Nastolatki i samotno¶ć. Eksperyment Katariny Muraszowej
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Nastolatki i samotno¶ć. Eksperyment Katariny Muraszowej

  • czwartek, 9 paďż˝dziernika 2014
  • opracował: Justyna Moćko
Katarina Muraszowa jesieni± 2011 zrobiła eksperyment, którego wyniki kr±ż± na różnych stronach fb i wzbudzaj± zrozumiałe emocje.
Katarina Muraszowa jest psychologiem rodzinnym zajmuj±cym się rozwojem człowieka. Ukończyła Wydział Psychologiczny i Biologiczny na na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym, dodatkowo robiła specjalizację w dziedzinie medycznej, młodzieżowej i rodzinnej psychologii.
W jej eksperymencie brała udział głownie młodzież, która przychodzi do niej do przychodni. Ich rodzice byli uprzedzeni i zgodzili się zabezpieczyć swoim dzieciom 8 godzin samotno¶ci.
Ale trzeba przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że badania, które robiła Katarina Muraszowa nie s± stricte eksperymentem naukowym, z grup± kontroln±, porównaniem itd. Ot, psycholog rodzinna poprosiła swoich małych pacjentów o poddanie się takiemu eksperymentowi.
 samotno¶ć nastolatkow
Opis eksperymentu:
Dzieciom w wieku 12-18 lat zaproponowano dobrowolne spędzenie 8 godzin w odosobnieniu. Każde z nich miało ten czas spędzić ze sob±, bez możliwo¶ci korzystania ze ¶rodków komunikacji (telefony komórkowe, internet). Nie wolno im było również wł±czać komputera, korzystać z gadżetów, z radia i telewizora.
Dozwolony był natomiast cały szereg klasycznych zajęć: pisanie, czytanie, gra na instrumentach muzycznych, rysowanie, rękodzieło, ¶piewanie, spacery itp.
Autorka eksperymentu – psycholog rodzinny – badała postawion± przez siebie hipotezę, że współczesne dzieci i młodzież szukaj± Ľródeł rozrywki na zewn±trz, nie s± w stanie zajmować się sob± i nie znaj± swojego ¶wiata wewnętrznego.
Zgodnie z regułami eksperymentu, dzieci miały następnego dnia opowiedzieć o tym, jak czuły się podczas próby samotno¶ci. Miały możliwo¶ć zapisywania swoich działań, refleksji i odczuć. W przypadku nadmiernego dyskomfortu, stanu niepokoju lub napięcia – psycholog zaleciła natychmiastowe przerwanie eksperymentu oraz odnotowanie czasu i powodu jego zaprzestania.
Na pierwszy rzut oka eksperyment wydawał się całkiem niegroĽny. Psycholog uznała, że będzie to absolutnie bezpieczna próba. Jednak tak szokuj±cych wyników nikt się nie spodziewał.
Z 68 uczestników eksperymentu tylko 3 osoby dotrwały do końca – jedna dziewczynka i dwóch chłopców.
Siedem osób wytrzymało pięć i więcej godzin a reszta mniej.
Trzy osoby miały my¶li samobójcze, pięć osób do¶wiadczyło ataku paniki, u 27 osób wyst±piły objawy wegetatywne zaburzeń lękowych: mdło¶ci, nadmierne pocenie, drżenie, zawroty głowy, uderzenia gor±ca, bóle brzucha, wrażenie ruszania się włosów na głowie i inne. Praktycznie każdy uczestnik do¶wiadczył uczucia lęku i niepokoju. Spo¶ród tych 27 osób, które miały wegetatywne zaburzenia lękowe, 20 to dziewczynki.
Ciekawo¶ć nowej sytuacji, zainteresowanie i rado¶ć ze spotkania ze sob± zniknęły praktycznie u wszystkich w drugiej i trzeciej godzinie eksperymentu. Jedynie 10 osób z grupy, która przerwała eksperyment, poczuło niepokój dopiero po trzech lub więcej godzinach samotno¶ci.
Bohaterska dziewczynka, która dotrwała do końca eksperymentu, przyniosła zeszyt, w którym przez osiem godzin szczegółowo opisywała swój stan. Wówczas to pani psycholog włosy na głowie stanęły dęba. Z pobudek etycznych autorka eksperymentu odmówiła opublikowania tych notatek.
samotno¶ć nastolatkow
W trakcie trwania eksperymentu młodzi ludzie:
Gotowali jedzenie, jedli,
Czytali albo usiłowali czytać,
Odrabiali lekcje (eksperyment był przeprowadzany w czasie wakacji, ale w przypływie rozpaczy niektórzy sięgnęli po podręczniki),
Patrzyli przez okno albo chodzili po mieszkaniu,
Wyszli na dwór i poszli do sklepu lub do kawiarni (nie wolno było się komunikować, ale uczestnicy uznali, że rozmowa ze sprzedawc± lub z kelnerem się nie liczy),
Rozwi±zywali krzyżówki,
Układali Lego,
Rysowali albo próbowali rysować,
Myli się,
Sprz±tali mieszkanie lub pokój,
Bawili się z psem lub kotem,
Ćwiczyli, robili gimnastykę,
Zapisywali swoje odczucia, refleksje, pisali listy na papierze,
Grali na gitarze, na pianinie (jedna osoba na flecie),
Trzy osoby pisały wiersze lub prozę,
Jeden chłopiec prawie przez 5 godzin jeĽdził po mie¶cie autobusami,
Jedna dziewczynka haftowała,
Jeden chłopiec poszedł do wesołego miasteczka i przez trzy godziny kręcił się na karuzeli,
Jeden młody człowiek przeszedł miasto z jednego końca w drugi (25 kilometrów),
Jedna dziewczynka udała się do muzeum,
Jeden chłopiec poszedł do ogrodu zoologicznego,
Jedna dziewczynka się modliła.
Praktycznie każdy próbował zasn±ć, ale nikt nie był w stanie spać, wszyscy mieli my¶li obsesyjno-kompulsywne.
Po zakończeniu lub przerwaniu eksperymentu, 14 osób natychmiast zalogowało się w sieciach społeczno¶ciowych, 20 osób zadzwoniło z komórki do przyjaciół, trzy osoby zadzwoniły do rodziców, pięć osób poszło do znajomych. Pozostali wł±czyli telewizor lub zajęli się grami komputerowymi. Prawie wszyscy i prawie natychmiast wł±czyli muzykę lub skorzystali ze słuchawek.
Wszystkie lęki i inne objawy ust±piły po zakończeniu eksperymentu.
63 osoby uznały eksperyment za ciekawy i pożyteczny dla samopoznania i samorozwoju. Sze¶ć osób powtórzyło go na własn± rękę i twierdz±, że za drugim (trzecim, pi±tym) razem się udało.
samotno¶ć nastolatkow
Podczas analizy przebiegu eksperymentu, 51 osób użyło sformułowanie „uzależnienie”, mówiło: „wygl±da na to, że nie mogę żyć bez…”, „niezbędna dawka”, „syndrom odstawienniczy”, „delirka”, „muszę przez cały czas…”, „czułem się na głodzie” itd. Wszyscy bez wyj±tku mówili, ze byli ogromnie zdumieni my¶lami, które przychodziły im do głowy w trakcie eksperymentu, ale nie potrafili im się „przyjrzeć” zbyt uważnie, ponieważ ich ogólny stan się pogarszał.
Pierwszy z dwóch chłopców, którzy ukończyli eksperyment, przez 8 godzin sklejał model żaglowca z przerw± na obiad i spacer z psem. Drugi najpierw porz±dkował swoj± kolekcję, a następnie przesadzał kwiaty. Żaden z nich nie odczuwał w trakcie trwania eksperymentu negatywnych emocji ani nie zauważył „dziwnych” my¶li.
A przecież trzeba wzi±ć pod uwagę, że w moim eksperymencie uczestniczyli nie wszyscy bez wyj±tku, a tylko ci, którzy się zainteresowali i zgodzili"
Pamiętaj±c o tym, ze uczestnikami eksperymentu byli pacjenci psycholożki nie możemy przekładać wyników na populację nastolatek. Też należy pamiętać, że samotno¶ć przez 8 godzin dla nieprzygotowanej na to młodzieży może być szokiem.
Optymistycznym wynikiem jest, że 6 osób próbowało powtórzyć ten eksperyment i za kolejnym razem udało się pobyć 8 godzin w samotno¶ci.
Nie mniej polecam uwadze te wyniki każdemu, kto jeszcze pamięta, jak to było być nastolatk±/nastolatkiem. Trudno!
Opracowała
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft