Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Moje pierwsze zajęcia jogi. Monika

  • poniedziałek, 20 stycznia 2014
Publikujemy pi±ty tekst z nadesłanych na Konkurs "Moje pierwsze zajęcia jogi". Teksty publikowane będ± w kolejno¶ci, w jakiej do nas napłynęły i w jakiej ukazywały się na fb. Zapraszamy do lektury;-)
Byłam chud±, zakompleksion± i bardzo osamotnion± nastolatk±. Odnajdywałam się w miło¶ci do zwierz±t i ksi±żek, czytałam wszystko, wszędzie i zawsze, ale mimo tego, dotkliwie odczuwałam pustkę, która była we mnie i wokół mnie. Pewnego razu pod nieobecno¶ć domowników poszłam do pokoju starszej siostry i z niepohamowan± ciekawo¶ci±, zabarwion± spor± dawk± strachu, zabrałam się za przegl±danie jej ksi±żek.
Ksi±żki ukryte były pod samym sufitem nad piętrowym drewnianym łóżkiem, które było osadzone na olbrzymiej trzydrzwiowej szafie. Należało wspi±ć się po w±skiej drabince na górę do łóżka (projekt i wykonanie mojej siostry) a potem w skulonej pozie sięgn±ć po jej skarby. Zabrałam wtedy gruby tom o Sokratesie, autobiografię Mahatmy Gandhiego i małe, błyszcz±ce czarnobiałe zdjęcia. Te zdjęcia od pierwszego spojrzenia mnie zafascynowały i pomimo upływu kilkudziesięciu lat od tego myszkowania, pamiętam je doskonale. Przedstawiały one serię różnych jogowych pozycji z nazw± i opisem na odwrocie.
Kobieta na nich była piękna, po prostu cudna, wpatruj±c się w ni± odczuwałam spokój, harmonię, może tęsknotę, jaki¶ blask i siłę. W ukryciu swojego pokoju studiowałam te opisy i próbowałam j± na¶ladować. Wydawało mi się to proste i przyjemne. Od niej zaczęło się moje zainteresowanie jog±.
Moje pierwsze zajęcia jogi odbyły sie znacznie póĽniej, w latach 80-tych. Swoj± nauczycielkę Hathajogi odbierałam jako przemił±, ciepł±, dojrzał± osobę, z delikatnym podej¶ciem i z profesjonalnym nauczaniem. Tego potrzebowałam i prawie od pocz±tku dobrze mi szło. Lubiłam ten spokojny rytm zajęć, dokładno¶ć wykonania pozycji, harmonię ruchów i powtarzalno¶ć asan. Czułam sie też miło wyróżniona przez nauczycielkę, kiedy prosiła mnie o zademonstrowanie w grupie np. kobry, która przychodziła mi z łatwo¶ci±.
Niestety z powodu zawirowań życiowych, (co by to nie oznaczało) nast±piła u mnie przerwa w ćwiczeniach jogi, trwaj±ca aż ćwierć wieku. Osi±gaj±c wiek dojrzały, chorowałam i znajdowałam się pod opiek± chyba wszystkich możliwych specjalistów w przychodni. Oczywi¶cie w miarę możliwo¶ci dbałam o siebie, ale czułam się coraz gorzej. Chodziłam regularnie na zlecone przez rehabilitanta zabiegi, gimnastykę korekcyjn±, masaże, brałam dużo leków. W końcu reumatolog skierowała mnie do szpitala na pogłębion± diagnostykę. Streszczaj±c te wydarzenia, przełomowe znaczenie miała dla mnie rozmowa lekarki w cztery oczy, mniej więcej takiej tre¶ci: "Niech pani w końcu pomy¶li o sobie i zajmie się sob±! Chyba nie muszę pani tłumaczyć, sk±d się bior± choroby psychosomatyczne?!"
Dotarło to do mnie i zawstydziłam się. Powzięłam decyzję o istotnych zmianach w moim życiu. Fajnie było by do¶wiadczyć takiego uczucia, kiedy przestałoby mnie wszystko boleć, czy jest to w ogóle możliwe?
Przypomniałam sobie, jak kiedy¶ lubiłam jogę. Znalazłam w mojej dzielnicy halę sportow± i poszłam na pierwsze zajęcia jogi.
No i ten pierwszy raz.....!!! W najgorszym nawet ¶nie byłoby łatwiej. Było tragicznie ciężko, przestraszyłam się, że faktycznie jestem już fizycznym wrakiem, widziałam, że wyraĽnie odstaję od ćwicz±cych a same ćwiczenia były jakie¶ dziwne, inne. Miałam wrażenie, że znalazłam się na poligonie, "komendy" wprawdzie brzmiały przyjaĽnie, ale ja słyszałam: padnij-wstań, padnij-wstań, padnij-wstań... ! W całym dotychczasowym życiu, nie leżałam tyle razy twarz± do ziemi (chyba, że wczesne dzieciństwo). Już nawet chętnie bym na niej została, ale odpoczynek był dopiero na końcu.
Okazało się, że na moje pierwsze zajęcia jogi, trafiłam do grupy asztangowej, zgranej i zaawansowanej. Nie byłam w stanie złapać oddechu, zreszt± nawet nie starałam się słuchać instruktora. Jaki¶ oddech ujjayi?! Czy też bandhy i dristi?! A do tego trzymać prosty kręgosłup, pępek wessany i skupienie tylko na sobie?!
Kaszlałam, pociłam się i walczyłam z uczuciem silnej paniki. Włosy miałam mokre jak po umyciu, tylko zapach zdecydowanie nie ten.
Instruktor troszczył się o mnie od pocz±tku i zlecał mi łatwiejsze pomocnicze ćwiczenia, ja za¶ wpatrywałam się uporczywie w faceta joguj±cego vis a vis (pomimo pouczenia, że patrzymy tylko na siebie), który bez wysiłku i z pogodn± twarz± zmieniał asany. Miałam poczucie, że ten "trening" już nigdy się nie skończy a ja ostatecznie polegnę na tym poligonie.
Relaksuj±c, czułam, że zaraz wybuchnę, starałam się jednak nie płakać publicznie. Wolno i ostrożnie wróciłam do domu, ciężkie okulary jeszcze ci±gle zsuwały mi się po mokrym nosie, pomy¶lałam sobie, że będzie mi potrzebny ręcznik na ten poligon, suszarka i dużo wody, oraz co¶ przeciwbólowego.
Przed snem nasmarowałam się obficie ma¶ci± końsk± chłodz±c± i stwierdziłam, że jest to za trudne dla mnie. Jednak po namy¶le zaczęłam dalej chodzić na asztangajogę, dwa razy w tygodniu, a bezsporn± zasługę miał w tym mój wspaniały instruktor. Swoj± spokojn± i życzliw± postaw±, profesjonalizmem i zaangażowaniem dla ćwicz±cych, pasj± do jogi, która mi się również udzieliła, delikatnym podej¶ciem i ciekawym klimatem, który tworzył na zajęciach, zafascynował mnie, chyba podobnie jak kiedy¶, moja nieznajoma joginka ze starych czarnobiałych zdjęć. Od pocz±tku też jako¶ wiedziałam, że pomimo trudno¶ci fizycznych i nadmiaru ujemnych emocji, ten jogowy klimat mi odpowiadał, był jakby szyty na miarę i zapewniał mi stały rozwój i odpoczynek.
Od tych pierwszych zajęć minęły już dwa lata a może więcej. Praktykuję zazwyczaj codziennie, różne rodzaje jogi z różnymi instruktorami, ale te osoby wspomniane powyżej, maj± dla mnie szczególne znaczenie. Chciałabym przy okazji podziękować wszystkim kolejnym nauczycielom za kolejne zajęcia jogi, które ¶wiadcz± również o tym, że te pierwsze były OK.
 Monika
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft