Na wolontariacie w ekoklimacie?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Na wolontariacie w ekoklimacie?

środa, 1 lipca 2015

Paulina Szpargała

Wolontariat na farmach organicznych, w ekowioskach, ekoosadach, schroniskach górskich, parkach narodowych, w społecznościach alternatywnych działających coraz aktywniej w naszym kraju i za granicą - otwiera możliwości poznania nowych ludzi, miejsc i perspektyw, zdobycia ciekawych doświadczeń i zbliżenia się do Natury, której bliskość stwarza wyjątkowe warunki do praktyki jogi - nie tylko na macie.:-)



fot. mamaziemia.pl
Jest wiele miejsc wartych odwiedzenia, poznania, zasmakowania, w których możemy spędzić kilka dni, tygodni, miesięcy a nawet lat, na zasadach wolontariatu - nieodpłatnie wykonywanej pracy za przysłowiowy "wikt i opierunek" i satysfakcję owocującą w wiele pozytywnych doświadczeń - bo tak czy owak, tzw. wolontariat to nic innego jak wzajemna wymiana korzyści.;-)


fot. permakultura.com.pl
Jak znaleźć miejsce, w którym można odbyć interesujący nas rodzaj wolontariatu? Mamy nadzieję, że poniższe przykłady nakreślą wstępnie temat i pomogą dotrzeć do interesujących Was miejsc, ludzi i okoliczności. Najprościej, najbezpieczniej i również najtaniej jest samodzielnie/ ze znajomymi zorganizować wyjazd do miejsca, w którym chcielibyśmy spędzić w ten sposób czas. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z kontaktów odnalezionych za pomocą różnych organizacji/ portali itp. warto najpierw na własną rękę skontaktować się z tzw. hostami, aby dowiedzieć się na jakich warunkach i w jakim czasie można do nich przybyć.


fot. permakultura.com.pl WWOOF

World Wide Opportunities on Organic Farms lub Willing Workers on Organic Farms. To najbardziej znana, międzynarodowa sieć zajmująca się organizacją wolontariatu na farmach organicznych praktycznie całego świata, powstała w Wielkiej Brytanii w 1971 r. Choć do WWOOF-u należy około 6000 gospodarstw ze 100 krajów świata, nie ma niestety jednej strony internetowej przedstawiającej je wszystkie w sposób kompleksowy. Jeśli chcemy więc odszukać oferty z interesującego nas państwa, najprościej wpisać w wyszukiwarkę nazwę kraju i organizacji, np. India WWOOF, Poland WWOOF itd.

"WWOOFowanie" ma na celu wsparcie ekologicznych i naturalnych metod upraw i hodowli, zapoznanie wolontariuszy z życiem w zgodzie z Naturą we własnym lub obcym kraju i umożliwienie im zdobycia doświadczenia w tym zakresie. Przykładowe prace na farmach przyjmujących wolontariuszy to m.in. pielenie, sadzenie roślin, zbieranie plonów, roznoszenie kompostu, opieka nad zwierzętami, dojenie krów, czyszczenie koni, prace gospodarskie, np. malowanie domu. Zakres prac różni się w zależności od regionu i profilu hostów.

Wolontariusze (WWOOFers) nie otrzymują pieniędzy za swoją pracę, w zamian za pomoc, gospodarz zapewnia im nocleg i wyżywienie oraz oczywiście niepowtarzalną atmosferę "pracy" w międzynarodowym gronie, w którym z pewnością nie zabraknie chętnych do wspólnej praktyki jogi.

www.wwoof.net

Nie tylko wolontariat

Na popularnym portalu wokrway, znajdziemy z kolei informacje o rozmaitych miejscach na świecie, poszukujących, na różnych warunkach, wolontariuszy lub pracowników. Z pewnością uda się tam odnaleźć również miejsca sprzyjające joginom.

www.workaway.info

Wolontariat w Polsce - bliżej Natury W jaki sposób możemy powrócić do współpracy z Naturą nie tylko w ogrodzie, ale przede wszystkim w naszej codzienności? Jak w zgodzie ze środowiskiem dążyć do zdrowej, optymalnej samowystarczalności i wziąć odpowiedzialność za swoje najbliższe otoczenie? Mnóstwo inspiracji, informacji i okazji do nabycia praktycznych umiejętności, czeka na wszystkich chętnych w wielu miejscach naszego kraju - od morza, po góry i Mazury!


fot. permakultura.com.pl
Permakultura w Polsce

Info o ekowioskach/ ekoosadach, możliwościach odbycia w nich wolontariatu, znajdziemy m.in. na: permakultura.com.pl
mamaziemia.pl
www.zlotyklon.org
ekoosada.pl/ekowioska
www.sfreedom.org
www.facebook.com/stowarzyszenieekologicznokulturalne.freedom?fref=ts
www.facebook.com/pages/Ekowioski-Ekoosady-Alternatywne-Spo
www.facebook.com/StacjaWolimierz



fot. mamaziemia.pl

fot. permakultura.com.pl

Wolontariat w schroniskach górskich i chatkach studenckich

Za "wikt i opierunek" możemy spędzić czas pomagając przy bieżącej działalności obiektów. Jedne z wielu dostępnych list schronisk górskich oraz chatek:

klubpodroznikow.com/schroniska-gorskie
chatki.com.pl/bazy.html

Jeśli mamy zajawkę ornitologiczną, swoją pasję możemy połączyć z praktyczną pomocą dla ptaków:
www.ptop.org.pl/docz-do-nas/wolontariat.html
www.otop.org.pl/

Wolontariat w Parkach Narodowych

Nie każdy Park prowadzi wolontariat, ale jeśli zależy nam na możliwości poznania wybranego obszaru przyrodniczego, warto w przypadku braku zadeklarowanej oferty - zapytać. Wielkim plusem tego rodzaju wolontariatu jest dobra organizacja i różnorodność wykonywanych zadań. W Bieszczadzkim Parku możemy np. chodząc po pięknych szlakach zbierać śmieci (co w otoczeniu dziewiczej przyrody nabiera szczególnej wartości dając wbrew pozorom nie lada satysfakcję); w Magurskim Parku możemy pożytecznie spędzić czas z dala od zasięgu telefonii komórkowej i Internetu, a w Karkonoskim zgłębić m.in. tajniki hodowli lasu, prowadzić obserwacje występujących gatunków ptactwa lub endemitycznej roślinności. Warto wiedzieć, że Parki nie zapewniają wolontariuszom wyżywienia, co w kontekście znacznych odległości do najbliższego sklepu jest dość istotne. Listę Parków Narodowych Polski odnajdziemy bez problemów, przykładowa:

www.parki.pl

W drogę! :-)

<< Sprawdź wybór pomocy do jogi >>

Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Styl Życia
Polecamy