Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Po pierwsze joga, po drugie… przyjaĽń

  • ¶roda, 15 marca 2017
  • autor: Marta Akuszewska
  • Ľródło: Wydawnicwto Publicat
Dwie różne kobiety, dwie silne osobowo¶ci, jedna pasja – oto słowa, które najlepiej opisuj± Paulinę Holtz i Ewelinę Godlewsk±, autorki ksi±żki „Po pierwsze joga”, wydanej przez wydawnictwo Publicat. Postanowili¶my zapytać je o pocz±tki i dotychczasowy przebieg ich fascynuj±cej jogowej przygody.
Czy Waszym zdaniem ro¶nie popularno¶ć jogi w Polsce?
E.G.: Ja obserwuję ponowny „boom”. Było lekkie poruszenie kilka lat temu, ale teraz idzie duża fala. Super! O to chodziło. Zależało mi bardzo, żeby ludzi z jog± oswoić, pokazać, że jest ona „fajna”, ba!, fascynuj±ca! Zawsze jednak uważałam, że nie da się nikogo na siłę namówić, trzeba to poczuć. Na zachodzie joga jest modna i nie bałabym się tutaj tego słowa, bo to dobra moda. Nasza ksi±żka „Po pierwsze joga” też od pocz±tku miała być lekka, jasna, radosna, atrakcyjna, dostępna.
P.H.: Zdecydowanie tak! Joga przestała być w ¶wiadomo¶ci ludzi jakim¶ mistycznym, dziwacznym i niebezpiecznym szamaństwem, a stała się wspaniałym remedium na po¶piech i stres. Coraz więcej ludzi zakochuje się w jodze. 
Jak zaczęła się Wasza przygoda z jog±?
Ewelina Godlewska: Ja pierwsze, do¶ć nie¶wiadome kroki stawiałam jeszcze w liceum. Z tego, co pamiętam, nie miałam nawet maty, a lekcje prowadzili piękni Amerykanie z programu ZoneClub prosto z niebiańskiej plaży. Ich atrakcyjno¶ć, jak również to, że szybko zaczęłam zauważać, jak moje ciało się zmienia, sprawiły, że godzinna joga stała się moim rytuałem. Niestety zaniedbałam to i powróciłam na matę dopiero na drugim roku studiów. Ale wtedy zakochałam się już na zawsze. Do tamtej pory mówiłam, że na jogę trafiłam przypadkiem, a dzi¶ wiem, że to przeznaczenie.
Paulina Holtz: I u mnie to był przypadek albo... zrz±dzenie losu. Zależy, kto w co wierzy. Do jogi dojrzewałam dobrych kilka miesięcy, często rozmawiałam o jej zaletach z moj± kosmetyczk±, jogink±. I tak, z miesi±ca na miesi±c coraz czę¶ciej podpytywałam o jakie¶ „ćwiczenia”, które miały pomóc mojemu spiętemu (na pole dance) ciału się zrelaksować. Którego¶ dnia zapytałam o możliwo¶ć chodzenia do niej na zajęcia. I tu los, m±dro¶ć owej koleżanki albo jakie¶ jeszcze inne siły kazały jej polecić mi Ewelinę, wówczas jej współlokatorkę, młodziutk± nauczycielkę jogi. I co się stało? Zaczęła się moja wspólna, kilkuletnia już jogowa podróż. 
Który styl jogi należy do Waszych ulubionych?
E.G.: Szkoliłam się i prowadzę zajęcia głównie w stylu Iyengara, bardzo poci±gało mnie w nim jego d±żenie do zbudowania perfekcyjnej asany. Perfekcyjnej, ale zdrowej, komfortowej, bezpiecznej. Uważam, że to konieczna baza, żeby szukać dalej. Teraz odnajduje się bardziej w Vinyasa i wszelkim flow. Taka energia płynie we mnie po tych 10 latach.
P.H.: W tej kwestii pod±żam za Ewelin± i ¶lepo jej ufam. Nasze temperamenty się zgadzaj±, Ewelina ¶wietnie rozumie moje potrzeby, a ja chętnie się od niej uczę. 
ksi±zka
Czy przyjaĽń ułatwia wspólne ćwiczenie? Czy wspólna pasja jednoczy?
E.G.: Naszym wspólnym spotkaniom jogowym chyba nie ułatwia... Zawsze jest tyle ploteczek i ważnych rzeczy do omówienia, że ćwiczenia to tak przy okazji... Żartuję, oczywi¶cie, pomaga – przede wszystkim następuje ta odżywcza wymiana energii. Obopólna motywacja, swoboda bycia, komfort i zaufanie to warunki rozwoju, doskonalenia się.
P.H.: Tak, jak piszemy w naszej ksi±żce „Po pierwsze joga” – z nauczycielem jogi musisz mieć chemię. Bez tego ta przygoda jest niepełna. Musi być przepływ pozytywnej energii. Ogromnie sobie cenię nasz± relację i wzajemne zaufanie. 
Czy można ćwiczyć z ksi±żk± zamiast pój¶ć na zajęcia z trenerem?
E.G.: Nauka jogi pod czujnym okiem trenera, nauczyciela zawsze jest najlepsz± opcj±, szczególnie na pocz±tku. Ksi±żka będzie wtedy czym¶ w rodzaju ¶ci±gi. Niestety nie wszędzie mamy dostęp do instruktorów i wtedy może ona stać się naszym przewodnikiem. „Po pierwsze joga” jest już od ponad roku na rynku, co chwilę docieraj± do nas informacje od czytelników, że z ni± ćwicz±. To jest najlepsze potwierdzenie, że jej prosty język, rzeczowa tre¶ć i czytelne zdjęcia tworz± spójn± cało¶ć i zachęcaj± do praktyki.
P.H.: Zdecydowanie nic nie zast±pi pracy z trenerem. Jednak często nie mamy do niego dostępu lub nie umiemy sami w domu wymy¶lić sesji treningowej, a mamy potrzebę poćwiczyć. Wtedy ksi±żka bardzo się przydaje. My¶lę, że dokładne wskazówki też mog± być pomocne tam, gdzie instruktor jogi nie tłumaczy wej¶cia w asany zbyt precyzyjnie, a my chcemy zgłębiać nasz± wiedzę. 
Czy Wasi bliscy i znajomi też złapali bakcyla i zaczęli praktykować?
E.G.: Wielu moich znajomych zaczęło ćwiczyć lub zarzekaj± się za każdym razem, kiedy mnie widz±, że to zrobi±. ¦mieję się, że stałam się trochę ich „wyrzutem sumienia”, ale je¶li ma to im pomóc, by... pomogli samym sobie, to mogę ¶nić im się po nocach. Ja przyjęłam strategię pokazywania, jak żyje się z jog±, zachęcania przede wszystkim swoim życiem i wizerunkiem, ale bez narzucania się i namawiania. To działa!
P.H.: Oczywi¶cie! Od pocz±tku ćwiczy z nami moja mama i moja przyjaciółka. Przez te kilka lat przewinęło się sporo znajomych. Niektórzy zostali na długo, inni na krócej. Ale z pewno¶ci± wszyscy, którym bliski jest ruch, patrz±c na moj± pasję i efekty w postaci sprawnego ciała, wykazuj± zainteresowanie jog±. Czasem prosz± o porady. Na zajęciach kettlebells, które prowadzę, zawsze wł±czam elementy jogi do rozgrzewki lub rozci±gania. 
Jak rozwija się Wasza osobista praktyka jogi?
E.G.: Moja ostatnio bardzo! Ale potrzebowałam do tego 4 lat innych sportów, m.in. biegania, crossfitu i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, by znowu stan±ć na macie jako uczennica. Teraz znowu szukam, bawię się, do¶wiadczam, ale mam przy tym większ± rado¶ć, lekko¶ć i odwagę. A jako nauczyciel więcej pewno¶ci i wiary.
P.H.: Dla mnie joga jest jedn± ze sportowych ¶cieżek. ¦wiadomie mówię „sportowych”, a nie duchowych, bo na razie jestem w tym aspekcie raczkuj±ca. Dlatego ciężko mi pisać o rozwoju. Na razie ¶wiadomo¶ć ciała, umiejętno¶ć ł±czenia ruchu z oddechem, wł±czanie elementów jogi do innych treningów oraz możliwo¶ć samodzielnego leczenia się z różnych napięć i dyskomfortów jest tym, co sprawia mi największ± rado¶ć.
Ksi±żka " Po pierwsze joga" doczekała się dodruku. Polecamy !
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jogowe przygotowanie do wyj¶cia na stok. Ferie z jog± 2018!

U progu sezonu narciarskiego przypominamy jakie korzy¶ci przynosi praktyka jogi dla narciarzy. ...

Kiedy mój umysł będzie w pełni elastyczny…?

Można by długo rozpisywać się o elastyczno¶ci ciała – metod na jej osi±gnięcie jest wiele i o ile będziemy systematyczni i konsekwentni osi±gniemy ten cel bez większego wysiłku – wszystko zależy od chęci i nastawienia. Nieco inaczej sprawa wygl±da z najważniejszym narz±dem sprawuj±cym ko...

Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft