Warto przeczytać: Joga. Ilustrowany przewodnik anatomiczny. Leslie Kaminoff
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Warto przeczytać: Joga. Ilustrowany przewodnik anatomiczny. Leslie Kaminoff

piątek, 28 listopada 2014

Paulina Szpargała

Asany z perspektywy anatomii, to nie tylko suche obrazy mięśni i ścięgien. Funkcjonalne ujęcie pozwala spojrzeć na praktykę "od środka" i szczegółowo poznać pracę jaką wykonujemy w pozycjach. Na poziomie struktury naszego ciała, podczas praktyki, angażujemy wszystkie układy i narządy, warto poznać które grupy mięśni aktywizujemy mniej, a które bardziej podczas konkretnej asany.

Jak już na wstępie pisze sam autor:

"Niniejsza książka z całą pewnością nie jest wyczerpującym i kompletnym studium ludzkiej anatomii ani obszernej nauki jogi (…). Moim zamiarem było przedstawienie tych szczegółów anatomii, które uznałem za kluczowe, najbardziej wartościowe i użyteczne dla praktykujących jogę, zarówno uczniów, jak i nauczycieli."

Praktykujący jogę od 20 lat po anatomicznej przestrzeni asan. Publikacja ważna dla każdej osoby zainteresowanej szczegółową pracą mięśni podczas ćwiczeń. Z bogactwa informacji, autor wyłowił te najistotniejsze do zrozumienia mechanizmów funkcjonowania aparatu ruchu.

Ponieważ najgłębsze oblicze jogi opiera się na świadomości subtelnych doznań w przestrzeni własnego ciała, warto zadbać także o fundamentalną znajomość budowy układu kostno-szkieletowego. Choć nie dla wszystkich osób praktykujących jogę takie organoleptyczne ujęcie asan może być inspirujące, to z pewnością dla wielu miłośników jogi, przewodnik będzie odkrywczym materiałem, dostarczającym niezbędnej i przydatnej w praktyce wiedzy.

Znajomość struktury ciała, gruntuje poczucie bezpieczeństwa i poszerza horyzont poznawczy, chociażby na związek oddechu z kręgosłupem. Między innymi temu zagadnieniu autor poświęca wiele uwagi. W rozdziale , poprzez analizę: podstawowej jednostki życia - komórki, mechanizmów oddechu, roli przepony i połączeń narządów odpowiedzialnych za wymianę tlenową, szczegółową prezentację mięśni zaangażowanych w proces oddychania zbliżamy się do meritum - ostatecznego celu treningu oddechowego w jodze, jakim jest uwolnienie organizmu z nawykowych i dysfunkcyjnych ograniczeń.

"Praktyka jogi prowadzi do bardziej zintegrowanego, zrównoważonego oddychania, dzięki temu, że naucza ciało swobodnego reagowania na wymogi związane z poszczególnymi pozycjami oraz czynnościami wykonywanymi na co dzień."

JOGA I KRĘGOSŁUP, to część publikacji skrupulatnie omawiająca budowę kręgosłupa, bogato ilustrująca poszczególne kręgi i więzadła. Rodzaje ruchów kręgosłupa: zgięcie, wyprost, rotacja osiowa (skręt), zgięcia boczne oraz tzw. rozciąganie osiowe zostały przybliżone poprzez krzywizny pierwotne i wtórne, które możemy u siebie zaobserwować nie tylko podczas praktyki asan, ale także przy wykonywania codziennych czynności. Z perspektywy kręgosłupa zostały przeanalizowane wygięcia w tył, skłony w przód, ruchy boczne i skręty. W nawiązaniu do rozciągnięcia osiowego, autor podkreśla znaczenie bandh i mahamudry, tak istotnych dla całkowitego połączenia asan i pranayamy.

Aby dodatkowe, które autor uznał za istotne wyczulają na elementarne kwestie, które czasem mogą umykać naszej uwadze.

Największym atutem książki (w moim odczuciu) jest klarowne zobrazowanie każdej z asan z uwzględnieniem mięśni i stawów najintensywniej w nich pracujących. opatrzone dokładnym opisem oraz deskrypcje samych asan z perspektywy anatomicznej są cennym źródłem wiedzy zdobytej przez autora na bazie własnej, wieloletniej praktyki jogi oraz działalności naukowej.

Paulina Szpargała
paulina@joga-joga.pl
Największy wybór akcesoriów do jogi >>
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi