Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Listy do Małgosi Jabłoń kwitnie zawsze. Artur Cie¶lar. Wyj±tkowa ksi±żka już w księgarniach!

  • ¶roda, 20 maja 2015
Odej¶cie bliskiej osoby, to jedno z najtrudniejszych do¶wiadczeń. Ludzie staraj± się z nim uporać na różne sposoby. Artur Cie¶lar, po odej¶ciu Małgorzaty Braunek, z któr± przyjaĽnił się przez wiele lat, zacz±ł pisać do niej listy. 

Ich codziennym rytuałem była poranna rozmowa telefoniczna. Gdy Małgorzaty zabrakło, te listy zast±piły mu codzienne dyskusje z ni±. W listach tych wspomina ostatni rok jej życia, rozmowy z ni± i - odej¶cie.

To nie tylko ¶wiadectwo żałoby. To ¶wiadectwo ludzkich uczuć – trwalszych niż ¶mierć.

To rozmowa, w której druga osoba milczy i wykazuje się – tak, jak to bywa w relacji przyjaciół – umiejętno¶ci± słuchania. A pisz±cemu – pozwala uporać się z brakiem odpowiedzi.
 
Zdarzaj± się ¶mierci piękne, pełne znaczenia, którym towarzyszy rodzaj otwarto¶ci i ¶wietlisto¶ci. Zdarzaj± się też ¶mierci trudne, pod znakiem bólu; długotrwałe, z naszego punktu widzenia bezsensowne agonie, tocz±ce się w cieniu rozpaczliwej walki z nienazwan± i nieprzekupn± Sił±. Jedno może nas napawać względnym optymizmem – sama ¶mierć nie trwa nigdy tak długo, jak długo trwało życie. Ale też prawd± jest, że po niej nic już nie wygl±da tak samo.
 Ta ksi±żka jest zapisem żałoby – stanu, który przeżywamy, gdy tracimy blisk± nam osobę, w moim wypadku – przyjaciółkę. Nie pierwsz± zreszt±, któr± zabrał mi rak. Jednak wyj±tkow± i jedyn± w swoim rodzaju, której pamięć chciałbym kultywować.
„Listy do Małgosi. Jabłoń kwitnie zawsze” to zapis wspomnień i my¶li, które tej żałobie towarzyszyły. Spisane staj± się dobrym, ciepłym domem. Je¶li w tych listach, które pisałem do osoby nieżyj±cej, choć nadal we mnie żywej, kto¶ znajdzie dla siebie odrobinę egzystencjalnej otuchy, będę spełniony.
 
Moja żałoba nie dokonywała się ani w rozpaczy ani w niezgodzie, co uważam za swoiste błogosławieństwo. Kto wie, czy wła¶nie to nie jest najpiękniejszym prezentem, jaki otrzymałem od Małgosi Braunek? Jej ¶mierć jeszcze bardziej otworzyła mnie na drogocenno¶ć czasu, który został nam dany, i ciała, które wszyscy, bez wyj±tku, kiedy¶ pozostawimy.
Małgosia należała do wszystkich tych, którzy j± kochali, cenili, którzy się na niej wzorowali, a zainspirowani jej przykładem stawali się odważniejsi w swoich życiowych wyborach. W tym sensie była naszym wspólnym dobrem. I każdy miał z ni± własn±, osobist± relację.
Dla mnie Izabela Łęcka, Oleńka, przyjaciółka, także na drodze duchowej, m±dra i dobra, pełna życzliwo¶ci kobieta, z zawsze otwartym sercem. Dla innych także żona, matka, babcia. Dla wszystkich – wła¶cicielka najpiękniejszego w Polsce u¶miechu, który już na zawsze zachowamy w sercach.
Poniedziałek, 23 czerwca 2014
– Jadę do Małgosi – rzuciłem do Darka.
Zawsze tak mówiłem: idę do Małgosi, jadę do Małgosi… na medytacje, pogadać, pobyć, powygrzewać się w Twoim cieple. I jechałem do Was obojga, do Małgosi i Andrzeja – moich przyjaciół.
Dzisiaj potrzebowałem być z Andrzejem, z Twoimi uczniami.
Przez pierwsz± godzinę siedzieli¶my w zazen. Ciszę przecinały porywy wiatru, które szarpały gałęziami starej czere¶ni na wszystkie strony ¶wiata. „Wiatr, pneuma”, pomy¶lałem. Zupełnie jakby się drzewa Tobie kłaniały. Niebo skrzyło się fantastycznie, co można było dostrzec mimo opuszczonych słomianych mat w oknach zendo. Krzew hortensji rosn±cy tuż przy wej¶ciu falował jak kępa nadmorskiej trawy. Moim umysłem także targały wiatry rozbieganych my¶li. Obrazy płynnie przechodziły jeden w drugi. Obrazy z Tob± na pierwszym planie, kadry z pisania ksi±żki, potem podróżowania z ni± po Polsce, fragmenty rozmów, głosy.
Głos… Barwę twego głosu wyraĽnie słyszę.
Wierciłem się niemożebnie na poduszce medytacyjnej, która raz wydawała mi się zbyt twarda, innym razem za miękka. Istna paranoja znana wysiadywaczom buddy w sobie, ludziom, którzy z medytacji uczynili swoj± drogę.
„Wszystko posiada naturę Buddy”, mówiła¶. Więc i Twoja ¶mierć także? Czy w ¶mierci, umieraniu, przeminięciu raz na zawsze, zawiera się błogosławieństwo buddów, m±dro¶ć wszech¶wiata, miło¶ć i kochanie?
Czy tylko tyle rozumiem z tego zdania?
Na macie, na której zawsze siedziała¶, tej po¶rodku zendo, leżały bukiety białych kwiatów, które przynie¶li Twoi uczniowie. Co jaki¶ czas kto¶ podchodził i zanim zasiadł do medytacji, kłaniał się temu miejscu, Tobie się kłaniał, w ge¶cie gasho – ze złożonymi dłońmi, by potem w milczeniu zasi±¶ć na swojej macie.
Żałobne milczenie, pomy¶lałem. Żałoba? Nie. Ty by¶ tego nie chciała. Ostatnia rzecz, jakiej by¶ sobie życzyła, to czyj¶ smutek z Twojego powodu.
Ale to się stało.
Dzi¶ rano.
Odeszła¶.
Można się tylko ucieszyć tym, że już nie cierpisz. Choć los oszczędził Ci największego bólu, jaki zdarza się w przebiegu raka, takiego, z którym nie radz± sobie lekarze, to jednak cierpiała¶. Wiem to.
Znów liczę oddechy: jeden, dwa, trzy… Niespokojne oddechy w Zatoce Żalu i w Delcie Niezgody. Za oknem coraz dynamiczniej. Silny wiatr. W końcu uległy mu chmury. Słońce rozbłysło z tak± sił±, że poja¶niało na zewn±trz i wewn±trz zendo. Wszystko jakby u¶miechnęło się dokoła. Ożywiło. U¶miech to przecież oznaka życia.
Ty zamieszkała¶ wła¶nie w u¶miechu. Więc żyjesz nadal w u¶miechach innych istot.
 
Artur Cie¶lar - filolog romanista, pisarz, reportażysta, podróżnik. Jego dewiza brzmi: ¶wiat zapisany i sfotografowany umiera wolniej. Interesuje się kultur± i duchowo¶ci± Wschodu, w teorii i w praktyce. Pisze, fotografuje, maluje obrazy, projektuje wnętrza inspiruj±c się estetyk± Azji.
Na jego rozwój duchowy miały wpływ trzy postaci – tybetański lama Tenga Rinpocze, Ryotan Tokuda Roshi, mistrz zen i lekarz medycyny chińskiej, oraz Bert Hellinger, niemiecki terapeuta.
Autor ksi±żek: Kobieta metafizyczna, Czarny kot noc±, Tajemnicza Wyspa Wielkanocna, Wschód i Zachód. Spotkania, Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko – rozmowa z Małgorzat± Braunek, Kobieta metamuzyczna, Życie to podróż to ocean – rozmowa z Juli± Hartwig.
Listy do Małgosi. Jabłoń kwitnie zawsze. Artur Cie¶lar
Wydanie: I
Wydawnictwo Zwierciadło 
Oprawa: twarda
Format: 150 x 205 mm
Liczba stron: ok. 232
ISBN: 978-83-64776-42-7
Portal joga-joga obj±ł patronat medialny nad t± ksi±żk±.
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Jesienne Ekocuda nadchodz±!

Naturalne kosmetyki polskich i zagranicznych producentów, warsztaty, wykłady, a przede wszystkim możliwo¶ć spotkania miło¶ników eco pod jednym dachem – to wyróżniki Ekocudów – targów kosmetyków naturalnych, które w dniach 25 - 26 listopada odbęd± się w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy w ...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

Eckhart Tolle – sylwetka człowieka, i jego „Potęga teraĽniejszo¶ci”

Z przekazem Eckharta Tolle spotkałam się około 5 lat temu. Absolutnie nic z tego przekazu nie rozumiej±c. Wpadła wtedy w moje ręce ksi±żka "Potęga teraĽniejszo¶ci", która brzmiała jak nie do końca sprecyzowany bełkot. Czytałam i z typowym dla współczesnego człowieka ignoranctwem dla wszystkiego czeg...

Nowe trendy w jodze

To, że joga jest trendy nie ulega w±tpliwo¶ci. Ale moda na jogę zaszła już tak daleko, że zaczęto tworzyć jej bardzo oryginalne, czasem nie do końca z filozofi± jogi zwi±zane odmiany. Ostatnie hity to joga nago, joga z piwem, joga z psem, czy joga pod wod±. Skusiliby¶cie się na któr±¶ z takich lekcj...

Dlaczego jogin miałby zastanowić się zanim wypije kawę?

Otóż picie jednej/ dwóch filiżanek kawy dziennie nie będzie miało większego wpływu na organizm, ale nadużycie już tak. Kawa stanowi sztuczny stymulator, tzn. wtedy kiedy nasz organizm mówi stop - muszę odpocz±ć to po wypiciu kawy może jednak działać dalej. Niejako oszukuję w ten sposób swój organizm...

Kuchnia Pięciu Przemian - Zima

Zima zbliża się wielkimi krokami, w niektórych regionach kraju mieli¶my już nawet przyjemno¶ć ogl±dać ¶nieg. Zaczyna się okres wieczorów poprzeplatanych krótkimi godzinami szarego ¶wiatła. Jak sobie radzić, żeby nie zapa¶ć się w ciemn±, zimow± noc?...

Spaghetti z dyni z różnymi sosami - Pycha!

Dynia makaronowa potrafi zaskoczyć. Najpierw trzeba j± znaleĽć na bazarze. Jest podłużna, kształtem przypomina piłkę do rugby. Na jej skórce maluj± się zielono-żółte abstrakcyjne wzory. Gdy j± przekroimy, ma delikatny, arbuzowy aromat....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2017
Następne
PW¦CPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft