Uważne jedzenie, jedzenie Zen, Jarosław Chybicki
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Uważne jedzenie, jedzenie Zen, Jarosław Chybicki

czwartek, 28 lipca 2016

Jarosław Chybicki

Urlop to z pewnością znakomita okazja do delektowania się różnorodnymi potrawami. W czasie wakacji nie zabraknie okazji do niespiesznego, uważnego jedzenia. Poznawania nowych smaków, a także samodzielnego i pieczołowitego przygotowywania potraw. Zacznę zatem od inspiracji związanych z jedzeniem.

Jedzenie w Zen jest ważną częścią praktyki i treningu. Nic dziwnego, w trakcie jedzenia dzieje się bardzo wiele. Podobnie jedzenie jest ważną częścią praktyki uważności. Możemy zaczerpnąć wiele inspiracji ze stylu Zen, aby jeść bardziej uważnie.

Zachowaj umysł dziecka. Najlepszym sposobem zachowania dziecka jest utrzymywanie otwartego umysłu, jak się mówi w Zen "umysł początkującego". Dzięki temu jedzenie dostarczy nam zawsze nowych i ciekawych wrażeń. Aby zachować otwarty i ciekawy wszystkiego umysł, pomocne mogą być proste sztuczki. Obserwuj kolory i kształty potraw. Badaj ich temperaturę i fakturę, a nawet dźwięk, jaki wydają podczas jedzenia. Eksperymentuj z wielkością porcji. Sposobem łączenia smaków i potraw. Nie nadużywaj alkoholu, nie zakłócaj wrażeń zawirowaniem w głowie.

Jedz inaczej niż zwykle. Można zacząć trzymać sztućce nieco inaczej niż zwykle. Kiedy eksperymentowałem z trzymaniem łyżki używając innych palców, stawało się swoistą wyprawą w nieznane. Inaczej nabierałem kęsy, innej wielkości, jedzenie też wręcz zmieniało swój smak. Można też poobserwować inne osoby, w jaki sposób jedzą, jakie kęsy nabierają, jak zagarniają potrawę na widelec. Każdy z nas ma swój indywidualny styl jedzenia. Obserwacja tej różnorodności jest fascynująca.

Jedz nieco wolniej. Prostym zabiegiem, aby jeść nieco wolniej i uważniej jest po prostu odkładanie sztućców pomiędzy kęsami. Tylko tyle. Dokładniej przeżuwaj kęsy. Nabieraj nową porcję tylko jeśli całkiem połkniesz to, co masz w .

Jedz mniej. Rzadko kiedy jedząc czujemy prawdziwy głód i kierujemy się rzeczywistymi potrzebami. Po prostu nie czujemy głodu i nasycenia w pełni. W trakcie jedzenia można co pewien czas sprawdzać, jak duży głód czujemy, czy już jesteśmy syci. Tyle wystarczy, aby jeść mniej, ale nie być głodnym. Jeść w sam raz.

Lekko pokłoń się posiłkowi. Niezależnie od tego, czy sam przygotowałeś potrawę czy też zamówiłeś posiłek w restauracji możesz zjeść to, co masz na talerzu tylko dzięki pracy niezliczonej rzeszy ludzi. Na twoim talerzu jest praca ziemi, która wydała plony, praca deszczu, który odżywiał rośliny, praca rolnika, dostawcy, kucharza - słowem dziesiątków ludzi. Prawdę mówiąc, Twój posiłek powstał tylko dzięki temu, że czternaście miliardów lat zdarzył się wielki wybuch. Jest za co być wdzięcznym. Lekki pokłon, choćby lekkie skinienie głowy, niewidoczne dla innych, może być wyrazem Twojej wdzięczności. Bądź wdzięczny.

Produkuj jak najmniejszą ilość odpadków. Na świecie marnuje się niewiarygodne ilości jedzenia, a nasze kosze na śmieci pełne są wielkich i kolorowych opakowań. Oszczędzaj wodę, nie kupuj zbyt wiele, szanuj jedzenie, ograniczaj swój ślad ekologiczny. Na przykład jabłka kupione na straganie, niezapakowane w torebkę, są nie tylko dobre, ale też produkują mniej niekoniecznych śmieci.

Zjedz posiłek w milczeniu. Tylko jedz. Nie czytaj w trakcie jedzenia, nie śledź powiadomień na telefonie. Postaraj się dojść do pięciu minut milczącego jedzenia. Możesz zjeść posiłek sam.

Mikroprzerwy. Pozostań w kontakcie z wrażeniami z ciała. Obserwuj swój głód, ale też pojawiające się poczucie sytości. Rób krótkie przerwy w trakcie jedzenia, aby sprawdzić, jakie sygnały wysyła Twoje ciało. Delikatnie zwróć uwagę na oddech.

Jarosław Chybicki- Partner ZarządzającyGrow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Prowadzi blog:www.jchybicki.pl

Twórca autorskiego programu podnoszenia efektywności pracy poprzez rozwój uważności - Mindfulness Based Professional Training, który znalazł uznanie wielu menedżerów i firm.



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi