Medytacja transpersonalna, czyli jak odkryć w sobie dziecko. Rafał Gadomski
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Medytacja transpersonalna, czyli jak odkryć w sobie dziecko. Rafał Gadomski

  • pi±tek, 25 grudnia 2009
  • autor: Rafał Gadomski
Rzadko się nad tym zastanawiamy - my doro¶li - jednak ¶wiat wygl±da zupełnie inaczej, kiedy jeste¶my dziećmi. I nie mam tutaj na my¶li tego, że ewolucja ¶wiadomo¶ci wymaga od nas zmiany sposobów postrzegania otaczaj±cego nas ¶wiata - najpierw widzimy go jako mechanizm, póĽniej jako arenę zmagaj±cych się sił natury, wreszcie z perspektywy buduj±cego się ego i dalej - przy odrobinie szczę¶cia - również z poziomów przekraczaj±cych ¶wiadomo¶ć ego. W większo¶ci przypadków konieczno¶ć dorastania i bolesnego dojrzewania umysłowego wi±że się z akceptowaniem własnych ograniczeń i pewnej kompromisowej wizji ¶wiata. Musimy i¶ć na ustępstwa, ponieważ ¶wiat nie należy do nas. Musimy go dzielić z innymi.
Dlatego często na drodze realizacji ról społecznych (dobrze zarabiać, mieć samochód, mieszkanie, etc.) rezygnujemy stopniowo z kolejnych swoich marzeń z okresu dzieciństwa. Z czasem te odległe wspomnienia tego, o czym zawsze marzyli¶my, znikaj± po prostu z ekranu naszej ¶wiadomo¶ci. Rozmywaj± się zupełnie, a ich miejsce zastępuje wizja, nieraz brutalna, tego, co okre¶lamy mianem rzeczywisto¶ci. Ponieważ sposób widzenia i pojmowania otaczaj±cego nas ¶wiata takim, jakim widzieli¶my go, gdy mieli¶my kilka czy kilkana¶cie lat nigdy nie wróci, również i nasz kontakt z t± osob±, któr± byli¶my x lat temu zostaje przerwany i, nieraz bezpowrotnie, stracony. Często zdarza nam się my¶leć o sobie sprzed lat jako o: naiwnym, niedo¶wiadczonym, leniwym, marzycielu, etc. Dzieciństwa raczej nie komentujemy, bo mało kto je w ogóle pamięta.
Pamięć i psychika s± jednak nierozerwalnie ze sob± powi±zane i nie mamy możliwo¶ci całkowitego usunięcia naszych wcze¶niejszych postaci ze ¶wiadomo¶ci. Aby nie zadręczać się nimi, stosujemy mechanizm znany od przeszło stu lat we współczesnej psychologii pod nazw± represji. Chc±c zachować jak największ± czę¶ć akceptowalnego społecznie ego i cieszyć się zwi±zanymi z tym społeczn± pozycj± i przywilejami, represjonujemy jak największy obszar wspomnień z lat poprzednich do obszaru nie¶wiadomo¶ci. Dzieje się tak dlatego, że dla większo¶ci z nas realizacja planów, marzeń czy ideałów z okresu dzieciństwa i wczesnej młodo¶ci jest rzecz± nieosi±galn±. Mamy obowi±zki. Na bież±co wmawiamy sobie więc, że po¶więcamy się: dla pracy, dla rodziny, dla społeczeństwa - w ten sposób usprawiedliwiaj±c podejmowane na co dzień wybory i represję. Z czasem owe wcze¶niejsze ambicje ulegaj± zapomnieniu, a my przyjmujemy odpowiedni± postawę represjonuj±ca w ¶wiecie zewnętrznym to, co represjonowali¶my w swojej własnej psychice. Dla ¶więtego spokoju. A więc z góry zakładamy, że dziecko nie może mieć żadnych ambicji. Za¶ altruizm u młodego człowieka traktujemy z dystansem jako przejaw naiwno¶ci czy nawet (sic!) - słabo¶ci.
Niestety represjonowane obszary zawsze daj± o sobie znać. Ponieważ nie znikaj± one całkowicie, a jedyne spychane s± w obszary naszej pamięci niedostępne dla naszej ¶wiadomo¶ci na jawie, powracaj± do nas pod różnymi postaciami: od niejasnych emocji i nastrojów (typu melancholia czy tęsknota za czym¶ nieokre¶lonym), poprzez bardziej zaawansowane postaci z rodzaju np. archetypów czy obrazów sennych (względnie zmor), a w skrajnych przypadkach - różnego rodzaju dolegliwo¶ci czy chorób. Oczywi¶cie mechanizm represji wymaga, aby¶my tłumaczyli sobie to wszystko w racjonalny sposób, wiemy jednak, że nie zawsze to działa.
Co więcej, na problem represjonowanych wspomnień nakłada się dodatkowo fakt, że w zwi±zku z niespełnieniem poprzednich swoich marzeń, planów i ambicji, odkładamy również na bok czę¶ć nowopojawiaj±cych się możliwo¶ci samorealizacji - cierpienia kumuluj± się. Jak więc uwolnić się z tego błędnego koła?
Proponuję zacz±ć od próby spojrzenia na siebie innym okiem - nie jako na poważnego dorosłego, który kiedy¶ był niepoważnym młodzieńcem, ale jako na osobę, której pełnia objawić się może tylko poprzez zintegrowanie wszystkich poziomów widzenia ¶wiata - pocz±wszy od tych najwcze¶niejszych aż po chwilę obecn±.
Je¶li chowacie gdzie¶ zagrzebane pod warstw± kurzu zapiski, wspomnienia, rysunki, wiersze, pamiętniki, nagrania, etc. z okresu młodo¶ci i dzieciństwa - spróbujcie spojrzeć na nie, nie poprzez wstydliwy pryzmat niespełnienia i niedoskonało¶ci, ale jako na formę ekspresji samego siebie w tamtych latach. Zapytajcie siebie, kim wtedy byłem, jak widziałem ¶wiat, co my¶lałem, jak odbierali mnie inni? Spróbujcie nawi±zać kontakt ze sob± takim, jakim byli¶cie kiedy¶. Czy rozumiecie dzi¶ lepiej pytania jakie zadawali¶cie wtedy sobie i ¶wiatu, czy też nadal poszukujecie na nie odpowiedzi? Czy udało wam się udoskonalić te aspekty samego siebie, które wtedy pragnęli¶cie rozwin±ć, czy jedynie zaniechali¶cie kultywowania tych “nie przynosz±cych zysku błędów młodo¶ci”? A może oddali¶cie się innym pasjom, odkładaj±c tamte wcze¶niejsze? Zawsze jest czas, żeby do nich powrócić…
Je¶li posiadacie stare fotografie obejrzyjcie je sobie - od¶wieżcie swój wizerunek. Czy zmienili¶cie się na korzy¶ć, czy na niekorzy¶ć? Czy jeste¶cie w lepszej formie, czy cieszycie się lepszym zdrowiem niż kiedy¶? Czy na pewno znajdujecie się aktualnie w swojej życiowej formie fizycznej i intelektualnej? Je¶li tak nie jest, to sygnał, że koniecznie musicie co¶ w swoim życiu zmienić, aby to naprawić.
Spróbujcie wreszcie usi±¶ć wygodnie w ciszy, zamkn±ć oczy i wejrzeć w siebie. Nie silcie się na jakie¶ wielkie doznania integruj±ce - wystarczy prosty rachunek sumienia. Spróbujcie nawi±zać kontakt ze sob± takim, jakim byli¶cie kiedy¶ - ze swoim młodzieńcem, ze swoim dzieckiem… Zapytajcie ich, czy akceptuj± w pełni to, kim dzisiaj się stali¶cie, jeste¶cie… Przypomnijcie sobie, w co wierzyli¶cie wtedy, co my¶leli¶cie, co chcieli¶cie robić w życiu, jaki mieli¶cie stosunek do innych ludzi, o czym marzyli¶cie… Czym najchętniej się parali¶cie? Co sprawiało wam największ± rado¶ć? Spróbujcie dokonać podsumowania - być może okaże się, że wasza obecna postawa życiowa jest po prostu konformizmem odbywaj±cym się kosztem waszej prawdziwej osobowo¶ci? A może wręcz przeciwnie - jeste¶cie na jak najlepszej drodze do samorealizacji? Unikajcie jednak jednostronnego oceniania wcze¶niejszych aspektów samego siebie z perspektywy “m±dro¶ci i do¶wiadczenia”, którymi dysponujecie obecnie. To tak, jak gdyby¶cie chcieli zaszpanować przed nastoletnim licealist±, że stać was na nowy samochód.
Tym za¶, którzy odkryj±, że s± w pełni zrealizowanymi osobami, te słowa może nie s± potrzebne - w życiu chodzi przecież o to, by, gdy dobiega ono końca, nie żałować ani chwili. Aby stało się to możliwe, nie wystarczy słuchać swojego wewnętrznego dziecka, trzeba się nim stać i umieć realizować jego marzenia. Bez obaw, żaden z nas nie marzył jako dziecko o niszczeniu ¶rodowiska naturalnego, czy pracowaniu dla pieniędzy. Wszelka zmiana w kierunku pełniejszej integracji naszej osobowo¶ci może nam wyj¶ć tylko na dobre.
Rafał Gadomski – (ur. 1977) literaturoznawca, tłumacz, instruktor jogi AT SYSTEM Centrum Szkolenia Elitarnego. Od o¶miu lat prowadzi zajęcia z jogi w warszawskich klubach fitness. Założyciel Joga Warszawa Studio. Autor tłumaczenia podręcznika Anatomia Hatha Jogi H. Davida Coultera i twórca metody pracy opartej na tym podręczniku (metoda Coultera). Tłumacz i autor licznych artykułów z dziedziny jogi, wegetarianizmu i ajurwedy. Autor Blogu Jogina.
Wydawnictwo Tedson (www.tedson.pl)
Joga Warszawa Studio (www.hatha.pl)
Blog Jogina (www.blog.hatha.pl)
Wszelkie uwagi, pytania i komentarze prosimy kierować na mail autora: anatomia@hatha.pl
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft