Medytacja – wewnętrzna podróż.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Medytacja – wewnętrzna podróż.

  • wtorek, 23 wrzeďż˝nia 2008
Medytacja to wewnętrzna podróż. Jej celem nie jest zaspokojenie zwykłej ciekawo¶ci, ale wewnętrzna przemiana. Medytuj±c poznajemy zależno¶ci pomiędzy umysłem i zaczynamy lepiej rozumieć otaczaj±c± nas rzeczywisto¶ć. Pod±żaj±c w gł±b siebie ciało jest narzędziem pracy. W procesie samoobserwacji, wgl±du wykorzystuje się różne sposoby na skoncentrowanie umysłu. Tylko z odpowiednio skupionym, wyostrzonym umysłem można rozpocz±ć podróż do wewn±trz.
Istnieje wiele technik medytacyjnych różni±cych się zarówno sposobami działania, jak również efektami. Różne techniki posługuj± się różnymi atrybutami. Można próbować koncentrować umysł obserwuj±c, czuj±c swój własny oddech. Można posłużyć się powtarzanym dĽwiękiem - werbalizacj±, albo obrazem - wizualizacj±, wyobrażaj±c sobie jaki¶ kształt, lub formę. Aby skoncentrować umysł potrzebny jest jaki¶ obiekt koncentracji. Powtarzanie w kółko jakie¶ frazy, mantry, modlitwy powoduje, że umysł wyostrza się i wycisza. To samo dotyczy prób wizualizowania, wyobrażania sobie jaki¶ obiektów. Jednak często okre¶lony atrybut służ±cy skupieniu uwagi może być nie do zaakceptowania dla osoby innej religii, kultury czy tradycji. Zazwyczaj okre¶lone dĽwięki mantry zwi±zane s± z jak±¶ konkretn± religi±, lub tradycj± będ±c fragmentami ¶więtych pism, imionami bogów, etc. To samo odnosi się do wizualizowanych obrazów, które często przedstawiaj± jakie¶ ¶więte w danej religii czy tradycji osoby. To powoduje, że często takie obiekty koncentracji umysłu nie s± uniwersalne. Nie wszyscy chc± recytować imię boga czy bogini, albo wyobrażać sobie kształty, czy formy zwi±zane z jak±¶ okre¶lon± religi±. Istniej± też techniki posługuj±ce się „neutralnymi”, uniwersalnymi sposobami koncentrowania uwagi. Jedn± z nich jest Vipassana.

W technice medytacji Vipassana odkrytej przeszło 2500 lat temu przez Siddartha Gotame – zwanego Budd± osi±ga się stan skupienia i wyciszenia umysłu przy użyciu własnego oddechu. Jest to bardzo uniwersalne i naturalne narzędzie pracy. Oddycha każdy niezależnie od kraju pochodzenia, wyznania, płci i ¶wiatopogl±du. Narzędzie jest uniwersalne, bo każdy może z niego korzystać, nie jest zwi±zane z żadn± okre¶lon± kultur±, religi± czy tradycj±.
Obserwuj±c oddech, czuj±c naturalny przepływ oddechu umysł wycisza się, uspokaja i wyostrza. Z tak skoncentrowanym, wrażliwym umysłem można zacz±ć pod±żać w gł±b siebie, oczyszczaj±c umysł poprzez samoobserwację.

Słowo Vipassana w języku palijskim oznacza „widzieć rzeczy takimi jakimi s± naprawdę”. Podczas tego procesu umysł oczyszcza się z zalegaj±cych głęboko w pod¶wiadomo¶ci mentalnych zanieczyszczeń, które s±  powodem naszych problemów. Krok po kroku warstwy tych zakłóceń zostaj± usuwane. W ich miejsce pojawia się spokój, rado¶ć, miło¶ć i współczucie. Finalnym stanem jest wyeliminowanie wszystkich zanieczyszczeń, poznanie całej struktury materii i umysłu. Osobiste do¶wiadczenie Nibbany (Nirwany) - stanu poza umysłem i materi± jest momentem całkowicie zmieniaj±cym życie człowieka.

Oczywi¶cie taki proces oczyszczania umysłu poprzez samoobserwację wymaga bardzo dokładnych i precyzyjnych wskazówek. Niezbędny jest wykwalifikowany nauczyciel, który wyja¶ni technikę pracy. Aby nauczyć się medytacji należy wzi±ć udział w 10 dniowym odosobnieniu – kursie medytacji. Podczas takiego kursu w specjalnie do tego przeznaczonych i zaprojektowanych o¶rodkach osoby medytuj±ce poznaj± dogłębnie sposób pracy. Przez 10 dni stopniowo odkrywaj± bezpo¶rednio do¶wiadczaj±c zależno¶ci pomiędzy umysłem i materi± w obrębie własnego ciała. Ucz± się jak ze spokojem obserwować zmienn± naturę rzeczywisto¶ci i jak zastosować sztukę medytacji w codziennym życiu.
 
Poza ostateczn± samorealizacj± korzy¶ci odczuwalne w życiu codziennym będ±ce efektem oczyszczania umysłu to: umiejętno¶ć zachowania spokoju w trudnych sytuacjach, łatwo¶ć koncentracji i dokonywania wła¶ciwych wyborów, zdolno¶ć postrzegania spraw z bardzo różnych  punktów widzenia. Spo¶ród nich wewnętrzny spokój i zrównoważenie w obliczu często trudnych, życiowych sytuacji jest najbardziej odczuwalne. Harmonia wewn±trz powoduje polepszenie relacji z otaczaj±cymi nas ludĽmi. Oczywi¶cie jak we wszystkim regularna, codzienna praktyka daje najlepsze, długofalowe efekty.

Wiktor Morgulec

Kursy medytacji wgl±du Vipassana odbywaj± się regularnie w ponad 130 o¶rodkach na całym ¶wiecie w  Polsce także.
Informacja o kursach medytacji wgl±du Vipassana w Polsce: www.vipassana.pl
Kursy medytacji Vipassana na ¶wiecie: www.dhamma.org
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft