Książka " Słuchaj, medytacja jest...z o. Janem Berezą rozmowa post mortem" Polecamy!
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Książka " Słuchaj, medytacja jest...z o. Janem Berezą rozmowa post mortem" Polecamy!

piątek, 5 lutego 2016

Justyna Moćko

Ojca Jana Berezy nie trzeba nikomu, kto praktykuje medytację, przedstawiać. Benedyktyn, propagator medytacji chrześcijańskiej, założyciel w 1988 r Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu. Obecnie wyszła książka post mortem "Słuchaj, medytacja jest…" Bardzo polecamy!

Ojciec Jan Bereza (1955 - 2011) to wybitna postać w kościele. Niestandardowe zainteresowania, otwarty umysł, nowatorskie działania.

W czasie studiów w Akademii Teologii Katolickiej oprócz zgłębiania filozofii klasycznej i indyjskiej (u Leona Cyborana) śpiewał w Chórze. Jako tenor przez pięć zjechał całą Europę.
Potem wrócił do swojej pasji - fotografii - skończył Technikum Fotograficzne. Robił zdjęcia artystom w legendarnym klubie Riwiera Remont i Stodole. Fotografował między innymi Daab, Kryzys, Maanam. Jeździł z nimi w trasy koncertowe. Jego zdjęcia są m.in. w albumie Kory, ale miał też kilka wystaw i publikacje w pismach muzycznych.
Praktykował też zen - był jednym z pierwszych uczniów Philipa Kappleau, nauczyciela, który przyjeżdżał do Polski.
Pod koniec lat 70-tych podróżował po Indiach.
W latach 80 -tych organizował spotkania z przedstawicielami politycznego podziemia, wydawał gazetki.
Nieprzyjemny kontakt z Służbami Bezpieczeństwa skłonił go do rewizji własnego życia. W 1982 roku u z kilkoma ciuchami, książkami, sprzętem fotograficznym i poduszką do medytacji pod pachą wszedł do klasztoru Benedyktynów w Lubiniu, by zostać na stałe. Po dwóch latach złożył pierwsze śluby czasowe, po pięciu - wieczyste.
Rozpoczął studia w Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Po czterech latach otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Jerzego Stroby.

W Lubiniu odkrył, że medytacja nie jest czymś obcym w katolickiej tradycji, ale tylko czyś zapomnianym.
W 1988 r poprowadził pierwsze wspólne medytacje poprowadził w gronie przyjaciół. Z czasem przekształciło się to w cykl spotkań w każdy czwarty weekend miesiąca. Aż grono sympatyków starej praktyki modlitewnej stało się tak duże, że powstał w Lubiniu Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej, do którego do dziś zjeżdżają ludzie z całej Polski i nie tylko i za którego sprawą powstało kilkanaście podobnych grup medytacyjnych w Polsce.

Od 1998 był członkiem Komitetu Episkopatu Polski do Spraw Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Dzięki jego otwartości klasztor w Lubiniu, pewnie jako jedyny taki w Polsce gościł dziesiątki hinduskich guru, tybetańskich lamów i mistrzów Zen. Byli tam między innymi Dalaj Lama, Roshi Kwong.

Obecnie raz, dwa razy w roku organizowana jest sesja w dialogu z buddystami tradycji zen Soto.

Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej kierował do 2006 r, obecnie prowadzi go Ojciec Maksymilian Nawara, jeden z pierwszych uczestników sesji.

Dużo podróżował, pisał, spotykał się, opowiadał o tym, co dzieje się w Lubiniu.
Pojechał znów do Indii i to była już inna podróż - duchowa podróż mnicha do innych mnichów. Odwiedzał tybetańskie klasztory w Indiach, ale i tamtejszych chrześcijan. Kiedy mówił, że jest mnichem chrześcijańskim i zna Dalaj Lamę był serdecznie przyjmowany przez mnichów z każdego innego wyznania.

Napisał m.in.: Sztuka codziennego życia (1997), Myśli codziennego umysłu (2007), Posty i tosty (z Ewą Awdziejczyk) (2010), był autorem haseł Leksykonu wielkich teologów XX/XXI wieku (wyd. Biblioteka "Więzi" - 2004)

Zmarł po ciężkiej chorobie 20 lutego 2011 r

Po latach napisał: ,,W moim nie pozbawionym burz życiu udało mi się odkryć, że najbardziej potrzebna jest nam cisza, cisza, która przemienia nasze życie".

Obecnie wyszła książka "Słuchaj, medytacja jest Z Ojcem Janem Berezą rozmowa post mortem"

Ojciec Maksymilian Nawara i Dariusz Hybel dokonali iście benedyktyńskiej pracy zbierając, systematyzując i przekazując nauki o. Jana o medytacji i jej praktyce w Lubiniu.
Niektóre z zamieszczonych tekstów nigdy nie były publikowane. O. Jan nie dokonał syntetycznego przedstawienia tego, czym dla niego jest medytacja chrześcijańska.
Książka jest wyrazem wdzięczności wobec niego i jego nauczania. To nie książka o nim, ale o medytacji, gdyż O. Jan położył fundament pod ruch medytacyjny w Polsce.

Książka zawiera dwa zasadnicze tematy: praktyka medytacyjna, ta część opowiada o jej początkach w Polsce oraz dialog międzyreligijny, którego o. Jan był pionierem.

Książka została wydana przez klasztor, więc możliwość jej zakupu istnieje jedynie w klasztorze, internetowo poprzez stronę www.lubin-medytacje.pl, lub przy okazji promocyjnych wykładów, które odbywać się będą na terenie całej Polski.

Najbliższe spotkanie organizowane jest 8 lutego 2016 r, u Dominikanów w Warszawie na Służewie.

Linki do artykułów/wywiadów z Ojcem Berezą.

http://www.deon.pl/czytelnia/czasopisma/tygodnik-powszechny/art,75,modl-sie-pracuj-i-nie-martw-sie.html

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi