Projekt Silent dinner (Cichy obiad).
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Projekt Silent dinner (Cichy obiad).

  • poniedziałek, 30 czerwca 2014
  • autor: Justyna Moćko
Elegancko zastawiony stół, grupa siedz±cych przy nim ludzi i... kompletna cisza. Słychać tylko brzęk sztućców, szuranie krzesłem i wszystkie te dĽwięki, na które zazwyczaj nikt nie zwraca uwagi. „Silent dinner” („Cichy obiad”) - impreza zorganizowana według koncepcji australijskiej artystki Honi Ryan.
Cichy obiad
Wydarzenie ma kilka zasad uczestnictwa – nie można w jego trakcie mówić ani używać głosu, nie można też pisać ani czytać (komunikacja na kartkach odpada), należy starać się robić jak najmniej hałasu (czyli o próbach nadawania znaczenia celowemu stukaniu w blat albo upuszczaniu łyżki również trzeba zapomnieć), niedozwolone jest także korzystanie z jakiejkolwiek technologii (to do uzależnionych od internetu, telefonu i mediów społeczno¶ciowych – wrzucenie zdjęcia ze spotkania na Facebooka czy skomentowanie go na Twitterze również nie wchodzi w grę).
Kolejn±, być może trudn± reguł± jest, że na „cichym obiedzie” należy być przynajmniej dwie godziny.
Jak opisuj± uczestnicy takich spotkań na stronie silentdinnerparty.com - „ będziesz zaskoczony własn± kreatywno¶ci±, jak można przekazać bardzo złożone komunikaty za pomoc± mimiki i gestów”.
Lub inny komentarz: "Czułem się jak nasz cichy obiad jest najgło¶niejsz± imprez± w bloku" .
„Ciche obiady” zmuszaj± do refleksji nad dawnymi i obecnymi sposobami komunikacji – kolejny komentarz: „To było bardzo intymny czas dla mnie . I to wszystko było w zupełnym milczeniu. Kompletna cisza. Takie proste. Takie czyste. Tak prawdziwie i tak prawdziwe. "
Sama koncepcja jedzenia w ciszy ma swoje korzenie m.in. w tradycji buddyjskiej i hinduistycznej. 
 Artystka do tej pory zorganizowała ponad 30 spotkań – głównie w Australii, ale także w Niemczech, Chinach, Szkocji, Dubaju, Libanie, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Cichy obiad
Honi Ryan zaprasza zainteresowanych udziałem w przyjęciu do kontaktu i zasugerowania lokalizacji, a także oferuje pomoc tym, którzy chcieliby zorganizować „cichy obiad” we własnym zakresie.
Pomysł z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Znamienne może wydawać się, że regułę o niekorzystaniu z żadnych urz±dzeń Ryan dodała stosunkowo niedawno, bo dwa lata temu (podczas gdy pierwsze spotkanie zorganizowała w 2006). Nadmierne korzystanie z tabletów i smartfonów w bardzo różnych sytuacjach, w których jeszcze niedawno byłoby to nie do pomy¶lenia, staje się coraz czę¶ciej krytykowane.
Zastanawiać może, czy dla uczestników trudniejsze jest nieodzywanie się czy nielogowanie na Facebooku?
Tak czy inaczej, „cichy obiad” jest pewnym wyzwaniem, które chce podejmować coraz więcej osób. A jak zapewnia autorka pomysłu, tuż po jego skończeniu prowadzone s± bardzo ożywione konwersacje na temat ciszy, ale nie tylko.
 Cichy obiad
Kiedy przeczytałam artykuł o „Silent dinner” zdumiałam się. Dla mnie praktyka ciszy przy posiłku wydaje się być naturalna jak jedzenie. A dla innych jest „sztuk±”, projektem, wydarzeniem. Nie mniej bardzo się ucieszyłam, ze do ¶wiadomo¶ci społecznej również przez ten kanał dociera pomysł, aby spróbować dotkn±ć ciszy.
A Wy? Próbowali¶cie kiedy¶ w grupie zje¶ć posiłek? Wsłuchać się w muzykę sztućców, do¶wiadczyć porozumienia, kiedy to wystarczy spojrzeć się na dany produkt a nieznana osoba obok już ci go podaje?
Podzielcie się swoimi do¶wiadczeniami!
na podstawie artykułów z internetu
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft