Opuszczanie strefy komfortu. Paweł Dyberny.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Opuszczanie strefy komfortu. Paweł Dyberny.

  • ¶roda, 25 lutego 2015
  • autor: Paweł Dyberny
Czy zdarzyło Ci się kiedy¶ zrobić co¶, czego normalnie by¶ nie zrobił? Jakie towarzyszyło temu uczucie? Zwiększona potliwo¶ć? Serce zaczęło bić szybciej? Twoja uwaga nabrała niesamowitej ostro¶ci? To był moment, w którym przest±piłe¶ próg swojej strefy komfortu. Co więcej, efekty tej aktywno¶ci z czasem przyniosły ze sob± mocny dopalacz w postaci zwiększonej motywacji.
opuszczanie strefy komfortu
Strefa komfortu (ang. comfort zone) to stan, w którym Twoje codzienne zachowanie nie odbiega od normy, a poziom stresu i ryzyko towarzysz±ce podejmowanym działaniom s± zminimalizowane. Czujemy się w miarę bezpieczni i spokojni. Innymi słowy - to taki typowy dzień, w którym nic ciekawego się nie dzieje. S± jednak w życiu chwile, które stawiaj± nasz cały organizm w stan gotowo¶ci. Je¶li potrafimy do nich podej¶ć w odpowiedni sposób, rezultaty mog± być rewelacyjne. Podejmij próbę i wzbogać swój życiorys o nowe, fascynuj±ce do¶wiadczenia.
Pierwszy raz psychologia zmierzyła się z tym zjawiskiem w 1908 roku. Dwóch psychologów – R. M. Yerkes oraz J. B. Dodson podjęło badania nad szczurami. Na bazie eksperymentów opisali oni dwa prawa, które współczesna nauka poparła wieloma dowodami. Pierwsze prawo mówi nam o tym, że wraz ze wzrostem pobudzenia, ro¶nie nasza produktywno¶ć. Dzieje się tak do pewnego momentu. Osi±gamy wtedy punkt optymalizacji naszych działań. Gdy przekroczymy ten punkt, stres zaczyna paraliżować nasze funkcjonowanie, a poziom produktywno¶ci gwałtownie spada.
Za przykład mog± posłużyć zawody sportowe. W bieganiu szlifujemy formę aby się sprawdzić. Treningi prowadzimy na poziomie strefy komfortu, dozuj±c silniejsze bodĽce z umiarem. Kiedy przychodzi dzień startu, wielu z nas potrafi popchn±ć organizm do granic, które do tej pory mogły wydawać się nieosi±galne. Przebiegamy linię mety z my¶l±, że wła¶nie poprawili¶my „życiówkę” na okre¶lonym dystansie. Te same mechanizmy działaj± we wszystkich dziedzinach życia.
W my¶l drugiego prawa opisanego przez Yerkesa i Dodsona, przy wykonywaniu zadania, które jest łatwe wyższy poziom pobudzenia prowadzi do zwiększonej produktywno¶ci. Większe pobudzenie staje się jednak przeszkod± kiedy zadanie, z którym musimy się zmierzyć jest bardziej złożone.
Przekraczanie strefy komfortu nie jest łatwe. Ludzie preferuj± pozostawać w obszarze zadaniowym, który zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób wychodzi z założenia, że najlepiej w życiu robić swoje i tego się po prostu trzyma. Takie my¶lenie blokuje nas jednak przed pój¶ciem w ¶lady za naszymi marzeniami. Żeby dojrzeć miriady korzy¶ci, które płyn± z opuszczenia strefy komfortu trzeba pokonać barierę w naszych umysłach. Ta bariera to nic innego jak lęk przed nieznanym.
Jednym z powodów, dla których warto opuszczać osobist± strefę komfortu jest lepsza umiejętno¶ć stawiania czoła nieoczekiwanym okoliczno¶ciom. Profesor Brené Brown z Uniwersytetu w Houston twierdzi, że najgorzej udawać, że strach i niepewno¶ć nie istniej±. Je¶li podejmujemy ryzyko w sposób kontrolowany, szybciej odnajdziemy się w ¶rodowisku, które co rusz stawia przed nami nowe wyzwania.
Przekraczanie linii bezpieczeństwa daje również szansę aby się sprawdzić. Przeciwstawianie się naszym wewnętrznym demonom pozwala nie tylko rozszerzyć strefę komfortu, ale także umacnia nasz± wiarę we własne możliwo¶ci i podnosi poziom samozadowolenia. Szczególnie, gdy odnosimy sukces. Porażka też smakuje inaczej. Mamy ¶wiadomo¶ć, że spróbowali¶my czego¶ nowego. Trafia się okazja na refleksję nad tym, co jeszcze należy dopracować żeby w przyszło¶ci zawitać na gruncie zwycięzcy.
Poniżej przedstawiam kilka sposobów na wychodzenie z tzw. „comfort zone”:
1. Otwieraj się na ludzi
IdĽ na jaki¶ fajny event i odezwij się do kogo¶, kogo pierwszy raz widzisz na oczy. ObudĽ w sobie ciekawo¶ć na drugiego człowieka. Zapytaj co sprawiło, że zawitał na tę imprezę. Kto wie, być może usłyszysz interesuj±c± historię i nawi±żesz now±, warto¶ciow± znajomo¶ć.
2. Spróbuj czego¶ nowego
1 Zawsze wybierasz tę sam± trasę na spacer? Rozejrzyj się. Widzisz tę ¶cieżkę, która umyka głęboko w las? Tak, tę któr± nigdy nie szedłe¶. Kilometr może dzielić Cię od pięknego stawu, który od dzisiaj stanie się miejscem docelowym przyszłych wędrówek.
2 Ci±gle chodzisz do tej samej restauracji i stawiasz na sprawdzone potrawy. Obok znajduje się fajna knajpka z kuchni± orientaln±. Zafunduj swoim kubkom smakowym nowe doznania.
3 To miejsce pozostawiam do wykorzystania dla Twojej kreatywno¶ci.
3. Przyspiesz tempo
Często oci±gamy się z podejmowaniem decyzji. Lepiej dać sobie trochę czasu, poczekać aż przyjdzie odpowiednia pora aby postawić na nowe rozwi±zanie. Takie my¶lenie mocno nas ogranicza. Nigdy nie dowiemy się czy nadszedł ‘nasz czas’ dopóki nie spróbujemy. Chcesz ruszyć z nowym projektem? Nie czekaj. Zacznij urzeczywistniać swoje plany już dzisiaj.
4. Metoda małych kroków
Wcze¶niej wspomniałem, że wychodzenie poza strefę komfortu nie należy do najprostszych zadań. To prawda. Je¶li boisz się, że możesz nie podołać realizacji swojego celu, rozłóż go na czynniki pierwsze. Pomy¶l, co można zrobić by zminimalizować ryzyko porażki. Wystarczy jeden mały krok, który przybliży Cię do punktu docelowego. Wzrost motywacji i wiary w siebie gwarantowany.
Czym byłoby życie gdyby nie dodać mu czasem szczypty pikanterii? Najlepszym sposobem na walkę ze swoimi słabo¶ciami jest bezpo¶rednia konfrontacja. Wszyscy Ci, którzy odnaleĽli drogę do sukcesu wiedz±, że ryzyko skrywa w sobie obietnicę lepszego jutra. Spróbuj i nadaj swojej egzystencji nowy rytm.
pawel dybernyPaweł Dyberny - W wyniku fascynacji drugim człowiekiem, w mojej głowie zrodziła się idea ładowania baterii pozytywn± energi± i dzielenia się ni± z innymi. Wszelkie my¶li, które maj± na celu przynosić warto¶ciowe zmiany, od dzi¶ skrupulatnie przelewam na wirtualny papier. Moje refleksje mieszaj± się tutaj z najnowszymi odkryciami z zakresu psychologii oraz coachingu. Inspiracje czerpię też pełnymi gar¶ciami z filozofii Dalekiego Wschodu. Możliwo¶ć poznania i odkrywania drugiego człowieka sprawia, że czuję się jak Krzysztof Kolumb XXI wieku. Ten wielki odkrywca napisał niegdy¶: „Nie przepłyniesz oceanu, dopóki nie odważysz się stracić z oczu brzegu.” Każda nowo poznana osoba przypomina nieodkryty l±d i skrywa w sobie niebywały potencjał. Moim największym marzeniem jest pomóc go w Tobie odnaleĽć. Gor±co zachęcam do polubienia mojej strony na Facebooku (www.facebook.com/paweldybernyPL), aby być na bież±co z najnowszymi publikacjami.
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Sztuka życia. Medytacja Vipassana - Oby wszystkie istoty były szczę¶liwe!

To nieistotne kim jeste¶, czym się zajmujesz, w co wierzysz, a komu nie ufasz. W każdym z nas jest spokój i harmonia pozwalaj±ca na szczę¶liwe życie w zgodzie ze sob± i z innymi ludĽmi. Furtka do ogrodu wyzwolenia opatrzona jest jedynie mentaln± tabliczk± – UWAGA! ¦WIADOMO¦Ć – której pra...

Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Ksi±żki do jogi dziel± się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wygl±daj± na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Ksi±żki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

Wdzięczno¶ć kluczem do szczę¶cia

W dzień silni i przebojowi. Wieczorami przeżuwamy stres (albo on przeżuwa nas). Rano, zanim otworzymy oczy, umysł już podsuwa milion spraw, które trzeba załatwić w ci±gu dnia. Z tyłu głowy co¶ szepcze: "nie zd±żysz!". Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele, a jednym z nich, i to całkiem skute...

Kanon literatury jogicznej w sklepie JOGA-JOGA.PL

Najnowsze wydanie "biblii jogi" czyli ksi±żka "¦wiatło Jogi" B.K.S. Iyengara, poszerzone i wzbogacone o płytę dvd z filmem biograficznym o życiu Mistrza. Polecamy także " Pranajama, sztuka oddychania w jodzie" B.K.S.Iyengara a także "Joga doskonała dla kobiet" Gitty S. Iyengar. Pozycje obowi±zkowe w...

Wytrzę¶ to! TRE® pomaga uwolnić się od stresu.

Proste ćwiczenia, które robi± co¶ dziwnego z ciałem. Sesja TRE® mnie zaskoczyła, choć mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Po krótkiej rozgrzewce ciało zaczyna samoistnie drgać. Potem przyszło ukojenie. Dowód na to, że ciało pamięta to, czego nie pamięta umysł, który nosi w sobi...

3 mikstury ziołowe, pomocne przy stanach zapalnych gardła.

Jesień to czas wzmożonej podatno¶ci na przeziębienia i grypę. Je¶li odczuwamy pierwsze symptomy, warto wesprzeć organizm w powrocie do równowagi, naturalnymi ¶rodkami. Po ziołowe mieszanki, warto sięgać wtedy, kiedy czujemy, że czosnek, cytryna, imbir, miód i pierzyna mog± być niewystarczaj±ce, np. ...

Dlaczego nie robię postępów w mojej praktyce jogi...

Jogin wie, że w wyniku wykonywania asan przede wszystkim zdobywa zdrowie. Jest to cenny nabytek zdobywany ciężk± prac±, stan zupełnej równowagi ciała, umysłu i ducha. Tak więc nie chodzi o akrobatyczne wykonanie asany, wykraczaj±ce poza granice swoich możliwo¶ci, lecz o stał±, żarliw± praktykę, poł±...

Dzięgiel le¶ny, i inne skarby z ł±k do zebrania w paĽdzierniku.

PaĽdziernik, to czas zbioru nie tylko dojrzałych i pełnych witamin, owoców głogu, dzikiej róży czy tarniny, ale także pożytecznego dzięgla le¶nego, którego wła¶ciwo¶ci mog± być pomocne na różne dolegliwo¶ci. ...

Sztuka i joga id± ze sob± w parze. Niezwykłe sesje w muzeach.

Muzealna sala pełna adeptów jogi, którzy praktykuj± asany i pranajamę otoczeni działami sztuki? To nie fantazja. Coraz więcej renomowanych muzeów na ¶wiecie organizuje tego typu wydarzenia. Po sesji wypełnionej asanami można wzi±ć udział w medytacji, a potem zwiedzić w małej, kameralnej grupie ekspo...

Top 6 asan, które pomog± Ci utrzymać formę po lecie.

Czas letni to okres, w którym słońce sprawia, że mamy więcej energii i motywacji do działania. Bardziej dbamy o swoj± odsłonięt± skórę i ciało. Mamy więcej czasu i okazji do tego, aby aktywnie spędzać czas. Co zrobić, aby nie stracić formy po lecie i cieszyć się wysokim poziomem energii przez cały r...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft