Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jak ofiarowywać. Roshi Shodo Harada

  • ¶roda, 11 listopada 2015
  • autor: Shodo Harada
Budda nauczał, że nawet je¶li nie masz pieniędzy lub rzeczy materialnych, nadal możesz dawać ze swego czystego, jasnego umysłu. Wymienił siedem rzeczy, które mog± być w ten sposób ofiarowane: 
Pierwsz± z nich s± życzliwe oczy. Często się mówi, że oczy mówi± więcej niż usta. Je¶li odczuwamy jakie¶ trudno¶ci, nasze spojrzenie staje się ostre i skupione na konkretnym punkcie. Je¶li mamy czysty umysł, nasze spojrzenie jest życzliwe i swobodne, zarówno je¶li patrzymy na innych, jak i gdy inni nas obserwuj±. Życzliwe spojrzenie nic nie kosztuje, i tylko od twojej inwencji i twórczego wysiłku zależy znalezienie sposobów, by dawać wła¶nie w ten sposób.
Drug± rzecz±, która może być ofiarowana bez pieniędzy i dóbr materialnych jest życzliwa, u¶miechnięta twarz. Nie potrzeba pieniędzy czy dóbr materialnych, by j± komu¶ ofiarować.
Kolejn± rzecz± s± miłe, życzliwe słowa — nie powinno się mówić do kogo¶ tak, jakby się wyrzucało z siebie słowa czy rzucało je gdzie¶ obok, ale należy kierować ku innym życzliwe słowa, słowa wsparcia i miło¶ci. To również zależy tylko od twojej własnej pomysłowo¶ci, inwencji i także nic nie kosztuje.
Czwart± rzecz± jest przyjazny, współczuj±cy umysł. Kiedy mamy taki umysł, który potrafi dostrzec, w jakim stanie kto¶ naprawdę się znajduje, wtedy wszystkie te pozostałe rzeczy przychodz± naturalnie wraz z nim. Ale potrzebna jest tu zdolno¶ć porzucania naszego małego, skoncentrowanego na sobie „ja” i jasnego dostrzegania zmartwień innych ludzi. I wła¶nie ten współczuj±cy umysł, ujawniaj±cy się w słowach czy innych formach, jest najważniejszy.
Ostatnie dwa sposoby być może wydaj± się dzi¶ anachroniczne, zwi±zane s± w sposób szczególny z kontekstem czasów, w których żył Budda. Ust±pić komu¶ miejsca i ugo¶cić go w domu. Oto, co możemy uczynić, szczególnie w naszych czasach, ponieważ daj±c wszystko, co tylko można, czynimy życzliwo¶ć zasad± kontaktowania się z ludĽmi.
Siódmym sposobem jest takie wykorzystanie swojego ciała, by pomóc innym, poprzez na przykład pracę w wolontariacie, czyli wspomaganie swoj± ciężk± prac±, wysiłkiem fizycznym, działań maj±cych na celu zapewnienie komu¶ pomocy.
 Oczywi¶cie te wszystkie sposoby dzielenia się z innymi nie mog± być traktowane rozł±cznie.
Twoje oczy, twoja twarz, słowa, umysł, twoje ciało — wszystkie te sposoby okazywania uprzejmo¶ci, życzliwo¶ci współdziałaj±, a swoj± życzliwo¶ć wyrażasz poprzez poł±czenie ich wszystkich. Ale wszystko to, co bardzo ważne, nie pozostawia ci uczucia: „jak dobr± rzecz zrobiłem” lub jak wiele dobrego zrobiłe¶ dla innych; nie zostawia też nawet odrobiny samozadowolenia z ofiarowania tych rzeczy.
To bardzo ważne, by osoba, która dzieli się z innymi pielęgnowała poczucie wdzięczno¶ci zamiast zadowolenia z tego, że co¶ daje. Trzeba być wdzięcznym za szansę działania na rzecz innych, za to, że mamy możliwo¶ć dawania — być wdzięcznym za fakt, że możemy działać i dawać, cokolwiek mamy do zaoferowania. Je¶li pomy¶limy o takich okresach w życiu ludzi, w których potrzebuj± opieki, kiedy mog± tylko brać i brać bez możliwo¶ci dania czegokolwiek, wtedy widzimy, jak wielkie mamy szczę¶cie, że możemy co¶ dać. Najważniejsze to móc co¶ ofiarować, nie zastanawiaj±c się nad tym, co i w jaki sposób dajemy."
Shodo Harada Roshi
Fragment mowy wygłoszonej w Seattle i w Commonweal, we wrze¶niu 1997 roku. ¦wieży ¶nieg w nowej srebrnej misie.
shodo haradaShodo Harada ur. 1940 Jest spadkobierc± nauk Roshiego Mumona Hamady, tradycji rinzai buddyzmu zen. Otrzymał od niego przekaz Dharmy w 1982 roku.
Shodo Harada urodził się w ¶wi±tyni zen w Nara w 1940 r. Kiedy uczył się w szkole ¶redniej spotkał swojego nauczyciela Mumona Yamadę. Był zaskoczony jak niewiele wie o buddyzmie, więc po skończeniu studiów wst±pił do ¶wi±tyni Shofuku-ji, gdzie praktykował z Rosim Mumonem przez dwadzie¶cia lat. W latach 80-tych został wysłany przez mistrza do pomocy opatowi w ¶wi±tyni Sogenji.
Obecnie jest mistrzem zen i opat w trzystuletniej ¶wi±tyni Sogen-ji w Okayamie, w Japonii. Jest to klasztor, gdzie ludzie wy¶więceni i ¶wieccy, kobiety i mężczyĽni różnych narodowo¶ci praktykuj± Zen Rinzai. Roshi Harada naucza w sposób szeroki i praktyczny, podkre¶laj±c rolę twórczej i kreatywnej obecno¶ci w każdej chwili na prawdziwej drodze, pobudzonej poprzez głębokie oddychanie (sussokan) i współczuj±cy umysł, który pozwala nam na niej trwać.
W 1989 r. Harada wyjechał do Seattle w Stanach Zjednoczonych. Od 1995 r. każdego roku naucza w One Drop Zendo (Tahoma One Drop Zen Monastery) na wyspie Whidbey w (stanie Waszyngton). Niedaleko One Drop Zendo Harada założył hospicjum pod nazw± Enso House.
Roshi Harada w każdej minucie swojego życia i we wszystkim czym się zajmuje daje nam możliwo¶ć odnalezienia naszej prawdziwej natury, któr± wszyscy posiadamy. To wła¶nie ofiarowuje wszystkim gdziekolwiek s±.
Roshi Harada odwiedza również Europę oraz Azję, każdego roku prowadz±c odosobnienia, wzmacniaj±c swoje więzi z uczniami. W ostatnich latach prowadził sesshin w Niemczech, Danii, Szwajcarii, Włoszech, Węgrzech , Łotwie, Rosji, oraz Polsce.
Strona sanghi,
Jak praktykować zazen. Shodo Harada
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft