Medytacja Anapana dla dzieci. Dlaczego dzieci powinny nauczyć się medytować?
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Medytacja Anapana dla dzieci. Dlaczego dzieci powinny nauczyć się medytować?

  • piątek, 9 czerwca 2017
  • autor: Adrianna Trzepiota
Anapana to technika medytacji polegająca na rozwijaniu uważności oraz skupienia na naturalnym oddechu. W trakcie wykonywania medytacji wszelkie pojawiające się myśli są pozostawiane w momencie uświadomienia ich sobie. Celem tej praktyki jest zwiększenie zdolności koncentracji i opanowaniu umysłu.
O medytacji dedykowanej pracy z dziećmi rozmawiamy z Panią Beatą Harendą z Polskiej Fundacji Medytacji Vipassana.
Dlaczego dzieci powinny nauczyć się medytować? Dlaczego to jest takie ważne?
Technika medytacji Anapana polega na obserwacji naturalnego oddechu. Uczestnicy obserwują przepływ oddechu, co wpływa na poprawę koncentracji i rozwijaniu uważności. Dzięki regularnej praktyce medytacja wzmacnia siłę umysłu i może być przydatna w wielu codziennych sytuacjach, zwłaszcza stresujących, jak np. przygotowania do klasówki.
Dość trudne jest zachęcenie dorosłych do przebywania w ciszy. W jaki sposób można nakłonić do tego dzieci? Czy są jakieś specjalne metody?
Wbrew pozorom niektóre dzieci bardzo chętnie przebywają w ciszy i bardzo intensywnie pracują w czasie sesji medytacyjnych. Cały kurs jest skonstruowany tak, aby krok po kroku zaznajomić dzieci z techniką medytacji Anapana. W ciągu dnia odbywa się, aż siedem sesji, dochodzą kolejne elementy do opanowania, także ciekawość dzieci przez cały czas pozostaje zintensyfikowana. Dzięki temu dziecko się nie nudzi, a postępy, które czyni są dla niego łatwo dostrzegalne. Oczywiście o postępach indywidualnych decydują jednostkowe predyspozycje poszczególnych uczestników, jednak w większości przypadków odnotowuje się zauważalne wyciszenie i odprężenie. 
Wiem, że w Wielkiej Brytanii i Australii są szkoły, w których jednym z elementów stałej edukacji jest nauka medytacji. Czy są w Polsce szkoły, które również promują ten sposób rozwoju?
 
Nie wiem nic na ten temat, nie słyszałam o takich projektach w polskich szkołach. Z pewnością nasza fundacja nie organizuje tego typu działań, przynajmniej na razie. Ale jesteśmy otwarci i jeżeli będzie zapotrzebowanie, to oczywiście chętnie podejmiemy taką współpracę. 
Czy medytację może praktykować  każde dziecko, czy powinno mieć określone uwarunkowania charakterologiczne? 
W zasadzie nie ma wielkich przeciwwskazań co do uczestnictwa w kursach. Również dzieci sprawiające problemy w szkole, dzieci introwertyczne, lub też nerwowe, nadpobudliwe, mogą jak najbardziej w nich uczestniczyć, pod warunkiem że nie będą przeszkadzać w praktyce innym. Wiek dziecka wskazuje na jaki rodzaju kursu powinno się ono zapisać. Organizujemy kursy dla dzieci w wieku 8-12 lat oraz dla młodzieży w wieku 13-17. Młodsze dzieci nie powinny uczestniczyć w kursach, gdyż mogą mieć zbyt duży problem aby wysiedzieć pół godziny na poduszce. Osoby, które ukończyły 18 rok życia mogą już zapisać się na 10 – dniowy kurs Vipassany. 
W jaki sposób o medytacji wypowiadają się dzieci, które już ukończyły kursy? Czy mają Państwo jakąś informacje zwrotną
Do tej pory w Polsce odbyły się dopiero 2 kursy medytacji Anapana dla dzieci. Na ostatnim kursie pojawiło się kilkoro „starszych uczniów”, czyli takich dzieci, które przyjechały do nas po raz kolejny. Feedback był bardzo pozytywny; dzieci chętnie brały udział we wspólnych zabawach i warsztatach artystycznych ale także z radością oczekiwały na medytację, chociaż wysiedzieć na sesji wcale nie jest tak łatwo. Kursy dla dzieci, które dotychczas organizowaliśmy odbywały się w weekendy na Mazurach. Trwały one kilka dni i dzieci mogły spędzić ze sobą więcej czasu, zaprzyjaźnić się. W tym roku proponujemy kursy 1-dniowe w Warszawie, które mają taką samą strukturę, jednak są bardziej skoncentrowane i nastawione na naukę medytacji. Trzeba poznać całą technikę w ciągu kilku godzin, a nie – kilku dni. Nowością będzie kurs dla młodzieży, który w Polsce organizujemy po raz pierwszy. 
Czy są dzieci, które z jakiś przyczyn nie ukończyły kursu? 
Każde dziecko może w każdym momencie zrezygnować z kursu, bądź też może zostać o to poproszone – jeżeli samo nie pracuje i dodatkowo uporczywie przeszkadza w pracy innym. Wówczas kierownik kursu może skontaktować się z rodzicami i poprosić ich o zabranie dziecka. Jednak do tej pory w Polsce nie mieliśmy takiej sytuacji; wszystkie dzieci, które przyjechały na nasze kursy, dotrwały szczęśliwie do samego końca. 
Czy to nie jest tak, że rodzic, który przyprowadza dziecko na kurs medytacji, tak na prawdę sam chciałby posiedzieć w ciszy, a dziecko jest jedynie pretekstem? 
Rodzice mogą mieć różne motywacje. Często na kursy przyjeżdżają dzieci, których rodzice sami medytują i chcą zachęcić dzieci do praktyki. Nie jest to jednak warunek konieczny uczestnictwa w kursie: przyjeżdżają również dzieci, których rodzice z medytacją nie mają nic wspólnego, a jednak chcieliby aby ich dzieci skorzystały z wyciszającego działania tej techniki, bo słyszeli wiele dobrego albo zostali zachęceni przez pedagoga szkolnego. Tacy rodzice mogą przywieźć dzieci, nie mogą jednak towarzyszyć im w trakcie kursu. Jest to możliwe wyłącznie dla rodziców bądź opiekunów, którzy są naszymi starszymi uczniami, czyli ukończyli co najmniej jeden 10-dniowy kurs Vipassany. W czasie kursów kilkudniowych mogą oni pracować w kuchni przygotowując posiłki, bądź wspomagać opiekunów dzieci biorąc bezpośredni udział w sesjach, zabawach i zajęciach plastycznych. 
Z Beatą Harendą rozmawiała Adrianna Trzepiota.
Zapraszamy na 1 dniowy kurs nauki koncentracji dla dzieci w wieku 8-12 lat i młodzieży  13-17 lat ( medytacja Anapana). Zajęcia odbędą się w szkole Joga Żoliborz 17 i 18 czerwca 2017. Aby zapisać dziecko na kurs wyślij zgłoszenie- mail: info@pallava.dhamma.org. Jeśli masz pytania zadzwoń: 730 503 064
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Października 2020
Następne
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft