragment ze zbioru „Wezwanie do miło¶ci”
 
MˇDRO¦Ć NATURY
"B±dĽcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!
(Mt 10, 16)
  Wpatruj się w m±dro¶ć gołębi, kwiatów, drzew i całej natury. Jest to ta sama m±dro¶ć, która dokonuje w nas tego, czego nasz rozum nie byłby w stanie nigdy dokonać: kr±żenia krwi, trawienia pokarmu, poruszania naszego serca, oddychania, uodparniania naszego ciała, leczenia ran, za¶ nasz rozum jest zajęty zgoła innymi sprawami. Ow± m±dro¶ć natury zaczynamy dopiero teraz odkrywać u tzw. ludów prymitywnych, które podobnie jak gołębie s± proste i m±dre.
  My, którzy uważamy siebie za bardziej cywilizowanych, rozwinęli¶my inny rodzaj m±dro¶ci; chytro¶ć rozumu, dzięki której u¶wiadomili¶my sobie, że możemy poprawić Naturę i sami jeste¶my w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwo i długie życie, zwiększyć jego tempo i komfort zupełnie nie znane ludom prymitywnym. A to wszystko dzięki w pełni rozwiniętemu rozumowi. Wyzwaniem dla nas jest osi±gniecie prostoty i m±dro¶ci gołębia bez utraty sprytu rozumu węża.
  Jak możesz to osi±gn±ć? Poprzez u¶wiadomienie sobie bardzo istotnej sprawy, mianowicie ilekroć starasz się poprawić Naturę wbrew niej samej, będziesz działał na własn± szkodę, gdyż Natura jest twoj± prawdziw± istot±. Jest to tak, jakby twoja prawa ręka walczyła z lew± albo twoja prawa stopa deptała po twojej lewej stopie. Obie strony przegrywaj± i zamiast być twórczym i pełnym życia, wikłasz się w konflikt. To jest sytuacja większo¶ci ludzi na ¶wiecie.
  Przyjrzyj się im: ¶mierć, szablonowo¶ć i klęska, oto co ich spotyka, bo weszli w konflikt z natur±; staraj±c się ulepszyć siebie samych, występuj± przeciw naturalnym potrzebom natury. W konflikcie Natury z twoim rozumem pokazuje się druga strona Natury; je¶li będziesz z ni± walczył, ona zniszczy ciebie. Sekret polega na poprawianiu Natury zgodnie z prawami Natury. Jak możesz osi±gn±ć tę harmonię?
  Po pierwsze, pomy¶l o zmianach, których chciałby¶ dokonać w swoim życiu i w swojej osobowo¶ci. Czy nie d±żysz do tych zmian, zadaj±c gwałt swojej naturze i d±ż±c do bycia kim¶ według planów własnego ”ja”? Jest to przykład walki węża z gołębiem. A może zadowala cię studiowanie, obserwacja i zrozumienie, bycie ¶wiadomym swego obecnego stanu i problemów, bez forsowania rzeczy według pragnień twojego "ja", może pozwalasz, by sama Rzeczywisto¶ć dokonywała zmian zgodnie z planami Natury, a nie twoimi? Je¶li tak, to twoje życie jest przykładem doskonałego poł±czenia węża i gołębia.
  Przyjrzyj się niektórym swoim problemom, owym pragnieniom dokonania zmian w tobie samym i obserwuj, jak chcesz te problemy rozwi±zać. Zobacz, jak chciałby¶ dokonywać zmiany - zarówno w tobie, jak i w innych - posługuj±c się nagrod± i kar±, poprzez dyscyplinę i kontrolę, poprzez moralizowanie i wywoływanie poczucia winy. Bardziej poprzez ż±dze i dusze. ambicje i próżno¶ć niż poprzez pełn± miło¶ci akceptację i cierpliwo¶ć, pełne rozumienie i czujn± samo¶wiadomo¶ć.
  Po drugie, przyjrzyj się swojemu ciału i porównaj je z organizmem zwierz±t kieruj±cych się naturalnymi potrzebami. Zwierze nigdy nie jest przeci±żone, napięte, poza momentami walki i lotu. Ono nigdy nie je ani nie pije czego¶, co mogłoby mu zaszkodzić. Ruchu i wypoczynku ma tyle, ile mu potrzeba. Zwierze ma naturalne wyczucie, kiedy i w jakim stopniu powinno się wystawić na żywioły przyrody: wiatr, słonce, deszcz, gor±co czy zimno. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zwierzęta słuchaj± swojego ciała i pozwalaj± się kierować jego m±dro¶ci. Porównaj to z głupot± twego własnego sprytu. Gdyby twoje ciało potrafiło mówić, co by ci powiedziało? Obserwuj ż±dze, ambicje, próżno¶ci, pragnienie pokazywania siebie i podobania się innym, poczucie winy, które zagłusza w tobie głos twego ciała, gdyż gonisz za celami wyznaczonymi przez twoje ”ja”. Istotnie, utraciłe¶ prostotę gołębia.
  Po trzecie, postaw sobie pytanie, do jakiego stopnia jeste¶ w kontakcie z Natur±, z drzewami, ziemi±, ł±k± i niebem, wiatrem i deszczem, słońcem i kwiatami, ptakami i wszelk± zwierzyn±. Czy w ogóle masz kontakt z Natur±? Co masz z ni± wspólnego, czy obserwujesz j±, czy podziwiasz jej cuda, czy utożsamiasz się z ni±? Je¶li twoje ciało zbyt długo jest od niej odcięte, wysycha, staje się wiotkie i słabe, gdyż jest izolowane od swoich sił witalnych. Je¶li zbyt długo jeste¶ odizolowany od Natury, twój duch wysycha i obumiera, bo jeste¶ oderwany od swoich Korzeni."
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft