Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Gimnastyka języka czyli joga w gębie. Katarzyna Baron.

  • wtorek, 20 paĽdziernika 2015
  • autor: Katarzyna Baron
Mowa, która nikomu nie czyni przykro¶ci, prawdziwa, miła i dobroczynna; wierne spełnianie ustnych obowi±zków, czytanie ksi±g ¶więtych - zwane s± wewnętrznego wysiłku przejawami w słowie.
Bhagawadgita, XVII, 15.
 
Mowa jest wielkim narzędziem. To co mówimy, może uskrzydlać, inspirować, dawać impuls do dobrych zmian, a może też dołować, ranić i podcinać skrzydła. Słowa potrafi± wywołać wojnę albo spowodować pokojow± rewolucję. Przede wszystkim jednak mowa jest bezcennym narzędziem wewnętrznej transformacji, o czym dowiadujemy się z powyższego cytatu z Bhagawadgity. Warto się nad nim pochylić, bo przemyca informację, że żeby pracować nad sob±, nie musimy szukać specjalnych okazji i niezwykłych technik. Nie musimy wydawać dużo pieniędzy albo po¶więcać swojego cennego czasu. Nie musimy od razu wyjeżdżać na tygodniowe rekolekcje, miesięczne odosobnienie, weekend medytacyjny. Nie musimy po¶więcać tygodni na przekroczenie swoich granic i wej¶cie w skomplikowan± asanę. To wszystko jest bardzo cenne, ale bardzo łatwo doj¶ć do wniosku, że nie mamy na to czasu, funduszy, energii. Tymczasem nie można stwierdzić, że nie mamy czasu, funduszy i energii na mówienie. Mówimy codziennie. Mówimy dużo. Wysyłamy w ¶wiat nasze słowa wypowiadaj±c je oraz pisz±c na internetowych forach i portalach społeczno¶ciowych. I dlatego wła¶nie możemy potraktować komunikację jako narzędzie pracy nad sob±. Poprzez d±żenie do tego, żeby żadne wyartykułowane przez nas słowa nie robiły nikomu krzywdy - żeby nasza mowa była “prawdziwa, miła i dobroczynna”.
Poniżej moja prywatna lista zasad, które próbuję sama wdrażać codziennie. Być może kto¶ będzie miał ochotę z niej skorzystać w ramach swojej jogowej praktyki albo po prostu pracy nad sob±. Być może moja lista posłuży komu¶ jako baza do opracowania swojej własnej. Można sobie wybrać tylko jeden punkt i spróbować go przestrzegać. Zachęcam.
gimnastyka jezyka
1. JAPOŃSKIE POWIEDZENIE
Tradycyjne japońskie powiedzenie mówi, że każde wypowiedziane słowo ma swoj± energię. Kiedy wypowiadamy słowo, dzielimy tę energię z innymi. Zanim co¶ powiesz lub napiszesz, zadaj sobie kilka pytań.
Np.: Jaka energia kryje się za moimi słowami? Co dobrego będ± mieli z tego inni? Jaka jest moja intencja? Czy aby na pewno moje słowa nie sprawi± komu¶ przykro¶ci albo nie zaszkodz±? Czy w danym przypadku lepsze nie będzie po prostu milczenie?
2. TRZY SITA SOKRATESA
Zastosuj “trzy sita” Sokratesa, tzn. upewnij się, że to co chcesz powiedzieć jest:
- PRAWDZIWE a nie okraszone komentarzem: “ponoć”, “chodz± słuchy”, “niektórzy mówi±, że...”
- DOBRE - czy dobra jest dla Twojego rozmówcy lub grona znajomych na fb informacja o kolejnej tragedii, wybuchu bomby na drugim końcu ¶wiata, zamachu, kradzieży i innych strasznych rzeczach, na które zwykle nie maj± oni wpływu i które nie s± też dla nich żadnym ostrzeżeniem, a jedyne co wywołuj± to poczucie beznadziejno¶ci, lęku i bezradno¶ci?
- POŻYTECZNE - czy jest jaki¶ konkretny pożytek z informacji o tym, że pan Lucek spod “dwójki” znowu leży pijany na ławce? Albo że znana osobisto¶ć występuj±c publicznie, miała dziurę w rajstopach?
Je¶li to co zamierzasz powiedzieć nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani pożyteczne to daj sobie spokój.
3. USPOKÓJ SIĘ
Je¶li jeste¶ wzburzony, powstrzymaj się od potrzeby reagowania, dopóki się nie uspokoisz. Dotyczy to także odpowiadania na komentarze na forach internetowych, smsy, maile itd. Niektóre sytuacje i ludzie potrafi± zagrać na emocjach, z których nawet nie zdawałe¶ sobie sprawy. Łatwo wtedy powiedzieć co¶, czego będziesz się potem wstydził lub czego będziesz żałował. Poczekaj z reakcj±, aż emocje opadn±.
4. UNIKAJ PLOTEK
Plotka jest kusz±c± okazj± do zrobienia sobie wycieczki w krainę dramatu innych ludzi. Pozwala na moment oderwać się od swoich kłopotów. Daje poczucie złudnej ulgi wynikaj±cej z chwilowego wyciszenia chaosu my¶li w naszej głowie i przeniesienia uwagi na cudze życie. Czasem plotka gwarantuje nam jak±¶ pozycję w gronie “wybranych” (czuję się wyj±tkowo, bo wiem np. “co oni jej tam operowali w tym szpitalu”, “za co on postawił tak± chałupę”, “ile ona zarabia na tym dyrektorskim stołku”). Często plotka daje też niestety uczucie, które w języku niemieckim okre¶la się mianem “Schadenfreude”, czyli uczucie zadowolenia, że inni maj± się gorzej albo przynajmniej, że nie maj± się tak dobrze, jak się my¶lało. W rzeczywisto¶ci jednak plotki na czyj¶ temat brutalnie obnażaj± nasz brak pewno¶ci siebie, w¶cibstwo i małostkowo¶ć. W większo¶ci przypadków nie przechodz± przez żadne z sit Sokratesa i mog± wyrz±dzić komu¶ dużo krzywdy. Nie zniżaj się do takiego poziomu! Postanów sobie, że będziesz o innych ludziach mówić albo dobrze albo wcale.
gimnastyka jezyka
5. ODPU¦Ć
Odpu¶ć konieczno¶ć posiadania ostatniego zdania albo racji. Zastanów się, czy w danym przypadku jest to naprawdę konieczne. Zadaj sobie pytanie, co da Ci to, że udowadniaj±c swoj± rację, pokłócisz się z kim¶ na całego na urodzinowym przyjęciu albo w kolejce do kasy. Czy jeste¶ pewien, że chcesz spędzić długie godziny przerzucaj±c się racjami na forum internetowym z kim¶, kogo nawet nie widziałe¶ na oczy? Kiedy trafiasz na czyj¶ gniew, kompleksy czy zazdro¶ć wyobraĽ sobie, że jeste¶ ażurowy i pozwól emocjom Twojego rozmówcy przepłyn±ć przez siebie. Skup się na swoim oddechu a nie na toksycznym rozmówcy.
6. SZUKAJ W SOBIE EMPATII
U¶wiadom sobie, że ludzie bywaj± irytuj±cy i potrafi± rozczarować tym co mówi±. Dotyczy to wszystkich. Dotyczy to również Ciebie. Nikt nie jest perfekcyjny, mimo że większo¶ć z nas się stara. Spróbuj widzieć w drugiej osobie co¶, na czym można byłoby zawiesić empatię. To pomaga wiele wybaczyć, zrozumieć i komunikować się w miarę poprawnie.
7. TRAKTUJ INNYCH JAK NAUCZYCIELI DUCHOWYCH
Staraj się nie przypisywać trudnym ludziom złych zamiarów oraz nie wytykać im błędów. Pamiętaj, że trudne osoby nie s± w życiu szczę¶liwe, brakuje im pewno¶ci siebie, co¶ im dolega albo z jakiego¶ powodu cierpi±. Traktuj ich jako swoich nauczycieli duchowych, którzy nie¶wiadomie maj± Cię nauczyć czego¶ istotnego.
8. NIE MANIPULUJ I NIE DAJ SOBˇ MANIPULOWAĆ
Wybaczaj, kiedy kto¶ Cię przeprasza. Przepraszaj, kiedy czujesz, że jest to zasadne. Nigdy jednak nie rób z siebie ofiary. Pozb±dĽ się przekonania, że żeby praktykować mowę, która nie wyrz±dza nikomu krzywdy, trzeba być ustępliwym i dbać o innych bardziej niż o siebie. Nie pozwól sob± manipulować albo wzbudzać w sobie poczucia winy za to, że np. jeste¶ zdrowy a kto¶ inny nie; odnosisz sukcesy, a kto¶ inny ma akurat pod górkę; widzisz wszystko w pozytywnym ¶wietle, a kto¶ inny widzi wszystko “czarno” itp. Nie przyjmuj w rozmowie postawy obronnej. Osoba defensywna to często po prostu osoba słaba.
9. UNIKAJ PRZEKLINANIA
Staraj się nie używać przekleństw. Zazwyczaj odkrywaj± Twoj± niemoc i frustrację. Pokazuj± próbę dodania sobie animuszu i chęć bycia wyrazist± babk± lub facetem, podczas kiedy wiadomo, że bycie twardzielem nie polega na sypnięciu wi±zank± wulgaryzmów. Przekleństwa tworz± wokół Ciebie aurę rubaszno¶ci i działaj± odpychaj±co. Wyj±tkiem s± nieliczne sytuacje, kiedy np. przy wieszaniu obrazka zamiast w gwóĽdĽ trafiasz w palec wskazuj±cy lub kiedy jeste¶ Bogusławem Lind± i musisz zagrać w “Psach”. To ostatnie raczej Ci się nie zdarzy, a z tym pierwszym, to trudno - nikt nie jest ideałem.
gimnastyka jezyka
10. NIE DRAMATYZUJ
Nie używaj kwantyfikatorów wielkich takich jak: “bo ty zawsze...”, “bo ty nigdy...”. Nie bierz sobie za punkt honoru, że jak gdzie¶ wchodzisz, to wszyscy musz± Cię zauważyć i usłyszeć. Nie b±dĽ królow±/królem dramatu. Nie nadużywaj słów takich jak: “masakra”, “dramat”, “tragedia”. Z całym szacunkiem do Twoich odczuć w danej chwili, to fakt, że np. utkn±łe¶ w korku na 15 minut naprawdę nie jest “masakr±” na tle dziejów ludzko¶ci.
11. NIE ODGRYWAJ ROLI RATOWNIKA
Nie próbuj “nawracać” albo uzdrawiać innych. Nie zachowuj się jak ratownik, je¶li nikt Cię o to nie prosił.
12. MÓW LUDZIOM MIŁE RZECZY
Okazuj im słowami uznanie, sympatię, szacunek lub troskę. Dodawaj im otuchy. Nigdy jednak nie staraj się przypodobać, podlizywać lub co¶ ugrać przez fałszywe komplemenciarstwo. Niech Twoje słowa płyn± z serca i s± absolutnie szczere, bo tylko wtedy maj± uskrzydlaj±c± i podnosz±c± na duchu moc.
gimnastyka jezyka
13. STARAJ SIĘ BYĆ ŻYRAFˇ
Przynajmniej raz na dwa miesi±ce przeczytaj jakikolwiek tekst Marshalla Rosenberga z zakresu komunikacji bez przemocy. Poczytaj o języku szakala oraz języku żyrafy i z całych sił staraj się być żyraf±!
Kasia Baron - instruktorka jogi, na co dzień powadzi zajęcia w Tarnowskich Górach. Więcej na stronie www.jogakasiabaron.pl
 kasia baron
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft