Noszenie cudzych my¶li. Anthony de Mello, "Modlitwa Żaby II"
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Co robił Sokrates na targowisku i dlaczego noszenie cudzych my¶li jest jak... chodzenie w nieswoich butach?:-) Anthony de Mello, "Modlitwa Żaby II"

  • ¶roda, 15 lipca 2015
  • opracował: Redakcja
Jest wiele pięknych, inspiruj±cych my¶li zapisanych słowem. Dzi¶, jedne z wielu i zarazem jedyne takie, zamknięte w trzech krótkich przypowiastkach,  zaczerpniętych ze zbioru Anthonego de Mello "Modlitwa Żaby II". Choć "noszenie cudzych my¶li" jest jak chodzenie w nieswoich butach, czasami warto przymierzyć kilka par;-)
 
niebo
 
Anthony de Mello
"Modlitwa Żaby II"
Fragmenty
 
NOSZENIE CUDZYCH MY¦LI
Filozof, który miał tylko jedn± parę butów, poprosił szewca, żeby mu je naprawił na poczekaniu.

„Już zamykamy", powiedział szewc, „tak, że nie będę mógł ich teraz naprawić. Może by pan przyszedł po nie jutro?"
„Mam tylko jedn± parę butów, a bez butów nie będę mógł i¶ć"
„Dobrze, pożyczę panu na ten dzień używan± parę”, „Co?! Nosić mam czyje¶ buty? Za kogo mnie pan bierze?"
„Czemuż miałby pan nie chcieć mieć na nogach cudzych butów, je¶li nie ma nic przeciwko noszeniu w głowie cudzych my¶li".
 
SOKRATES NA RYNKU
Będ±c prawdziwym filozofem, Sokrates wierzył, że człowiek m±dry będzie instynktownie wiódł skromne życie. On sam nie nosił nawet butów; jednakże stale ulegał czarowi targu i często tam chodził, żeby popatrzeć na te wszystkie wystawione towary.
Kiedy jeden z przyjaciół zapytał go, dlaczego tam chodzi, Sokrates powiedział: „Uwielbiam odkrywać, bez jak wielu rzeczy, jestem doskonale szczę¶liwy".
 
Duchowo¶ć to
nie wiedza, czego się pragnie,
lecz zrozumienie, czego się nie potrzebuje.
 
♦ 
JAK NARODZIŁY SIĘ BUTY
Wielki, a głupi król skarżył się, że nierówna ziemia rani mu stopy, więc rozkazał, aby cały kraj zasłano skór± wołow±.
Nadworny błazen zacz±ł się ¶miać, kiedy król powiedział mu o swym rozkazie.
„Co za kompletnie szalony pomysł, Wasza Wysoko¶ć", wykrzykn±ł „Po co ten niepotrzebny wydatek?. Wytnij tylko dwa kawałki skóry do ochrony stóp!"
Tak też król zrobił. I w ten sposób zrodził się pomysł butów.
O¶wieceni wiedz±, że aby uczynić ¶wiat miejscem bezbolesnym, trzeba zmienić swe serce — nie ¶wiat.
 
 ♦
 
Anthony de Mello (ur. 4 wrze¶nia 1931 w Bombaju, zm. 2 czerwca 1987 w Nowym Jorku) – hinduski jezuita, psychoterapeuta, mistyk, kierownik duchowy. Sam siebie nazywał "chrze¶cijaninem Wschodu", przez przyjaciół okre¶lany był "mistrzem modlitwy".
Największy rozgłos zdobył dzięki ksi±żkom i konferencjom z dziedziny duchowo¶ci, w których ł±czył tradycyjn± mistykę europejsk± z my¶l± Dalekiego Wschodu, nierzadko wchodz±c również w obszar psychologii. Jego metody modlitwy oraz ćwiczenia duchowego wykorzystuj±ce technikę psychoanalizy i psychoterapii uważane s± za nowatorskie.
Nauka duchowa zawarta we wszystkich jego ksi±żkach daje się sprowadzić do trzech podstawowych pojęć: "poznania" – "przebudzenia" – "¶wiadomo¶ci", na których ¶ci¶le opiera się ludzkie szczę¶cie, o¶wiecenie oraz miło¶ć. Wiele jego medytacji oraz bajek zwraca uwagę na nieszczę¶cie człowieka płyn±ce z fałszywych przekonań, pragnień b±dĽ wpływu kultury uniemożliwiaj±cego osi±gnięcie wewnętrznej wolno¶ci. De Mello stawiał przy tym pewien pomost pomiędzy buddyjskimi "Czterema Szlachetnymi Prawdami a "stopniami doskonało¶ci" ¶w. Jana od Krzyża, nie tylko w odniesieniu do wyzbycia się przywi±zań względem ¶wiata zewnętrznego, ale również w głoszeniu – mówi±c za ¶w. Pawłem – potrzeby ¶mierci "starego człowieka" i "narodzinach nowego". Korzystał z języka prostego, potocznego, pełnego żartobliwych anegdot, unikaj±c zbyt intelektualnego dyskursu.
Jedna z jego głównych maksym brzmiała: "Niczego się nie wyrzekać, do niczego się nie przywi±zywać".
¬ródło informacji o autorze: Wikipedia
 
Opr. Paulina Szpargała
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft