Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Po pierwsze joga, po drugie… przyjaĽń

  • ¶roda, 15 marca 2017
  • autor: Marta Akuszewska
  • Ľródło: Wydawnicwto Publicat
Dwie różne kobiety, dwie silne osobowo¶ci, jedna pasja – oto słowa, które najlepiej opisuj± Paulinę Holtz i Ewelinę Godlewsk±, autorki ksi±żki „Po pierwsze joga”, wydanej przez wydawnictwo Publicat. Postanowili¶my zapytać je o pocz±tki i dotychczasowy przebieg ich fascynuj±cej jogowej przygody.
Czy Waszym zdaniem ro¶nie popularno¶ć jogi w Polsce?
E.G.: Ja obserwuję ponowny „boom”. Było lekkie poruszenie kilka lat temu, ale teraz idzie duża fala. Super! O to chodziło. Zależało mi bardzo, żeby ludzi z jog± oswoić, pokazać, że jest ona „fajna”, ba!, fascynuj±ca! Zawsze jednak uważałam, że nie da się nikogo na siłę namówić, trzeba to poczuć. Na zachodzie joga jest modna i nie bałabym się tutaj tego słowa, bo to dobra moda. Nasza ksi±żka „Po pierwsze joga” też od pocz±tku miała być lekka, jasna, radosna, atrakcyjna, dostępna.
P.H.: Zdecydowanie tak! Joga przestała być w ¶wiadomo¶ci ludzi jakim¶ mistycznym, dziwacznym i niebezpiecznym szamaństwem, a stała się wspaniałym remedium na po¶piech i stres. Coraz więcej ludzi zakochuje się w jodze. 
Jak zaczęła się Wasza przygoda z jog±?
Ewelina Godlewska: Ja pierwsze, do¶ć nie¶wiadome kroki stawiałam jeszcze w liceum. Z tego, co pamiętam, nie miałam nawet maty, a lekcje prowadzili piękni Amerykanie z programu ZoneClub prosto z niebiańskiej plaży. Ich atrakcyjno¶ć, jak również to, że szybko zaczęłam zauważać, jak moje ciało się zmienia, sprawiły, że godzinna joga stała się moim rytuałem. Niestety zaniedbałam to i powróciłam na matę dopiero na drugim roku studiów. Ale wtedy zakochałam się już na zawsze. Do tamtej pory mówiłam, że na jogę trafiłam przypadkiem, a dzi¶ wiem, że to przeznaczenie.
Paulina Holtz: I u mnie to był przypadek albo... zrz±dzenie losu. Zależy, kto w co wierzy. Do jogi dojrzewałam dobrych kilka miesięcy, często rozmawiałam o jej zaletach z moj± kosmetyczk±, jogink±. I tak, z miesi±ca na miesi±c coraz czę¶ciej podpytywałam o jakie¶ „ćwiczenia”, które miały pomóc mojemu spiętemu (na pole dance) ciału się zrelaksować. Którego¶ dnia zapytałam o możliwo¶ć chodzenia do niej na zajęcia. I tu los, m±dro¶ć owej koleżanki albo jakie¶ jeszcze inne siły kazały jej polecić mi Ewelinę, wówczas jej współlokatorkę, młodziutk± nauczycielkę jogi. I co się stało? Zaczęła się moja wspólna, kilkuletnia już jogowa podróż. 
Który styl jogi należy do Waszych ulubionych?
E.G.: Szkoliłam się i prowadzę zajęcia głównie w stylu Iyengara, bardzo poci±gało mnie w nim jego d±żenie do zbudowania perfekcyjnej asany. Perfekcyjnej, ale zdrowej, komfortowej, bezpiecznej. Uważam, że to konieczna baza, żeby szukać dalej. Teraz odnajduje się bardziej w Vinyasa i wszelkim flow. Taka energia płynie we mnie po tych 10 latach.
P.H.: W tej kwestii pod±żam za Ewelin± i ¶lepo jej ufam. Nasze temperamenty się zgadzaj±, Ewelina ¶wietnie rozumie moje potrzeby, a ja chętnie się od niej uczę. 
ksi±zka
Czy przyjaĽń ułatwia wspólne ćwiczenie? Czy wspólna pasja jednoczy?
E.G.: Naszym wspólnym spotkaniom jogowym chyba nie ułatwia... Zawsze jest tyle ploteczek i ważnych rzeczy do omówienia, że ćwiczenia to tak przy okazji... Żartuję, oczywi¶cie, pomaga – przede wszystkim następuje ta odżywcza wymiana energii. Obopólna motywacja, swoboda bycia, komfort i zaufanie to warunki rozwoju, doskonalenia się.
P.H.: Tak, jak piszemy w naszej ksi±żce „Po pierwsze joga” – z nauczycielem jogi musisz mieć chemię. Bez tego ta przygoda jest niepełna. Musi być przepływ pozytywnej energii. Ogromnie sobie cenię nasz± relację i wzajemne zaufanie. 
Czy można ćwiczyć z ksi±żk± zamiast pój¶ć na zajęcia z trenerem?
E.G.: Nauka jogi pod czujnym okiem trenera, nauczyciela zawsze jest najlepsz± opcj±, szczególnie na pocz±tku. Ksi±żka będzie wtedy czym¶ w rodzaju ¶ci±gi. Niestety nie wszędzie mamy dostęp do instruktorów i wtedy może ona stać się naszym przewodnikiem. „Po pierwsze joga” jest już od ponad roku na rynku, co chwilę docieraj± do nas informacje od czytelników, że z ni± ćwicz±. To jest najlepsze potwierdzenie, że jej prosty język, rzeczowa tre¶ć i czytelne zdjęcia tworz± spójn± cało¶ć i zachęcaj± do praktyki.
P.H.: Zdecydowanie nic nie zast±pi pracy z trenerem. Jednak często nie mamy do niego dostępu lub nie umiemy sami w domu wymy¶lić sesji treningowej, a mamy potrzebę poćwiczyć. Wtedy ksi±żka bardzo się przydaje. My¶lę, że dokładne wskazówki też mog± być pomocne tam, gdzie instruktor jogi nie tłumaczy wej¶cia w asany zbyt precyzyjnie, a my chcemy zgłębiać nasz± wiedzę. 
Czy Wasi bliscy i znajomi też złapali bakcyla i zaczęli praktykować?
E.G.: Wielu moich znajomych zaczęło ćwiczyć lub zarzekaj± się za każdym razem, kiedy mnie widz±, że to zrobi±. ¦mieję się, że stałam się trochę ich „wyrzutem sumienia”, ale je¶li ma to im pomóc, by... pomogli samym sobie, to mogę ¶nić im się po nocach. Ja przyjęłam strategię pokazywania, jak żyje się z jog±, zachęcania przede wszystkim swoim życiem i wizerunkiem, ale bez narzucania się i namawiania. To działa!
P.H.: Oczywi¶cie! Od pocz±tku ćwiczy z nami moja mama i moja przyjaciółka. Przez te kilka lat przewinęło się sporo znajomych. Niektórzy zostali na długo, inni na krócej. Ale z pewno¶ci± wszyscy, którym bliski jest ruch, patrz±c na moj± pasję i efekty w postaci sprawnego ciała, wykazuj± zainteresowanie jog±. Czasem prosz± o porady. Na zajęciach kettlebells, które prowadzę, zawsze wł±czam elementy jogi do rozgrzewki lub rozci±gania. 
Jak rozwija się Wasza osobista praktyka jogi?
E.G.: Moja ostatnio bardzo! Ale potrzebowałam do tego 4 lat innych sportów, m.in. biegania, crossfitu i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, by znowu stan±ć na macie jako uczennica. Teraz znowu szukam, bawię się, do¶wiadczam, ale mam przy tym większ± rado¶ć, lekko¶ć i odwagę. A jako nauczyciel więcej pewno¶ci i wiary.
P.H.: Dla mnie joga jest jedn± ze sportowych ¶cieżek. ¦wiadomie mówię „sportowych”, a nie duchowych, bo na razie jestem w tym aspekcie raczkuj±ca. Dlatego ciężko mi pisać o rozwoju. Na razie ¶wiadomo¶ć ciała, umiejętno¶ć ł±czenia ruchu z oddechem, wł±czanie elementów jogi do innych treningów oraz możliwo¶ć samodzielnego leczenia się z różnych napięć i dyskomfortów jest tym, co sprawia mi największ± rado¶ć.
Ksi±żka " Po pierwsze joga" doczekała się dodruku. Polecamy !
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Jesienne Ekocuda nadchodz±!

Naturalne kosmetyki polskich i zagranicznych producentów, warsztaty, wykłady, a przede wszystkim możliwo¶ć spotkania miło¶ników eco pod jednym dachem – to wyróżniki Ekocudów – targów kosmetyków naturalnych, które w dniach 25 - 26 listopada odbęd± się w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy w ...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

Eckhart Tolle – sylwetka człowieka, i jego „Potęga teraĽniejszo¶ci”

Z przekazem Eckharta Tolle spotkałam się około 5 lat temu. Absolutnie nic z tego przekazu nie rozumiej±c. Wpadła wtedy w moje ręce ksi±żka "Potęga teraĽniejszo¶ci", która brzmiała jak nie do końca sprecyzowany bełkot. Czytałam i z typowym dla współczesnego człowieka ignoranctwem dla wszystkiego czeg...

Nowe trendy w jodze

To, że joga jest trendy nie ulega w±tpliwo¶ci. Ale moda na jogę zaszła już tak daleko, że zaczęto tworzyć jej bardzo oryginalne, czasem nie do końca z filozofi± jogi zwi±zane odmiany. Ostatnie hity to joga nago, joga z piwem, joga z psem, czy joga pod wod±. Skusiliby¶cie się na któr±¶ z takich lekcj...

Dlaczego jogin miałby zastanowić się zanim wypije kawę?

Otóż picie jednej/ dwóch filiżanek kawy dziennie nie będzie miało większego wpływu na organizm, ale nadużycie już tak. Kawa stanowi sztuczny stymulator, tzn. wtedy kiedy nasz organizm mówi stop - muszę odpocz±ć to po wypiciu kawy może jednak działać dalej. Niejako oszukuję w ten sposób swój organizm...

Kuchnia Pięciu Przemian - Zima

Zima zbliża się wielkimi krokami, w niektórych regionach kraju mieli¶my już nawet przyjemno¶ć ogl±dać ¶nieg. Zaczyna się okres wieczorów poprzeplatanych krótkimi godzinami szarego ¶wiatła. Jak sobie radzić, żeby nie zapa¶ć się w ciemn±, zimow± noc?...

Spaghetti z dyni z różnymi sosami - Pycha!

Dynia makaronowa potrafi zaskoczyć. Najpierw trzeba j± znaleĽć na bazarze. Jest podłużna, kształtem przypomina piłkę do rugby. Na jej skórce maluj± się zielono-żółte abstrakcyjne wzory. Gdy j± przekroimy, ma delikatny, arbuzowy aromat....

Joga kundalini – przebudzenie i opanowanie energii

Mnogo¶ć zajęć, które okre¶lane s± jako różne rodzaje jogi, może już przyprawić o zawrót głowy. W¶ród nich pojawia się kundalini. Samo słowo brzmi magicznie, a jogę kundalini otacza aura tajemnicy. Jest to jednak, wg jej zwolenników i adeptów, esencja jogi, emanacja życiowej energii, która przepływa ...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2017
Następne
PW¦CPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft