Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Technika Alexandra

Technika Alexandra

Frederick Matthias Alexander (1869 -1955) był australijskim aktorem. Dotknięty wci±ż powracaj±c± chrypk±, kończ±c± się zanikaniem głosu podczas występów, rozpocz±ł, trwaj±cy kilka lat, proces samoobserwacji. Rezultatem jego pracy były nadzwyczajne spostrzeżenia. To, co pocz±tkowo wydawało się problemem dotycz±cym głosu i jego “sposobu używania”, okazało się obejmować zespoły nadmiernych napięć i przykurczy mię¶niowych w całym ciele, a więc było problemem “używania całego ciała”.
W dodatku, ponieważ już sama my¶l o recytacji wywoływała nadmierne napięcia mię¶ni, ważne więc było i podej¶cie mentalne, czyli - “używanie umysłu”. W ten sposób F.M. Alexander przył±czył się do pierwszych reakcji XX-ego wieku przeciwko oddzieleniu umysłu od ciała. Uważał, że nasze “ja” jest jedno¶ci± psychofizyczn±, wspólnie i nierozdzielnie działaj±cym umysłem i ciałem. Ksi±żkę, w której opisał swoje obserwacje oraz proces powstawania metody, dzięki której zapanował nad własnym głosem, zatytułował : “O posługiwaniu się sob±”.

Odkrycie Alexandra polegało przede wszystkim na stwierdzeniu, że każdy z nas, przy wykonywaniu nawet najdrobniejszej czynno¶ci – umysłowej czy fizycznej – wkłada w ni± zbyt wiele wysiłku, ( tj. nadmierne, często szkodliwe, napięcia mię¶ni, które w dużym stopniu ograniczaj± zamierzony efekt).

Zaobserwujmy na przykład osobę id±c± w kierunku przystanku autobusowego, która na widok zbliżaj±cego się autobusu, zaczyna biec. W momencie dodatkowego wysiłku typowe będzie odchylenie głowy do tyłu i w dół, wci¶nięcie jej w ramiona oraz pochylenie do przodu górnej partii tułowia. Na pewno nie sprzyja to mobilno¶ci ciała i swobodzie oddechu.

Zauważmy nasze własne reakcje w napiętej sytuacji, na przykład przy prowadzeniu samochodu lub w okresie przeci±żenia prac±. Skurczone mię¶nie szyi ci±gn± głowę do tyłu, powoduj± nadmierne zaci¶nięcie szczęki. Usztywniona klatka piersiowa ogranicza możliwo¶ci oddechowe, a ponieważ cały tułów ulega przy tym zgarbieniu i pochyleniu w dół, często w efekcie zaczynaj± dokuczać dolne partie kręgosłupa lub przewód pokarmowy.

Na koniec wyobraĽmy sobie charakterystyczn± postawę osoby stale pełnej niepokojów i obaw lub kogo¶ w ci±głej depresji. Nie trudno zauważyć analogię. To, co popularnie nazywamy postaw±, jest często produktem nagromadzonych reakcji, w postaci napięć, które zostaj± zamknięte w naszym ciele. Technika Alexandra pomaga odblokować te zakumulowane napięcia.

Pocz±tkowo największ± grupę osób korzystaj±cych z odkryć Alexandra stanowili jego koledzy po fachu: aktorzy, ¶piewacy, muzycy, tancerze. Od tego czasu Technika Alexandra na stałe została przyjęta jako metoda pracy ze studentami wielu szkół muzycznych i teatralnych, w miarę lat jej zastosowanie znacznie się rozszerzyło:

  • Swoboda ruchu i dobra koordynacja ruchowa to elementy ważne dla każdego, ale dla muzyka trzymaj±cego instrument przez kilka godzin dzienne to sprawa możliwo¶ci i jako¶ci jego pracy.
  • Pełna swoboda i równowaga psychofizyczna to również podstawowe atuty dobrego aktora. Kontakt ze sob± i swoimi uczuciami ¶wiadczy o możliwo¶ci wyrażenia zamierzonych intencji i odczuć podczas występu.
  • Najlepsi aktorzy i ¶piewacy zyskuj± wiele, kiedy poznaj± swoje możliwo¶ci głosowe, nie ograniczane nadmiernym napięciem mię¶ni szyi i gardła.
  • Dotyczy to również osób prowadz±cych wykłady, szkolenia, negocjacje, dla których swoboda psychofizyczna oznacza bezpo¶rednio lepsze lub gorsze rezultaty pracy.
  • W szczególnie korzystny sposób Technika Alexnadra pomaga również radzić sobie z niekorzystnymi symptomami tremy.
  • W ostatnich latach z lekcji tej metody korzystaj± różne osoby stosuj±c j± jako sposób na uwolnienie się od wielu problemów, a nawet schorzeń psychosomatycznych. Typowym przykładem s± bóle powstaj±ce na skutek długotrwałego pozostawania w tej samej pozycji w wyniku wykonywanej (często stresuj±cej) pracy. Szczególnie często w ostatnich latach korzystaj± z lekcji Alexnadra osoby z problemami i bólami kręgosłupa.
  • Osobn± grupę uczniów Techniki Alexandra stanowi± osoby, ogólnie zdrowe, których zbytnia nerwowo¶ć lub wrażliwo¶ć utrudniaj± efektywne wykonywanie swojej pracy lub funkcjonowanie w życiu. Dotyczy to zarówno bisnessmenów i osób na różnych stanowiskach jak też uczniów czy studentów.
  • Ponieważ  TA znacz±co poprawia kontakt z własnym ciałem i jego reakcjami korzystne okazuje się stosowanie tej metody przez osoby z zaburzeniami odżywiania.
  • Ostatnio coraz czę¶ciej z Techniki Alexandra korzystaj± osoby pracuj±ce nad własnym rozwojem. Znacznie wspomaga ona pracę wewnętrzn±, kontakt z własnymi my¶lami i emocjami, ułatwia też wprowadzenie w życie decyzji podjętych podczas terapii.

Osoba prowadz±ca:

 "magdalena.JPG"Magdalena Kędzior, absolwentka The Constructive Teaching Centre w Londynie (1991), należy do Brytyjskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Techniki Alexandra.
Od 17 lat prowadzi w Polsce zajęcia z Techniki Alexandra.
Autorka ksi±żek: “Technika Alexandra” oraz “Je¶ć? Nie je¶ć? Żyć”.
Pracuje indywidualnie w ramach praktyki własnej z osobami szukaj±cymi sposobów na lepsze radzenie sobie ze stresem, dolegliwo¶ciami i bólami, a także zainteresowanymi doskonaleniem swoich możliwo¶ci zawodowych i życiowych. Współpracuje z warszawsk± Akademi± Teatraln±, Akademiami Muzycznymi w Gdańsku i w Łodzi oraz innymi o¶rodkami edukacyjnymi na terenie Polski.

Termin:

8 - 9 stycznia 2011

Szczegółowe informacje: http://www.alcha.pl/?page_id=119 


Gdzie nas szukać?Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jogowe przygotowanie do wyj¶cia na stok. Ferie z jog± 2018!

U progu sezonu narciarskiego przypominamy jakie korzy¶ci przynosi praktyka jogi dla narciarzy. ...

Kiedy mój umysł będzie w pełni elastyczny…?

Można by długo rozpisywać się o elastyczno¶ci ciała – metod na jej osi±gnięcie jest wiele i o ile będziemy systematyczni i konsekwentni osi±gniemy ten cel bez większego wysiłku – wszystko zależy od chęci i nastawienia. Nieco inaczej sprawa wygl±da z najważniejszym narz±dem sprawuj±cym ko...

Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft