David chce odlecieć – film o medytacji transcendentalnej TM. Recenzja Justyna Moćko
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


David chce odlecieć – film o medytacji transcendentalnej TM. Recenzja Justyna Moćko

  • ¶roda, 2 czerwca 2010
  • autor: Justyna Moćko
Podczas tegorocznego przegl±du filmów dokumentalnych Planete Doc Review zaprezentowany został film niemieckiego reżysera Davida Sievekinga – David wants to fly.
Sieveking rozpoczyna swoj± opowie¶ć w momencie kiedy kończy szkołę filmow± i marzy o nakręceniu filmu. Niestety, cierpi na niemoc twórcz±. Z telewizji dowiaduje się, że jego idol amerykański reżyser David Lynch praktykuje medytacje transcendentaln±, dzięki której jest kreatywny. Postanawia spotkać się z Lynchem, aby porozmawiać o TM.
 
Podczas spotkania, na które wybiera się ze swoj± dziewczyn±, jego idol radzi mu, aby zacz±ł medytować. Po powrocie do kraju Sieveking wpłaca 2 000 euro, aby móc uczestniczyć w lekcji TM. Zostaje wtajemniczony - dostaje osobist± mantrę, pokazywane mu s± nietypowe pozycje jogiczne. Po¶więca się praktyce.
W tym czasie umiera twórca metody Maharishi Mahesh Yogi (2008 r.), który przez lata stworzył bogat± organizację, zrzeszaj±c± ponad 6 milionów wyznawców. W latach 70-tych był guru Micka Jaggera, Marianne Faithfull, Mii Farrow, zespołu The Beatles. Wszyscy oni odwiedzili go w a¶ramie w Rishikesh.
Sieveking zostaje dopuszczony do filmowania ceremonii pogrzebowych Maharishiego. Wraz ze ¶mierci± guru rozpoczyna się walka o sukcesję i rozłamy wewn±trz ruchu. David jest na pierwszym spotkaniu następcy guru, którym zostaje osobisty lekarz Maharishiego. Nie wszyscy w ruchu s± z tej decyzji zadowoleni. Zaczynaj± się walki o władzę w imperium TM. Wysłuchuj±c przemówienia maharadży (najwyżsi stopniem wtajemniczenia współpracownicy guru) w Niemczech Emmanuela Schiffgens ( występuj±cego w złotej koronie) o wyraĽnie nazistowskim zabarwieniu, Sieveking zaczyna dystansować się do ruchu. Postanawia dociec prawdy o organizacji.
Wędruje do kilku o¶rodków TM, rozmawia z tymi, którzy odeszli z ruchu. Dowiaduje się, ze obecnie głównym propagatorem ruchu jest jego uwielbiany reżyser, który wierzy w to, że medytacja wpajana w szkołach zaprowadzi pokój na ¶wiecie oraz wykształci w ludziach zdolno¶ć lewitacji. Lynch założył fundację finansuj±c± badania nad TM we wszystkich szkołach publicznych.
Spotyka się z był± wyznawczyni± Maharishiego, również jego kochank±, która o kontakcie z guru mówi: „To było jak poznanie Jezusa”.
Rozmawia z donatorem, który przekazał ogromne kwoty na rzecz ruchu TM, ale wycofał się z tego widz±c, że jego pieni±dze trafiaj± do kieszeni guru (maj±tek Maharishiego szacuje się na miliardy dolarów).
Widzi, że za każde nauki trzeba słono płacić. Np. szkolenie z możliwo¶ci dost±pienia raju kosztuje milion dolarów.
W bibliotece znajduje ksi±żkę, z której dowiaduje się, że jego sekretna mantra, która dostał podczas pierwszego wtajemniczenia jest mantr±, któr± daje się każdemu w jego wieku. Postanawia sprawdzić, czy jego fale mózgowe w jakikolwiek sposób s± pobudzane, kiedy wypowiada słowa mantry TM. Niestety, urz±dzenia badaj±ce mózg nie wykazuj± żadnej aktywno¶ci. Wypowiada więc swoj± mantrę i jego mózg uaktywnia się, co jest rejestrowane przez neurologów.
Jedzie do Indii, do Brahmahstan, gdzie znajduje się Centrum ¦wiatowego Pokoju założone przez Maharishiego dla 10 000 medytuj±cych. Milionowe datki na jego budowę płynęły od wszystkich wyznawców.
W przebraniu indyjskiego pielgrzyma zwiedza je i konstatuje, że jest ono prawie całkowicie puste. Przebywa tam kilku Hindusów, którzy dostaj± za to pensję.
Dociera do jeszcze jednego ucznia Swami Saraswati Brahmananda (nauczyciela Maharishiego) mieszkaj±cego w himalajskim klasztorze. Sieveking dowiaduje się od niego, że ich nauczyciel nie uczył Maharsihiego, gdyż pochodził on z kasty kupców. Był tylko księgowym ich nauczyciela. Nie ma prawa dawać mantry czy też uczyć medytacji. „Poza tym – zauważa – guru nie sprzedaje swojej wiedzy, on się ni± dzieli.”
 Film wywołał ogromne emocje w¶ród uczestników ruchu TM, w tym również u Davida Lyncha, który chciał zablokować jego premierę na Berlinale. Po premierze jeden z uczniów wstał i powiedział: „To była wersja Davida Sieveking a wkrótce będzie wersja Davida Lyncha. Będzie można zobaczyć, jaka jest prawda.” Ponoć David Lynch kręci swój dokument o ruchu TM. Do tej pory, mimo różnych gróĽb organizacja TM nie wyst±piła do s±du przeciwko reżyserowi. Ale dostaje on maile informuj±ce, że jest zdrajc± i odrodzi się jako karaluch.
 Po projekcji filmu reżyser odpowiadał na pytania widzów. Mnie osobi¶cie zainteresowało, czy nadal medytuje i czy powtarza mantrę, któr± dostał od TM. Reżyser odpowiedział, że owszem, medytuje, ale już nie według wskazówek otrzymanych od TM. A mantra, któr± mówił podczas badania neurologicznego, która wykazała pobudzenie fal mózgowych brzmiała: „Kochana mamusia.” Poleca j± każdemu. ;-)
 Film jest podwójnym dokumentem – prawda o organizacji TM przeplata się z osobistymi perypetiami reżysera. Autor pokazuje rozpad swojego zwi±zku ale też drogę, któr± przeszedł, aby osi±gn±ć wewnętrzny spokój.
Autoironia, trafne komentarze, dowcipny styl narracji pozwalaj± się zdystansować do okrutnej prawdy na temat Maharishiego - samozwańczego guru, który technikę medytacji podniósł do rangi ideologii.
Polecam każdemu ten film, szczególnie tym, którzy zetknęli się z organizacj± TM i uwierzyli w moc indywidualnej mantry.
Mam nadzieję, że film będzie udostępniony w masowej dystrybucji.
 
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft