Joga. Miedzy ziemi± a niebem. Jurek Jagucki. Recenzja ksi±żki. Justyna Moćko
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga. Miedzy ziemi± a niebem. Jurek Jagucki. Recenzja ksi±żki. Justyna Moćko

  • niedziela, 10 marca 2013
  • autor: Justyna Moćko
Nawet uczniowie Jurka, którym podobnie jak mnie, wydawało się, że wszystko wiem o swoim nauczycielu, znajd± w ksi±żce wiele nowych i ciekawych informacji.
„Joga. Miedzy ziemi± a niebem” jest wywiadem rzek± Joanny Pawłowicz z Jurkiem Jaguckim. To druga pozycja z serii siedmiu ksi±żek o niezwykłych ludziach i niezwykłych terapiach pod wspólnym tytułem „Pasje życia” . Joanna jest uczennic± Jurka i szczecińsk± pisark±, dziennikark±.
 
Dobrze, że powstała ksi±żka, w której Jurek opowiada o jodze i o sobie. Jest jednym z pierwszych nauczycieli jogi w Polsce a na pewno pierwszym i jedynym etatowym instruktorem w PRL.
Bo Jurek praktykuje jogę od 1981 i jego historia to, bez przesady, dzieje jogi w naszym kraju.
Opowiada o pionierskich, siermiężnych czasach PRL, kiedy to słowo joga niosło za sob± niepokoj±cy powiew orientu, działalno¶ci w TKKF, z którego wywodz± się również inni prekursorzy jogi w Polsce i swoim zetknięciu się z jog± Iyengara. Tej metodzie pozostał wierny do dzi¶.
Szczerze mówi o swoich nauczycielach jogi i pocz±tkowo trudnym kontakcie z najważniejszym nauczycielem – Iyengarem.
Ale, jak wspomina, najważniejszymi nauczycielami s± uczniowie – lustra, w których codziennie się ogl±da. „Maj± różne charaktery, różne zachowania, ubiory, zapachy, fryzury, kolory włosów, oczu i spotykanie się z nimi jest dla mnie niesamowitym darem Wymaga to ogromnej zgody i akceptacji tego, że s± oni tacy, tacy jacy s±, że życie jest jakie jest.”
Bardzo otwarcie opowiada o swoim życiu, które, zanim się zetkn±ł z jog±, było rozedrgane i chaotyczne. Zaangażowanie w praktykę, prowadzenie własnej szkoły jogi nazwanej dla potrzeb instytucjonalnych O¶rodkiem Regeneracji Cisz± pozwoliło mu odnaleĽć swoj± drogę.
Nie bez znaczenia były też treningi psychologiczne, gdzie poznał medytację, któr± również nieprzerwanie praktykuje od ponad 30 lat.
Oprócz swojej historii, Jurek przybliża nam pojęcia zwi±zane z tradycj± indyjsk±, buddyzmem, uważno¶ci± – trzema tematami, którymi fascynuje się, choć lepiej byłoby powiedzieć – żyje.
To, co ja odbieram jak± niezwykł± warto¶ć tej ksi±żki to to, że nie znajdziemy tu definicji przeczytanych u innych, cytatów czy zapożyczeń.
To, co mówi jest przemy¶lan±, przeżyt±, przetrawion±, bardzo spójn± własn± teori± jogi, medytacji a nawet ¶wiata przekazan± jako Życie. Jurka życie.
Bo Jurek żyje praktyk± i dla praktyki, bynajmniej nie odosabniaj±c się i nie izoluj±c od ¶wiata. Wręcz przeciwnie, jest ojcem 3 chłopców 1 dziewczynki.
 
Czym dla Jurka jest joga? Jest „prób± powrotu do naszej pierwotnej natury”.
Jakie daje korzy¶ci – „dostęp do naszej wewnętrznej m±dro¶ci ukrytej gdzie¶ głęboko pod warstwami codziennych spraw, zabiegania, zmęczenia, stresów, zmartwień. To jest takie ¶wiatełko, które każdy nosi w sobie, a z którego istnienia często nie zdaje sobie sprawy. Aby do niego dotrzeć trzeba trochę ciszy i spokoju, takiego chwilowego skupienia się na sobie.”
Praktyka jogi i medytacji zen nie wyklucza się. Mimo, że s± to zupełnie inne tradycje. Jurek tłumaczy to tak: "Je¶li rozumiemy jogę jako proces, który ma nas przywracać Naturze, to Medytacja pozwala odrzucić to, co nas od tej Natury oddziela – przede wszystkim ¶wiat naszych my¶li.” I „To jest cały sekret zen i cały sekret jogi – przeżyć każd± chwilę uważnie”
To tylko niektóre próby zdefiniowania swojej praktyki. Mówi też o swoim rozumieniu uważno¶ci, współodczuwania, miło¶ci, mantry itd. – po swojemu obja¶nia duchowy ¶wiat praktyki.
 Na obchodach 30 lecia Szkoły Jurka i Ałły Jaguckich miałam przyjemno¶ć ogl±dać pokaz asan w wykonaniu Jurka.
To nie były asany zapieraj±ce dech w piersiach. W Warszawie w wykonaniu młodych nauczycieli jogi widziałam bardziej efektowne pokazy. 
Ale nigdy wcze¶niej nie widziałam nikogo, kto byłby tak bardzo w asanie. I nie chodzi o poziom skupienia. Chodzi o bycie tym. Bycie w tej chwili. 
To była codzienna praktyka Jurka.
Zupełnie inaczej mówi o jodze nauczyciel, który nawet być może przestudiował mnóstwo ksi±g, ma spor± wiedzę, któr± potrafi dobrze wyłożyć słuchaj±cym (teoretyk).
Zupełnie inaczej słucha się kogo¶, kto sporo praktykuje i dużo wie o tym, jakie ustawienie ciała daje najlepsze efekty (formalista). A zupełnie inaczej mówi nauczyciel, który to wszystko przeżył, przetrawił, zastosował w sobie i na sobie, głęboko zinternalizował. (Praktyk).
Dlatego to, co mówi Jurek Jagucki trafia do serca. Czuć w tym prawdę. Głębok± prawdę człowieka, który dokładnie wie, co mówi i o czym mówi. Bo przeżył, bo do¶wiadczył, bo jest autentyczny, bo jest Tym, czym mówi. Bo joga i medytacja to jego życie. Jego codzienno¶ć.
 Jak trudno jest spisać słowa, które trafiaj± do serca wiem, bo kilkakrotnie słuchałam nagranych wykładów Jurka, spisywałam je i widziałam, że spisane przez filtr wzroku i umysłu maj± dłuższ± drogę do emocji. I to jest jedyna (dla mnie) mała wada tej ksi±żki. Jest troszkę przeredagowana – czytam j± jak tekst literacki, mniej słyszę w niej Jurka. A można było zachować więcej charakterystycznych zwrotów, słów, fraz, rytmu.
 Nie mniej bardzo polecam tę ksi±żkę: dla tych, którzy Jurka nie znaj± jest to pozycja obowi±zkowa: trzeba, po prostu trzeba, poznać Jurka, poznać jego rozumienie duchowo¶ci, praktyki jogi, medytacji. A poza tym warto wiedzieć, jak to jest praktykować jogę i zen przez 30 lat i ci±gle mieć ¶wieżo¶ć.
Ci, którzy Jurka znaj± może, podobnie jak ja, znajd± fakty, których nie wiedzieli o swoim nauczycielu.
 
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 Joga. Miedzy ziemi± a niebem. Jurek Jagucki
 W najbliższy weekend 16 - 17 marca 2013 Jurek Jagucki odwiedzi Warszawę. Tematem warsztatu będzie DOTYKANIE NIEZNANEGO W ASANACH... aby poczuć, KIEDY MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ ...
ZAPRASZAMY!

 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Ksi±żki do jogi dziel± się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wygl±daj± na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Ksi±żki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

Wdzięczno¶ć kluczem do szczę¶cia

W dzień silni i przebojowi. Wieczorami przeżuwamy stres (albo on przeżuwa nas). Rano, zanim otworzymy oczy, umysł już podsuwa milion spraw, które trzeba załatwić w ci±gu dnia. Z tyłu głowy co¶ szepcze: "nie zd±żysz!". Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele, a jednym z nich, i to całkiem skute...

Kanon literatury jogicznej w sklepie JOGA-JOGA.PL

Najnowsze wydanie "biblii jogi" czyli ksi±żka "¦wiatło Jogi" B.K.S. Iyengara, poszerzone i wzbogacone o płytę dvd z filmem biograficznym o życiu Mistrza. Polecamy także " Pranajama, sztuka oddychania w jodzie" B.K.S.Iyengara a także "Joga doskonała dla kobiet" Gitty S. Iyengar. Pozycje obowi±zkowe w...

Wytrzę¶ to! TRE® pomaga uwolnić się od stresu.

Proste ćwiczenia, które robi± co¶ dziwnego z ciałem. Sesja TRE® mnie zaskoczyła, choć mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Po krótkiej rozgrzewce ciało zaczyna samoistnie drgać. Potem przyszło ukojenie. Dowód na to, że ciało pamięta to, czego nie pamięta umysł, który nosi w sobi...

3 mikstury ziołowe, pomocne przy stanach zapalnych gardła.

Jesień to czas wzmożonej podatno¶ci na przeziębienia i grypę. Je¶li odczuwamy pierwsze symptomy, warto wesprzeć organizm w powrocie do równowagi, naturalnymi ¶rodkami. Po ziołowe mieszanki, warto sięgać wtedy, kiedy czujemy, że czosnek, cytryna, imbir, miód i pierzyna mog± być niewystarczaj±ce, np. ...

Dlaczego nie robię postępów w mojej praktyce jogi...

Jogin wie, że w wyniku wykonywania asan przede wszystkim zdobywa zdrowie. Jest to cenny nabytek zdobywany ciężk± prac±, stan zupełnej równowagi ciała, umysłu i ducha. Tak więc nie chodzi o akrobatyczne wykonanie asany, wykraczaj±ce poza granice swoich możliwo¶ci, lecz o stał±, żarliw± praktykę, poł±...

Dzięgiel le¶ny, i inne skarby z ł±k do zebrania w paĽdzierniku.

PaĽdziernik, to czas zbioru nie tylko dojrzałych i pełnych witamin, owoców głogu, dzikiej róży czy tarniny, ale także pożytecznego dzięgla le¶nego, którego wła¶ciwo¶ci mog± być pomocne na różne dolegliwo¶ci. ...

Sztuka i joga id± ze sob± w parze. Niezwykłe sesje w muzeach.

Muzealna sala pełna adeptów jogi, którzy praktykuj± asany i pranajamę otoczeni działami sztuki? To nie fantazja. Coraz więcej renomowanych muzeów na ¶wiecie organizuje tego typu wydarzenia. Po sesji wypełnionej asanami można wzi±ć udział w medytacji, a potem zwiedzić w małej, kameralnej grupie ekspo...

Top 6 asan, które pomog± Ci utrzymać formę po lecie.

Czas letni to okres, w którym słońce sprawia, że mamy więcej energii i motywacji do działania. Bardziej dbamy o swoj± odsłonięt± skórę i ciało. Mamy więcej czasu i okazji do tego, aby aktywnie spędzać czas. Co zrobić, aby nie stracić formy po lecie i cieszyć się wysokim poziomem energii przez cały r...

Wystartował Kurs Nauczycielski Jogi Integralnej

Dnia 8 wrze¶nia odbył się w szkole Joga Żoliborz w Warszawie ponad trzy godzinny egzamin wstępny oceniaj±cy kompetencje osób chc±cych uczestniczyć w Kursie Nauczycielskim Jogi Integralnej. Miał on na celu sprawdzenie umiejętno¶ci i przydzielenie do wła¶ciwej grupy w zależno¶ci od poziomu zaa...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft