Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Oberom Silva - jogin który 9 lat temu przestał je¶ć.

  • pi±tek, 12 sierpnia 2011
Dziewięć lat temu Oberom Silva poszedł w ¶lady krewnych i przestał je¶ć. Najpierw tracił kilogramy, potem w zadziwiaj±cy sposób zacz±ł przybierać na wadze. Dzi¶ przekonuje, że istnieje inny, lepszy sposób odżywiania się niż ten, który uznali¶my za jedyny.
 
Bretariznizm
 
Oberom Silva o sobie: Mam 26 lat i jestem Brazylijczykiem. Pracuję jako nauczyciel jogi. Mieszkam ze swoj± życiow± partnerk±, nie mamy dzieci. Wierzę, że istnieje kosmiczna inteligencja. Je¶li popracujesz nad swoj± ¶wiadomo¶ci±, nauczysz się żyć pran±, otaczaj±c± nas subteln± energi±.
La Vanguardia: Słyszałem, że pan nic nie je.
Oberom Silva: Prawdę mówi±c wolałbym nie zaczynać naszej rozmowy od tej kwestii.
A zatem jest pan joginem?
Jogę uprawiam od dziecka. Nauczyli mnie tego rodzice. Sami jeszcze w młodo¶ci porzucili miasto i osiedlili się na wsi, by tam żyć z owoców własnej pracy. Tam też przyszło na ¶wiat ich dziesięcioro dzieci.
Dziesięcioro?!
Postanowili podporz±dkować się życzeniom natury. Nigdy nie korzystali z metod regulowania płodno¶ci. Ani z telewizora. 
Co urzekło ich w wiejskim życiu?
Pragnęli żyć ¶wiadomie, zgodnie z natur±. Zostali wegetarianami i wychowali nas na bezmięsnej diecie.
A więc nigdy nie skosztował pan mięsa?
Nie. W dodatku wraz z moj± partnerk± jeste¶my weganami. Nie tylko nie jemy mięsa, lecz także w żaden sposób nie korzystamy ze zwierz±t i nie przyczyniamy się do ich cierpienia.
Na przykład?
Nie jeĽdzimy konno, nie używamy zwierz±t do orki. Nie sięgamy po kosmetyki, je¶li były testowane na zwierzętach. 
Ale proszę pamiętać, że człowiek jest zwierzęciem wszystkożernym i jada także mięso.
Proszę jednak zwrócić uwagę, że nasi przodkowie my¶liwi-zbieracze spożywali bardzo mało mięsa. A odk±d przyjęli¶my osiadły tryb życia, wła¶ciciele stad zaczęli toczyć spory o tereny do wypasu, te za¶ prowadziły do wojen. Krótko mówi±c dieta mięsna prowadzi do nieszczę¶ć.
Inny przykład?
Żeby wyżywić stado, trzeba uprawiać tysi±ce hektarów ziemi na paszę dla bydła. Te zboża mogłyby przecież służyć za pokarm dla ludzi. Kolejna sprawa: szkody dla ¶rodowiska naturalnego. Hodowla bydła mięsnego zanieczyszcza ziemię, wodę, powietrze. Każda krowa jest Ľródłem 500 litrów metanu, a to prawdziwa trucizna.
I tak dorastał pan jako jogin-wegetarianin?
Tak. I przed dziewięciu laty zaczęto nazywać nas szaleńcami. 
Słucham? A to dlaczego?
Moja mama postanowiła pój¶ć w ¶lady Teresy Neumann, Paramahansy Yoganandy, Giri Bali.
Co to za ludzie?
Osoby, które do tego stopnia zapanowały nad swoim metabolizmem, że nie musz± przyjmować pokarmów stałych. Innymi słowy: oni nic nie jedz±. Moja mama najpierw zdecydowała się na próbny okres inicjacyjny, w sumie 21 dni ¶cisłego postu. I zakończyła tę głodówkę jako inna osoba: zadowolona, szczę¶liwa, spokojna.
 
Bretariznizm
 
To niemożliwe. Je¶li przestaniesz je¶ć, umrzesz.
Zmieniaj±c struktury swojej ¶wiadomo¶ci, możesz doprowadzić do zmian w pamięci komórkowej.
Prawdę mówi±c nic z tego nie rozumiem.
Mija już dziewięć lat odk±d nic nie jem. Wystarczy mi, je¶li cztery razy w tygodniu napiję się soku.
Trudno mi w to uwierzyć. Wcale nie wygl±da pan na zagłodzonego.
Rozumiem, że mi pan nie wierzy, bo mój przypadek może wydawać się dziwny. Rzecz w tym, że chociaż nie przyjmuję pokarmów stałych, to wcale nie oznacza, że się nie odżywiam.
Ale czym się pan odżywia? Tymi soczkami?
Żywię się pran±. To subtelna energia, w której wszyscy jeste¶my zanurzeni, jest wszędzie, we wszystkich atomach. Aktywna medytacja, stan ¶wiadomego czuwania, gdy jeste¶my w pełni obecni, pozwala nam przechwycić tę energię i się ni± żywić.
Cóż, ja w każdym razie nie zamierzam igrać ze swoim zdrowiem. Pańskie wyja¶nienia w ogóle do mnie nie przemawiaj±.
To dlatego, że mówię o diecie, która przynosi wewnętrzny spokój, a nie takiej, które obiecuj± szczupł± sylwetkę?
Ok, jeżeli przestaniesz je¶ć, z pewno¶ci± schudniesz. Ale potem zapadniesz w letarg, a ostatecznie umrzesz.
Przez pierwsze 21 dni głodówki straciłem sze¶ć kilo. Ale już po trzech miesi±cach żywienia się pran± przybrałem siedem kilogramów.
Czyli nawet nie skosztuje pan tych wspaniałych oliwek?
Dziękuję, ale nie. Pewnego dnia pracowałem z wie¶niakami w polu i poczęstowali mnie potraw± z batatów i manioku. Nie mogłem odmówić, bo bym ich uraził. 
I?
To było przepyszne. 
No wła¶nie. A co na to wszystko nauka?
Niektórzy lekarze zainteresowali się przypadkiem Hiry Ratama Maneka i innych, którzy nie jedz± od lat. Albo Prahlada Janiego, 80-latka, który głoduje już dekadę. 
No a co się dzieje z układem pokarmowym takiego człowieka?
Niektóre jego funkcje zanikaj±, takie jak wchłanianie i wydalanie, a jednak układ hormonalny wci±ż działa bez zarzutu.
Czy zachęca pan innych do pój¶cia w pańskie ¶lady?
Nie. Zachęcam za to do zwiększania wiedzy o sobie samym. Chciałbym jeszcze raz podkre¶lić: tu nie chodzi ani o przybranie na wadze, ani o schudnięcie, ani o leczenie chorób, ani o religijny post.
 
Bretariznizm
 
Czy takich jak pan poszukiwaczy samych siebie jest wielu?
Wiem o przynajmniej 500 osobach w Brazylii, które pod moim kierownictwem, b±dĽ pod opiek± moich krewnych zaczęły odżywiać się pran±. Bo, to podkre¶lam, odżywania energi± nie powinno się rozpoczynać na własn± rękę. 10 proc. ochotników zrezygnuje po paru dniach, reszta wytrwa 21 dni, lecz tylko 5 proc. wytrwa w swoim zamierzeniu.
Nikt nie spróbował zdelegalizować działalno¶ci takiej jak pańska?
Evelyn, zwolenniczka nauk Jasmuheen, wyst±piła w telewizji, gdzie opowiedziała, jak odżywia się ¶wiatłem. Inna kobieta chciała pój¶ć w jej ¶lady i zmarła. Jej m±ż oskarżył Evelyn o namawianie do samobójstwa. Trudno przewiedzieć, jaki przebieg będzie miała ta sprawa.
Mówi się, że Evelyn jest przedstawicielk± groĽnej sekty.
Zastrzegam, że ja tylko należę do grupy ludzi poszukuj±cych samorealizacji i szczę¶cia.
A je¶li kiedy¶ urodzi się panu dziecko, co mu pan powie?
Na pewno nie powiem mu, że ma przestać je¶ć. Zalecę mu jednak, by szukało szczę¶cia. Kiedy siadam przy stole z przyjaciółmi racz±cymi się winem i przysmakami, cieszę się ich rado¶ci±.
 
(M. Mikołajska)
Autor: Victor M. Amela
¬ródło: La Vanguardia
 
 

Zapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym ¶wiecie nauczycieli jogi:

 
 
bannery sklepu jogajoga
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Jesienne Ekocuda nadchodz±!

Naturalne kosmetyki polskich i zagranicznych producentów, warsztaty, wykłady, a przede wszystkim możliwo¶ć spotkania miło¶ników eco pod jednym dachem – to wyróżniki Ekocudów – targów kosmetyków naturalnych, które w dniach 25 - 26 listopada odbęd± się w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy w ...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

Eckhart Tolle – sylwetka człowieka, i jego „Potęga teraĽniejszo¶ci”

Z przekazem Eckharta Tolle spotkałam się około 5 lat temu. Absolutnie nic z tego przekazu nie rozumiej±c. Wpadła wtedy w moje ręce ksi±żka "Potęga teraĽniejszo¶ci", która brzmiała jak nie do końca sprecyzowany bełkot. Czytałam i z typowym dla współczesnego człowieka ignoranctwem dla wszystkiego czeg...

Nowe trendy w jodze

To, że joga jest trendy nie ulega w±tpliwo¶ci. Ale moda na jogę zaszła już tak daleko, że zaczęto tworzyć jej bardzo oryginalne, czasem nie do końca z filozofi± jogi zwi±zane odmiany. Ostatnie hity to joga nago, joga z piwem, joga z psem, czy joga pod wod±. Skusiliby¶cie się na któr±¶ z takich lekcj...

Dlaczego jogin miałby zastanowić się zanim wypije kawę?

Otóż picie jednej/ dwóch filiżanek kawy dziennie nie będzie miało większego wpływu na organizm, ale nadużycie już tak. Kawa stanowi sztuczny stymulator, tzn. wtedy kiedy nasz organizm mówi stop - muszę odpocz±ć to po wypiciu kawy może jednak działać dalej. Niejako oszukuję w ten sposób swój organizm...

Kuchnia Pięciu Przemian - Zima

Zima zbliża się wielkimi krokami, w niektórych regionach kraju mieli¶my już nawet przyjemno¶ć ogl±dać ¶nieg. Zaczyna się okres wieczorów poprzeplatanych krótkimi godzinami szarego ¶wiatła. Jak sobie radzić, żeby nie zapa¶ć się w ciemn±, zimow± noc?...

Spaghetti z dyni z różnymi sosami - Pycha!

Dynia makaronowa potrafi zaskoczyć. Najpierw trzeba j± znaleĽć na bazarze. Jest podłużna, kształtem przypomina piłkę do rugby. Na jej skórce maluj± się zielono-żółte abstrakcyjne wzory. Gdy j± przekroimy, ma delikatny, arbuzowy aromat....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2017
Następne
PW¦CPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft