Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

poniedziałek, 29 października 2018

Wiktor Morgulec

Książki do jogi dzielą się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wyglądają na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Książki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czegokolwiek nauczyć. Książek na półkę jest cała masa, książek z których można praktycznie skorzystać poznałem w swoim życiu zaledwie kilka. Blisko 10 lat temu trafiła w moje ręce niezwykła pozycja "A chair for yoga" I jest to jedna z tych nielicznych książek, z których się praktycznie korzysta, a nie tylko przyozdabia nimi półki.

Autor, izraelski nauczyciel jogi w tradycji B.K.S Iyengara Eyal Shifroni w liczącym 176 stron podręczniku zawierającym opis 150 asan i 350 zdjęć ujął esencję posługiwania się krzesłem w praktyce jogi.

Bardzo ucieszyła mnie informacja, że zostaje wydana w języku polskim. Książka jest skomponowana w sposób tak przejrzysty i klarowny, że nawet bez wczytywania się osoba praktykująca widzi dokładnie o co chodzi. Opisy są bardzo zwięzłe, a zdjęcia przemyślane, tak żeby nie pozostawiać wątpliwości co do właściwego wykonania. Jest to pozycja obowiązkowa dla nauczycieli jogi, niezastąpiona dla osób zaawansowanych i bardzo pomocna dla osób zupełnie początkujących.

Ktoś może zapytać no dobrze, ale po co komu to krzesło? Nie można normalnie?

Można. Natomiast praktyka z użyciem krzesła jest bardzo efektywna z trzech powodów. Krzesło może być naszym: nauczycielem, pomocnikiem, bądź stymulatorem.

Krzesło jako nauczyciel

Podstawowym wyzwaniem dla osób, które ćwiczą samodzielnie, w domu, bez nauczyciela jest brak korekty. Czy ktoś do ćwiczeń używa książki, płyt dvd, ćwiczy on-line, czy wreszcie sam komponuje swoje zajęcia, konfrontuje się zawsze z tym samym problemem - brak informacji zwrotnej, czy ćwiczenia wykonuje w sposób prawidłowy, czy nie ? Skąd zatem uzyskać obiektywną informację zwrotną? Narzucającym się rozwiązaniem jest lustro, ale lustro może być pomocnym rozwiązaniem dla osób, które już znają pozycje i są w stanie same się skorygować. Dla osób o mniejszym doświadczeniu domowy nauczyciel to cokolwiek co daje trwały, stabilny punkt odniesienia. Może to być ściana, drabinka, framuga drzwi albo...krzesło.

Eyal prezentuje kilkadziesiąt pozycji, których wykonanie z krzesłem daje osobie początkującej bardzo duże prawdopodobieństwo poprawnego wykonania. Krzesło jako nauczyciel to idealne rozwiązanie dla osób początkujących i wszystkich ćwiczących samodzielnie.

Krzesło jako pomocnik

Każdy z nas ma jakieś ograniczenia fizyczne w ciele. Zmiana tych ograniczeń często bywa niemożliwa, a warunkowana jest np. budową anatomiczną. W praktyce oznacza to, że niektóre osoby nie są i nie będą w stanie wykonać klasycznie poprawnej pozycji. W takiej sytuacji potrzebna jest jakaś pomoc. I tutaj ponownie krzesło jest niezastąpione, dając możliwość stopniowego dochodzenia do pozycji.

W książce "Joga z krzesłem" znajdziemy mnóstwo wariantów pozycji dla osób z ograniczeniem ruchowym. W zasadzie każdą pozycję można wykonać wykorzystując do pomocy krzesło. Spośród wszystkich znanych mi pomocy do jogi krzesło ma najbardziej uniwersalne zastosowanie. Idealne rozwiązanie dla wszystkich z ograniczonym zakresem ruchu. Mówiąc inaczej - sztywniacy to narzędzie wprost dedykowane dla Was!

Krzesło jako stymulator

Ten aspekt używania krzesła dotyczy przede wszystkim osób już ćwiczących, które chcą pogłębić praktykę. Trwanie w pozycji przez długi czas w rozluźnieniu, utrzymując zarazem poprawną strukturę pozycji jest bardzo wymagające. I tu znowu z pomocą przychodzi nam krzesło i mnóstwo wariantów pozwalających na zwiększanie zakresu ruchu poprzez rozluźnianie ciała w długim czasie przebywania w asanach. Jako element stymulujący pozwala na bardzo stopniowe doskonalenie pozycji. Do zaawansowanej praktyki rozwiązanie idealne, znacznie bardziej uniwersalne niż np. drabinka, a jednocześnie umożliwiające wykonywanie bardzo wielu wariantów pogłębiających i zwiększających zakres ruchów. Zaawansowani jogin -i to coś dla Was!

Struktura książki jest bardzo prosta. Oszczędny wręcz ascetyczny opis sprzyja skupieniu na meritum - czyli praktyce. Kluczem są porządne, czarno-białe fotografie, co też korzystnie wpływa na koncentrację uwagi. W ksiżce znajdziemy dziewięć rozdziałów. Osiem podzielonych wedle rodzaju pozycji. Mamy zatem: pozycje stojące Utthita Sthiti, siady Upavistha Sthiti, skłony do przodu Paschima Pratana Sthiti, skręty Parivritta Sthiti, pozycje odwrócone Viparita Sthiti, wygicia do tyłu Purva Pratana Sthiti, pozycje na brzuch Udara Akunchana Sthiti, pozycje regenerujące Visranta Sthiti. 9 to krótkie posłowie autora. I jako dodatek: Delikatna praktyka z krzesłem.

Podsumowując gdybym miał wybierać którą książkę do jogi fajnie byłoby mieć po polsku - "Joga z krzesłem" na pewno znalazłaby się w pierwszej trójce.

Polecam

Wiktor Morgulec

Książka do kupienia TUTAJ



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi