Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Pranajama B.K.S. Iyengara - recenzja Justyny Moćko

  • wtorek, 30 stycznia 2007
  • autor: Justyna Moćko
Prana znaczy oddech, oddychanie, życie, witalno¶ć, energia lub siła. Ayama oznacza rozci±gnięcie, rozprzestrzenienie, rozci±ganie, długo¶ć, wydłużenie lub kontrolę. Pranajama jest więc wydłużeniem i zatrzymywaniem oddechu. Na pranajamę składaj± się techniki ¶wiadomego rytmicznego, intensywnego poruszania i rozszerzania narz±dów oddechowych. Jest to proces składaj±cy się z długiego, ci±głego i delikatnego strumienia wdechu (puraka) wydechu (recaka) i zatrzymania oddechu (kumbhaka)
Kto pozna najlepsze i najstarsze staje się sam najlepszym i najstarszym”  Tak mówi± Upaniszady o Pranie, czyli tchnieniu życia.
Jest piękna przypowie¶ć na temat oddechu – również opisana w Upaniszadach:
„Pięć zmysłów spierało się o to, który z nich jest najlepszy i najważniejszy. Każdy był przekonany o swojej wyższo¶ci. Po rozstrzygnięcie sporu poszły do swego rodzica – Pradżapati i zapytały – Panie, który z nas jest najlepszy? A ten odrzekł – „Ten, którego uj¶cia z ciała pozostawia je w stanie gorszym od najgorszego. Ten jest z Was najlepszy. „ Usłyszawszy to wzrok, słuch, mowa i umysł, jeden po drugim opuszczały człowieka, by po pewnym czasie powrócić i zobaczyć, ze jego ciało, choć uszkodzone i kalekie może wyżyć bez nich.
Gdy oddech miał już, już odlecieć szarpn±ł wszystkimi zmysłami jak koń, ruszaj±c naci±ga cugle i wyrywa kołek, do którego był uwi±zany. Widz±c to, pozostałe zmysły zwróciły się do niego: O Panie, b±dĽ naszym władc±, ty¶ z nas najlepszy i najmocniejszy. Nie opuszczaj nas”
Prana, oddech jest życiem i władc± ciała. Nie ma takiej czynno¶ci organizmu, która by bezpo¶rednio albo po¶rednio nie pozostawała w zwi±zku z funkcj± oddychania.
Według jogi jako¶ć oddychania wywiera decyduj±cy wpływ na długotrwało¶ć życia. Życie jogina mierzy się liczb± oddechów a nie liczb± dni.
Najwięcej technik oddechowych, najdokładniej opisanych znajduje się w ksi±żce „Pranajama sztuka oddychania w jodze” B.K.S. Iyengara.
Układ ksi±żki jest bardzo przejrzysty : pierwszy rozdział zawiera Teorie pranajamay, drugi opisuje pranajamę. W czę¶ci trzeciej zapoznajemy się z Technikami pranajamy, za¶ w ostatnim opisane s± medytacja i sztuka relaksu.
Prana znaczy oddech, oddychanie, życie, witalno¶ć, energia lub siła.
Ayama oznacza rozci±gnięcie, rozprzestrzenienie, rozci±ganie, długo¶ć, wydłużenie lub kontrolę.
Pranajama jest więc wydłużeniem i zatrzymywaniem oddechu.
Na pranajamę składaj± się techniki ¶wiadomego rytmicznego, intensywnego poruszania i rozszerzania narz±dów oddechowych.
Jest to proces składaj±cy się z długiego, ci±głego i delikatnego strumienia wdechu (puraka) wydechu (recaka) i zatrzymania oddechu (kumbhaka)
Puraka pobudza organizm, recka wyrzuca na zewn±trz zanieczyszczone powietrze i toksyny, kumbhaka rozprowadza energie po całym ciele.
Jest wiele subtelnych ruchów w pranajamie np. ¶wiadomie wywoływane delikatne ruchy skóry w przeciwnych kierunkach Wskutek treningów ruchy skóry będ± zsynchronizowane z wdechem, wydechem i zatrzymaniem oddechu.
Iyengar twierdzi, że joga bez pranajamy jest martwa.
W rozdziale teoria pranajamy dzięki rysunkom zapoznajemy się z anatomicznymi aspektami oddychania. Wprowadzone s± również pojęcia zwi±zane z medycyn± indyjsk± takie jak nadi i cakry. Cało¶ć teorii uzupełniaj± wskazówki i porady dotycz±ce pokarmu, zachowania wobec guru.
Dobre wykonywanie pranajamy daje nadzwyczajne korzy¶ci:
* Poprawia układ kr±żenia,
* Ułatwia kr±żenie płynów w narz±dach wewnętrznych,
* Poprawia funkcjonowanie w±troby,
* Poprawia funkcjonowanie nerek, a co za tym idzie zdrowie układu moczowego,
* Pomaga w przemianie materii,
* Wspomaga pracę ¶ledziony
* Powoduje, ze w organizmie przepływa czysta krew,
* Zapobiega chorobom i leczy je
* Neutralizuje kwas mlekowy (zakwasy), umożliwia szybk± regenerację sił
* Zwiększa wigor, witalno¶ć,
* Powoduje, że w głowie praktykuj±cego pojawia się spokój.
Iyengar przestrzega, aby nie wykonywać pranajamy, je¶li nie opanowało się asan. Twierdzi, że ciało musi być wypalone w ogniu asan, aby mogło w pełni do¶wiadczyć ¶wiatła pranajamy.
Dokładne opisy jak siedzieć, jak leżeć w pranajamie, zdjęcia pokazuj±ce sposoby nakładania bandh pozwalaj± poznać pranajamę jako sztukę.
Różnorodne techniki pranajamy pokazuj±, że jest to sztuka bardzo rozwijana przez joginów. Uważno¶ć, ¶wiadomo¶ć s± podstaw± do dobrego odczuwania subtelnych ruchów oddechu przemieszczaj±cego się po bokach ciała, tyłach pleców.
Bez dobrego ustawienia ciała niemożliwe s± ¶avasana i medytacja. St±d wskazówki, jak ustawić ciało do tych praktyk jest bardzo ważny.
W przeszło¶ci autorzy tekstów jogicznych opisywali bardziej efekty pranajamy niż praktyczne zastosowanie. Być może powodem było to, że pranajama była powszechnie praktykowana i większo¶ć ludzi była z ni± zaznajomiona. Ale jak to bywa z przekazem ustnym, nie skodyfikowanym, ulegał mutacjom, zniekształceniom.
Iyengar skodyfikował technikę pranajamy, co jest wielkim darem, przede wszystkim dla ludzi Zachodu, którzy co najwyżej znaj± oddychanie przeponowe.
Nie mniej ksi±żkę Pranajama trudno traktować jako podręcznik do samodzielnej nauki pranajamy.
Czytanie i praktykowanie danej techniki wydaje się być niemożliwe. Czy przeczytać opis, nauczyć się na pamięć i praktykować, czy praktykować kawałek, przeczytać następny fragment i  znów go sprawdzać na sobie?
A gdzie skupienie?
Nie umiałabym nauczyć się pranajamy z ksi±żki.
Do jej przekazu wiedzy ważna jest relacja Guru-Uczeń, co działo się w Indiach i co, wydaje mi się, sugeruje Iyengar zamieszczaj±c rozdział o relacji ucznia i nauczyciela w pierwszej czę¶ci ksi±żki.
Ksi±żkę Pranajama traktuję jak encyklopedię – trzeba mieć w domu, aby w każdej chwili móc zajrzeć, ale uczyć się z tego nie da.

Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl
 
zobacz również:
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Jesienne Ekocuda nadchodz±!

Naturalne kosmetyki polskich i zagranicznych producentów, warsztaty, wykłady, a przede wszystkim możliwo¶ć spotkania miło¶ników eco pod jednym dachem – to wyróżniki Ekocudów – targów kosmetyków naturalnych, które w dniach 25 - 26 listopada odbęd± się w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy w ...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

Eckhart Tolle – sylwetka człowieka, i jego „Potęga teraĽniejszo¶ci”

Z przekazem Eckharta Tolle spotkałam się około 5 lat temu. Absolutnie nic z tego przekazu nie rozumiej±c. Wpadła wtedy w moje ręce ksi±żka "Potęga teraĽniejszo¶ci", która brzmiała jak nie do końca sprecyzowany bełkot. Czytałam i z typowym dla współczesnego człowieka ignoranctwem dla wszystkiego czeg...

Nowe trendy w jodze

To, że joga jest trendy nie ulega w±tpliwo¶ci. Ale moda na jogę zaszła już tak daleko, że zaczęto tworzyć jej bardzo oryginalne, czasem nie do końca z filozofi± jogi zwi±zane odmiany. Ostatnie hity to joga nago, joga z piwem, joga z psem, czy joga pod wod±. Skusiliby¶cie się na któr±¶ z takich lekcj...

Dlaczego jogin miałby zastanowić się zanim wypije kawę?

Otóż picie jednej/ dwóch filiżanek kawy dziennie nie będzie miało większego wpływu na organizm, ale nadużycie już tak. Kawa stanowi sztuczny stymulator, tzn. wtedy kiedy nasz organizm mówi stop - muszę odpocz±ć to po wypiciu kawy może jednak działać dalej. Niejako oszukuję w ten sposób swój organizm...

Kuchnia Pięciu Przemian - Zima

Zima zbliża się wielkimi krokami, w niektórych regionach kraju mieli¶my już nawet przyjemno¶ć ogl±dać ¶nieg. Zaczyna się okres wieczorów poprzeplatanych krótkimi godzinami szarego ¶wiatła. Jak sobie radzić, żeby nie zapa¶ć się w ciemn±, zimow± noc?...

Spaghetti z dyni z różnymi sosami - Pycha!

Dynia makaronowa potrafi zaskoczyć. Najpierw trzeba j± znaleĽć na bazarze. Jest podłużna, kształtem przypomina piłkę do rugby. Na jej skórce maluj± się zielono-żółte abstrakcyjne wzory. Gdy j± przekroimy, ma delikatny, arbuzowy aromat....

Joga kundalini – przebudzenie i opanowanie energii

Mnogo¶ć zajęć, które okre¶lane s± jako różne rodzaje jogi, może już przyprawić o zawrót głowy. W¶ród nich pojawia się kundalini. Samo słowo brzmi magicznie, a jogę kundalini otacza aura tajemnicy. Jest to jednak, wg jej zwolenników i adeptów, esencja jogi, emanacja życiowej energii, która przepływa ...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2017
Następne
PW¦CPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft