Projekt "Mistrzynie życia duchowego" Pomóż w realizacji filmu dokumentalnego. Małgorzata Dobrowolska
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Projekt "Mistrzynie życia duchowego" Pomóż w realizacji filmu dokumentalnego. Małgorzata Dobrowolska

środa, 28 października 2015

Małgorzata Dobrowolska

Kobiety na Sri Lance mogą przyjmować świecenia buddyjskie od 1996 r Wywalczyły sobie to prawo po ponad 1000 letniej przerwie. Pomóż nam stworzyć film, który jest świadectwem odradzania się tej ważnej tradycji. Jak wygląda życie w kobiecym klasztorze buddyjskim. Czy w naszym zaganianym świecie jest miejsce na nauki Buddy? To tylko niektóre z pytań, jakie sobie stawiamy.

“Łzy napłynęły mi do oczu, kiedy uświadomiłam sobie, że osiągnęłam to do czego aspirowałam przez wieki w saṃsārze. Otrzymanie święcenia jako pierwsza bhikkhunī po prawie tysiącletniej przewie w ordynacji kobiet na Sri Lance. To było niewiarygodne!"

To słowa Bhikkhunī Kusumy, która w 1996 roku została wyświęcona na mniszkę, jako jedna z pierwszych kobiet na Sri Lance. Od tego czasu na Sri Lance jest już około 1000 bhikkhunī. (bhikkhunī - nazwa w pełni wyświęconej mniszki buddyjskiej).

W swoim filmie chcemy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku, jakim jest ordynacja kobiet. Co się stało, że ta tradycja wygasła, a teraz się odradza? Czy i dlaczego ludziom potrzebne są kobiety w duchowieństwie?Czego my żyjący w katolickiej Polsce, gdzie kobieta nie może otrzymać święceń kapłańskich, możemy nauczyć się od mniszek na Sri Lance?

Interesuje nas również pokazanie życia w buddyjskim klasztorze kobiecym oraz refleksja nad podstawowymi założeniami filozofii buddyjskiej. Czy w naszym zaganianym, podporządkowanym hasłom "ja chcę, ja muszę mieć" świecie, jest miejsce na nauki Buddy? Czy i jakie możemy czerpać z nich korzyści?

Dlaczego Sri Lanka?

Sri Lanka, zwana łzą Indii, jest jednym z głównych buddyjskich krajów. Nauki Buddhy przybyły na wyspę bezpośrednio z Indii w III wieku p.n.e. Obecnie jest to główna religia na wyspie, wyznawana przez ponad 70% ludności.
Mimo tego, że według nauk Buddhy święcenia mogą przyjmować zarówno kobiety jak i mężczyźni, w wielu krajach buddyjskich na skutek patriarchalnego systemu społecznego nauki te zostały zapomniane i mnichami mogą zostać tylko mężczyźni.
Obecnie można zaobserwować odradzanie się kobiecych linii przekazu w wielu krajach. Jednym z nich jest Sri Lanka.
Ordynacja mniszek na Sri Lance została zapoczątkowana w III w. p.n.e. przez Bhikkhunī Saṅghamittę, córkę władcy indyjskiego imperium Maurjów. Tradycja ta wygasła jednak w XI wieku.
W 1996 dzięki Międzynarodowemu Buddyjskiemu Stowarzyszeniu kobiet Sākyadhitā tradycja ordynacji mniszek na Sri Lance powróciła. 11 kobiet ze Sri Lanki otrzymało pełne święcenia w Indiach. Obecnie jest ponad 1000 bhikkhunī na Sri Lance.

Wybór tej wyspy ma też charakter osobisty. W lutym 2015 roku odwiedziłam buddyjski klasztor kobiecy w Tajlandii. Poznałam tam 12 wspaniałych kobiet, które mimo przeciwności (oficjalna Saṅgha Tajska nie uznaje ordynacji kobiet), zostały mniszkami. Święceń dokonały na Sri Lance. Teraz chcę poznać i ukazać w filmie ich korzenie.

Kiedy lecimy?

Wyprawę rozpocznę w styczniu 2016 roku. Spędzę na Sri Lance około 3 miesiące. Przez ten czas będę mieszkać i praktykować w buddyjskich klasztorach. Odwiedzę te międzynarodowe, jak i te znane tylko lokalnej ludności.

W lutym na 4 tygodnie dołączy do mnie Magdalena Juszczyk, fotografka i operatorka filmowa. W tym czasie będziemy realizować materiał filmowy na dwie kamery.

Kiedy skończymy?

Ze Sri Lanki wrócę w kwietniu. Po powrocie najbliższe dwa, trzy miesiące spędzę na montażu filmu. W tym czasie powstanie kilkanaście układek filmu. Będę się kontaktować z różnymi osobami w celu zebrania opinii, czy opowieść jest zrozumiała, ciekawa i wciągająca. Zwłaszcza przy montażu własnego materiału spojrzenie osób trzecich uważam za bardzo ważne.

Gdy będziemy już zadowolone z efektu, nastąpi kolejny etap - prace nad muzyką, tłumaczenia oraz koloryzacja. Ten etap zajmie kolejne dwa, trzy miesiące.

W związku z tym premierę filmu przewidujemy na zimę 2016/2017.

O wszystkich etapach pracy będziemy informowały na bieżąco na fanpage filmu.

Gdy film będzie już gotowy

Z racji tego, że uważamy, że temat ten jest bardzo ważny, chcemy aby film dotarł do jak największej liczby ludzi.

Gotowy film wyślemy na polskie oraz międzynarodowe festiwale filmowe. Będzie on również dostępny na jednym z portali VOD. Dodatkowo chcemy zorganizować pokazy w różnych miastach Polski, którym będzie towarzyszyć pokaz slajdów oraz opowieść z podróży. Będzie to też okazja do wzajemnego poznania się oraz wymiany opinii na temat filmu.

Na co zbieramy?

Bilety lotnicze
Życie na Sri Lance (noclegi, transport, wyżywienie)
Dokupienie sprzętu (mikroport, mikrofon zewnętrzny kierunkowy, dyski zewnętrzne oraz karty pamięci, blenda)
Montaż
Tłumaczenia

Gdy zbierzemy więcej

20 000 jest to minimum potrzebne nam do rozpoczęcia projektu. Jednak aby w pełni oddać piękno i klimat wyspy oraz klasztornego życia potrzebujemy dodatkowego sprzętu. Na liście naszych potrzeb znajdują się jeszcze m. in.:

Drugi mikroport oraz zewnętrzny rejestrator dźwięku
Dodatkowe obiektywy
Wymiana Nikona na Canona (obecnie posiadamy dwie lustrzanki cyfrowe. Obie są bardzo dobre, jednak mają zupełnie inna plastykę obrazu. Aby zaoszczędzić pracy przy montażu, zależy nam na tym aby Nikona zamienić na Canona)

Dlaczego crowdfunding?

Już od dłuższego czasu śledzę projekty na portalach crowdfundingowych i wspieram te, które uważam za ważne. Widzę jak wiele cennych projektów powstało dzięki takiemu finansowaniu.

Dzięki crowdfundingowi masz wpływ na to jakie projekty powstają!

Kim jesteśmy

Małgorzata Dobrowolska - w projekcie odpowiada za scenariusz i reżyserię, a także pod nieobecność Magdaleny za zdjęcia. Pomysłodawczyni projektu.
Absolwentka psychologii (specjalizacja: psychologia międzykulturowa i rodzaju) oraz technik multimedialnych. Zawodowo zajmuje się grafiką, jednak to film jest dla niej najpełniejszą wypowiedzią. Ma na swoim koncie kilka etiud filmowych i videoartów.
Buddyzmem interesuje się od ponad 10 lat. Odbyła liczne kursy buddyjskie w Europie, jednak przełomem w jej praktyce był pobyt w buddyjskim kobiecym klasztorze w Tajlandii.
Kontakt:mdobrowolska5[małpa]gmail.com

Nasze realizacje:

www.youtube.com/channel/UC-0Mjeor3cbo1wiactQylWQ

Magdalena Juszczyk - w projekcie odpowiada za zdjęcia.
Absolwentka prawa oraz studium fotografii. Studiowała także dziennikarstwo w Laboratorium Reportażu UW. Z zawodu jest prawniczką, z pasji podróżniczką, fotografką oraz operatorką filmową. Jej prace wisiały między innymi w Galerii Sztuki Kordegarda, Galerii Braci Jabłkowskich w Warszawie oraz Galerii Black Wall w Katowicach. Jest laureatką wielu konkursów fotograficznych.
Interesuje ją głównie człowiek - jego stan w zmieniającym się świecie. Chce robić filmy dokumentalne, które dotykają ważnych tematów. Uważa, że sztuka filmowa może zmienić świat. Nie boi się zadawania trudnych pytań.
Jest uzależniona od podróży i zakochana w Azji. Jak do tej pory jej stopa stanęła łącznie w 37 krajach z czego 7 w Azji Południowo- Wschodniej.
www.magtakesphotos.blogspot.com

Wesprzyj projekt tu:

Bardzo dziękujemy za każde wsparcie

Mistrzynie życia duchowego - autorki o sobie - film

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Joga i Medytacja
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Joga i Medytacja
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Słowniczek
Kleśa

Kleśa - uciążliwość,bolesność. W Mahabharacie, gdzie pojawiło się po raz pierwszy oznaczało "harówkę" lub "walkę". Patanjali wyróżnia 5 kleśrozumianych jako przyczyn uciążliwości w praktyce jogi. 1) Awidja - niewiedza 2) Asmita - ego, duma 3) Raga - pragnienie, przywiązanie do przyjemności, 4) Dwesza - awersja...

Szukaj haseł na literę:
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu