Termin: 14– 18 września 2011
Miejsce: Kazimierz Dolny
Prowadząca: Ewa Kaian Kochanowska
Jeśli jesteś zapracowany, zmęczony życiem, w rekonwalescencji, szukasz inspiracji, brakuje ci radości i poszukujesz sensu życia, warsztaty uważnej jogi przyniosą ci uspokojenie oraz wiarę we własne siły i obudzą twoją wewnętrzną moc.
Program zajęć został opracowany na podstawie systemu nauczania jogi w szkole Swamiego Sivanandy oraz na podstawie Metody Redukcji Stresu Opartej na Uważności (MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction), którą opracował prof. Jon Kabat-Zinn w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w Worcester, USA.
Łagodne ćwiczenia jogi obejmują ćwiczenia uelastyczniające kręgosłup, poprawiające krążenie, wzmacniające mięśnie i ścięgna, rozluźniające mięśnie całego ciała oraz narządy wewnętrzne.
W programie:
ćwiczenia asan (postaw jogi)
ćwiczenia oddechowe (pranayama)
ćwiczenia relaksacyjne (savasana)
techniki uważności w formie medytacji z oddechem, medytacji w ruchu
body scan
Czego uczymy się w czasie warsztatów uważnej jogi:
poznajemy łagodne pozycje ciała
łączymy ruch ciała z oddechem
poznajemy ograniczenia ciała
uczymy się procesu aktywnego skupiania uwagi
doświadczamy odczuć w ciele i aktywności umysłu
poznajemy techniki świadomego relaksowania się
UWAŻNOŚĆ jest sposobem uczenia się bezpośredniego kontaktu ze wszystkim, co pojawia się w naszym życiu, brania odpowiedzialności za własne życie, dbania o siebie poprzez świadomą i systematyczną pracę ze stresem, bólem, chorobą oraz wyzwaniami codziennego życia. Dzięki zwiększaniu świadomości funkcjonowania ciała, umysłu i pojawiających się emocji odzyskujemy poczucie stabilności i wewnętrzną harmonię.
Warsztaty uważnej jogi pozwalają uwolnić wewnętrzne zasoby, wykorzystać je w codziennych zmaganiach i cieszyć się życiem.
W ostatnim czasie zafascynowana Metodą Redukcji Stresu Opartej na Uważności (Mindfulness-Based Stress Reduction), którą opracował prof. Jon Kabat-Zinn. Jest certyfikowanym nauczycielem uważności MBSR rekomendowanym przez Institute for Mindfulness-Based Approaches IMA. Prowadzi warsztaty redukcji stresu oraz uważnej jogi. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Mindfulness oraz członkiem zarządu sekcji nauczycielskiej MBSR/MBCT.
Twórczyni projektu i założycielka Kliniki Stresu – Centrum Redukcji Stresu i Przeciwdziałania Wypaleniu Zawodowemu – ośrodka edukacji prozdrowotnej i aktywnego uczenia się jak wykorzystywać własne zasoby do poprawy zdrowia i samopoczucia.
Z wykształcenia i zawodu ekonomistka. Z zamiłowania i wieloletniej aktywności fanka rozwoju integralnego łączącego sferę umysłu, ducha, ciała i psyche.
Od kilkunastu lat ćwiczy jogę według szkoły Swamiego Sivanandy oraz medytuje pod kierunkiem mistrza zen Jakusho Kwonga Roshiego. Jest instruktorką jogi szkoły Sivanandy. Współpracuje z Fundacją Marka Kamińskiego, Ośrodkiem Edukacji Prozdrowotnej Fujisan, Dojrzewalnią Róż w ramach Festiwalu Progressteron, a także Fundacją Sam Dżub Ling wspierającą Tybetańczyków. Prowadzi w Trójmieście buddyjską grupę medytacyjną Zen Kannon. Jest jednym z założycieli i wiceprezesem Stowarzyszenia Forum Rozwoju Integralnego bazującego na idei rozwoju Kena Wilbera.
14 – 18 września 2011
Rozkład dnia
Dzień pierwszy (środa)
18.00 kolacja
19.00 spotkanie organizacyjne, wprowadzenie do uważności
Pozostałe dni (czwartek, piątek, sobota)
8.00 – 8.30 praktykowanie uważności
8.30–10.00 asany, pranayama
10.30 śniadanie
12.00 medytacja w ruchu, spacer
14.00 obiad
16.00–17.30 asany
18.00 kolacja
20.00 wieczór filmowy
Ostatni dzień (niedziela)
8.00 – 8.30 praktykowanie uważności
8.30–10.00 asany, pranayama
10.30 śniadanie
500 złotych koszt warsztatu.
plus
520– 560 złotych koszt noclegów i wyżywienia , płatne na miejscu w dniu rozpoczęcia obozu .
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone opłaceniem warsztatu w wysokości 500 złotych.
Wpłatę prosimy kierować n a konto ośrodka z dopiskiem:
wpłata na obóz Uważna joga.
W związku z dużym zainteresowaniem zajęciami pod uwagę brane są tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.
konto ośrodka:
Alcha Ośrodek Rozwoju Osobistego Inteligo PKO BP
50 1020 5558 1111 1355 6440 0058
Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do 2 tygodni przed zajęciami. Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.
foto: Blanka Baster
Obóz odbędzie się w przepięknym pensjonacie w Kazimierzu Dolnym, w miejscowości nazywanej „perłą polskiej architektury renesansowej”.
Do dyspozycji mamy dom o wysokim standardzie, z pokojami 2 i 3 – osobowymi. Każdy pokój ma łazienkę.
Dodatkowym walorem miejsca jest duża sala do ćwiczeń w pomieszczeniu specjalnie do tego przystosowanym, w kształcie koła, z drewnianymi podłogami i ścianą z dużym oknem.
Dom położony jest w bardzo malowniczym miejscu, w Kazimierskim Parku Krajobrazowym.
Około 5 minut drogi od pensjonatu zaczyna się baśniowy Korzeniowy Dół, cel większości wycieczek turystycznych z Kazimierza Dolnego. Dla nas jest to wspaniałe miejsce do spacerów w przerwach pomiędzy zajęciami.
Gospodarze zapewniają wyśmienitą kuchnię oraz zdrowe, wegetariańskie jedzenie. Jedzenie jest rzeczywiście smakowite i zadowala smaki nie tylko wegetarian.
Co zabrać na zajęcia:
Prosimy o zabranie ze sobą luźnego stroju, maty i koca do ćwiczeń.
Organizator:
Alcha Ośrodek Rozwoju Osobistego
00-227 Warszawa, Starówka, ul. Freta 14 lok 2
608 028 124
www.alcha.pl