Opowie¶ci Sztuki Życia: "Dwa pier¶cienie"
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Opowie¶ci Sztuki Życia: "Dwa pier¶cienie"

  • ¶roda, 15 kwietnia 2015
  • opracował: Paulina Szpargała
  • Ľródło: "Sztuka Życia. Medytacja Vipassana" według nauk S.N. Goenki
Wszystko się zmienia... Bez względu na to, czy aktualnie rozrywa nas euforia szczę¶cia, czy dławi gorycz smutku, jedno jest pewne - to i tak się zmieni... ¦wiadomo¶ć Prawa Przemijania, znamiennego w ulotno¶ć, chwilowo¶ć i nieskończon± zmienno¶ć, z pewno¶ci± zaprzyjaĽni  nas z rzeczywisto¶ci± i nieprzewidywalno¶ci± codzienno¶ci. O tym, w kolejnej opowie¶ci zaczerpniętej ze stronic "Sztuki Życia".
pierscien
„Dwa pier¶cienie”
Pewien bogaty, stary człowiek zmarł, pozostawiaj±c dwóch synów. Przez jaki¶ czas, zgodnie z indyjsk± tradycj±, obaj synowie mieszkali razem, prowadz±c wspólne gospodarstwo i żyj±c jako jedna poł±czona rodzina. Potem pokłócili się, postanowili rozstać i rozdzielić cały maj±tek między siebie. Wszystko podzielili po połowie i zakończyli sprawę. Jednak jaki¶ czas póĽniej odkryli jeszcze jedn± mał± paczuszkę bardzo starannie schowan± przez ojca dawno temu. Synowie wspólnie otworzyli pudełeczko i znaleĽli w nim dwa pier¶cienie – jeden miał w sobie cenny diament, a drugi był zwykłym srebrnym pier¶cieniem wartym zaledwie kilka rupii.
   Na widok diamentu w umy¶le starszego brata zrodziła się chciwo¶ć, więc zacz±ł młodszemu tłumaczyć: „Wydaje mi się, że ten pier¶cień nie został kupiony, tylko jest rodzinn± pami±tk± po naszych przodkach i dlatego ojciec trzymał go oddzielnie, z dala od innych kosztowno¶ci. Ponieważ najwyraĽniej jest w rodzinie od wielu pokoleń, powinien zostać zachowany dla przyszłych. Dlatego ja, z racji starszeństwa, zatrzymam go, a ty weĽ sobie ten srebrny”.
   Młodszy brat u¶miechn±ł się i powiedział: „W porz±dku, ciesz się pier¶cieniem z diamentem, a ja będę szczę¶liwy, maj±c srebrny”. Obaj włożyli pier¶cienie na palce i każdy poszedł w swoj± drogę.
   Młodszy brat pomy¶lał sobie: „To zrozumiałe, że ojciec dbał o diamentowy pier¶cień – jest bardzo drogi. Ale dlaczego zadbał o zwykły, srebrny pier¶cionek?”. Zbadał go dokładnie i dojrzał na nim kilka wytartych słów: „To też się zmieni”. „A więc to była mantra mojego ojca: >> To też się zmieni! <<”. Włożył ponownie pier¶cionek na palec.
   Obaj bracia do¶wiadczali w życiu wzlotów i upadków. Kidy działo się dobrze, starszy brat wpadał w euforię i tracił równowagę umysłu. Kiedy działo się gorzej, wpadał w głębok± depresję, znowu trac±c harmonię umysłu. Był coraz bardziej zestresowany i w końcu zachorował na nadci¶nienie. Ponieważ nie mógł spać po nocach, zacz±ł używać tabletek nasennych, uspokajaj±cych, potem silniejszych narkotyków. W końcu musiano mu zaaplikować elektrowstrz±sy. Taki był brat z diamentowym pier¶cieniem.
   A młodszy brat ze srebrnym pier¶cieniem cieszył się dobrymi czasami, gdy nadeszły. Nie uciekał od nich, radował się, lecz patrz±c na pier¶cień, przypominał sobie: „To też się zmieni”. Więc kiedy się zmieniło, mógł się u¶miechn±ć i powiedzieć: „Wiedziałem, że to się musiało zmienić. Zmieniło się i co z tego!” Kiedy nadeszły gorsze czasy, znów patrzył na pier¶cień i przypominał sobie: „To też się zmieni”. Nie rozpaczał, wiedz±c, że to także przeminie. I tak się działo. Zmieniło się i odchodziło. Do¶wiadczaj±c wzlotów i upadków, napotykaj±c różne przeciwno¶ci losu, wiedział, że żadne z nich nie jest wieczne, że wszystko nadeszło tylko po to, by przemin±ć. Nie tracił równowagi umysłu i żył spokojny i szczę¶liwy. Taki był brat ze srebrnym pier¶cieniem.
Opracowała Paulina Szpargała 
paulina@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft