Większo¶ć naszej życiowej energii pochłania my¶lenie, projektowanie, zabezpieczanie się. Praktykowanie zen daje szansę uwolnienia się od nadmiaru pomieszanych my¶li, emocji i lęków. Daje poczucie naturalno¶ci, pełnej aprobaty poprzez zrozumienie. Pomaga stawać się prostymi ludĽmi, którzy nie udaj±, że s± kim¶ innym, gdy kochaj±, to kochaj±, gdy się boj±, to się boj±, gdy płacz±, to płacz±. Dzięki temu medytacja pozwala odkryć prawdziwy spokój w sobie.
“Medytowanie oznacza w gruncie rzeczy uzyskiwanie ¶wiadomo¶ci samego siebie. To niełatwe, ponieważ umysł jest ze swej natury niespokojny, czasem gwałtowny, rozprasza się, więc podejmowanie prób, żeby nie my¶lał, to tak, “jakby chcieć schwytać wiatr i pokierować go tam, gdzie się chce” - mówi± upaniszady.
A jednak zdolno¶ć koncentracji, przywrócenia umysłu samemu sobie zdawała mi się kwesti± woli, siły charakteru, czym¶, w co warto było zaangażować wysiłek, ponieważ kontrolowanie własnego umysłu oznacza w ostatecznym rozrachunku kontrolowanie swojego życia.
Umysł jest zacz±tkiem wszystkich problemów człowieka, ale także miejscem, gdzie się je rozwi±zuje. Umysł to ukryty skarb, po którym przechadzamy się codziennie, nie zdaj±c sobie sprawy z jego warto¶ci. Chodzi tylko o to,żeby wej¶ć w jego posiadanie, żeby nad nim zapanować i uczyć się, aby robić wszystko ¶wiadomie, a nie coraz bardziej nieuważnie. “ Ľródło: “Nic nie zdarza się przypadkiem” Tiziano Terzani
Podczas trzygodzinnego warsztatu dowiemy się czym jest medytacja zen, sk±d wywodzi się oraz jak mamy praktykować, aby medytacja była skuteczna.
Małgorzata Braunek jest jedn± z bardziej cenionych polskich aktorek. Powszechnie znana min. z ról w “Potopie” i “Lalce”. Praktykę medytacji zen rozpoczęła w 1979 roku. Jej pierwszym nauczycielem został koreański mistrz zen Seung Sahna, a od 1986 roku jej głównym nauczycielem jest Roshi Genpo.
Od 1992 roku prowadzi Polsk± Sanghę Kanzeon. W 1999 roku otrzymała Denkai, staj±c się kapłanem zen. W 2003 roku otrzymała przekaz Dharmy oraz tytuł Sensei od Genpo Roshiego, ktory jest spadkobierc± dharmy japońskiego mistrza zen Maezumiego Roshiego.
26 lutego 2011 (sobota), godzina: 11.30 - 14.30
Szczegółowe informacje: