Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Recenzja Biblii joginów -¦wiatło jogi B.K.S. Iyengara. Przemek Nadolny

  • poniedziałek, 16 paĽdziernika 2006
  • autor: Przemek Nadolny
W księgarniach co rusz ukazuj± się nowe ksi±żki dotycz±ce jogi. S± to pozycje cenne, ciekawe, lub z cyklu jak nauczyć się jogi w weekend. Otwieramy nowy dział: RECENZJE. Będziemy zamieszczali opinie o ksi±żkach znanych, wydanych kilka lat temu, pozycjach klasycznych i tych, o których będziemy pisali „ku przestrodze”;-) Na pocz±tek recenzja „biblii jogi”, ksi±żki B.K.S. Iyengara ¦wiatło jogi” autorstwa Przemka Nadolnego.
swia
„¦wiatło Jogi” B.K.S. Iyengara to jedna z najważniejszych ksi±żek przeznaczona dla zachodniego czytelnika zainteresowanego Hatha-Jog±.
Jest to podstawowy podręcznik do Hatha - Jogi metod± Iyengara napisany przez twórcę tej metody. Nie ma w±tpliwo¶ci, że jest to najpopularniejsza i najważniejsza ksi±żka napisana przez Iyengara, przez wielu nazywana Bibli± Jogi.
Joga Iyengara jest bardzo twórcz± metod±. W jej ramach powstało szereg różnych systemów i technik jogi, od jogi klasycznej, do jogi terapeutycznej; od jogi czystej, do jogi bardzo uproszczonej; od jogi pełnej dyscypliny i żarliwo¶ci, do jogi dla osób starszych, przewlekle chorych, czy chwilowo nie mog±cych praktykować z takich powodów jak ci±ża, miesi±czka czy przemęczenie. W jodze Iyengara, każdy znajdzie dla siebie swój styl i swojego nauczyciela, dopasowane do własnego temperamentu.
„¦wiatło Jogi” ukazuje jogę Iyengara w najbardziej klasycznej, czystej postaci, taka, jaka jest przekazywana od wieków z mistrza na ucznia, technikę, jak± nauczał mistrz Iyengara, Krsnamacaryia z Mysore. Ostatnio w Polsce można usłyszeć, że w „¦wietle Jogi", Iyengar popełnił błędy, że ksi±żka ma jedynie warto¶ć historyczn±.
Jednak wielu nauczycieli jogi, jak choćby Rantal Shah najbliższy, poza rodzin±, uczeń Iyengara i jego współpracownik, podkre¶la, że rdzeń tej metody, wzorzec asan, technik i sekwencji jest zawarty nie gdzie indziej, a wła¶nie w „¦wietle Jogi”.
Jeżeli chcecie praktykować pełn± jogę według metody Iyengara, bez żadnych domieszek i uproszczeń, które pojawiły się po napisaniu „¦wiatła Jogi”, to należy sięgn±ć wła¶nie do tej ksi±żki.
Spotyka się również opinie, według których ta ksi±żka jest szczytem grafomani i braku spójno¶ci, jasno¶ci i przejrzysto¶ci. Czyni to ksi±żkę trudna, czasem zupełnie nieprzystępn± dla niewprawnego czytelnika.
Faktycznie jest tak, że mimo olbrzymich nakładów, w jakich ukazało się „¦wiatło Jogi” i mnogo¶ci przekładów, niewielu jest czytelników, którzy znaj± i stosuj± się w pełni do zaleceń zawartych w ksi±żce. Zapewne dlatego wci±ż dochodzi do sporów i nieporozumień dotycz±cych interpretację ksi±żki i samej metody.
Paradoksalnie można by rzec, że nauka jogi jest nauka dostępn± dla niewielu wytrwałych adeptów i dlatego poznanie ¦wiatła Jogi wymaga od czytelnika lat pracy i ominięcia niezliczonych pułapek logicznych, geometrycznych, technicznych i stylistycznych, na jakie natknie się w tek¶cie.
Jedni powiedz±, że Iyengar jest niewykształconym na sposób zachodni człowiekiem, nie znaj±cym logiki czy geometrii, dlatego jego przekaz jest niejasny i niespójny.
Z kolei s± tacy, którzy przeciwnie, uznaj±, że jest to ksi±żka, która jest objawieniem geniuszu Mistrza, niezrozumiała jedynie dla niewprawnego czytelnika.
To, jaka jest prawda, można rozstrzygn±ć we własnym pojęciu, do czego zachęcam czytelnika.
Zachęcam czytelnika by zanim wyda s±d o ksi±żce, najpierw niech j± pozna osobi¶cie, nigdy z drugiej ręki. Na dobry pocz±tek zapraszam do próby rozwi±zania zagadki logicznej, których mnóstwo napotkacie w ¦wietle Jogi. Ciekaw± łamigłówkę czytelnik znajdzie na przykład w technice wykonania Baddha-padmasany (55) str. 100, w punkcie 5.
Nie zapominajmy, że tekst, ustny czy pisany, w systemach jogi ma znaczenie znikome. Dlatego główne teksty jogi takie jak Jogasutry, Hatha Joga Pradipika, czy Bhagawadgita maj± skromn± zawarto¶ć jak na oczekiwania zachodniego czytelnika. Kardynalnym założeniem wszelkiej jogi jest unikanie nadmiernej spekulacji i położenie nacisku na praktykę.
Zatem sens tego i innych tekstów jogi, może ujawnić się jedynie w praktyce. Zachęcam zatem, by czytelnik przynajmniej przeszedł kurs pierwszy asan według ¦wiatła Jogi, zanim wyrobi sobie opinie na temat ksi±żki.
Na koniec pozostało mi życzyć czytelnikom udanej lektury (czytaj: praktyki).
Przemysław Nadolny
www.joga.net.pl
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jogowe przygotowanie do wyj¶cia na stok. Ferie z jog± 2018!

U progu sezonu narciarskiego przypominamy jakie korzy¶ci przynosi praktyka jogi dla narciarzy. ...

Kiedy mój umysł będzie w pełni elastyczny…?

Można by długo rozpisywać się o elastyczno¶ci ciała – metod na jej osi±gnięcie jest wiele i o ile będziemy systematyczni i konsekwentni osi±gniemy ten cel bez większego wysiłku – wszystko zależy od chęci i nastawienia. Nieco inaczej sprawa wygl±da z najważniejszym narz±dem sprawuj±cym ko...

Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft