Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


7 nawyków chronicznie nieszczę¶liwych ludzi. Paweł Dyberny

  • wtorek, 29 wrze¶nia 2015
  • autor: Paweł Dyberny
Od czasu do czasu, każdy z nas zmaga się ze smutkiem. To naturalna kolej rzeczy. Rzeczywisto¶ć nie zawsze bywa usłana różami. Jeżeli smutek jest z Tob± od dłuższego czasu, nadszedł czas, aby bacznie przyjrzeć się sferze my¶li. Ewidentnie co¶ ci±gnie Cię na ‘zł± stronę mocy’. 
Negatywne my¶lenie, w chronicznym wymiarze, podnosi poziom stresu i prowadzi do rozwoju chorób na tle psychosomatycznym. Nie musisz być jego zakładnikiem. Zadbaj o swoje zdrowie i powróć na drogę prowadz±c± ku szczę¶ciu.
1. Nie masz zaufania do ludzi
Zaufanie nadw±tlone przez jednego znajomego przekłada się na podejrzliwo¶ć wobec całej reszty? Zamiast tworzyć podwaliny pod zdrowe relacje z innymi ludĽmi, bije od Ciebie chłód. Redukujesz konwersacje do rozmów o pogodzie, w pozornej trosce o swoj± prywatno¶ć. Twoje życie towarzyskie bije na alarm. Otaczasz się grubym murem, a gdy życie daje w ko¶ć, zostajesz ze wszystkim sam.
Szczę¶liwi ludzie wierz± w dobro w drugim człowieku. Maj± zdrowy dystans do ¶wiata wokół. Poprzez trwał± pielęgnację zawartych znajomo¶ci, wiedz±, na kim tak naprawdę mog± polegać. W poznawaniu nowych osób dostrzegaj± szansę, a nie wyzwanie.
2. Próbujesz kontrolować rzeczywisto¶ć
Wielu z nas wpada w pułapkę kontroli. Przez cały czas wkładamy mnóstwo wysiłku, aby życie układało się ‘po naszemu’. Takie zachowanie jest typowe dla osób, które charakteryzuj± się perfekcjonizmem. Problem w tym, że perfekcjonizm to nic innego, jak spostrzeganie rzeczywisto¶ci w krzywym zwierciadle. Życie to scenariusz, który cały czas jest w procesie tworzenia. Wielokrotnie pojawiaj± się w nim niezapowiedziane zwroty akcji, na które nie mamy wpływu.
Szczę¶liwi ludzie potrafi± odpuszczać. Widz±c, że co¶ wykracza poza ich strefę wpływu, daj± sobie spokój. Lepiej cieszyć się każdym dniem i pozwalać, aby życie rozkwitało na naszych oczach. Kiedy¶ wyczytałem bardzo m±dr± my¶l, która pasuje tu jak ulał: „Niezależnie od tego, czy będziemy obserwować trawę przez cały czas, ona i tak będzie rosła w zgodzie ze swoim własnym rytmem.”
szklanka do polowy pusta pelna
3. Zawsze widzisz szklankę w połowie pust±
Każdy powód jest dobry by ponarzekać. Za oknem pada deszcz, klient okazał się niemiły, kawa w kubku wystygła zanim zd±żyłe¶ się napić… Można by tak w nieskończono¶ć. Negatywne my¶li, systematycznie utrwalane, przypominaj± kulę ¶niegow±. Z czasem, jej pęd nabiera takiego impetu, że nie ma już niczego, co mogłoby przynie¶ć promyk rado¶ci. Nie szukaj dziury w całym, bo na siłę znajdziesz j± wszędzie.
Jak ¶wiadomie zmienić kurs? To od Ciebie zależy, z jakim nastawieniem będziesz podchodzić do tego, co Ci się przytrafia. Wyjmij z kieszeni inn± soczewkę i obserwuj ¶wiat z lekko¶ci± w sercu. B±dĽ kolekcjonerem dobrych chwil.
4. Ci±gle uciekasz się do wspomnień
Mimo że przeszło¶ć zamknęła już pewien etap w życiu, smutni ludzie nie potrafi± wyrwać się z jej objęć. Jednym z niezdrowych nawyków, jest ponowne przeżywanie wspomnień, w szczególno¶ci tych negatywnych. To dowód na to, że nie pogodzili¶my się ze strat±. Nić przywi±zania jest tak silna, że gubimy ostro¶ć teraĽniejszej chwili. Nikt nie jest w stanie zawrócić biegu rzeki lub sprawić, aby nurt mocno zwolnił.
Przeszło¶ć jest cenna, bo to ona nas ukształtowała. Nie miejmy jednak wobec siebie wyrzutów sumienia - odrobili¶my już swoj± lekcję. Teraz trzeba jak najlepiej wykorzystać czas, który jest nam dany.
szklanka do polowy pusta pelna
5. Martwisz się o przyszło¶ć
To kolejny schemat, który wpędza nas w kłopoty. Czarnowidztwo odbiera pozytywn± energię tu i teraz. My¶li galopuj± jak oszalałe, choć tak naprawdę nic złego się nie wydarzyło (i wcale nie musi). Następstwem takiego zachowania jest paraliżuj±cy lęk. Ponadto, silne oczekiwania dotycz±ce przyszło¶ci, mog± prowadzić do tzw. samospełniaj±cej się przepowiedni. Je¶li zaczynasz w co¶ głęboko wierzyć, a twoje działanie idzie w parze z pesymistyczn± wizj± przyszło¶ci, możesz znacz±co wpłyn±ć na rozwój negatywnej aury.
Zamiast kusić los, wykorzystaj to, co już masz. Nigdy nie wiesz do końca, co przyniesie jutro. Jeste¶ we władaniu obecnej chwili. WeĽ odpowiedzialno¶ć za swoje życie i kształtuj każdy dzień tak, aby jutro witało Cię z otwartymi ramionami.
6. Zadajesz się z niewła¶ciwymi ludĽmi
Siła przyci±gania negatywnego my¶lenia jest ogromna. Przyci±gasz dokładnie to, co wychodzi od Ciebie. Łatwo to przegapić. W pewnym momencie okazuje się, że wszyscy wokół Ciebie to rasowi narzekacze, którzy razem z Tob± użalaj± się nad swoim losem. Powiedz ‘Stop!’ i weĽ sprawy w swoje ręce.
Szukaj dla siebie towarzystwa, które będzie podnosić Twój bilans afektywny. Daj sobie przyzwolenie na ¶wiadomy wybór kręgów, w których się obracasz. Poszukuj ludzi, którzy swoj± obecno¶ci± będ± Cię mobilizować do rozwoju.
nie masz wplywu
7. Zawsze szukasz winnych poza sob±
Porażka. Każdy z nas do¶wiadczył jej niejednokrotnie. Pojawia się często i z różnym nasileniem. Gdy niepowodzenie zapuka do Twoich drzwi, zawsze starasz się szukać winnych. Zamiast dać sobie czas na odrobinę refleksji i wprowadzenie drobnych zmian, kopiesz pod sob± większy dół. Nie tędy droga.
Gdyby nie porażki, ¶wiat stałby w miejscu. Dzięki nim, człowiek dostrzega to, co do tej pory zostawało poza jego obszarem zainteresowania. Przestań obwiniać siebie i innych. Skoncentruj swoj± uwagę na faktach, wyci±gnij wnioski i działaj.
pawel dybernyPaweł Dyberny - W wyniku fascynacji drugim człowiekiem, w mojej głowie zrodziła się idea ładowania baterii pozytywn± energi± i dzielenia się ni± z innymi. Wszelkie my¶li, które maj± na celu przynosić warto¶ciowe zmiany, od dzi¶ skrupulatnie przelewam na wirtualny papier. Moje refleksje mieszaj± się tutaj z najnowszymi odkryciami z zakresu psychologii oraz coachingu. Inspiracje czerpię też pełnymi gar¶ciami z filozofii Dalekiego Wschodu. Możliwo¶ć poznania i odkrywania drugiego człowieka sprawia, że czuję się jak Krzysztof Kolumb XXI wieku. Ten wielki odkrywca napisał niegdy¶: „Nie przepłyniesz oceanu, dopóki nie odważysz się stracić z oczu brzegu.” Każda nowo poznana osoba przypomina nieodkryty l±d i skrywa w sobie niebywały potencjał. Moim największym marzeniem jest pomóc go w Tobie odnaleĽć. Gor±co zachęcam do polubienia mojej strony na Facebooku (www.facebook.com/paweldybernyPL), aby być na bież±co z najnowszymi publikacjami.
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft