Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga. Miedzy ziemi± a niebem. Jurek Jagucki. Recenzja ksi±żki. Justyna Moćko

  • niedziela, 10 marca 2013
  • autor: Justyna Moćko
Nawet uczniowie Jurka, którym podobnie jak mnie, wydawało się, że wszystko wiem o swoim nauczycielu, znajd± w ksi±żce wiele nowych i ciekawych informacji.
„Joga. Miedzy ziemi± a niebem” jest wywiadem rzek± Joanny Pawłowicz z Jurkiem Jaguckim. To druga pozycja z serii siedmiu ksi±żek o niezwykłych ludziach i niezwykłych terapiach pod wspólnym tytułem „Pasje życia” . Joanna jest uczennic± Jurka i szczecińsk± pisark±, dziennikark±.
 
Dobrze, że powstała ksi±żka, w której Jurek opowiada o jodze i o sobie. Jest jednym z pierwszych nauczycieli jogi w Polsce a na pewno pierwszym i jedynym etatowym instruktorem w PRL.
Bo Jurek praktykuje jogę od 1981 i jego historia to, bez przesady, dzieje jogi w naszym kraju.
Opowiada o pionierskich, siermiężnych czasach PRL, kiedy to słowo joga niosło za sob± niepokoj±cy powiew orientu, działalno¶ci w TKKF, z którego wywodz± się również inni prekursorzy jogi w Polsce i swoim zetknięciu się z jog± Iyengara. Tej metodzie pozostał wierny do dzi¶.
Szczerze mówi o swoich nauczycielach jogi i pocz±tkowo trudnym kontakcie z najważniejszym nauczycielem – Iyengarem.
Ale, jak wspomina, najważniejszymi nauczycielami s± uczniowie – lustra, w których codziennie się ogl±da. „Maj± różne charaktery, różne zachowania, ubiory, zapachy, fryzury, kolory włosów, oczu i spotykanie się z nimi jest dla mnie niesamowitym darem Wymaga to ogromnej zgody i akceptacji tego, że s± oni tacy, tacy jacy s±, że życie jest jakie jest.”
Bardzo otwarcie opowiada o swoim życiu, które, zanim się zetkn±ł z jog±, było rozedrgane i chaotyczne. Zaangażowanie w praktykę, prowadzenie własnej szkoły jogi nazwanej dla potrzeb instytucjonalnych O¶rodkiem Regeneracji Cisz± pozwoliło mu odnaleĽć swoj± drogę.
Nie bez znaczenia były też treningi psychologiczne, gdzie poznał medytację, któr± również nieprzerwanie praktykuje od ponad 30 lat.
Oprócz swojej historii, Jurek przybliża nam pojęcia zwi±zane z tradycj± indyjsk±, buddyzmem, uważno¶ci± – trzema tematami, którymi fascynuje się, choć lepiej byłoby powiedzieć – żyje.
To, co ja odbieram jak± niezwykł± warto¶ć tej ksi±żki to to, że nie znajdziemy tu definicji przeczytanych u innych, cytatów czy zapożyczeń.
To, co mówi jest przemy¶lan±, przeżyt±, przetrawion±, bardzo spójn± własn± teori± jogi, medytacji a nawet ¶wiata przekazan± jako Życie. Jurka życie.
Bo Jurek żyje praktyk± i dla praktyki, bynajmniej nie odosabniaj±c się i nie izoluj±c od ¶wiata. Wręcz przeciwnie, jest ojcem 3 chłopców 1 dziewczynki.
 
Czym dla Jurka jest joga? Jest „prób± powrotu do naszej pierwotnej natury”.
Jakie daje korzy¶ci – „dostęp do naszej wewnętrznej m±dro¶ci ukrytej gdzie¶ głęboko pod warstwami codziennych spraw, zabiegania, zmęczenia, stresów, zmartwień. To jest takie ¶wiatełko, które każdy nosi w sobie, a z którego istnienia często nie zdaje sobie sprawy. Aby do niego dotrzeć trzeba trochę ciszy i spokoju, takiego chwilowego skupienia się na sobie.”
Praktyka jogi i medytacji zen nie wyklucza się. Mimo, że s± to zupełnie inne tradycje. Jurek tłumaczy to tak: "Je¶li rozumiemy jogę jako proces, który ma nas przywracać Naturze, to Medytacja pozwala odrzucić to, co nas od tej Natury oddziela – przede wszystkim ¶wiat naszych my¶li.” I „To jest cały sekret zen i cały sekret jogi – przeżyć każd± chwilę uważnie”
To tylko niektóre próby zdefiniowania swojej praktyki. Mówi też o swoim rozumieniu uważno¶ci, współodczuwania, miło¶ci, mantry itd. – po swojemu obja¶nia duchowy ¶wiat praktyki.
 Na obchodach 30 lecia Szkoły Jurka i Ałły Jaguckich miałam przyjemno¶ć ogl±dać pokaz asan w wykonaniu Jurka.
To nie były asany zapieraj±ce dech w piersiach. W Warszawie w wykonaniu młodych nauczycieli jogi widziałam bardziej efektowne pokazy. 
Ale nigdy wcze¶niej nie widziałam nikogo, kto byłby tak bardzo w asanie. I nie chodzi o poziom skupienia. Chodzi o bycie tym. Bycie w tej chwili. 
To była codzienna praktyka Jurka.
Zupełnie inaczej mówi o jodze nauczyciel, który nawet być może przestudiował mnóstwo ksi±g, ma spor± wiedzę, któr± potrafi dobrze wyłożyć słuchaj±cym (teoretyk).
Zupełnie inaczej słucha się kogo¶, kto sporo praktykuje i dużo wie o tym, jakie ustawienie ciała daje najlepsze efekty (formalista). A zupełnie inaczej mówi nauczyciel, który to wszystko przeżył, przetrawił, zastosował w sobie i na sobie, głęboko zinternalizował. (Praktyk).
Dlatego to, co mówi Jurek Jagucki trafia do serca. Czuć w tym prawdę. Głębok± prawdę człowieka, który dokładnie wie, co mówi i o czym mówi. Bo przeżył, bo do¶wiadczył, bo jest autentyczny, bo jest Tym, czym mówi. Bo joga i medytacja to jego życie. Jego codzienno¶ć.
 Jak trudno jest spisać słowa, które trafiaj± do serca wiem, bo kilkakrotnie słuchałam nagranych wykładów Jurka, spisywałam je i widziałam, że spisane przez filtr wzroku i umysłu maj± dłuższ± drogę do emocji. I to jest jedyna (dla mnie) mała wada tej ksi±żki. Jest troszkę przeredagowana – czytam j± jak tekst literacki, mniej słyszę w niej Jurka. A można było zachować więcej charakterystycznych zwrotów, słów, fraz, rytmu.
 Nie mniej bardzo polecam tę ksi±żkę: dla tych, którzy Jurka nie znaj± jest to pozycja obowi±zkowa: trzeba, po prostu trzeba, poznać Jurka, poznać jego rozumienie duchowo¶ci, praktyki jogi, medytacji. A poza tym warto wiedzieć, jak to jest praktykować jogę i zen przez 30 lat i ci±gle mieć ¶wieżo¶ć.
Ci, którzy Jurka znaj± może, podobnie jak ja, znajd± fakty, których nie wiedzieli o swoim nauczycielu.
 
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 Joga. Miedzy ziemi± a niebem. Jurek Jagucki
 W najbliższy weekend 16 - 17 marca 2013 Jurek Jagucki odwiedzi Warszawę. Tematem warsztatu będzie DOTYKANIE NIEZNANEGO W ASANACH... aby poczuć, KIEDY MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ ...
ZAPRASZAMY!

 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft