Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


MILAREPA - rozmowa z reżyserem Netenam Chokling

  • czwartek, 29 paĽdziernika 2009
  • autor: Justyna Andrzejewska
Milarepa to pełnometrażowy, widowiskowy film zrealizowany w 900 lat po jego ¶mierci przez Netena Choklinga - młodego mnicha z Bhutanu, uznanego za wcielenie Milarepy.
 
Sk±d pochodzisz?
- Urodziłem się niedaleko Thimpu, stolicy Bhutanu, w 1973 roku. Bhutan położony jest pomiędzy Indiami a Tybetem. Wła¶ciwie Tybet jest obecnie pod rz±dami Chin, więc powinienem powiedzieć, że Bhutan to mały kraj, który leży pomiędzy Indiami a Chinami.
W dużym mie¶cie?
- Czy urodziłem się w dużym mie¶cie? Jak na to odpowiedzieć? Ma jedn± ulicę, ale jest to największa ulica w Bhutanie :)
Ludzie nazywaj± cię „rinpoche”, co to oznacza?
- Dokładne tłumaczenie to „umiłowany, drogocenny”, jak drogocenny klejnot, diament, rzecz. To co jest cenne to jest „rinpoche”. Jednakże w Tybecie „rinpoche” jest zarezerwowane dla ważnego nauczyciela, który jest zasłużony dla tybetańskiego buddyzmu.
Kiedy i jak zostałe¶ rozpoznany jako rinpoche?
- Wła¶ciwie rozpoznano mnie jeszcze zanim się urodziłem, poszukiwano mnie w Bhutanie, a kiedy mnie znaleziono miałem 2 lata.
Gdzie jest twój klasztor?
- Jeden jest w Tybecie, drugi w Indiach.
Dzielisz swój czas między te dwie ¶wi±tynie?
- W Tybecie byłem tylko raz. Z powodu sytuacji politycznej między Tybetem a Chinami, nie wolno mi przebywać na terenie Tybetu. Dlatego większo¶ć czasu spędzam w klasztorze w Bir w hinduskich Himalajach.
Czym się tam zajmujesz?
- Moim głównym zajęciem jest nauczanie mnichów, by stali się godnymi praktykami nauk Buddy. Polega to na nauczania ich współczucia i niesienia pomocy innym. Ci, którzy ukończ± nauki kieruj± się słowami Buddy, który nauczył o uniwersalnej miło¶ci i odpowiedzialno¶ci. Znajduj±c w sobie pokój, jeste¶my gotowi na ¶wiadome i etyczne życie z przekonaniem, że jeste¶my zdolni zadbać o pokój na ¶wiecie.
Kiedy obejrzałe¶ swój pierwszy film?
- Kiedy miałem 12 lat. Przyjechałem do Bhutanu z Indii na nauki, które pobierałem u Jego ¦wi±tobliwo¶ci Dilgo Khyentse Rinpoche. Wtedy nie mieli¶my w klasztorze telewizji, ale zdarzało się, że jakie¶ programy telewizyjne ogl±dałem na małym telewizorze w wiosce w sklepie, ale nigdy nie widziałem filmu w kinie. Więc kiedy przybyłem do Bhutanu i obejrzałem film na dużym ekranie, zrobiło to na mnie niesamowite wrażenie.
Pamiętasz o czym był ten film?
- Pamiętam bardzo dobrze, ponieważ był to film z Brucem Lee, ale nie pamiętam tytułu…
Kiedy obejrzałe¶ film, to pomy¶lałe¶, że też kiedy¶ chciałby¶ nakręcić film?
- Nie. Wtedy w ogóle o tym nie my¶lałem. Pomy¶lałem tylko, że kręcenie filmów to fantastyczna sprawa, ponieważ może skutecznie przekazać informacje dla ogromnej ilo¶ci osób. Od tamtej pory, kiedy tylko zdarzała się okazja ogl±dałem kolejne filmy.
Jakiego rodzaju filmy lubisz i dlaczego?
- Oczywi¶cie jest wiele fantastycznych filmów i filmowców, ale najbardziej lubię kino japońskie, filmy Kurosawy i Ozu, ze względu na zdjęcia i sposób, w jaki opisywali rzeczywisto¶ć.
Co ostatnio widziałe¶?
- Ostatnio odwiedziłem Stany Zjednoczone i obejrzałem tam wiele filmów hollywoodzkich, m.in. Wojnę ¶wiatów czy 40-letniego prawiczka.
Naprawdę widziałe¶ te filmy? I co o nich my¶lisz?
- To s± filmy w prawdziwie hollywoodzkim stylu. Widziałem też Kung Fu Hustle.
Co ci się najbardziej w nich podobało?
- S± bardzo zabawne. My¶lę, że wykonano dobr± robotę, a efekty specjalne s± fenomenalne.
O czym jest twój film?
- O życiu Milarepy, głównie o pierwszej czę¶ci jego życia. Był XI-wiecznym tybetańskim joginem, który na pocz±tku był czarnoksiężnikiem, ale póĽniej zrezygnował z tego, by po¶więcić swoje życie naukom Buddy. Główni aktorzy zagrali wcze¶niej w The Cup, ale mamy w tym filmie też kilka nowych twarzy.
Czy trudno jest kręcić film w Indiach?
- Zdjęcia kręcili¶my w dolinie Spiti. Przeszkod± były wysokie ci¶nienie i zimno. Musieli¶my używać grzejników, by ogrzać wnętrza, ale to zużywało bardzo dużo pr±du więc czasami trzeba było je wył±czać. Do wyboru mieli¶my ¶rednio ogrzany pokój ze słabym o¶wietleniem albo zimny pokój lepiej o¶wietlony. Niektórzy z nas spali w czapkach. Jednak zdecydowanie łatwiej kręciło nam się dzięki pomocy lokalnej ludno¶ci. Spiti było czę¶ci± Tybetu więc nie mieli¶my problemu z porozumiewaniem się. Nie mieli¶my też żadnych problemów, by dogadać się także z zespołem. Z kolei Rinpoche był nie tylko opatem z mojego klasztoru, tutaj był aktorem i kierownikiem artystycznym. Na szczę¶cie okazało się, że jest w tym ¶wietny. Jestem mu wdzięczny za inspirację i wsparcie.
Podobno miałe¶ nietypow± metod± na rozwi±zywanie problemów?
- Zależy o jakich problemach i decyzjach my¶lisz. Je¶li chodzi o problemy z pogod± czy przerwać zdjęcia z powodu opadów ¶niegu - większo¶ć decyzji było podejmowanych za pomoc± „MO” (tybetańskie wróżby). Inne decyzje były podejmowane wspólnie z zespołem.
Czy trudno jest robić film? Co było dla ciebie największym wyzwaniem?
- Było wiele trudno¶ci, jak np. trzymanie budżetu dla młodego reżysera. Wci±ż uczyłem się czego¶ nowego. Byłem zdeterminowany, by przekazać ¶wiatu inspiruj±c± historię. Chociaż losy Milarepy znałem bardzo dobrze, to po nakręceniu filmu odkryłem zupełnie nowe rzeczy w jego życiu, które mnie zainspirowały.
Czy nie wydaje ci się zabawne, że ty „rinpoche” nakręciłe¶ film?
- Wła¶ciwie moim głównym zajęciem jako rinpoche jest pomagać wszystkim stworzeniom. I wła¶nie to robię. Żyjemy w niesamowitych czasach, w których mamy możliwo¶ć dotarcia do ludzi, jednocze¶nie bawi±c ich i informuj±c, co może spowodować naprawdę silne emocjonalne więzi.
Czy nauczyłe¶ się czego¶ podczas kręcenia filmu?
- Wiele, a mój film okazał się ¶wietnym filmem edukacyjnym.
Czy miałe¶ jakie¶ konkretne aspiracje kręc±c ten film?
- Historia Milarepy sama w sobie jest piękn± inspiracj±. Film opowiada o pocz±tkowych latach jego życia, ale mam zamiar kontynuować jego historię w kolejnych filmach, gdyż dalsze losy Milarepy s± jeszcze ciekawsze i piękniejsze.
Je¶li film zainspiruje choć jedn± osobę do lepszego życia, otwarcia się na los innych, bycia bardziej współczuj±cym i cierpliwym wobec bliĽnich będę jeszcze bardziej szczę¶liwy. Z buddyjskiego punktu widzenia to jest najcenniejsze co możemy ofiarować ¶wiatu.
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft