Zmarł Maharishi Mahesh Yogi - twórca medytacji transcendentalnej (T M)
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Zmarł Maharishi Mahesh Yogi - twórca medytacji transcendentalnej (T M)

wtorek, 23 września 2008

We wtorek, 5 lutego naturalną śmiercią zmarł Maharishi Mahesh Yogi, człowiek, który przybliżył ludziom zachodu tajniki medytacji transcendentalnej. Zyskał sławę jako duchowy przewodnik pokolenia hippisów, który uczył między innymi Beatlesów.

Maharishi Mahesh Yogi był postacią tajemniczą. Nie jest znany ani jego dokładny dzień urodzin (różne źródła podają daty pomiędzy rokiem 1911 a 1918), ani nawet prawdziwe nazwisko (Mahesh Prasad Varma, według innych - Mahesh Srivastava).
Od końca lat 30 ( przez około 13 lat) zgłębiał praktyki medytacji pod okiem swego mistrza Brahmany Saraswatiego (Guru Deva)
W 1959 roku Maharishi rozpoczął nauczanie w rodzinnych Indiach, jednak nie odniósł większych sukcesów. Przeniósł się więc do Londynu, gdzie założył Międzynarodowe Towarzystwo Medytacji (International Mediatation Society).

W 1967 roku na jeden z wykładów mistrza przybyli sami Beatlesi. Byli tak zafascynowani guru, że w 1968 roku wybrali się z nim na zgrupowanie do Indii
Jednak po kilkumiesięcznym pobycie w ośrodku w Rishikesh nad Gangesem muzycy wrócili z przeświadczeniem o dwulicowości duchowego przewodnika. Lennon napisał wówczas piosenkę "Sexy Sadie", piętnującą amoralność "świątobliwego mędrca" i dającą wyraz rozczarowaniu jego osobą.
Wielka Czwórka nie byli jedynymi jego sławnymi wyznawcami. Nauki pobierali u niego muzycy Beach Boys, Donovan, Clint Eastwood, David Lynch, który publicznie przyznawał, że 30- letnia praktyka medytacji transcendentalnej dała mu "ocean spokoju". Dodał, że spotkanie z Maharisim miało wypływ na całe jego życie.
W 1974 roku Maharishi założył w stanie Iowa uniwersytet, na którym 700 uczniów studiowało medytację i sztukę. Nauczał swej techniki, pisał książki, udzielał porad przywódcom rządów, brał udział w konferencjach dla naukowców, pedagogów i intelektualistów. Wspierał rozwój farm żywności organicznej w najbiedniejszych krajach świata.
W 1990 roku Maharishi przeprowadził się do holenderskiej wioski Vlodrop.
W 2001 roku zwolennicy jego nauk założyli Maharishi Vedic City - miasto zamieszkałe przez 200 osób, którego architekturę osobiście zaplanował guru tak, by pozostawała w zgodzie z naturą.
Wyszkolił ponad 40 tys. nauczycieli transcendentalnej medytacji, otworzył tysiące ośrodków nauczania, szkół i uniwersytetów. Szacuje się, ze obecnie na całym świecie 6 milionów ludzi opanowało stworzoną przez niego medytację transcendentalną.
Do Polski ruch trafił w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Na początku TM funkcjonowała przy Stowarzyszeniu Radiestetów w Warszawie, a od 1985 roku przy Polskim Towarzystwie Psychologicznym. TM została zarejestrowana w Polsce w 1989 roku.

Najogólniej Medytacja Transcendentalna polega na sprowadzeniu umysłu do cichego, lecz w pełni czujnego stanu świadomości.
Według Maharishiego istnieje osiem stanów świadomości: czuwanie, sen z marzeniami, sen bez marzeń, świadomość transcendentalna, świadomość kosmiczna, świadomość boża, świadomość jedności i świadomość brahmana.
W czasie Transcendentalnej Medytacji umysł i organizm wyciszają się, by doświadczać niezwykłego stanu czuwania w spoczynku. W miarę jak umysł się wycisza, ciało coraz głębiej odpoczywa. W najbardziej wyciszonym stanie świadomości umysł transcenduje wszelką aktywność i doświadcza najprostszej formy świadomości - świadomości transcendentalnej. Adepci rozpoczynają swoją praktykę od inicjacji - obrzędu puji, w czasie której otrzymują swoją prywatną mantrę. Zanim jednak to nastąpi zainteresowani są zobowiązani do uczestnictwa we wstępnych wykładach, mających na celu nakreślenie i wyjaśnienie podstawowych mechanizmów TM.
Po inicjacji nowy członek ruchu oddaje się codziennej medytacji i dzieli się swoimi doświadczeniami ze swoim nauczycielem.

Omawiając naukę Medytacji Transcedentalnej warto również przytoczyć cele, jakie postawił sobie i swojej organizacji Maharishi w Wytycznych Planu Światowego. Są to:
1. Rozwój pełnych możliwości jednostki.
2. Podniesienie efektywności rządów.
3. Zrealizowanie najwyższego ideału edukacji.
4. Rozwiązanie problemów łączących się z przestępczością, nadużywaniem narkotyków i wszelkimi postępkami niosącymi nieszczęście rodzinie człowieczej.
5. Zwiększenie wysiłków na rzecz wykorzystania środowiska w sposób najrozumniejszy.
6. Zadośćuczynienie ekonomicznym aspiracjom jednostki i społeczeństwa.
7. Osiągnięcie celów duchowych ludzkości za życia obecnej generacji.
7. Praktyka:

Ze strony www.tm.net.pl
Transcendentalna Medytacja nie jest:
Nie jest religią - jest prostą, naturalną techniką stosowaną przez miliony ludzi należących do różnych religii. Transcendentalna Medytacja nie wymaga wiary.
Nie jest filozofią - jest niewymagającą wysiłku, naukową techniką o uniwersalnym zastosowaniu i powtarzalnych efektach, które każdy może zweryfikować.
Nie jest stylem życia - jest przyjemną techniką. Nie trzeba zmieniać swego stylu życia, żeby nauczyć się TM. Po nauczeniu wystarczy ją regularnie stosować i cieszyć korzyściami.

Zwolennicy medytacji transcendentalnej przeprowadzają setki badań, które mają udowodnić, że ta ścieżka medytacji ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia, m.in. redukuje stres i zmniejsza ciśnienie tętnicze.

Ceremonia pogrzebowa Maharishi Mahesh Yogi odbyła się 7 lutego 2007 nad świętą rzeką Ganges w Indiach.

Joginem, który zgłębiał tajniki medytacji transcendentalnej jest Sławomir Bubicz. Napisał pracę magisterską na temat "Poziom niepokoju u osób zaawansowanych w praktykowaniu medytacji transcendentalnej (TM)".
index.php?art=1&dzial=565&dzial2=372

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Joga i Medytacja
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Joga i Medytacja
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Słowniczek
Amryta

Napój nieśmiertelności, indyjska ambrozja (czy nektar), spożywany przez bogów. W Rygwedzie amryta utożsamia się często z upajającym napojem sakralnym zwanym soma, wytłaczanym z rośliny o tej samej nazwie i podawanym bogom (w postaci czystej lub zmieszany z mlekiem.) podczas obrzędów ofiarnych. Powedyjski mit o wydobyciu...

Szukaj haseł na literę:
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu